Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
.... οταν βεβαια μπορει να τα υποστηριξει αυτος που ριχνει.
Νομίζω... "λόγος ισοκατανομής" μικρότερος από 2,3 (που είναι ο ιδανικός) = σφιχτό "κέντρο", πιο "μακρινή τουφεκιά" / "λόγος ισοκατανομής" μεγαλύτερος από 2,3 = ανοιχτή "περιφέρεια", πιο "κοντινή τουφεκιά" ...και αυτό που γράφεις πολύ σωστά παραπάνω!;)
 
Last edited:
Νομίζω... "λόγος ισοκατανομής" μικρότερος από 2,3 (που είναι ο ιδανικός) = σφιχτό "κέντρο", πιο "μακρινή τουφεκιά" / "λόγος ισοκατανομής" μεγαλύτερος από 2,3 = ανοιχτή "περιφέρεια", πιο "κοντινή τουφεκιά" ...και αυτό που γράφεις πολύ σωστά παραπάνω!;)
Ο λόγος ισοκατανομής δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από 2
Ο λόγος ισοκατανομής ισούται με τον αριθμό των σκαγίων σε ολόκληρο τον κύκλο των 76 εκ. δια τον αριθμό των σκαγίων στον κύκλο των 53-54 εκ. min1 max2
άριστη ισοκατανομή είναι αυτή που πλησιάζει το 2
Αν θέλεις Καπετάνιο στείλε μου με π.μ. ένα μειλ σου να σου στείλω σχετικά άρθρα (και όποιος άλλος φίλος θέλει) ;)
 
Επειδή βλέπω πως σας έχουμε καταμπερδέψει με τον Γκαους τον Φιμπονάτσι και την ακολουθία του και τους ‘Ομπερφελλ & Τόμπσον και τις εξωπραγματικές αποστάσεις και προφανώς ζητάτε κάτι πιο πρακτικό. Κι επειδή αυτό το «πρακτικό» καταλήγει να είναι βολές σε ντενεκέδες ξεγάνωτους ή μη, ή/και κόλλες Α4, που οδηγούν σε αποπροσανατολισμό, θα σας πω μια πιο «πρακτική» μέθοδο δοκιμών, που όμως οδηγεί σε ασφαλές συμπέρασμα.


ΜΕΘΟΔΟΣ xyma sto kyma Prowler®


Θέλουμε να δοκιμάσουμε εάν είναι καλός ένας συνδυασμός τσοκ φυσιγγίου για συγκεκριμένο θήραμα.

Ας πούμε τσίχλα περπατητό.

1ον επιλέγουμε την συνήθη (όχι μέγιστη) απόσταση που τουφεκάμε: για μένα 20μ

2ον το τσοκ δουλεύουμε: για μένα ο παλιός καλός γνήσιος βελτιωμένος κύλινδρος (skeet choke) 0,12 χιλ

3ον το φυσίγγι που ρίχνουμε: για μένα 28 γρ # 9 ½ Φ 1,90

Παίρνουμε μερικά χαρτιά 1Χ1 μ τα τουφεκάμε σημαδεύοντας στα 18 μ (min 3 βολές)

Βρίσκουμε το πιο αντιπροσωπευτικό από τα χαρτιά - το πιο κοντινό στον μέσο όρο - και σχεδιάζουμε έναν κύκλο που να περιλαμβάνει περίπου το 70% της τουφεκιάς μας. (Ακόμα καλύτερα εάν αναλύσετε όλα τα χαρτιά).Και μόνο ο σχεδιασμός του κύκλου από μόνος του δίνει μια καλή ένδειξη (άλλο να έχουμε την κατανομή μας σε κύκλο διαμέτρου 48 εκ και άλλο σε 80εκ!)

Έχουμε σχεδιάσει μια τσίχλα σε διάφανη σκληρή ζελατίνη και την έχουμε κόψει. Αν δεν είστε καλοί στο σχέδιο, παίρνετε μια σκοτωμένη τσίχλα την βάζετε πάνω στην ζελατίνη (ή σε χαρτί) και σχεδιάζετε το περίγραμμά της. Στην σιλουέτα της τσίχλας σχεδιάζουμε (κυκλώνουμε) τα ζωτικά της μέρη: εγκέφαλος ένα κυκλάκι και στήθος άλλο ένα μεγαλύτερο.

