Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλα ρε θα χαζεψω τελειως εδω πανε και ανοιγουνε τους κωνους για πιο μαζεμενη τουφεκια και αυτοι λενε οτι το φυσεκι κεντισε λογο του οτι στενεψε ο κωνος επηδη ανοιξε το ρελι επανω του απο δω και περα 76 αρια θα ριχνω με την 70 αρα θαλαμη μου αχαχαχαχαχ ελυσα το γριφο του στενου αυλου επρεπε να ειναι στενοτερος
Οι μπαρμπάδες στο χωριό ήταν πολυυυυυ μπροστά όταν έριχναν τα 3ιντσα με τις απλες 303
 
οταν φτιαχνουμε κωνο, δεν "ανοιγουμε¨ τον κωνο, ανοιγοντας τον ελαττωνουμε την κλιση
Βαλτε τη φαντασια να δουλεψει και θα δειτε , οτι τα ανοιγμενα χειλη μεσα στον κωνο ΕΛΑΤΤΩΝΟΥΝ την τελικη κλιση (γωνια), γιατι ξεκιναμε απο μικροτερη διαμετρο και καταληγουμε στην ιδια , του αυλου κανης
 
Καλα ρε θα χαζεψω τελειως εδω πανε και ανοιγουνε τους κωνους για πιο μαζεμενη τουφεκια και αυτοι λενε οτι το φυσεκι κεντισε λογο του οτι στενεψε ο κωνος επηδη ανοιξε το ρελι επανω του απο δω και περα 76 αρια θα ριχνω με την 70 αρα θαλαμη μου αχαχαχαχαχ ελυσα το γριφο του στενου αυλου επρεπε να ειναι στενοτερος
Ελά ρε Τόλη, αυτά είναι γνωστά και στους πιτσιρικάδες !!! πιο στενό , πιο καλό!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
"Ίσως" λέει ... εμείς όμως την έχουμε βρει την λύση ...


Κώστα ρίξανε 2 3/4" φυσίγγι σε 2 1/2" θαλάμη και είδαν αύξηση στην συγκέντρωση.
Το ανάποδο δηλαδή ...

ps
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ !!!!
ΟΥΤΕ 76άρια ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΕ 70άρα ΘΑΛΑΜΗ !!!!
Το 7αρι φυσίγγιο έχει όμως και καλύτερη απόδοση στην 75αρα θαλάμη...
Με αυτή την λογική αυτή για εξήγησε μου , γιατί οι Άγγλοι φτιάξανε το 2ιντσο δίκαννο, ισχυριζόμενοι ότι δεν απέδιδε το 2ιντσο φυσίγγιο στην 65αρα θαλάμη η και σε μεγαλύτερη?.think.
 
Καλα ρε θα χαζεψω τελειως εδω πανε και ανοιγουνε τους κωνους για πιο μαζεμενη τουφεκια και αυτοι λενε οτι το φυσεκι κεντισε λογο του οτι στενεψε ο κωνος επηδη ανοιξε το ρελι επανω του απο δω και περα 76 αρια θα ριχνω με την 70 αρα θαλαμη μου αχαχαχαχαχ ελυσα το γριφο του στενου αυλου επρεπε να ειναι στενοτερος
Με πηρε παλιοτερα ενας χωριανος τηλεφωνο με μια 302 με 70αρα θαλαμη....μου λεει δοκιμασα τα winchester τα κοκκινα τα 10βολα....πηγαινουν πολυ καλα....του λεω ....αυτα ρε ειναι magnum....το ξερω λεει....πηρα και εναν οπλουργο στην Αθηνα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα....αλλα ρωτα μου λεει εαν μπορει καποιος να μας φτιαξει 3" θαλαμη.....απο τους οπλουργους που πηρα ενας ειπε οτι μπορει να το κανει αλλα δεν θα βαλει σφραγιδες......!!! Ο χωριανος παλι καλα καταλαβε οτι δεν γινεται αυτο και πηρε μια 390!
 
