Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είδες λοιπόν φίλε μου Βασίλη... κανένας δεν ρίχνει ούτε 5 φυσίγγια!...ούτε εγώ!( για αυτο σου απάντησα...αν έριχνα!!!)

Εγώ θέλω να είμαι αληθινός φίλε!...εσκεμμένα έφερα την συζήτηση εδώ που την έφερα ( σημαδεύω αυτά που είπες ο ίδιος ΟΧΙ εγώ! και μπράβο σου είσαι λεβέντης αληθινός! )

Λοιπόν, το θέμα δεν είναι αν θα φρίξει ο Μάριος η Εγώ η Εσύ !

Κατ' εμένα το βασικό στο Η.L είναι να είμαστε αληθινοί οχι αληθοφανείς ούτε να γράφουμε για να γράφουμε...

Δες τι γράφω ακριβώς στην προηγουμένη σελίδα(19654!)!

Τα κάνω quote - uquote που λέμε στα βαπόρια...

=================================================

η ....κουβέντα να γίνεται?;)

...ρε το κουνούπι διυλιστήριο που περνάει!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
=================================================

Αφού είναι Αλήθεια λοιπόν αυτά , ποια η διαφορά 1 τουφεκιά 5 η 10? 50 πόντοι η 54?, πάτος απ' το βαρέλι, η διαφάνεια?

Δεν επανερχόμαστε λέω εις τα πρότερα?;)

Υ.Γ...γιατί όπως λέει ο φίλος μας ο Νίκος Π , κανείς δεν πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ!!!
Ο κύκλος των 54 εκατοστών έχει ακριβώς την μισή επιφάνεια από τον κύκλο των 76 εκατοστών.
Κανένας δεν ρίχνει 10 φυσίγγια γιατί θα τρελαθεί στο μέτρημα αλλά έναν σωστό κύκλο μπορεί να κάνει ...
Όσο μπορούμε να είμαστε ακριβείς, ας είμαστε ...
Και για να είμαστε, .... ο μέσα κύκλος πρέπει να είναι 53,74cm !!! .yelling.
 
Καλησπερα παλικαρια !!!
Τα διαβασα ΟΛΑ.....
Εχω δικο μου τροπο.....Τα εχω απλοποιησει τα πραγματα....Μην ξεχνατε οτι ειμαι πρακτικος...
ΛΟΙΠΟΝ...Εχω φτιαξει εναν ''διαβητη''...απλο και αποτελεσματικο....Κανω κυκλους σε οποια διαμετρο
θελω....και ετσι θα συνεχισω...
Εναν εσωτερικο κυκλο στα 54 και εναν εξωτερικο στα 76 εκατοστα
Το μονο που δεν εχω και θα φτιαξω....ειναι μια διαφανια στα 12,5 χιλιοστα.... και τους υπολοιπους
υπολογισμους....θα τους αναλαβουν οι φιλοι !!! :)

View attachment 44202View attachment 44203
;)
Ναυτικό κλειδί για τον μαρκαδόρο και ρόκα για το κατσαβιδι αθεοφοβε?
 
Ο κύκλος των 54 εκατοστών έχει ακριβώς την μισή επιφάνεια από τον κύκλο των 76 εκατοστών.
Κανένας δεν ρίχνει 10 φυσίγγια γιατί θα τρελαθεί στο μέτρημα αλλά έναν σωστό κύκλο μπορεί να κάνει ...
Όσο μπορούμε να είμαστε ακριβείς, ας είμαστε ...
Και για να είμαστε, .... ο μέσα κύκλος πρέπει να είναι 53,74cm !!! .yelling.
...καλά...στην κόντρα γέφυρα έχω βάλει μποστάνι...πάω να κόψω κανένα ραπανάκι!!!.yel..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...να σου πω την αμαρτία μου, αν δοκιμάσω στα Χ μέτρα 10 φυσίγγια και έχω κατ' ελάχιστο 140 σκάγια +/- 10%, σε κάθε βολή, σε κύκλο των 75 εκατοστών με χαραγμένο μέσα ένα κύκλο 50 εκατοστών, κρίνοντας την ισοκατανομή καλή και τα κενά καλά , με το μάτι, χωρίς φανερή υπερσυγκέντρωση στο κέντρο, εγώ προσωπικά, είμαι πεπεισμένος οτι θα την πάρω την Πέρδικα, στα Χ αυτά μέτρα...:)

