Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους και πάλι …:)

Επειδή τα αγγλικά δεν είναι η μητρική μας γλωσσά, η / και κάποιοι (ίσως οι περισσότεροι!) δεν έχουν το χρόνο, μετέφρασα ένα κομμάτι από το αγγλικό κείμενο από το χθεσινό φυλλάδιο, που πραγματεύεται το θέμα των κενών στον πίνακα. Είναι αλήθεια ότι κάποιες φορές , απορρίπτουμε ένα φυσίγγιο διότι θεωρούμε ότι όταν το δοκιμάζουμε στο χαρτί έχει «πολλά» κενά. Είναι όμως αυτό σωστό?

Cartridge-Patterning-We-need-to-do-it-and-better (The British Association for Shooting and Conservation Marford Mill, Rossett, Wrexham LL12 0HL Tel: 01244 573016 Fax: 01244 573013 Research@basc.org.uk www.basc.org.uk Rec sec\publications\Cartridge patterning Last updated: 06 Jun 2014 Review due: 30 April 2015)

"The number and distribution of the 5in ‘holes’ (or ‘patches’) can also be misleading. They are often interpreted as holes in the pattern through which a bird might escape being shot. (NB Birds do not fly through shot clouds – shot clouds pass through birds!). But, of course, the number and distribution of pellets on a pattern plate or paper is only a two-dimensional representation of a constantly-changing, three-dimensional collection of pellets travelling downrange. At 40yd a shot cloud can be more than 5ft wide and over 20ft long. The pattern of pellets on the plate or paper represents the accumulation of all the pellets in the cartridge on one final surface – it cannot reveal the numbers and distribution of pellets at an earlier time when the shot cloud and target bird meet. At most, ‘holes’ may only show up major faults in cartridge manufacture, or barrel, but even this is not certain."

...(μετάφραση)...

Ο αριθμός και η κατανομή των «κενών» 5 ιντσών(12,7 εκατοστών) μπορεί να είναι παραπλανητική.

Συχνά ερμηνεύεται ως «κενά» στη «ροζέτα» μας μέσω των οποίων ένα πουλί μπορεί να διαφύγει από τον πυροβολισμό. (Σημείωση: Τα πουλιά δεν πετούν μέσα από «νέφος» των σκαγιών – τα «νέφη» των σκαγιών περνούν μέσα από πουλιά!).

Αλλά, φυσικά, ο αριθμός και η κατανομή του τα σκάγια στον πίνακα, στο χαρτί, είναι μόνο μια δισδιάστατη αναπαράσταση ενός συνεχώς μεταβαλλόμενου, τρισδιάστατου νέφους σκαγιών που ταξιδεύουν. Στις 40 γιάρδες(36,57 μέτρα) το «νέφος» των σκαγιών (Σημείωση: η «άτρακτος») μπορεί να είναι περισσότερο από 5 πόδια(1,52 μέτρα)φαρδύ και μήκος πάνω από 20 πόδια(6,09 μέτρα!).

Το σχέδιο των σκαγιών στον πίνακα ή στο χαρτί αντιπροσωπεύει τη συσσώρευση όλων σκαγιών σε μια τελική επιφάνεια – δεν μπορεί να αποκαλύψει τον αριθμό και την κατανομή των σκαγιών σε παλαιότερη(η μεταγενέστερη) στιγμή που το σύννεφο και ο στόχος συναντώνται.

Το πολύ λοιπόν, τα «κενά» αυτά , μπορεί να είναι ενδεικτικά ελαττωματικών φυσίγγων ή προβλημάτων στη κάννη εν γένει, αλλά ακόμη και αυτό δεν είναι σίγουρο.


Υ.Γ… υπάρχουν κάποιοι «μπούσουλες» όμως για τους κοινούς θνητούς που αξιολογούν τον «αποδεκτό» αριθμό κενών, στη αγγλική βιβλιογραφία. Με 100 σκάγια συγκέντρωση 8-11 κενά, με 200 σκάγια 2-5 κενά, με 300 σκάγια 0-2 κενά.

Για ενδιάμεσες τιμές μια απλή παρεμβολή , αρκεί.

Βλέπουμε λοιπόν ότι μόνον τα 300 σκάγια καλύπτουν τον πίνακα με ελάχιστα κενά!