Με πηρε παλιοτερα ενας χωριανος τηλεφωνο με μια 302 με 70αρα θαλαμη....μου λεει δοκιμασα τα winchester τα κοκκινα τα 10βολα....πηγαινουν πολυ καλα....του λεω ....αυτα ρε ειναι magnum....το ξερω λεει....πηρα και εναν οπλουργο στην Αθηνα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα....αλλα ρωτα μου λεει εαν μπορει καποιος να μας φτιαξει 3" θαλαμη.....απο τους οπλουργους που πηρα ενας ειπε οτι μπορει να το κανει αλλα δεν θα βαλει σφραγιδες......!!! Ο χωριανος παλι καλα καταλαβε οτι δεν γινεται αυτο και πηρε μια 390!
Ξέρω 3 άτομα που λένε ότι έκαναν μάγκνουμ τη θαλάμη.μια 302 μια 123 κ μια Μπρέντα.
Γουρουναδες κ οι 3.δεκα χρόνια ρίχνουν μάγκνουμ.μου είπαν κάποτε ότι τα είχαν στείλει Θεσσαλονίκη σε οπλουργο κ τούς τα έκανε.
Φέτος με φώναξε αυτός με την 302 γιατί έχει 2 χρόνια που του κάνει εμπλοκή.το είδα κ διαπίστωσα ότι το κλείστρο δεν κινείται ευθεία (παίζει) και έχει τζογους στα αυλάκια.50 φυσίγγια το χρόνο ρίχνει.....
Και ο άλλος με την 123 έχει θέμα με εμπλοκές τελευταία.
 
Ξέρω 3 άτομα που λένε ότι έκαναν μάγκνουμ τη θαλάμη.μια 302 μια 123 κ μια Μπρέντα.
Γουρουναδες κ οι 3.δεκα χρόνια ρίχνουν μάγκνουμ.μου είπαν κάποτε ότι τα είχαν στείλει Θεσσαλονίκη σε οπλουργο κ τούς τα έκανε.
Φέτος με φώναξε αυτός με την 302 γιατί έχει 2 χρόνια που του κάνει εμπλοκή.το είδα κ διαπίστωσα ότι το κλείστρο δεν κινείται ευθεία (παίζει) και έχει τζογους στα αυλάκια.50 φυσίγγια το χρόνο ρίχνει.....
Και ο άλλος με την 123 έχει θέμα με εμπλοκές τελευταία.
Φταινε τα οπλα μετα που κανουν εμπλοκες και τα φυσιγγια που ειναι μαγκνουμ....!! Οποτε δεν ειχε μονο ο συγχωριανος μου "ανησυχιες"
 
Ξέρω 3 άτομα που λένε ότι έκαναν μάγκνουμ τη θαλάμη.μια 302 μια 123 κ μια Μπρέντα.
Γουρουναδες κ οι 3.δεκα χρόνια ρίχνουν μάγκνουμ.μου είπαν κάποτε ότι τα είχαν στείλει Θεσσαλονίκη σε οπλουργο κ τούς τα έκανε.
Φέτος με φώναξε αυτός με την 302 γιατί έχει 2 χρόνια που του κάνει εμπλοκή.το είδα κ διαπίστωσα ότι το κλείστρο δεν κινείται ευθεία (παίζει) και έχει τζογους στα αυλάκια.50 φυσίγγια το χρόνο ρίχνει.....
Και ο άλλος με την 123 έχει θέμα με εμπλοκές τελευταία.
Σε οπλουργο το πηγαν ή σε κανενα μηχανουργιο που ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει...Και 'μεις αναρωτιομαστε αν ειναι ασφαλες ενα οπλο με επιμηκυνση κωνου....
 
Σε οπλουργο το πηγαν ή σε κανενα μηχανουργιο που ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει...Και 'μεις αναρωτιομαστε αν ειναι ασφαλες ενα οπλο με επιμηκυνση κωνου....
Θεωρώ ότι είναι πολύ "λεπτή" επέμβαση ο κωνος.
Τώρα για τη θαλάμη 70 σε 76χιλ εγώ δεν θα ρισκαριζα τέτοια μετατροπή.
 