Υ.Γ: νομίζω οτι το ίδιο ισχύει και για κάθε τσιχλά, φασσά, παπιοκυνηγό, κτλ. με τον ανάλογο αριθμό σκαγιών βέβαια, ανά θήραμα...
Με μπέρδεψες με τους αριθμούς ... 75cm και 50cm έγραψες ...
Λοιπόν, τα 75 ή 76, τα 50 ή 54, τα 35 ή 36,5 μικρή σημασία έχουν για εμάς τους κοινούς θνητούς.
Μια καλή αποτύπωση φαίνεται από μακρυά, αν σχεδιάσεις απλά τον κύκλο των 75 ή 76 εκατοστών ...

Ο Νίκος όμως είναι επαγγελματίας στις δοκιμές και πρέπει να τον πληροφορούμε σωστά :)
 
Ναυτικό κλειδί για τον μαρκαδόρο και ρόκα για το κατσαβιδι αθεοφοβε?

Ανιψιε.....''αραξε'' σημερα !!! Μου εκατσε η ''ασχημη''.....και ειμαι ''μάυρος'' αποψε....

ΥΓ. Και για μην αρχισεις να ρωτας....πηρα το σασμαν του jimny στο ''χερι''....και μεσ΄το ισωμα ...
χωρις να το ζορισω....ετσι στα καλα καθουμενα το γαμηδι...μου την εκανε !!! :confused:
 
Λοιπόν ,επειδή η λύση Α4 στις δοκιμές που χρησιμοποιώ δέν βρήκε απήχηση o_O θα πώ
κάτι σε όσους ιδιογομωτές προσπαθούν να αντιγράψουν πανάκριβα εμπορικά .
Χρειάζεστε 2 φυσίγγια . Ένα για να ρίξετε σε τηλ.κατάλογο στα 35μ κι'ένα για να το ανοίξετε .
Στο φυσίγγι που θα στήσετε να χρησιμοποιήσετε τα σκάγια που θα πάρετε απο το ανοιγμένο
εμπορικό . Έτσι θάχετε ακριβή εικόνα του δικού σας παραγόμενου έργου .
Μετά το έργο σας είναι πολύ -πολύ πιό εύκολο .Ελπίζω να βοήθησα .
 
Το πιο σημαντικό είναι να δοκιμάζεις σε συνθήκες κυνηγιού αλλιώς βγάζεις ελλιπή συμπεράσματα εγώ αυτό πιστεύω .Όπως ακούω και κάποια λανθασμένα συμπεράσματα από συναδέλφους τα φυσίγγια με μεγάλες ταχύτητες ή πολύ σκληρά σκάγια κάνουν διαμπερή σωστά αλλά αν οι ντουφεκιες είναι σωστές δεν υπάρχει απώλεια θηράματος δηλ αν πάρουν το πουλί 3/4 σκακια είτε είναι διαμπερή είτε όχι το πουλί θα πέσει στουπί αν το πάει 1/2 και όχι σε ζωτικό σημείο είτε διαμπερή είτε όχι θα κρατηθεί .Όταν έχεις ντουφέκια σωστή και είσαι επάνω από την σκληρότητα και την ταχ μόνο κερδισμένος βγαίνεις
 
Το πιο σημαντικό είναι να δοκιμάζεις σε συνθήκες κυνηγιού αλλιώς βγάζεις ελλιπή συμπεράσματα εγώ αυτό πιστεύω .Όπως ακούω και κάποια λανθασμένα συμπεράσματα από συναδέλφους τα φυσίγγια με μεγάλες ταχύτητες ή πολύ σκληρά σκάγια κάνουν διαμπερή σωστά αλλά αν οι ντουφεκιες είναι σωστές δεν υπάρχει απώλεια θηράματος δηλ αν πάρουν το πουλί 3/4 σκακια είτε είναι διαμπερή είτε όχι το πουλί θα πέσει στουπί αν το πάει 1/2 και όχι σε ζωτικό σημείο είτε διαμπερή είτε όχι θα κρατηθεί .Όταν έχεις ντουφέκια σωστή και είσαι επάνω από την σκληρότητα και την ταχ μόνο κερδισμένος βγαίνεις
Μη το λες....μπεκάτσα με έξι διαμπερή νίκελ εξαρια κατάστηθα,ευτυχώς κ φτερούγες με ποδια σπασμένα...καθόταν κ με κοίταζε‼️ενώ με ένα άιντε 2 εννιάρια ήταν σεκος‼️
 
