Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν έχει και τη σωστή διάτρηση όχι Νίκο δε γλιτώνει. Εγώ δίνω περισσότερο σημασία στη διάτρηση.

Φυσιγγιο που εχει V1,5-400m/s μεχρι τα 50 μετρα ειναι φονικο ....
Το θεμα ειναι να εχει και την απαιτουμενη συγκεντρωση....
Η διατρηση απο μονη της δεν σκοτωνει Δημητρη !!!
 
Το μήκος της ατράκτου σε αποστάσεις από 20-50μ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ που χρησιμοποιούμε !!!

Το ξέραμε όμως ήδη αυτό ;)

The shot cloud length is a measure for the maximum longitudinal distribution of pellets
and is described in section 4.2.6 as the distance between the leading and trailing edges
of the shot cloud when the leading edge is at a specified range. Over the period of this
investigation a large ballistics database (150 batches) has been generated on different
types of pellet materials, loads and chokes and from this no specific relationship has
been found between choke constriction and shot cloud length. Using the flight time data
for the lead loads shown in Figure 3.8, the length dependence on choke constriction is
illustrated to be very inconsistent in Figure 3.9.

1643443022595.png
 
Το μήκος της ατράκτου σε αποστάσεις από 20-50μ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ που χρησιμοποιούμε !!!

Το ξέραμε όμως ήδη αυτό ;)

The shot cloud length is a measure for the maximum longitudinal distribution of pellets
and is described in section 4.2.6 as the distance between the leading and trailing edges
of the shot cloud when the leading edge is at a specified range. Over the period of this
investigation a large ballistics database (150 batches) has been generated on different
types of pellet materials, loads and chokes and from this no specific relationship has
been found between choke constriction and shot cloud length. Using the flight time data
for the lead loads shown in Figure 3.8, the length dependence on choke constriction is
illustrated to be very inconsistent in Figure 3.9.

View attachment 41060
Καλημέρα Βασίλη!:)

Ως γνωστόν ο Κύλινδρος στα 35 μέτρα δίνει 40% συγκέντρωση και το Φουλ 70% για το ίδιο φυσίγγιο, θεωρητικά.

Το μήκος της ατράκτου που παίζει στην σχέση αυτή;

Για συνέχισε, να μάθουμε..

Υ.Γ: στα 50 μέτρα η τουφεκιά του Κυλίνδρου έχει εξανεμισθεί...
 
Νάτος και ο τοίχος του Journee.

Τα κύρια σημεία για να μην μεταφράζω.

Μερικά σκάγια βρέθηκαν στον στόχο πίσω από τον τοίχο ... δεν σχημάτισαν τα σκάγια κυκλική κατανομή !!!


Although Journee's results may not have the greatest accuracy, the interesting point
about his work was he tried simple but effective experiments to show relative effects.
The main conclusion was that the pellets in a shot cloud have various trajectories and are
subject to random paths. Journee [1] confirmed this by shooting at the edge mn of target
A which partially covered another target B further away from the gun. A line was drawn
on target B which projected the edge mn of target A from the line of sight (Figure 1.15).
The trajectories of the pellets were shown to be fairly sinuous because some struck target
B in the area shaded by target A. With the pellet striking an unseen area from the firing
point it shows that they do not travel in a constant and straight trajectory for their whole
flight period.

Τα χρωματιστά σκάγια.
Τα χρωματιστά σκάγια σε στρώσεις ... κινούνται τυχαία.
Βρήκε όμως τα εξής:
Τα πίσω σκάγια είχαν μεγαλύτερη διασπορά από τα μπροστά και τα μεσαία (γιατί άραγε :) )
και
Η συγκέντρωση αυξάνεται με σκληρά σκάγια ή χοντρά σκάγια ...


Another experiment carried out by Journee showed the effect of random
trajectories of pellets by colour coding different layers of the pellets in the cartridge and
using high speed photography and pattern plates. From this it could be seen that the
different coloured pellets moved around in the shot cloud with no constant order.
Journee did show that in the final pattern the pellets which were at the rear of the
cartridge seemed on average more dispersed than those from the middle and front. He
also did an early study on drag function and work on hit probabilities, where he observed
that the pellet density of patterns were increased when hard shot or large pellet diameters
were used.
 