Άρα λοιπόν, έως παράδειγμα ένα φυσίγγιο με 200 σκάγια συγκέντρωση, προοριζόμενο για μεσαίου μεγέθους πτηνά, με ικανοποιητική κατανομή και διασπορά, με 5 κενά δεν είναι απορριπτέο!

Ίσως μάλιστα να «σκοτώνει» και καλυτέρα από ένα άλλο με μεγαλύτερη συγκέντρωση, μικρότερη διασπορά, αλλά με λιγότερα κενά… Αυτός είναι και ο λόγος που ποστάρισα το παρόν, για να επισημάνω ακριβώς αυτό;)
Πρόσεξε τα ίσως, μπορεί, δεν είναι σίγουρο κτλ

Κανένας δεν λέει όμως τον σωστό (για αυτόν) τρόπο.
Πολλοί διαφωνούν με τα κενά, όχι απλά με τον αριθμό τους, αλλά ακόμα και με την φιλοσοφία τους, ... όμως δεν μας λένε έναν άλλο, πιο σωστό, τρόπο αξιολόγησης.
Όλοι μιλάνε για σπειροειδείς τροχιές σκαγιών, τρισδιάστατα φαινόμενα, θεωρίες του χάους και λοιπές θεωρίες επιστημονικής φαντασίας και δεν μας λένε τελικά πως αυτοί αξιολογούν μια τουφεκιά στο χαρτί.

Η αξιολόγηση της κατανομής μιας τουφεκιάς μπορεί να είναι ένα απλό go, no go ή μπορεί να γίνει όσο πολύπλοκη θέλουμε.
Όλοι συμφωνούν όμως με το ικανό δείγμα ...

Ο Winston είχε φτιάξει δικά του κριτήρια.
Ο Randy έχει δικό του τρόπο και δεν θέλει να ακούει καθόλου την λέξη κενά.
Ο Jones απλά παραθέτει αριθμούς.
Ο Compton είχε κάνει την πειραματική δουλειά πίσω από την κανονική κατανομή που την είχε χρησιμοποιήσει και ο Lowry.
Ο Lowry παραθέτει και αυτός αριθμούς στο δικό του πρόγραμμα.

Τελικά ένα απλό μέτρημα σκαγιών στον κύκλο φτάνει για να αξιολογηθεί μια κατανομή ;;;
Μήπως φτάνει απλά ένα κοίταγμα (ούτε καν κύκλος) και καθόμαστε και βγάζουμε τα μάτια μας μετρώντας σκάγια ;;;
Μήπως δεν αξίζει καν να δοκιμάζουμε στο χαρτί αλλά να βλέπουμε τα φυσίγγια στο πεδίο ;;;

Αν θέλουμε απλά ένα εγκρίνεται, δεν εγκρίνεται, όλοι οι παραπάνω τρόποι είναι αποδεκτοί.
Το πρόβλημα δημιουργείται στην σύγκριση !!!

Αυτό πιστεύω ...
 
Last edited:
Δημήτρη αν και την θεωρούν πολύ προοδευτική, από τις μετρήσεις σε κανονάκι που βλέπω συγκρίνοντας τις με m92s και tecna, μου φαίνεται ίδιας προοδευτικοτητας με tecna και ίσως λίγο πιο ταχυκαυστη. Αν ισχύει αυτό τότε με αστεροειδες κλεισιμο το εύρος της είναι από 36 έως 42 γραμμάρια σε 70αρη καλυκα.
Ποιο προοδευτικη ειναι η m92s απο την Τεκνα? Ή οχι?
 
Πρόσεξε τα ίσως, μπορεί, δεν είναι σίγουρο κτλ

Κανένας δεν λέει όμως τον σωστό (για αυτόν) τρόπο.
Πολλοί διαφωνούν με τα κενά, όχι απλά με τον αριθμό τους, αλλά ακόμα και με την φιλοσοφία τους, ... όμως δεν μας λένε έναν άλλο, πιο σωστό, τρόπο αξιολόγησης.
Όλοι μιλάνε για σπειροειδείς τροχιές σκαγιών, τρισδιάστατα φαινόμενα, θεωρίες του χάους και λοιπές θεωρίες επιστημονικής φαντασίας και δεν μας λένε τελικά πως αυτοί αξιολογούν μια τουφεκιά στο χαρτί.