Μπορεί να σε κοιτάζει αλλά είχε βαλσαμωθει δεν έφυγε.Και ο πατέρας μου είχε ρίξει σε μια πισωκολα που σηκώθηκε όταν ήταν για φάσες με πάρα πολύ κρύο με 4αρι φετεραλ και είχε 4λουκια από το κωλο μέχρι το σβέρκο λες και τη έσκισες με μαχαίρι έμεινε αναυδη βαλσαμωθηκε
 
Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια πράγματα σαν πιο σημαντικά από όλα τα υπόλοιπα στις δοκιμές με εμπορικά θα ξεχώριζα τα εξής.

Σωστό νούμερο σκαγιών.
5 τουλάχιστον φυσίγγια.


Όλα τα άλλα (κύκλοι, αποστάσεις κτλ) είναι για τυποποίηση ή γιατί κάποια μέθοδος το ορίζει ή για να μπορούμε να συγκρίνουμε ...

Κοιτάξτε τι γίνεται με 10 "ποιοτικά" φυσίγγια και 5 διαφορετικά perazzi ... 10% διαφορές στην συγκέντρωση με ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ !!!
Εμείς βγάζουμε συμπεράσματα για όπλα, τσοκ, κώνους, αυλούς κτλ κτλ κτλ με ΕΝΑ (αμφιβόλου ποιότητας) φυσίγγι και διαφορές των 2-5-10% όταν φυσίγγι από φυσίγγι μπορεί να έχουν διαφορές 15% !!!

1647025723551.png
 
Ανιψιε.....''αραξε'' σημερα !!! Μου εκατσε η ''ασχημη''.....και ειμαι ''μάυρος'' αποψε....

ΥΓ. Και για μην αρχισεις να ρωτας....πηρα το σασμαν του jimny στο ''χερι''....και μεσ΄το ισωμα ...
χωρις να το ζορισω....ετσι στα καλα καθουμενα το γαμηδι...μου την εκανε !!! :confused:
Φέτος είναι η χρονιά των αυτοκινήτων φίλε ... εμένα ακόμα να μου αλλάξουν φλάντζα ... (2η φορά), ευτυχώς μου έδωσαν δεύτερο και κινούμαι.
1 αυτοκίνητο της παρέας ντελαπάρισε (την ξέρεις την φάση)
1 άλλο λύσιμο όλης της μηχανής
1 άλλο (samurai) πάει για κινητήρα
1 φίλου κάρφωσε βαλβίδες
1 τρακάρισμα
1 φίλου ένα αγροτικό για φλάντζα και αυτό ...
και άλλα πολλά ...

Υγεία και όλα θα γίνουν ...
 
Εκατσα και εφτιαξα στοχους.....Να μετραω ισοκατανομη....και μην ζαλιζω τα ουμπαλα του
φιλου μου Βασιλη και του Μαριου !!! :)

View attachment 44178
:)
Ζωγραφίζεις το ίδιο σε διαφανή πλαστικό και στις 4 πλευρές βάζεις 4 πλαστικά προφίλ για χάρτες από βιβλιοπωλείο.
Άφησε άδειο από τις γωνίες από 3 πόντους για να διπλώνει(αν, π.χ. η κάθε πλευρά είναι 95 εκ. το προφίλ να είναι 89 εκ.)
xlarge_20200716091224_profil_plaisiou_plastiko_pvc.jpeg
 
