Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
η 700αρα που είναι για πιο ελαφριά βλέπω (26/27 gr) είναι ανώτερη των ευρωπαϊκών σαν την 800αρα?
Η 700χ είναι πολύ καλή ( σαν μια s4 πιο ταχυκαυστη), αλλά η 800χ είναι πολύ ανώτερη, πολύ πιο ομαλή καύση πραγματικά μεγάλο εύρος βάρους σκαγιων, και μία από τις ελάχιστες πυριτιδες που δεν επηρεάζεται από τις αρνητικές θερμοκρασίες.
 
Η 700χ είναι πολύ καλή ( σαν μια s4 πιο ταχυκαυστη), αλλά η 800χ είναι πολύ ανώτερη, πολύ πιο ομαλή καύση πραγματικά μεγάλο εύρος βάρους σκαγιων, και μία από τις ελάχιστες πυριτιδες που δεν επηρεάζεται από τις αρνητικές θερμοκρασίες.
Καποια Ευρωπαικη πυριτιδα που να πλησιαζει την 800x?
 
Η 700χ είναι πολύ καλή ( σαν μια s4 πιο ταχυκαυστη), αλλά η 800χ είναι πολύ ανώτερη, πολύ πιο ομαλή καύση πραγματικά μεγάλο εύρος βάρους σκαγιων, και μία από τις ελάχιστες πυριτιδες που δεν επηρεάζεται από τις αρνητικές θερμοκρασίες.
Την 800x δεν είχαν τα rem express ;;;
Τα rem nitro ποια είχαν ;;;
.think.
 
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!

Δεν ξερω αν ενας ΕΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ, μπορει με καποιο τροπο να στην φερει (ισως ο ιδιος)?
Ετσι ίσως γίνεται Γιάννη αλλά για ποιο λόγο φίλε?
Έχεις την S4 που γα@@@ και δέρνει, πάρε κ μια tekna κ καθάρισες :)
 
Ετσι ίσως γίνεται Γιάννη αλλά για ποιο λόγο φίλε?
Έχεις την S4 που γα@@@ και δέρνει, πάρε κ μια tekna κ καθάρισες :)
Μέσα στο μυαλό μου είσαι...:)

Κουβέντα να γίνεται...

Υ.Γ: έτοιμη την έχω, συνταγή καρατσεκαρισμένη Ιταλική top, τα υλικά υπάρχουν και θα αγορασθούν....λίγα πράγματα, να έχω 2-3 φυσιγγιά στη φυσιγγιοθήκη , για τίποτα δύσκολες καταστάσεις η ιδιαίτερα θηράματα, για σιγουριά...;)
 
Ασε τα ''λογια'' Χιωτη.....Τα σκαγια με τοσα ταξιδια που εχεις κανει....επρεπε να τα εχουμε εδω !!!
Στελαρα στο επομενο ταξιδι σου.....τα περιμενω.... ;)
Νικόλα θα φορτώσω πράμα μπόλικο, κ ότι γίνει φίλε.
Θα γυρίσω μόνο με τα χαρτιά μου κ τα σκάγια .sarcastic.
 
Ο κύλινδρος δεν κάνει για αυτά τα μέτρα αλλά τα σκάγια που θα στείλει εκει θα είναι πιο σφαιρικά
Στέλιο εγώ συμφωνώ, ότι τα σκάγια από τον κύλινδρο βγαίνουν πιο στρογγυλά. Αλλά η συγκέντρωση τους, είναι απαγορευτική για αυτά τα μέτρα. Μόνο από τύχη, αν πάνε κάποια κεντρικά σκάγια, στο θήραμα, θα έχουμε καταβολή αυτού.
 
Στέλιο εγώ συμφωνώ, ότι τα σκάγια από τον κύλινδρο βγαίνουν πιο στρογγυλά. Αλλά η συγκέντρωση τους, είναι απαγορευτική για αυτά τα μέτρα. Μόνο από τύχη, αν πάνε κάποια κεντρικά σκάγια, στο θήραμα, θα έχουμε καταβολή αυτού.
Βασίλη Καλησπέρα!

Προκειμένου για δίκαννο 2-3 προσωπικά πιστεύω από τους πολύ ωραίους συνδυασμούς για γενικό κυνίγι. Αν θέλεις τα 2 τα κάνεις 3 και τα 3 τα κάνεις 4+ με το κατάλληλο φυσίγγι και είσαι κομπλέ!

Για αυτογεμές 3 άστρα, ίσως η σοφότερη επιλογή...


Υ.Γ1: Καλλός ο κύλινδρος αλλά...