Η αξιολόγηση της κατανομής μιας τουφεκιάς μπορεί να είναι ένα απλό go, no go ή μπορεί να γίνει όσο πολύπλοκη θέλουμε.
Όλοι συμφωνούν όμως με το ικανό δείγμα ...

Ο Winston είχε φτιάξει δικά του κριτήρια.
Ο Randy έχει δικό του τρόπο και δεν θέλει να ακούει καθόλου την λέξη κενά.
Ο Jones απλά παραθέτει αριθμούς.
Ο Compton είχε κάνει την πειραματική δουλειά πίσω από την κανονική κατανομή που την είχε χρησιμοποιήσει και ο Lowry.
Ο Lowry παραθέτει και αυτός αριθμούς στο δικό του πρόγραμμα.

Τελικά ένα απλό μέτρημα σκαγιών στον κύκλο φτάνει για να αξιολογηθεί μια κατανομή ;;;
Μήπως φτάνει απλά ένα κοίταγμα (ούτε καν κύκλος) και καθόμαστε και βγάζουμε τα μάτια μας μετρώντας σκάγια ;;;
Μήπως δεν αξίζει καν να δοκιμάζουμε στο χαρτί αλλά να βλέπουμε τα φυσίγγια στο πεδίο ;;;

Αν θέλουμε απλά ένα εγκρίνεται, δεν εγκρίνεται, όλοι οι παραπάνω τρόποι είναι αποδεκτοί.
Το πρόβλημα δημιουργείται στην σύγκριση !!!

Αυτό πιστεύω ...
Και δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 πράγματα αν τα μετράς διαφορετικά.
.shake hands.:)... απλό go, no go ...δικό μου, προσωπική επιλογή, μελετώντας το φυλλάδιο...

5 χαρτόνια 1 Χ 1, 5 φυσίγγια ιδογομωση, έβαλα 140+/-10% σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών, κρίνω με το μάτι διασπορά και κατανομή καλή , χωρίς υπερσυγκέντρωση στο κέντρο, 6 κενά το πολυ ...go...

...αμα κανέυω (που λένε στη Χίο!) το χω το Περτίκι(που λένε στην Κυπρο!)...ως τα 35 μέτρα!.sarcastic.

Υ.Γ...στα 30 μέτρα δοκιμές, οι κύκλοι 75 εκατοστά ο μεγάλος και 38 εκατοστά ο μικρός, ούτε καν 50,54...αυτο θα κάνω...
 
Δημήτρη αν και την θεωρούν πολύ προοδευτική, από τις μετρήσεις σε κανονάκι που βλέπω συγκρίνοντας τις με m92s και tecna, μου φαίνεται ίδιας προοδευτικοτητας με tecna και ίσως λίγο πιο ταχυκαυστη. Αν ισχύει αυτό τότε με αστεροειδες κλεισιμο το εύρος της είναι από 36 έως 42 γραμμάρια σε 70αρη καλυκα.
Αυτη του 14 ναι του 16 ειναι μαλον πιο προοδευτηκη στα 36 αφηνει καπια ψιλα καταληπα , τωρα στο θεμα μας η του 14 σε 10 βολο 12/0 με την ιδια δοσολογια με την αλλη μου εδωσε την ιδια ταχυτητα αλλα μαλον ειναι πανω απο τα ορια ενω η αλλη φορτωνεται κι'αλλο !! 46 γρ σε 12/76 ,405 μ/δ με την αλλη το εχω φτασει μεχρι 425 μ/δ ασε που αν την βαλεις κιαλο δεν χωραει με τιποτα
 
Η m92s είναι πιο προοδευτική από την tecna.
Τελικά ένα απλό μέτρημα σκαγιών στον κύκλο φτάνει για να αξιολογηθεί μια κατανομή ;;;
Μήπως φτάνει απλά ένα κοίταγμα (ούτε καν κύκλος) και καθόμαστε και βγάζουμε τα μάτια μας μετρώντας σκάγια ;;;
Εδώ καταλήγω και εγώ Βασίλη, αφού γνωρίζουμε πως τα σκάγια ακολουθούν πορεία όχι απλά σπειροειδή αλλά συχνά σαν σπιράλ, όπως αποδεικνύεται και από το κλασικό πείραμα με την βολή σε χαρτόνι που κατά το ήμισυ κρύβεται από έναν τοίχο, άρα η αποτύπωση που βλέπουμε σε ένα χαρτόνι δεν είναι η ίδια ούτε πριν ούτε μετά, ούτε τα κενά παραμένουν όπως τα βλέπουμε σε μία συγκεκριμένη απόσταση. Νομίζω αρκεί μια ενδεικτική αποτύπωση που απλά μας δείχνει αν έχουμε την συγκέντρωση που επιθυμούμε και κάτι που εγώ θεωρώ σημαντικό όσο γίνεται πιο ομοιόμορφη στο μάτι κατανομή χωρίς πολύ πυκνό κέντρο και πολύ αραιή περιφέρεια.
 