Μπορεί να σε κοιτάζει αλλά είχε βαλσαμωθει δεν έφυγε.Και ο πατέρας μου είχε ρίξει σε μια πισωκολα που σηκώθηκε όταν ήταν για φάσες με πάρα πολύ κρύο με 4αρι φετεραλ και είχε 4λουκια από το κωλο μέχρι το σβέρκο λες και τη έσκισες με μαχαίρι έμεινε αναυδη βαλσαμωθηκε
Είχε σπασμένες φτερούγες κ πόδια αλλιώς θα την είχε κάνει....μισή ώρα έψαχνα να τη βρω ....είχε πέσει σε κάτι βάτα ,δύο μέτρα βάθος....τα σκάγια στο στήθος τα είδα στο μάδημα.... το πουλί ολοζωντανο....ήμουν για παπί στο ποτάμι κ είχα εξαρια ,όταν πλησίαζα το ποτάμι (κατηφορα με πυκνό)μου πετάγεται ένας ασβός θηρίο μου έκοψε το αίμα....συνερχομαι κάνω ένα βήμα κ μονο που δεν τον πάτησα τον φασιανό‼️ ναααααα @αμησω λέω....μπαίνω μέσα στο πυκνό ,μπραφ μια μπεκάτσα ,ανέβαινε σαν ελικόπτερο....την χάνω ....μπραφ άλλη μια από αριστερά....της ρίχνω κ ακολούθησαν τα παραπάνω‼️
 
Φέτος είναι η χρονιά των αυτοκινήτων φίλε ... εμένα ακόμα να μου αλλάξουν φλάντζα ... (2η φορά), ευτυχώς μου έδωσαν δεύτερο και κινούμαι.
1 αυτοκίνητο της παρέας ντελαπάρισε (την ξέρεις την φάση)
1 άλλο λύσιμο όλης της μηχανής
1 άλλο (samurai) πάει για κινητήρα
1 φίλου κάρφωσε βαλβίδες
1 τρακάρισμα
1 φίλου ένα αγροτικό για φλάντζα και αυτό ...
και άλλα πολλά ...

Υγεία και όλα θα γίνουν ...
Να σε πάρουμε να μας σπάσεις το ρόδι την πρωτοχρονιά ρε άτιμο‼️
 
IMG_20220312_121930_2.jpgIMG_20220312_122011_9.jpg
Σημερινη δοκιμη για να δω αν δουλευει στα ιδια στησιματα η ssb του 14 με του 16 και ακομα μια φορα μου εδειξε οτι το καψουλι τις μαξαμ την καιει πολυ καλητερα το ιδιο φυσιγγι με 688 καψουλι 390 !!! 2,05χ36, ν3 ,ζ2μ15, uee *6 στα 57,5 ,μην κοιτατε την σηγγεντρωση ειναι στα 36 μετρα με LM τσοκ αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι την λαμαρινα την τρυπησαν πολυ λιγα σκαγια ειναι νορμαλ για τετοιο παχος λαμαρινα ??
 
View attachment 44237View attachment 44238
Σημερινη δοκιμη για να δω αν δουλευει στα ιδια στησιματα η ssb του 14 με του 16 και ακομα μια φορα μου εδειξε οτι το καψουλι τις μαξαμ την καιει πολυ καλητερα το ιδιο φυσιγγι με 688 καψουλι 390 !!! 2,05χ36, ν3 ,ζ2μ15, uee *6 στα 57,5 ,μην κοιτατε την σηγγεντρωση ειναι στα 36 μετρα με LM τσοκ αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι την λαμαρινα την τρυπησαν πολυ λιγα σκαγια ειναι νορμαλ για τετοιο παχος λαμαρινα ??
Είναι χοντρή αυτή η λαμαρίνα. Καμία σχέση με τενεκεδες φέτας κτλπ
 
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους και πάλι …:)

Επειδή τα αγγλικά δεν είναι η μητρική μας γλωσσά, η / και κάποιοι (ίσως οι περισσότεροι!) δεν έχουν το χρόνο, μετέφρασα ένα κομμάτι από το αγγλικό κείμενο από το χθεσινό φυλλάδιο, που πραγματεύεται το θέμα των κενών στον πίνακα. Είναι αλήθεια ότι κάποιες φορές , απορρίπτουμε ένα φυσίγγιο διότι θεωρούμε ότι όταν το δοκιμάζουμε στο χαρτί έχει «πολλά» κενά. Είναι όμως αυτό σωστό?

