Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
σημερα το πρωι δοκιμασαμε με το μπαρη μου express 32 και hit 8 στο πινακα στα 30 και 35 μ. με τσοκ μαμα 4 και 3 αστρα. εγω με τη benelli και αυτος με την α400. και στα 2 οπλα και τα 2 φυσογγια εδωσαν τρομερες κατανομες με το express φυσιολογικα να ειναι λιγο πιο δυνατο. αυτο που με εξεπληξε πολυ ευχαριστα ηταν το hit 8 το οποιο εκτος του οτι ειναι πολυ μαλακο εδωσε πολυ ωραιες και σφιχτες κατανομες. με τιμη στα 5,50 ευρω θα το σκεφτω σοβαρα για την τσιχλα. αναμονη μεχρι τα περασματα για ν αποφασισω. παντως και το express με 6 ευρω δεν μου ακουγεται κακο. ξεχασα να πω οτι και τα 2 ηταν νο. 9
Ευριπίδη το hit 8 ειναι το πρασινο κουτί με τα 31γρ ή το πορτοκαλί με τα 30 γρ?
πάντως το hit 8 για δικαννακι φαίνεται καλή περίπτωση και οι τιμές που έγραψες και για τα δύο είναι πολύ καλές , σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα τώρα είδα τουλάχιστον 50 λεπτά πάνω !
 
Ευριπίδη το hit 8 ειναι το πρασινο κουτί με τα 31γρ ή το πορτοκαλί με τα 30 γρ?
πάντως το hit 8 για δικαννακι φαίνεται καλή περίπτωση και οι τιμές που έγραψες και για τα δύο είναι πολύ καλές , σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα τώρα είδα τουλάχιστον 50 λεπτά πάνω !
ειναι τα 30 το πορτοκαλι. εδω 5,50.ητανε πρασινο το κουτι σε κιτρινο καλυκα και 31.
 
Σάββατο στην Μαλακάσα.. πολύ ησυχία και έκανα κάποιες δοκιμές
**παρεμπιπτόντως ειχα την καλύτερη επίδοση που ειχα ποτε μου :) δεν λεω νούμερο γιατι θα γελάτε , αλλα ήταν η καλύτερη μου χαχαχα . πρεπει να πω .. σημαντική και η βοήθεια για κάποια λάθη μου απο του δυο σκοπευτές που ρίχναμε μαζί , ο ένας με f3 και ο άλλος με 725 . τους ευχαριστώ
ο συνδυασμός - βελτίωση του κοντακιού και midas αποδίδει .. το πρώτο ουσιαστικά το δεύτερο περισσότερο ψυχολογικά .. πάντως η αδυναμία μου εξακολουθεί να ειναι απο αριστερά πιάτα ..
browning b525 αυλός 18,7 (ΑΠΟΚΛΙΣΗ (-mm)
18,55 -0,15 midas IC
18,27 -0,43 midas M




загрузить картинку

хостинг изображений
хостинг картинок
 
Last edited:
παρεμπιπτόντως ειχα την καλύτερη επίδοση που ειχα ποτε μου :) δεν λεω νούμερο γιατι θα γελάτε , αλλα ήταν η καλύτερη μου χαχαχα
Χρηστο οταν κατι σε χαροποιει καλο ειναι να το μοιραζεσαι. Εσυ κρατας αυτους που θα χαμογελασουν αφου θα μοιραστουν τη χαρα σου και δεν δινεις σημασια σε αυτους που θα γελασουν για τη ¨φτωχη¨ σου επιδοση. Ειναι θεμα χαρακτηρα. Οι αναγνωστες κρινουν...
 
πάντως η αδυναμία μου εξακολουθεί να ειναι απο αριστερά πιάτα ..
Χρησταρα, δοκίμασε να "τραβήξεις" το όπλο περισσότερο μπροστά (μεγαλύτερη προσκοπευση) από αυτή που βάζεις τώρα. Η φαινομενική προσκοπευση σε ένα στόχο που έρχεται από αριστερά για έναν επομιζοντα δεξιά είναι μεγαλύτερη από στόχους που έρχονται από δεξιά.
 
Ωραιος Χρηστο, το "νουμερο" δεν εχει σηαμσια, σημασια εχει να νιωθεις εσυ ευχαριστημενος με τον εαυτο σου κ να νιωθεις την βελτιωση... ;)
Οι δισκοι που ερχονται απο αριστερα προς τα δεξια για τους δεξιοεπωμιζοντες ειναι πιο δυσκολοι γιατι η κινηση του οπλου εχει την ταση να το κανει να ξεκολαει απο το ζυγωματικο μας αν δεν κινηθει αρμονικα το σωμα μας μαζι του κ αυτο οδηγει σε αποτυχιες... Αντιθετα οι δισκοι που ερχονται απο δεξια προς αριστερα "κολλανε" το οπλο στο ζυγωματικο μας...
 
σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας . δεν το είχα σκεφτεί ετσι . θα δοκιμάσω την επόμενη φορά και αν παω σχιστό θα επιμείνω στα αριστερά πιάτα
σχετικά με τις βολές , τα mezzo στα 25 μέτρα νομίζω οτι είναι οτι πρέπει για περπατητό .. και τα light μου άρεσαν στα 35 m κυρίως με το midas M
 
Σάββατο στην Μαλακάσα.. πολύ ησυχία και έκανα κάποιες δοκιμές
**παρεμπιπτόντως ειχα την καλύτερη επίδοση που ειχα ποτε μου :) δεν λεω νούμερο γιατι θα γελάτε , αλλα ήταν η καλύτερη μου χαχαχα . πρεπει να πω .. σημαντική και η βοήθεια για κάποια λάθη μου απο του δυο σκοπευτές που ρίχναμε μαζί , ο ένας με f3 και ο άλλος με 725 . τους ευχαριστώ
ο συνδυασμός - βελτίωση του κοντακιού και midas αποδίδει .. το πρώτο ουσιαστικά το δεύτερο περισσότερο ψυχολογικά .. πάντως η αδυναμία μου εξακολουθεί να ειναι απο αριστερά πιάτα ..
browning b525 αυλός 18,7 (ΑΠΟΚΛΙΣΗ (-mm)
18,55 -0,15 midas IC
18,27 -0,43 midas M




загрузить картинку

хостинг изображений
хостинг картинок
Χρήστο εμενα μου αρέσουν πολυ οι τουφεκιές! Το οπλο σου ειναι αστέρι! Επικεντρώσου στην σκοπευτική τεχνική στο σκοπευτηριο,και θα,εισαι μια χαρα! 18,7 πολυ πονηρός αυλός,προσωπικα θα τον προτιμούσα απο τον 18,8..να θυμασαι παντα μπροστα απο τα πιατα και ειδικά στις τραβέρσες πολυ μπροστα..την τελευταια πουλά που έριξα σκοπευτηριο (23) με την beretta καταλαβα οτι οσα πιατα έχανα εμενα στο 80% των τουφεκιων πισω..ο δίσκος δεν κανει τσαλιμάκια οπως το πουλί εχει μια σταθερή τροχιά αν διαβάσεις μερικες φορες αυτη την τροχιά και δεν μένεις πισω σπάει συνηθως..καλυτερα μπροστα παρά πισω...μπροστα και να μην σταματάς το οπλο..αυτη ειναι η προσωπική μου αποψη..και κατι αλλο που ξεχασα που μου το ειπε σκοπευτης..Γιαννη μου λεει πρεπει να ριξεις καμια 20 αρια πουλες στην αρχη εννοω οταν ξεκινας τη σεζον στο σκοπευτηριο για να μαθεις τροχιες και ταχυτητες πιατων..μετα μπαινεις στο ρυθμο..
 
Last edited:
Σάββατο στην Μαλακάσα.. πολύ ησυχία και έκανα κάποιες δοκιμές
**παρεμπιπτόντως ειχα την καλύτερη επίδοση που ειχα ποτε μου :) δεν λεω νούμερο γιατι θα γελάτε , αλλα ήταν η καλύτερη μου χαχαχα . πρεπει να πω .. σημαντική και η βοήθεια για κάποια λάθη μου απο του δυο σκοπευτές που ρίχναμε μαζί , ο ένας με f3 και ο άλλος με 725 . τους ευχαριστώ
ο συνδυασμός - βελτίωση του κοντακιού και midas αποδίδει .. το πρώτο ουσιαστικά το δεύτερο περισσότερο ψυχολογικά .. πάντως η αδυναμία μου εξακολουθεί να ειναι απο αριστερά πιάτα ..
browning b525 αυλός 18,7 (ΑΠΟΚΛΙΣΗ (-mm)
18,55 -0,15 midas IC
18,27 -0,43 midas M




загрузить картинку

хостинг изображений
хостинг картинок
Ωραίες ντουφεκιές Χρήστο...με γεμάτη περιφέρεια και ωραία ισοκατανομή σ' ολο το εύρος τους (προσωπικά προτιμώ μια γεμάτη ντουφεκιά, ισοκατανεμημένη σε όλο το εύρος της, παρά ένα πυκνό κέντρο με μια φτωχή περιφέρεια)...
Το mezzo (νομίζω βγαίνει μόνο σε Νο 9,5) για κιχλοκότσυφα στο περπατητό ή σε ''κλειστά'' καρτέρια πρέπει να κάνει καλή δουλειά...
Το ΜΒ είναι για πιο ''ανοιχτά'' καρτέρια και για τα μπασίματα, στα 25μ. με M είναι υπερσυγκεντρωτικό και στα 35μ. με IC φτάνει νομίζω στα όριά του...
Νομίζω και για έναρξη ότι το mezzo 28 θα κάνει καλή δουλειά στα ορτύκια (ίσως καλύτερα με 5*&4*) και το ΜΒ στα τρυγόνια με το συνδυασμό τσοκ που τα έριξες και στον πινακα...
 