Τσοκ ... κωνικά ή κωνικά-παράλληλα ;;;;;; για μολύβι, ατσάλι, βισμούθιο, ψευδάργυρο ...
Μια από τα ίδια εκτός ατσαλιών.
Στα ατσάλια το κωνικό-παράλληλο φαίνεται να έχει λίγο καλύτερη απόδοση ... 59% ->65%


The internal ballistics of the barrel, via choke constriction, have been shown to affect
the downrange lateral pellet distribution, but not the longitudinal distribution. To limit
the possible variation in the experimental set up of the measurement facility, all choke
tubes from 0.000" to 0.050" constriction were produced with a linear taper profile. A
separate 0.020" constricted choke tube was constructed with a 1" parallel section profile
to examine the effect of choke profile on the lateral pellet dispersion. In Table 3.9 the
averaged pellet counts in a 30" circle at 40 yards and their corresponding standard
deviations are given for a selection of material loads. It was found that for the same
constriction the 1" parallel section produced a slightly tighter distribution of pellets at
40 yards than the linear taper profile for every batch of ammunition tested. However,
the standard errors associated with the distribution show that statistically there is no
significant difference between the two profiles, expect for the one steel load tested
where an improvement is seen when using the 1" parallel section profile. Here it has
been established that there is little difference between the two 0.020" constricted choke
profiles, but it has not been feasible to fully investigate the effect of choke profile on the
lateral distribution of pellets, due to the lack of availability of specially prepared choke
tubes for the test barrel and the research priorities.

1643446377213.png
 
The trajectories of the pellets were shown to be fairly sinuous because some struck target
B in the area shaded by target A. With the pellet striking an unseen area from the firing
point it shows that they do not travel in a constant and straight trajectory for their whole
flight period.
Αυτό Βασίλη πρέπει να το έχουμε πάντα στο νου μας, όσο παραμορφωνονται τα σκάγια αρχίζουν οι απρόβλεπτες τροχιές, συν η μείωση της ταχύτητας τους, και εδώ είναι που το έντονο τσοκαρισμα γίνεται αντιπαραγωγικο. Ένα άλλο παράδειγμα που το φουλ τσοκ ίσως σε συνδυασμό με κοντό κώνο κάνει το αντίθετο από το επιδιωκομενο είναι κάτι φωτογραφίες που είχα δει σε ένα ιταλικό φόρουμ παλιότερα με το βύσμα sg magnum, που με το φουλ στην έξοδο από το στόμιο έβγαιναν τα πτερύγια του ποτηριου με κομμένες τις τρεις ενώσεις στα πλάγια και με βελτιωμένο κύλινδρο άθικτα. Στην πρώτη περίπτωση ακυρώνει την ειδική σχεδίαση του βύσματος, και όλη την συγκέντρωση την κάνει το φουλ, ενώ στην δεύτερη περίπτωση είχε λίγο μικρότερη συγκέντρωση με πιο καλή διάτρηση.
 
Καλημέρα Βασίλη!:)

Ως γνωστόν ο Κύλινδρος στα 35 μέτρα δίνει 40% συγκέντρωση και το Φουλ 70% για το ίδιο φυσίγγιο, θεωρητικά.

Το μήκος της ατράκτου που παίζει στην σχέση αυτή;

Για συνέχισε, να μάθουμε..

Υ.Γ: στα 50 μέτρα η τουφεκιά του Κυλίνδρου έχει εξανεμισθεί...
Σε καλύπτουν αυτά τα 2 ;;;
Πάω για ψώνια ...
Εντολή από την υπέρτατη αρχή ...
:)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-786#post-632741

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-657#post-583044
 
Βασίλη, ποιος τα έχει πει αυτά, γιατί τα έκανε σαλάτα ; Πάνω από 70 % συγκέντρωση με μολυβδινα και βελτιωμένο κύλινδρο, και κατω από 60 % τα ατσάλινα ; Εγώ νομίζω ακριβώς το αντίθετο όσο για το παράλληλο τμήμα στα τσοκ ανάλογα το μέγεθος και την σκληρότητα των σκαγιων, έχει αποτέλεσμα μέχρι ενός ορίου, συνήθως 1 έως 2 εκατοστά, μετά όσο μεγαλώνει το τελικό παράλληλο τμήμα τόσο ακυρώνει το τσοκαρισμα, σε σημείο που μετά κάποια εκατοστά συμπεριφερεται σαν κύλινδρος.
 