Η m92s είναι πιο προοδευτική από την tecna.

Εδώ καταλήγω και εγώ Βασίλη, αφού γνωρίζουμε πως τα σκάγια ακολουθούν πορεία όχι απλά σπειροειδή αλλά συχνά σαν σπιράλ, όπως αποδεικνύεται και από το κλασικό πείραμα με την βολή σε χαρτόνι που κατά το ήμισυ κρύβεται από έναν τοίχο, άρα η αποτύπωση που βλέπουμε σε ένα χαρτόνι δεν είναι η ίδια ούτε πριν ούτε μετά, ούτε τα κενά παραμένουν όπως τα βλέπουμε σε μία συγκεκριμένη απόσταση. Νομίζω αρκεί μια ενδεικτική αποτύπωση που απλά μας δείχνει αν έχουμε την συγκέντρωση που επιθυμούμε και κάτι που εγώ θεωρώ σημαντικό όσο γίνεται πιο ομοιόμορφη στο μάτι κατανομή χωρίς πολύ πυκνό κέντρο και πολύ αραιή περιφέρεια.
Ευχαριστω Λευτερη!
 
Αυτη του 14 ναι του 16 ειναι μαλον πιο προοδευτηκη στα 36 αφηνει καπια ψιλα καταληπα , τωρα στο θεμα μας η του 14 σε 10 βολο 12/0 με την ιδια δοσολογια με την αλλη μου εδωσε την ιδια ταχυτητα αλλα μαλον ειναι πανω απο τα ορια ενω η αλλη φορτωνεται κι'αλλο !! 46 γρ σε 12/76 ,405 μ/δ με την αλλη το εχω φτασει μεχρι 425 μ/δ ασε που αν την βαλεις κιαλο δεν χωραει με τιποτα
Δημήτρη με τι συνταγή μέτρησες 405μ/δ ;
 
.shake hands.:)... απλό go, no go ...δικό μου, προσωπική επιλογή, μελετώντας το φυλλάδιο...

5 χαρτόνια 1 Χ 1, 5 φυσίγγια ιδογομωση, έβαλα 140+/-10% σκάγια στον κύκλο των 75 εκατοστών, κρίνω με το μάτι διασπορά και κατανομή καλή , χωρίς υπερσυγκέντρωση στο κέντρο, 6 κενά το πολυ ...go...

...αμα κανέυω (που λένε στη Χίο!) το χω το Περτίκι(που λένε στην Κυπρο!)...ως τα 35 μέτρα!.sarcastic.

Υ.Γ...στα 30 μέτρα δοκιμές, οι κύκλοι 75 εκατοστά ο μεγάλος και 38 εκατοστά ο μικρός, ούτε καν 50,54...αυτο θα κάνω...
ο καθένας ότι αγαπάει καπετάνιο μου!
πρόσεξε όμως αυτό που σου λέει ο Βασίλης:
"Πρόσεξε τα ίσως, μπορεί, δεν είναι σίγουρο κτλ

Κανένας δεν λέει όμως τον σωστό (για αυτόν) τρόπο."


στο διαδίκτυο βρίσκεις ένα σωρό πληροφορίες, κάποιες είναι θησαυρός κάποιες σκουπίδια...
το ζήτημα είναι να έχεις τις γνώσεις και μέτρο σύγκρισης, ούτως ώστε να κρατάς τον θησαυρό και να απορρίπτεις τα σκουπίδια...