Όποιος κάνει δοκιμές ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ για τον χειμώνα θα απογοητευτεί πολύ γρήγορα. Δεν έχει καμία σχέση αυτό που βλέπεις το καλοκαίρι σε σχέση με τον χειμώνα. Κράτα μερικά φυσίγγια και ριχτα τον χειμώνα θα εκπλαγείς.
 
Μα οι δοκιμες, τουλαχιστον οσες κανω τωρα, αφορουν φυσιγγια για την εναρξη αντε βαρια εως τελη Σεπτεμβρη. Οσο κρυωνει ο καιρος, τα μαλακα καλοκαιρινα φυσιγγια μενουν στην ακρη για του χρονου
 
λοιπον νεοτερα για μπενελακηδες. ριχτε στο πινακα express 34 σε νο7. με τσοκ μαμα 3 αστρα απο 35 εως 40 μετρα απλα για να δειτε τι κατανομες βγαζει.θα ειναι παντα στο γιλεκο μου φετος στις φασσες του σεπτεμβρη
Ευριπίδη ξαφνικά έγινες φανατικός με τα φυσίγγια της Δορκαδας...well done.
Να ήταν και λίγο φθηνότερα γαμωτο..Αυτό λέγαμε κ με τον Χρήστο προχθές..
 
Όποιος κάνει δοκιμές ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ για τον χειμώνα θα απογοητευτεί πολύ γρήγορα. Δεν έχει καμία σχέση αυτό που βλέπεις το καλοκαίρι σε σχέση με τον χειμώνα. Κράτα μερικά φυσίγγια και ριχτα τον χειμώνα θα εκπλαγείς.
Η αληθεια ειναι οτι θελει μια εμπειρια για να αξιολογησεις ενα φυσιγγι που προοριζεις για χειμωνα οταν δοκιμαστει στους 25 βαθμους Κελσιου... Δεν παιζει ρολο μονο η εικονα του πινακα, παιζει ρολο κ η αισθηση που σου δινει στην ταχυτητα κ στην ανακρουση...
 
Η αληθεια ειναι οτι θελει μια εμπειρια για να αξιολογησεις ενα φυσιγγι που προοριζεις για χειμωνα οταν δοκιμαστει στους 25 βαθμους Κελσιου... Δεν παιζει ρολο μονο η εικονα του πινακα, παιζει ρολο κ η αισθηση που σου δινει στην ταχυτητα κ στην ανακρουση...

Αλλάζουν τα δεδομένα του φυσιγγίου πολλές φορές μεσα στον χειμώνα με ένα χειμωνιάτικο φυσίγγιο. Εκτός από την θερμοκρασία έχουμε και την υγρασία την οποία ξεχνάμε, και αλλάζει όλα τα δεδομένα.
 
Χρησταρα, δοκίμασε να "τραβήξεις" το όπλο περισσότερο μπροστά (μεγαλύτερη προσκοπευση) από αυτή που βάζεις τώρα. Η φαινομενική προσκοπευση σε ένα στόχο που έρχεται από αριστερά για έναν επομιζοντα δεξιά είναι μεγαλύτερη από στόχους που έρχονται από δεξιά.

Οι δισκοι που ερχονται απο αριστερα προς τα δεξια για τους δεξιοεπωμιζοντες ειναι πιο δυσκολοι γιατι η κινηση του οπλου εχει την ταση να το κανει να ξεκολαει απο το ζυγωματικο μας αν δεν κινηθει αρμονικα το σωμα μας μαζι του κ αυτο οδηγει σε αποτυχιες... Αντιθετα οι δισκοι που ερχονται απο δεξια προς αριστερα "κολλανε" το οπλο στο ζυγωματικο μας...

Πολύ ουσιαστική συμβουλή αυτή Γιώργο και σωστή επεξήγηση απο τον Αρη.
Πέρα απο αυτή την ερμηνεία, μήπως παίζει ρόλο και το κυρίαρχο μάτι? π.χ δεξιά επώμιση, δεξί κυρίαρχο μάτι και δίσκος απο αριστερα προς τα δεξια τραβέρσα . εκεί η περιφεριακή όραση είναι καλύτερη κάτι που απο τα δεξια προς τα αριστερά δεν ισχύει για αυτό και φαινεται μικρότερη η προσκόπευση . Σωστα;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top