Μια απλή σύγκριση για να καταλάβουν όλοι ( εγώ πρώτος! ) μπορούμε να έχουμε?:)

Ίδια φυσίγγια σε γόμωση, με Φουλ γεμισμένα με έστω επινικελωμένα της μεγίστης σκληρότητας ( με φουλ νομίζω δεν ρίχνουμε ατσάλινα ) και με Κύλινδρο με βισμουθίου.

Δώσε μας % συγκέντρωση στα 35, 45 & 50 μέτρα και ξεμπέρδεψες .....sarcastic.και εμείς μαζί.sarcastic.!
 
Βασίλη, ποιος τα έχει πει αυτά, γιατί τα έκανε σαλάτα ; Πάνω από 70 % συγκέντρωση με μολυβδινα και βελτιωμένο κύλινδρο, και κατω από 60 % τα ατσάλινα ; Εγώ νομίζω ακριβώς το αντίθετο όσο για το παράλληλο τμήμα στα τσοκ ανάλογα το μέγεθος και την σκληρότητα των σκαγιων, έχει αποτέλεσμα μέχρι ενός ορίου, συνήθως 1 έως 2 εκατοστά, μετά όσο μεγαλώνει το τελικό παράλληλο τμήμα τόσο ακυρώνει το τσοκαρισμα, σε σημείο που μετά κάποια εκατοστά συμπεριφερεται σαν κύλινδρος.
Λευτέρη, mod (0.5mm) είναι οι 0.02", όχι βελτιωμένος κύλινδρος.
Proof barrel και μόνο 1 τσοκ είχαν κωνικό παράλληλο σε mod.
Όλα τα άλλα τσοκ τους ήταν κωνικά σε όλες τις συσφίξεις.

Εδώ τα γράφει ...
https://discovery.ucl.ac.uk/1382490/1/396689.pdf

Το έχω ξαναποστάρει το pdf, ρίξτου μια ματιά.

Δεν κοίταξα απόλυτα νούμερα μόνο διαφορές.
Δεν έχω ιδέα από ατσάλια.

Καλά κάνεις και επισημαίνεις τα σημεία διαφωνίας .. !!!
 
Last edited:
έκανα μια μικρή έρευνα...

Kent Cartridge Guide to Waterfowl Loads​

Bismuth responds well to choke constriction because it isn’t as hard as steel, which means you can use Bismuth with most shotgun barrels and chokes.

...τα βισμουθίου ρίχνονται από όλα τα τσόκ, υποθέτω και από Φουλ....
 
έκανα μια μικρή έρευνα...

Kent Cartridge Guide to Waterfowl Loads​

Bismuth responds well to choke constriction because it isn’t as hard as steel, which means you can use Bismuth with most shotgun barrels and chokes.

...τα βισμουθίου ρίχνονται από όλα τα τσόκ, υποθέτω και από Φουλ....
Το βισμούθιο θρυμματίζεται.
Για εμένα πολύ επικίνδυνο αυτό.
 
Μια απλή σύγκριση για να καταλάβουν όλοι ( εγώ πρώτος! ) μπορούμε να έχουμε?:)

Ίδια φυσίγγια σε γόμωση, με Φουλ γεμισμένα με έστω επινικελωμένα της μεγίστης σκληρότητας ( με φουλ νομίζω δεν ρίχνουμε ατσάλινα ) και με Κύλινδρο με βισμουθίου.

Δώσε μας % συγκέντρωση στα 35, 45 & 50 μέτρα και ξεμπέρδεψες .....sarcastic.και εμείς μαζί.sarcastic.!
Το βισμούθιο θρυμματίζεται.
Για εμένα πολύ επικίνδυνο αυτό.
Noted για το βισμούθιο!(δεν έχω ιδέα...μα ιδέα!!! .sarcastic.)