σχετικά πρόσφατα την πάτησα άσχημα κι εγώ
βρήκα έναν (μάλλον αμερικάνο) να γράφει για σπειροειδή (spiral) τροχιά των σκαγίων (shotgun pellets) και μάλιστα να δίνει και αριθμητικά "δεδομένα" = ακτίνες της σπείρας στην τάδε απόσταση (πχ. 2 ίντσες στις 40 γυάρδες)........
ΜΠΑΡΟΥΦΕΣΣΣΣΣΣ
ο τύπος κατά 99,99 % έμπλεξε τα μπούτια του και τα pellets του λειόκαννου με τα pellets του αεροβόλου
εγώ το διάβασα και "ψαρωσα", το πίστεψα καθότι καλογραμμένο
πλην όμως αφορούσε το φαινόμενο που θα δείτε στα παρακάτω βίντεο...
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟ

 
Δημήτρη με τι συνταγή μέτρησες 405μ/δ ;
2,5χ 10/ 12/0 sg mag ελληνικο+2 αλευρι !!! *6 στα 64 χιλ. αλλα με cx 2000 αυτο το ειχα ξεχασει !! μπορει με τις μαξαμ να πιασει τα 420 μ/δ , πριν λιγο ειδα ξανα τον καλυκα και το θυμηθηκα !!!
 
Η m92s είναι πιο προοδευτική από την tecna.

Εδώ καταλήγω και εγώ Βασίλη, αφού γνωρίζουμε πως τα σκάγια ακολουθούν πορεία όχι απλά σπειροειδή αλλά συχνά σαν σπιράλ, όπως αποδεικνύεται και από το κλασικό πείραμα με την βολή σε χαρτόνι που κατά το ήμισυ κρύβεται από έναν τοίχο, άρα η αποτύπωση που βλέπουμε σε ένα χαρτόνι δεν είναι η ίδια ούτε πριν ούτε μετά, ούτε τα κενά παραμένουν όπως τα βλέπουμε σε μία συγκεκριμένη απόσταση. Νομίζω αρκεί μια ενδεικτική αποτύπωση που απλά μας δείχνει αν έχουμε την συγκέντρωση που επιθυμούμε και κάτι που εγώ θεωρώ σημαντικό όσο γίνεται πιο ομοιόμορφη στο μάτι κατανομή χωρίς πολύ πυκνό κέντρο και πολύ αραιή περιφέρεια.
ΒΑΛΤΌς ΕΊΣΑΙ λΕΥΤΈΡΗ;;;;

.very funny..very funny..very funny..very funny..very funny.
 
Δεν υπάρχουν σπειροειδείς τροχιές σκαγίων μόνο αποκλίσεις από την τέλεια ευθεία και εκτροπές (ενίοτε μεγάλες) λόγω παραμορφώσεων.
Το "πείραμα" με τον τοίχο = πολύ φασαρία για το τίποτα..... εαν στον πίνακα του Γκάλτον στην πορεία των σαφαιριδίων παρεμβάλεις ένα εμπόδιο χωρίζοντας στα 2 την "γομωση"..... το μισό της γόμωσης που θα συνεχίσει την πορεία της θα συμμορφωθεί με την ακολουθία φιμπονάτσι και θα δώσει μια νέα γκαουσιανή κατανομή, που το περίεργο;

με ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ λόγια:
τουφεκάμε την γωνία ενός τοίχου (μάλλον καλύτερα μια λεπτή αλλά πανίσχυρη λαμαρίνα)
τα μισά σκάγια σταματάνε στο εμπόδιο
τα άλλα μισά συνεχίζουν την πορεία τους σαν να βγήκαν μόλις από την κάννη (έστω κάννη πολύ μεγάλης διαμέτρου και κάθετη στην μια πλευρά της)
 
ο καθένας ότι αγαπάει καπετάνιο μου!
πρόσεξε όμως αυτό που σου λέει ο Βασίλης:
"Πρόσεξε τα ίσως, μπορεί, δεν είναι σίγουρο κτλ

Κανένας δεν λέει όμως τον σωστό (για αυτόν) τρόπο."


στο διαδίκτυο βρίσκεις ένα σωρό πληροφορίες, κάποιες είναι θησαυρός κάποιες σκουπίδια...
το ζήτημα είναι να έχεις τις γνώσεις και μέτρο σύγκρισης, ούτως ώστε να κρατάς τον θησαυρό και να απορρίπτεις τα σκουπίδια...