Αφήνουμε την σιλουέτα της τσίχλας να πέσει στο χαρτί, σημειώνουμε πόσα σκάγια πήρε στα ζωτικά σημεία (σημειώνουμε μόνο όταν πέσει όλη μέσα στον κύκλο).

Επαναλαμβάνουμε καμιά 20αρια φορές τουλάχιστον. ‘Όσο πιο πολλές φορές τόσο καλύτερα, μέχρι 100 φορές.

Για ΑΡΙΣΤΗ τουφεκιά, θέλουμε πάνω από δυο σκάγια στο 100% των ρίψεων και πάνω από τρία σκάγια σε ζωτικά σημεία στο 90%!

Για μεγαλύτερα θηράματα (πέρδικα – φάσσα -πάπια) θέλουμε 3 και 4 σκάγια

Ακόμα καλύτερα εάν κάνουμε την δοκιμή και στην ελάχιστη και στην μέγιστη απόσταση που συνήθως τουφεκάμε το συγκεκριμένο θήραμα (π.χ. εδώ για μένα 12 και 28 μ)

Ελέγχουμε και την διάτρηση φυσικά.

Θα εκπλαγείτε όταν τουφεκιές που με την πρώτη ματιά φαίνονται καλές, αποδεικνύεται ότι δεν είναι….

Υ.Γ. ξέρω ότι οι περισσότεροί σας θα ρίξουν από μια τουφεκιά και όχι min 3 βολές, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, θα σας αποπροσανατολίσει. Το ίδιο ΛΑΘΟΣ εάν ρίξετε 3 βολές από μια σε κάθε απόσταση. Αν τσιγκουνεύεστε ή βαριέστε ρίξτε μόνον 3 βολές στην συνήθη (μέση) απόσταση.
 
Ο λόγος ισοκατανομής δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από 2
Μάριε Καλημέρα και Καλές Γιορτές!

Νομίζω ότι μπορεί να είναι...

Δες στο φυλλάδιο που επισυνάπτω από δοκιμές φυσιγγίων του ιταλικού Club Cal.16...
Στην 3η σελίδα τα αποτελέσματα των περισσότερων δοκιμών στην στήλη "IC Indice de concentrazione"(ο δικός μας "Λόγος Ισοκατανομής") είναι πάνω από 2.Αλλα ας πούμε πολύ κοντά γύρω στα 2,5 μέσο όρο...Οι γομώσεις όμως Νο 7,9,15 φθάνουν στο 3....
 

Attachments

Πάρα πολύ ωραίο αυτό που μας δείχνεις!
βρε τους παγαπόντηδες τους ιταλούς!
το καλό είναι ότι δοκιμάζουν με μεθοδικό σύστημα και βαθμολογίες, άντε να δω τους δικούς μας ιδιογομωτές να κάνουν κάτι τέτοιο!
Είναι άλλο σύστημα δοκιμών
Από όσο καταλαβαίνω πιο κοντά στο Βερολινέζικο
Εμείς (βασικά εγώ κι ο Βασίλης από εδώ μέσα και μερικοί απόξω) εφαρμόζουμε το σύστημα Oberfell & Thompson

'Οπου η ισοκατανομή αφορά σκάγια και όχι επιφάνεια,
η επιφάνεια είναι δεδομένη
Κύκλος 76 εκατ.= 4,534 cm2
Κύκλος 53,5 εκατ.=2,247 cm2
Κύκλος 76 εκατ.- Κύκλος 53,5 εκατ.= Κύκλος 53,5 εκατ. (περίπου) (53,7391671796 κ.λ.π.)
ή 2 κύκλοι 53,5 = 1 Κύκλος 76 εκατ.
με λίγα λόγια διαιρούμε τον μεγάλο κύκλο δια 2 και μας ενδιαφέρει το εμβαδόν μεταξύ μικρού και μεγάλου κύκλου το οποίο και θα είναι ίσο ή περίπου ίσο λόγω δεκαδικών με το μισο του μεγάλου
ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΜΒΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ cm2

πάμε στην τουφεκιά
έχουμε δυο ίσες επιφάνειες τον μικρό κύκλο και την επιφάνεια μεταξύ μικρού μεγάλου κύκλου
όταν πάρουν από ίδιο αριθμό σκαγίων τότε έχουμε απόλυτη ισοκατανομή
Οι Oberfell & Thompson όρισαν ως ισοκατανομή
το πηλίκο του πλήθους των σκαγίων στον μεγάλο κύκλο (μικρός κύκλος + περιφέρεια) δια το πλήθος των σκαγίων στον μικρό κύκλο.