Ξέρω 3 άτομα που λένε ότι έκαναν μάγκνουμ τη θαλάμη.μια 302 μια 123 κ μια Μπρέντα.
Γουρουναδες κ οι 3.δεκα χρόνια ρίχνουν μάγκνουμ.μου είπαν κάποτε ότι τα είχαν στείλει Θεσσαλονίκη σε οπλουργο κ τούς τα έκανε.
Φέτος με φώναξε αυτός με την 302 γιατί έχει 2 χρόνια που του κάνει εμπλοκή.το είδα κ διαπίστωσα ότι το κλείστρο δεν κινείται ευθεία (παίζει) και έχει τζογους στα αυλάκια.50 φυσίγγια το χρόνο ρίχνει.....
Και ο άλλος με την 123 έχει θέμα με εμπλοκές τελευταία.
Μπα η 123 μ ενα ελατιριο θα νε τζαμι παντως
 
Σε οπλουργο το πηγαν ή σε κανενα μηχανουργιο που ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει...Και 'μεις αναρωτιομαστε αν ειναι ασφαλες ενα οπλο με επιμηκυνση κωνου....
Δεν ξέρω πού τα είχαν πάει.παντως η 302 ψιλοσκόρπισε αλλά με απλά φυσίγγια δουλεύει ακόμα κανονικά.
 
Τα sos για τον Σεπτέμβρη...θέλω γω‼️
Πάρε ενα sos εσύ και στο επόμενο μάθημα με τον κηδεμόνα σου.

View attachment 40978
View attachment 40979
Johnny επειδή εγώ τους βοηθώ τους συμμαθητές μου....sarcastic., κοιτά να δεις την κεντρική ιδέα.sarcastic....γιατί με το δάσκαλο αυτόν τα βλέπω σκούρα τα πράγματα....sarcastic.

Θα βγάλουμε τα βισμούθια εκτός ύλης καταρχήν....(θα του το γυρέψουμε δεν εχει!!!).sarcastic.

Τα σκάγια δεν ταξιδεύουν σε ευθεία τροχιά κατά την πτήση τους.
Στην τελική υποτύπωση , κατά μέσο όρο τα σκάγια που βρίσκονται στο πίσω μέρος του φυσιγγιού είναι πιο διασκορπισμένα από αυτά της μέσης και του εμπρός μέρους.
Όσο κλείνει το τσόκ τόσο περισσότερα παραμορφωμένα σκάγια έχουμε στον στόχο.
Όσο πιο χονδρά (μεγαλύτερης διαμέτρου) η / και πιο σκληρά σκάγια χρησιμοποιούμε, τόσο αυξαίνει η πυκνότητα της τουφεκιάς.
Γενικά, τα περισσότερα παραμορφωμένα σκάγια κατανέμονται στην περιφέρεια, ενώ αυτά που παραμένουν πιο σφαιρικά περί το κέντρο.

Υ.Γ
: πιστεύω μ' αυτά να περάσεις... τώρα αν θες αριστείο, τι να κάνω.....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Είδες τι είχα γράψει.
Δοκιμή στα 40μ αλλά έριχνες στα 30μ.
Φαίνεται χάλια αλλά είναι με 3* στα 40μ.
Δες την πιθανότητα χτυπήματος από 1 σκάγι.
Στα 30μ (εκεί που δούλευε δηλαδή) η εικόνα θα ήταν πολύ καλύτερη.
Και στα 40μ πάντως αν είχε ταχύτητα θα σκότωνε καλούτσικα πες 40-50% αν είσουν πάντα κέντρο.

Πάρτην
View attachment 40944
Βασιλη σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου. Ταχυτιτα ειχε 400μ/ς και σκοτονε καλα. Και ετσι οπος το θετις εχεις απολυτο δικιο.
 
Καλα ρε θα χαζεψω τελειως εδω πανε και ανοιγουνε τους κωνους για πιο μαζεμενη τουφεκια και αυτοι λενε οτι το φυσεκι κεντισε λογο του οτι στενεψε ο κωνος επηδη ανοιξε το ρελι επανω του απο δω και περα 76 αρια θα ριχνω με την 70 αρα θαλαμη μου αχαχαχαχαχ ελυσα το γριφο του στενου αυλου επρεπε να ειναι στενοτερος
Στο τέλος θα καταλήξουν όλοι στο 18.3 είχε πει ένας βλητικος της μπενελι όταν ρωτήθηκε γιατί δεν τις φτιάχνουν με μεγάλο αυλο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top