σχετικά πρόσφατα την πάτησα άσχημα κι εγώ
βρήκα έναν (μάλλον αμερικάνο) να γράφει για σπειροειδή (spiral) τροχιά των σκαγίων (shotgun pellets) και μάλιστα να δίνει και αριθμητικά "δεδομένα" = ακτίνες της σπείρας στην τάδε απόσταση (πχ. 2 ίντσες στις 40 γυάρδες)........
ΜΠΑΡΟΥΦΕΣΣΣΣΣΣ
ο τύπος κατά 99,99 % έμπλεξε τα μπούτια του και τα pellets του λειόκαννου με τα pellets του αεροβόλου
εγώ το διάβασα και "ψαρωσα", το πίστεψα καθότι καλογραμμένο
πλην όμως αφορούσε το φαινόμενο που θα δείτε στα παρακάτω βίντεο...
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟ

Καλησπέρα Μάριε!:)

Το καλύτερο είναι αυτο που κάνετε εσείς φίλε μου και αν το κάνατε με 5/10 φυσίγγια π.χ. του Νίκου Π με το κομπιούτερ του Βασίλη, και κάνατε και το τεστ διάτρησης κατά πως κατέχεις , θα κάνατε οτι καλύτερο μπορεί να κάμει ένας ιδιογομωτής (η μη) με τα μέσα που διαθέτει!.shake hands.;)

Τι λείπει όμως από τους περισσότερους? ....ο χρόνος και ο χώρος!...αυτο είναι!!!

Υ.Γ:...α@χι@ια πατέρα θα ρίξω και γω 5 φυσίγγια....ασε μη πλακώσει η θηροφυλακή !.sarcastic.
 
πίνακα του Γκάλτον ... ακολουθία φιμπονάτσι ... γκαουσιανή κατανομή
Μου άρεσαν τα πολύ απλά λόγια ... !!!
Έπαθα "κλικ" με τα άλλα αχαχαχα
p0219.gif


ps
Έτσι ακριβώς είναι ....
 
Δεν υπάρχουν σπειροειδείς τροχιές σκαγίων μόνο αποκλίσεις από την τέλεια ευθεία και εκτροπές (ενίοτε μεγάλες) λόγω παραμορφώσεων.
Το "πείραμα" με τον τοίχο = πολύ φασαρία για το τίποτα..... εαν στον πίνακα του Γκάλτον στην πορεία των σαφαιριδίων παρεμβάλεις ένα εμπόδιο χωρίζοντας στα 2 την "γομωση"..... το μισό της γόμωσης που θα συνεχίσει την πορεία της θα συμμορφωθεί με την ακολουθία φιμπονάτσι και θα δώσει μια νέα γκαουσιανή κατανομή, που το περίεργο;

με ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ λόγια:
τουφεκάμε την γωνία ενός τοίχου (μάλλον καλύτερα μια λεπτή αλλά πανίσχυρη λαμαρίνα)
τα μισά σκάγια σταματάνε στο εμπόδιο
τα άλλα μισά συνεχίζουν την πορεία τους σαν να βγήκαν μόλις από την κάννη (έστω κάννη πολύ μεγάλης διαμέτρου και κάθετη στην μια πλευρά της)
Το τεστ της ευθείας κάνης‼️
 
Το καλύτερο είναι αυτο που κάνετε εσείς φίλε μου και αν το κάνατε με 5/10 φυσίγγια π.χ. του Νίκου Π με το κομπιούτερ του Βασίλη, και κάνατε και το τεστ διάτρησης κατά πως κατέχεις , θα κάνατε οτι καλύτερο μπορεί να κάμει ένας ιδιογομωτής (η μη) με τα μέσα που διαθέτει!.shake hands.;)

Τι λείπει όμως από τους περισσότερους? ....ο χρόνος και ο χώρος!...αυτο είναι!!!

Υ.Γ:...α@χι@ια πατέρα θα ρίξω και γω 5 φυσίγγια....ασε μη πλακώσει η θηροφυλακή !.sarcastic.
Δεν υπάρχει τέλος στις δοκιμές κάπτεν ...
Ο Ed Lowry είχε περικοπές στο budget όταν ήθελε να κάνει τα τρελά του.
Αν δεν ήταν όμως αυτός ακόμα θα μιλάγαμε για ουρές και ατράκτους ... (τιιιι ακόμα μιλάμε ???)