όποιος θέλει μου στέλνει το e-mail του να του στείλω σκαναρισμένα άρθρα που τα εξηγούν κι αυτά. Τα άρθρα τα δίνω σε νέους κυνηγούς κάποια θα τα βρεις απλοϊκά αλλά θα βρεις και ενδιαφέροντα. Τα έχω στείλει σε διάφορα μέλη και τους άρεσαν.
 
Πάρα πολύ ωραίο αυτό που μας δείχνεις!
βρε τους παγαπόντηδες τους ιταλούς!
το καλό είναι ότι δοκιμάζουν με μεθοδικό σύστημα και βαθμολογίες, άντε να δω τους δικούς μας ιδιογομωτές να κάνουν κάτι τέτοιο!
Είναι άλλο σύστημα δοκιμών
Από όσο καταλαβαίνω πιο κοντά στο Βερολινέζικο
Εμείς (βασικά εγώ κι ο Βασίλης από εδώ μέσα και μερικοί απόξω) εφαρμόζουμε το σύστημα Oberfell & Thompson

'Οπου η ισοκατανομή αφορά σκάγια και όχι επιφάνεια,
η επιφάνεια είναι δεδομένη
Κύκλος 76 εκατ.= 4,534 cm2
Κύκλος 53,5 εκατ.=2,247 cm2
Κύκλος 76 εκατ.- Κύκλος 53,5 εκατ.= Κύκλος 53,5 εκατ. (περίπου) (53,7391671796 κ.λ.π.)
ή 2 κύκλοι 53,5 = 1 Κύκλος 76 εκατ.
με λίγα λόγια διαιρούμε τον μεγάλο κύκλο δια 2 και μας ενδιαφέρει το εμβαδόν μεταξύ μικρού και μεγάλου κύκλου το οποίο και θα είναι ίσο ή περίπου ίσο λόγω δεκαδικών με το μισο του μεγάλου
ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΜΒΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ cm2

πάμε στην τουφεκιά
έχουμε δυο ίσες επιφάνειες τον μικρό κύκλο και την επιφάνεια μεταξύ μικρού μεγάλου κύκλου
όταν πάρουν από ίδιο αριθμό σκαγίων τότε έχουμε απόλυτη ισοκατανομή
Οι Oberfell & Thompson όρισαν ως ισοκατανομή
το πηλίκο του πλήθους των σκαγίων στον μεγάλο κύκλο (μικρός κύκλος + περιφέρεια) δια το πλήθος των σκαγίων στον μικρό κύκλο.

όποιος θέλει μου στέλνει το e-mail του να του στείλω σκαναρισμένα άρθρα που τα εξηγούν κι αυτά. Τα άρθρα τα δίνω σε νέους κυνηγούς κάποια θα τα βρεις απλοϊκά αλλά θα βρεις και ενδιαφέροντα. Τα έχω στείλει σε διάφορα μέλη και τους άρεσαν.
Άμα τα πεις αυτά εδώ ‼️(χωριό μου)θα σε κοιτάζουν για κάνα 5λεπτο κ μετά θα μαζεύουν καυσόξυλα να σε ρίξουν στην πυρά‼️ίδια φάση με τους ισραηλίτες που λάτρευαν το μοσχάρι...αφού τον Θεό δεν μπορούσαν να τον δουν‼️
 
Με ισοκατανομες για να κρινω μια τουφεκια δεν ασχοληθηκα ποτε και ουτε προκειται να το κανω γιατι το θεωρω ανουσιο, και η γνωμη μου ειναι οτι οταν θες να κρινεις μια τουφεκια αν θα σου δωσει το θηραμα την δοκιμαζεις στα μετρα που την προοριζεις.