Cartridge-Patterning-We-need-to-do-it-and-better (The British Association for Shooting and Conservation Marford Mill, Rossett, Wrexham LL12 0HL Tel: 01244 573016 Fax: 01244 573013 Research@basc.org.uk www.basc.org.uk Rec sec\publications\Cartridge patterning Last updated: 06 Jun 2014 Review due: 30 April 2015)

"The number and distribution of the 5in ‘holes’ (or ‘patches’) can also be misleading. They are often interpreted as holes in the pattern through which a bird might escape being shot. (NB Birds do not fly through shot clouds – shot clouds pass through birds!). But, of course, the number and distribution of pellets on a pattern plate or paper is only a two-dimensional representation of a constantly-changing, three-dimensional collection of pellets travelling downrange. At 40yd a shot cloud can be more than 5ft wide and over 20ft long. The pattern of pellets on the plate or paper represents the accumulation of all the pellets in the cartridge on one final surface – it cannot reveal the numbers and distribution of pellets at an earlier time when the shot cloud and target bird meet. At most, ‘holes’ may only show up major faults in cartridge manufacture, or barrel, but even this is not certain."

...(μετάφραση)...

Ο αριθμός και η κατανομή των «κενών» 5 ιντσών(12,7 εκατοστών) μπορεί να είναι παραπλανητική.

Συχνά ερμηνεύεται ως «κενά» στη «ροζέτα» μας μέσω των οποίων ένα πουλί μπορεί να διαφύγει από τον πυροβολισμό. (Σημείωση: Τα πουλιά δεν πετούν μέσα από «νέφος» των σκαγιών – τα «νέφη» των σκαγιών περνούν μέσα από πουλιά!).

Αλλά, φυσικά, ο αριθμός και η κατανομή του τα σκάγια στον πίνακα, στο χαρτί, είναι μόνο μια δισδιάστατη αναπαράσταση ενός συνεχώς μεταβαλλόμενου, τρισδιάστατου νέφους σκαγιών που ταξιδεύουν. Στις 40 γιάρδες(36,57 μέτρα) το «νέφος» των σκαγιών (Σημείωση: η «άτρακτος») μπορεί να είναι περισσότερο από 5 πόδια(1,52 μέτρα)φαρδύ και μήκος πάνω από 20 πόδια(6,09 μέτρα!).

Το σχέδιο των σκαγιών στον πίνακα ή στο χαρτί αντιπροσωπεύει τη συσσώρευση όλων σκαγιών σε μια τελική επιφάνεια – δεν μπορεί να αποκαλύψει τον αριθμό και την κατανομή των σκαγιών σε παλαιότερη(η μεταγενέστερη) στιγμή που το σύννεφο και ο στόχος συναντώνται.

Το πολύ λοιπόν, τα «κενά» αυτά , μπορεί να είναι ενδεικτικά ελαττωματικών φυσίγγων ή προβλημάτων στη κάννη εν γένει, αλλά ακόμη και αυτό δεν είναι σίγουρο.


Υ.Γ… υπάρχουν κάποιοι «μπούσουλες» όμως για τους κοινούς θνητούς που αξιολογούν τον «αποδεκτό» αριθμό κενών, στη αγγλική βιβλιογραφία. Με 100 σκάγια συγκέντρωση 8-11 κενά, με 200 σκάγια 2-5 κενά, με 300 σκάγια 0-2 κενά.

Για ενδιάμεσες τιμές μια απλή παρεμβολή , αρκεί.

Βλέπουμε λοιπόν ότι μόνον τα 300 σκάγια καλύπτουν τον πίνακα με ελάχιστα κενά!

Άρα λοιπόν, έως παράδειγμα ένα φυσίγγιο με 200 σκάγια συγκέντρωση, προοριζόμενο για μεσαίου μεγέθους πτηνά, με ικανοποιητική κατανομή και διασπορά, με 5 κενά δεν είναι απορριπτέο!

Ίσως μάλιστα να «σκοτώνει» και καλυτέρα από ένα άλλο με μεγαλύτερη συγκέντρωση, μικρότερη διασπορά, αλλά με λιγότερα κενά… Αυτός είναι και ο λόγος που ποστάρισα το παρόν, για να επισημάνω ακριβώς αυτό;)
 
Δημήτρη αν και την θεωρούν πολύ προοδευτική, από τις μετρήσεις σε κανονάκι που βλέπω συγκρίνοντας τις με m92s και tecna, μου φαίνεται ίδιας προοδευτικοτητας με tecna και ίσως λίγο πιο ταχυκαυστη. Αν ισχύει αυτό τότε με αστεροειδες κλεισιμο το εύρος της είναι από 36 έως 42 γραμμάρια σε 70αρη καλυκα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top