Πάρε και ένα άρθρο του τρισκατάρατου αχαχαχαχ για έναν πραγματικά μεγάλο βλητικό.
https://randywakeman.com/EdLowryOnShotshellBallistics.htm

p0403.gif
 
Δεν υπάρχει τέλος στις δοκιμές κάπτεν ...
Ο Ed Lowry είχε περικοπές στο budget όταν ήθελε να κάνει τα τρελά του.
Αν δεν ήταν όμως αυτός ακόμα θα μιλάγαμε για ουρές και ατράκτους ... (τιιιι ακόμα μιλάμε ???)

Πάρε και ένα άρθρο του τρισκατάρατου αχαχαχαχ για έναν πραγματικά μεγάλο βλητικό.
https://randywakeman.com/EdLowryOnShotshellBallistics.htm

p0403.gif
Μπορώ μετά βεβαιότητας να πώ ότι όσοι εμβάθυναν πολύ στα συγγράματα του - δημοσιεύσεις του σταμάτησαν
την ιδιογόμωση διότι τα έβλεπαν πλέον όλα βουνό ......
Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος καί το ζητούμενο για τους περισσότερους είναι απλά καί κατανοητά απο την πλειοψηφία
8-10 βασικά πράγματα .
Το πολύ βάθος είναι απωθητικό παρότι είναι καί το πιό ορθό .
 
Όπως ανέφερε ο Βασίλης παραπάνω ο πίνακας και ένας τρόπος που αποφασίζεις να δοκιμάζεις περισσότερο έχει να κάνει με τα σημερινά δεδομένα για να έχεις μέτρο σύγκρισης .Εξαλου ο πίνακας δίνει καθαρά τη συμπεριφορά της ντουφέκιας ακριβώς στα συγκεκριμένα μέτρα με την συγκεκριμένη ακρίβεια σκόπευσης και τις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες στο συγκεκριμένο υψόμετρο όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες και αυτό που σε βγάζει έξω πρώτα από όλα είναι η σκόπευση και δεύτερον η απόσταση μετά έρχονται οι καιρικές συνθήκες οι οποίες είναι πολύ πιο εύκολα να κατανοήσεις .
 
Το πολύ βάθος είναι απωθητικό παρότι είναι καί το πιό ορθό .
Πωω ρε φίλε πάσα που μου έδωσες τώρα ...

Δες τι έβλεπα ...
https://www.pronews.gr/istoria/epis...ra-sto-panarxaio-thryliko-pigadi-tis-kolasis/

Το βάθος κρύβει την αλήθεια !!! Αν μένουμε στην επιφάνεια πιστεύουμε σε δράκους και δαίμονες !!!!
Ακόμα δεν φτάσαμε στον πάτο αλλά θα φτάσουμε λίαν συντόμως ....

1647111539884.png

 
Δεν υπάρχει τέλος στις δοκιμές κάπτεν ...
Ο Ed Lowry είχε περικοπές στο budget όταν ήθελε να κάνει τα τρελά του.
Αν δεν ήταν όμως αυτός ακόμα θα μιλάγαμε για ουρές και ατράκτους ... (τιιιι ακόμα μιλάμε ???)

Πάρε και ένα άρθρο του τρισκατάρατου αχαχαχαχ για έναν πραγματικά μεγάλο βλητικό.
https://randywakeman.com/EdLowryOnShotshellBallistics.htm

p0403.gif
...τιμόνια βλέπω...τι ναυτικός ήτανε?.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

...βλητικοί όλοι , Ο Winston , Ο Randy, Ο Jones, Ο ComptonLowry, ... και άλλα... !!! πίνακας του Γκάλτον ... ακολουθία Φιμπονάτσι ... Γκαουσιανή κατανομή, Σπειροειδή τροχιά...

Στο H.L όμως ήμαστε επι το πλείστον απλοί κυνηγοί και φυσιολάτρες, και δεν ξερω αν, πόσους, και ποιους βοηθούν ολα αυτά...

...αυτά φίλε...;)

Υ.Γ1...ε δεν είμαστε και τίγκα στον κόσμο στο θέμα τώρα ε? ... αν ήμαστε Θέατρο, θα το κατεβάζαμε το έργο...:(

Υ.Γ2...άντε ν' ανεβάσει καμιά δοκιμή ο Νικος Π. , να βγάλουμε τη ζεζόν αξιοπρεπώς....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top