Επισης οι κολλες Α4 ειναι πολυ καλες για να παρεις μια εικονα αφου πρωτα βεβαια εχεις κανει δοκιμη στο χαρτονι και εξηγω τι εννοω.
Οταν δοκιμαζω στα 51 μετρα και ειμαι οκ αν θελω να δω και στα 60 τι παιζει ριχνω σε Α4 και βλεπω ποσα σκαγια εβαλε πανω χωρις να χρειαζεται να κουβαλαω χαρτονια μαζι η μπορει να τουφεκισω μια μεγαλη πεττρα στα 60 ακομα και στα 70 μετρα.

Αυτα που γραφω ειναι δοκιμασμενα χρονια και οπως αποδιδει η τουφεκια στην κολλα Α4 η στην πετρα που εγραψα η στον τενεκε ετσι αποδιδει και στο κυνηγι στις μακρινες τουφεκιες.

Οταν ριχνεις φυσιγγια εμποριου που εχουν το ενα με το αλλο τις διαφορες τους για τι λογο ισοκανομης μιλαμε;

Επισης πολυς κοσμος μη πω ο περισσοτερος δεν ξερει καν να δουλεψει τετοια προγραμματα για να κανει τετοιες επιστημονικες αναλυσεις μιας τουφεκιας, τι σημαινει αυτο; οτι δεν ξερει αν η τουφεκια του ειναι καλη; η ποσα μετρα εχει; η τι τσοκ και φυσιγγι πρεπει να χρησιμοποιησει στα κυνηγια του;

Αυτος που ασχολειται και κανει δοκιμες ξερει παρα πολυ καλα οσα του χρειαζονται για την καταβολη του θηραματος που κυνηγαει κι ας δοκιμαζει χωρις τεραστιες αναλυσεις και τελειες ισοκατανομες ;)
 
Με ισοκατανομες για να κρινω μια τουφεκια δεν ασχοληθηκα ποτε και ουτε προκειται να το κανω γιατι το θεωρω ανουσιο, και η γνωμη μου ειναι οτι οταν θες να κρινεις μια τουφεκια αν θα σου δωσει το θηραμα την δοκιμαζεις στα μετρα που την προοριζεις.

Επισης οι κολλες Α4 ειναι πολυ καλες για να παρεις μια εικονα αφου πρωτα βεβαια εχεις κανει δοκιμη στο χαρτονι και εξηγω τι εννοω.
Οταν δοκιμαζω στα 51 μετρα και ειμαι οκ αν θελω να δω και στα 60 τι παιζει ριχνω σε Α4 και βλεπω ποσα σκαγια εβαλε πανω χωρις να χρειαζεται να κουβαλαω χαρτονια μαζι η μπορει να τουφεκισω μια μεγαλη πεττρα στα 60 ακομα και στα 70 μετρα.

Αυτα που γραφω ειναι δοκιμασμενα χρονια και οπως αποδιδει η τουφεκια στην κολλα Α4 η στην πετρα που εγραψα η στον τενεκε ετσι αποδιδει και στο κυνηγι στις μακρινες τουφεκιες.

Οταν ριχνεις φυσιγγια εμποριου που εχουν το ενα με το αλλο τις διαφορες τους για τι λογο ισοκανομης μιλαμε;

Επισης πολυς κοσμος μη πω ο περισσοτερος δεν ξερει καν να δουλεψει τετοια προγραμματα για να κανει τετοιες επιστημονικες αναλυσεις μιας τουφεκιας, τι σημαινει αυτο; οτι δεν ξερει αν η τουφεκια του ειναι καλη; η ποσα μετρα εχει; η τι τσοκ και φυσιγγι πρεπει να χρησιμοποιησει στα κυνηγια του;

Αυτος που ασχολειται και κανει δοκιμες ξερει παρα πολυ καλα οσα του χρειαζονται για την καταβολη του θηραματος που κυνηγαει κι ας δοκιμαζει χωρις τεραστιες αναλυσεις και τελειες ισοκατανομες ;)
Δεν λέμε το αντίθετο ρε Φιλουι‼️απλά λέμε ότι όστις θέλει να ψάχτει,να ψάχτει με τον σωστό τροπο,μην ρίχνουμε στην πυρά ότι δεν καταλαβαίνουμε η δεν θέλουμε η αδιαφορούμε κλπ .έχω αναφέρει ως παράδειγμα έναν τεράστιο κυνηγό εδώ στο χωριό μου που ουδέποτε τουφεκιές χαρτί,παρά μόνον τις τέσσερις πλευρές του τενεκέ κ κλείνει κ το μάτι‼️αυτό δεν τον εμπόδισε να είναι άριστος κυνηγός κ σκοπευτής‼️
 
Οταν ριχνεις φυσιγγια εμποριου που εχουν το ενα με το αλλο τις διαφορες τους για τι λογο ισοκανομης μιλαμε;
τα είπες όλα Άλεξ σε μια γραμμή !!! .shake hands.