Προχώρα στα ανωτέρω...:)
 
Noted για το βισμούθιο!(δεν έχω ιδέα...μα ιδέα!!! .sarcastic.)

Προχώρα στα ανωτέρω...:)
Δεν έχω ιδέα για τις συγκεντρώσεις του βισμουθίου ... ότι διαβάζω και εγώ ...
Τα παρακάτω απόλυτα νούμερα μην τα θεωρήσετε ακριβή ... μια γενική ιδέα δίνουν (και ίσως να μην είναι σωστή όπως λέει και ο Λευτέρης) ...
Ο κύριος σκοπός έρευνας της μελέτης δεν περιελάμβανε τα τσοκ ... απλά προέκυψαν.
1643454724751.png
Το βισμούθιο δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ πάντως ...
Φαντάσου να φας κανένα μικρό κομμάτι και να τρέχεις νοσοκομεία για εγχειρήσεις ....

Το έχει πάθει γνωστός με κομμάτι από βόλι (μόλυβδος).
Να μου λείπεται ...

Να μερικά link στην τύχη ...
https://moviecultists.com/whats-a-bismuth-shot
https://postdirectory.com/tungsten-or-bismuth-shot-which-is-better/

Το video είναι καλό (το είχα δει παλιότερα)
 
Δεν έχω ιδέα για τις συγκεντρώσεις του βισμουθίου ... ότι διαβάζω και εγώ ...
Τα παρακάτω απόλυτα νούμερα μην τα θεωρήσετε ακριβή ... μια γενική ιδέα δίνουν (και ίσως να μην είναι σωστή όπως λέει και ο Λευτέρης) ...
Ο κύριος σκοπός έρευνας της μελέτης δεν περιελάμβανε τα τσοκ ... απλά προέκυψαν.
View attachment 41086
Το βισμούθιο δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ πάντως ...
Φαντάσου να φας κανένα μικρό κομμάτι και να τρέχεις νοσοκομεία για εγχειρήσεις ....

Το έχει πάθει γνωστός με κομμάτι από βόλι (μόλυβδος).
Να μου λείπεται ...

Να μερικά link στην τύχη ...
https://moviecultists.com/whats-a-bismuth-shot
https://postdirectory.com/tungsten-or-bismuth-shot-which-is-better/

Το video είναι καλό (το είχα δει παλιότερα)
Κοίτα στο σάιτ της ΚΕΝΤ μη βγάλεις καμιά άκρη για το ζητούμενο, αν θες...:)

Μια ματιά έριξα αλλα συγκρίνει ατσάλι - βισμούθιο και νομίζω επικαλείται ανωτερότητα +28%! (σσ. εδώ κολλάνε τα τσόκ, με +28% βισμούθιο Vs ατσάλι , πόσο μάλλον για μολύβι απλό... το τρώει το φουλ ο κύλινδρος και με ανοιχτότερη τουφεκιά ίσως, που ίσως αυτό να θέλουν οι "παπιάδες"...) αλλα σε αποστάσεις ως τις 30 υάρδες (27.5 μέτρα!)...δεν έχω χρόνο...δεν έψαξα παραπάνω...
 
Βασίλη, εριξα μία γρήγορη ματιά, ο τύπος πραγματικά τα έκανε σαλάτα. Δεν έχει βέβαια σχέση με το αντικείμενο ούτε και άλλη ανάλογη εμπειρία από όσα γράφει. Αν αυτός είναι ο εξοπλισμός του βρετανικού proof house, είναι είναι απαρχαιωμένος , πάντως επιβεβαιώνει την άποψη πως ότι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο δεν είναι ευαγγέλιο.
 
Γιάννη προετοιμαζεσαι για τα << μη τοξικά >> ; Το βισμουθιο το μόνο θετικό πού έχει σαν εναλλακτική του μολύβδου είναι η δυνατότητα της χρήσης του σε όπλα που δεν είναι κατάλληλα για ατσάλινα. Προτιμότερα σκάγια από χαλκό ή κράματα βολφραμίου με ειδικό βάρος γύρω στο 9 με 10. Πάντως είμαι τής άποψης πως δεν πρέπει να δεχτούμε την κατάργηση των μολυβδινων, τουλάχιστον όχι αδιαμαρτυρητα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top