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ
ΔΗΜ. Π. ΠΑΠΑΔΕΑΣ


11. Eρώτηση: Έχω ένα δικαννάκι με τσοκαρίσματα 1 και 3 αστέρια, σκέφτομαι να το κόψω, ώστε να γίνουν και οι δύο κάνες 5 αστέρια, τι θα με συμβουλεύατε;
Aπάντηση: Όταν πρόκειται για καραμπίνα και αποτύχει η οπλοχειρουργική επέμβαση, αγοράζεις μια άλλη κάνη και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οι τέτοιες επεμβάσεις όμως στα δίκαννα είναι δρόμος χωρίς επιστροφή.
Οι παλαιοί κυνηγοί, που λιγουρευόντουσαν τις πυκνές κατανομές, δεν το έκαναν για πλάκα, ένα ντουφέκι με κάνη ενός άστρου, μπορεί με το κατάλληλο φουσέκι, να δώσει και ανοιχτές διασπορές. Με τα 5 αστέρια όμως, καμιά πατέντα δεν θα σου δώσει, πέραν των 20 μέτρων, τόση πυκνή ντουφεκιά, ώστε να βάλεις σίγουρα το τρυγόνι στην τσάντα σου.
Εξάλλου, τα τρία αστέρια, είναι ένα τσοκάρισμα που κάνει και για κοντά και για μακριά, γιαυτό είναι ιδανικό στα μονόκαννα ή καραμπίνες με σταθερό τσοκ.

Υ.Γ2: εγώ προσωπικά (και ο Στέλιος) προτιμούμε τα 2 άστρα από το φουλ...η μονή διαφορά από τον Παπαδέα, για μένα προσωπικά...
 
Αν με κύλινδρο ή καλύτερα με σκητ, ασχοληθούμε με το φυσίγγιο ιδίως το βύσμα ,θα ξεπεραστεί το θέμα της συγκέντρωσης.
Λευτέρη, θεωρείς ότι με τα σημερινά δεδομένα, όσον αφορά, τα υλικά ιδιογόμωσης, δηλ. βύσματα, μπαρούτι, κτλ, μπορούμε να φτιάξουμε φυσίγγια, που να κυνηγάμε θηράματα (κυρίως υδρόβια), σε αποστάσεις που χρειάζεται, μόνο με κύλινδρο ή τσοκ σκητ; Αν η απάντηση σου, είναι θετική, γράψε μου και γιατί δεν το κάνουμε. Εγώ προσωπικά, εύχομαι να μπορούσα να έχω, μόνιμα στην κάνη μου τον βελτιωμένο κύλινδρο και να αλλάζω φυσίγγι, ανάλογα την περίσταση.
 
Βασίλη από αυτά που λένε όσοι κυνηγάνε πλέον μόνο με ατσάλινα, με βελτιωμένο κύλινδρο έχουν 70% στα 35 μέτρα, όπως ένα τσοκαρισμενο οπλο με μολυβδινα. Στα μολυβδινα αν με διαφορά τεχνάσματα πάρεις ποσοστό 70 ή 75 % στα 35 μέτρα, τότε έχεις άνετα τα 40 ίσως και 45 μέτρα. Κάποια φυσίγγια ιδιογομωσης με ειδικά βύσματα όπως sg magnum, lb6, steel, ακόμη και χωρίς αλεύρι αν τα ρίξεις με κύλινδρο θα δεις τουφεκιές καλύτερες από εμπορικά ριγμένα με φουλ.
 
Να απαντήσω στο γιατί δεν το κάνουμε, γιατί απλά μόνο ψαγμένοι ιδιογομωτες και μόνο τα τελευταία χρόνια που έχουν στην διάθεση τους τα κατάλληλα υλικά είναι σε θέση να φτιάξουν τέτοια φυσίγγια. Και τα πολύ εξειδικευμένα βύσματα επηρεάζονται έντονα από το τσοκ που συχνότερα καταστρέφει παρα βελτιώνει την τουφεκια.
 
Δηλαδή στα 45+ μέτρα να ρίχνουμε με κύλινδρο ή με φουλ;

Βασιλη τα 45+ μετρα με κυλινδρο και καλη συγκεντρωση θελουν ειδικα φυσιγγια με ειδικα βυσματα
και στησιμο.
Και παλι την αποδοση που θα εχεις τα 2* αστρα και το φουλ τσοκ δεν θα την πιασεις φιλε!!!!
Και λεω για φυσιγγια ιδιογομωσης....
Τωρα για εμποριου φυσιγγια δεν ξερω.....Αλλα εαν υπαρχει εμπορικο που να εχει 65% συγκεντρωση
με κυλινδρο στα 50 μετρα....να μου το πειτε και εμενα για να το αντιγραψω !!!
Και παντα με σκαγια που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top