αν γέμιζα σίγουρα θα ψαχνόμουν για το απόλυτο στο όπλο και τα τσοκ που χρησιμοποιώ,,τώρα δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο και εφόσον βλέπω ότι σκοτώνω με εμπορικό έχοντας κάνει τις δοκιμές μου στα μέτρα που θέλω είμαι ευχαριστημένος !
 
Δεν λέμε το αντίθετο ρε Φιλουι‼️απλά λέμε ότι όστις θέλει να ψάχτει,να ψάχτει με τον σωστό τροπο,μην ρίχνουμε στην πυρά ότι δεν καταλαβαίνουμε η δεν θέλουμε η αδιαφορούμε κλπ .έχω αναφέρει ως παράδειγμα έναν τεράστιο κυνηγό εδώ στο χωριό μου που ουδέποτε τουφεκιές χαρτί,παρά μόνον τις τέσσερις πλευρές του τενεκέ κ κλείνει κ το μάτι‼️αυτό δεν τον εμπόδισε να είναι άριστος κυνηγός κ σκοπευτής‼️
Οι πιο πολλες τουφεκιες με τα τσοκ φρενου εχουν πολυ αναρχες κατανομες και παντα ομαδες σκαγιων, συμφωνα με τις συγκεκριμενες αναλυσεις των ταδε βλητικων ειναι για τον γαιδαρο οι κατανομες αυτες αλλα παντα θεωρητικα...γιατι στην πραξη συμβαινει ακριβως το αντιθετο.
 
Οι πιο πολλες τουφεκιες με τα τσοκ φρενου εχουν πολυ αναρχες κατανομες και παντα ομαδες σκαγιων, συμφωνα με τις συγκεκριμενες αναλυσεις των ταδε βλητικων ειναι για τον γαιδαρο οι κατανομες αυτες αλλα παντα θεωρητικα...γιατι στην πραξη συμβαινει ακριβως το αντιθετο.
Από ότι θυμάμαι τα τσοκ του όπλου σου είναι εφάμιλλα του κιξ ,γιατί λοιπόν μιλάς για αυτό?γιατί ασχολείσαι μάλλον με αυτό?
 
Από ότι θυμάμαι τα τσοκ του όπλου σου είναι εφάμιλλα του κιξ ,γιατί λοιπόν μιλάς για αυτό?γιατί ασχολείσαι μάλλον με αυτό?
Εχω τους λογους μου... ;)
Άλλο νούμερο βρε από δίπλα....εσύ 76 ο συνάδελφος....37 be cool
Cool ειμαι, οπως ελεγε παλια, ο cool Αλεξης...
 
stay cool και την επόμενη δοκιμή κάντην τουλάχιστον με την μέθοδο xyma sto kyma και άσε τα Α4 και τους τενεκέδες.........
Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ Μαριε θα δεις ποσες δοκιμες εχω ανεβασει κατα καιρους, οποιο φυσιγγι επαιρνα πρωτα το εριχνα στο χαρτονι και μετα στο κυνηγι, εχω κι εγω τις δικες μου εμπειριες απο δοκιμες και τα δικα μου στανταρ.
 
Ο οποίο απλό τρόπος δοκιμής για μένα ρίχνω δύο τουφεκιές στα 35 μέτρα με μοντ αν μου αρέσουν τελείωσε το έργο ποιο κοντά ανοικτότερο τσοκ ποιο μακριά στενότερο και γιασου ποτέ δεν ασχολήθηκα με διατρήσεις γιατί πιστεύω πως τα σκακιά που χρησιμοποιούμε για το κάθε θήραμα έχουν διάτρηση σε απόσταση που συνήθως δεν υποστηρίζουμε σκοπευτικά είναι εκτός ορίων ντουφέκιας κατά πολύ .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top