Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εκατσα και εφτιαξα στοχους.....Να μετραω ισοκατανομη....και μην ζαλιζω τα ουμπαλα του
φιλου μου Βασιλη και του Μαριου !!! :)

View attachment 44178
:)
Σε κόβω να ξυπνάς νύχτα κ να λες ,όχι ααααααλλλλη ισοκατανοοοομηηηηηηη‼️(βλέπε Κούρκουλο)
 
Η ισοκατανομή Νίκο μετά από τόσες κυριολεκτικά σπουδαίες δοκιμές που έχεις κάνει αν δεν την έχεις ίσως να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τσοκ εκτός από το μαμά γιατί μπορεί να βοηθήσει υπάρχουν τσοκ που έχουν μεταμόρφωσει πολλά φυσίγγια προς το καλύτερο.Μη με ρωτήσεις ποιο δεν γνωρίζω .Ίσως με αυτά που έχω ακούσει και δει από αρκετούς ένα τζεμινι πόρτερ έσω έξω .
Τα μαμά τσοκ της 390 είναι πολύ καλά Γιάννη δεν θες κάτι παραπανο άντε στο παπί και αυτό αν θες δεν.. με το 5αρι πανό και 33 γρ. Βαράς πολύ μακριά
 
Τα μαμά τσοκ της 390 είναι πολύ καλά Γιάννη δεν θες κάτι παραπανο άντε στο παπί και αυτό αν θες δεν.. με το 5αρι πανό και 33 γρ. Βαράς πολύ μακριά
Γενικά η 390 391 έχουν σφιχτες ντουφεκιες... και με 5τσοκ κατέβασα παπια μακριά αλλά με σκάγια 2ν 4ν 6ν
 
Καλα κανεις με τα διαφορετικα χαρτονια στο φραχτη... Εγω που ειχα περασει για μια 6ετια απο μεγαλη τρελα με τα φυσιγγια κ δεν ειχα τη δυνατοτητα του φράχτη ειχα φτιαξει φορητο ξυλινη κατασκευη που στερεωνα πανω τα χαρτονια για να τα δοκιμαζω κ στις συνθηκες του κυνηγιου... Τα τελευταια χρονια δοκιμαζω ομως αποκλειστικα σε μεταλλικο πινακα γιατι αν ¨ακους¨ λιγο καλα, ¨βλεπεις¨ την αποτυπωση των σκαγιων επανω και αποκτησεις μια εμπειρια με πολλα καλα κ κακα φυσιγγια βγαζεις, η τουλαχιστον εμενα με βοηθηαει να βγαλω, πιο γρηγορα συμπερασματα... Οποτε μονο με μεταλλικο πινακα, ο ποδαροδρομος ειναι αναποφευκτος...
Θα συμφωνησω στο σημειο της αίσθησης κρουσης στον πινακα που αντιλαμβανεσαι με καποια φυσιγγια το εχω και εγω ζησει και οχι μονο αλλα και με την αποδοση καποιων οπλων επισης.Τωρα εχω κανει και αλλη διαπιστωση στα χαρτονια που χρησιμοποιω απο παλετες νερου στην απόσταση των 35μ σε νο8 και νο9 και νο10 εβλεπα σε συγκριτικο φυσιγγιων οτι στην πισω πλευρα δεν φαινοταν μια πληρως διατετρημμεμη επιφανεια ετσι με έβαζε σε μια υποψια διατρητικοτητας.Στον τενεκε κατευθειαν και η αποδειξη αποκαλυψε την ελλειψη διατρησης σε αυτο το φυσιγγιο.Αυτο το αναφερω προς παρατηρηση.Αυτο το ειδα και σε δοκιμη οπλων που ειχε διαφορετικο αυλο σε κοντρα την ιδια ωρα μεταξυ τους.
 
Εκατσα και εφτιαξα στοχους.....Να μετραω ισοκατανομη....και μην ζαλιζω τα ουμπαλα του
φιλου μου Βασιλη και του Μαριου !!! :)


:)
Καλημέρα ,νομίζω ότι το κέντρο , τους άξονες και τους κύκλους θα πρέπει να τους βάλεις στο χαρτί μετά την τουφεκιά, αφού δεις που θα βρίσκεται το κέντρο ... γιατί θα είναι αδύνατο να πέσεις 100% στο κέντρο που ζωγραφησες , ιδιαίτερα αν πας πάνω από 20-25 μέτρα .... την έχω πατήσει γι αυτό στο λέω .....
 
Καλημέρα ,νομίζω ότι το κέντρο , τους άξονες και τους κύκλους θα πρέπει να τους βάλεις στο χαρτί μετά την τουφεκιά, αφού δεις που θα βρίσκεται το κέντρο ... γιατί θα είναι αδύνατο να πέσεις 100% στο κέντρο που ζωγραφησες , ιδιαίτερα αν πας πάνω από 20-25 μέτρα .... την έχω πατήσει γι αυτό στο λέω .....

Ναι το γνωριζω αυτο....Παντα ο κυκλος και το ''σχεδιο'' γινεται μετα την τουφεκια !!
Σε ευχαριστω ομως!!! :)
 
καταστημα Λαναρα στο Ιλιον και στον Κενταυρο

Εκατσα και εφτιαξα στοχους.....Να μετραω ισοκατανομη....και μην ζαλιζω τα ουμπαλα του
φιλου μου Βασιλη και του Μαριου !!! :)

View attachment 44178
:)
Νίκοοοοοοοο
ασε τα σχέδια για εμάς
δεν μας κάνει κόπο φίλε
ειδικά με τα τεταρτημόρια μην ασχολήσαι... δεν βγάζεις άκρη
αν θέλεις ντε και καλά να βλέπεις ισοκατανομή
κάνε μια κατασκευή από σύρμα
2 κύκλοι ο ένας μέσα στον άλλο 54 εκ και 76 εκ κι ένας μικρός ξεχωριστά 12,5 εκ
ή σε διαφάνεια
 
Νίκοοοοοοοο
ασε τα σχέδια για εμάς
δεν μας κάνει κόπο φίλε
ειδικά με τα τεταρτημόρια μην ασχολήσαι... δεν βγάζεις άκρη
αν θέλεις ντε και καλά να βλέπεις ισοκατανομή
κάνε μια κατασκευή από σύρμα
2 κύκλοι ο ένας μέσα στον άλλο 54 εκ και 76 εκ κι ένας μικρός ξεχωριστά 12,5 εκ
ή σε διαφάνεια

54 Εκαστοστα ειναι ο εσωτερικος....Ευτυχως που το ανεφερες...50 εκατοστα διαμετρο τον εχω...Παλι λαθος
θα μετραγα !!
 
54 Εκαστοστα ειναι ο εσωτερικος....Ευτυχως που το ανεφερες...50 εκατοστα διαμετρο τον εχω...Παλι λαθος
θα μετραγα !!
εμμμμμμ
το είδα που τον έκανες 25 εκ ακτίνα
μην χωρίζεις τεταρτημόρια θα σε μπερδέψουν
 
Ναι το γνωριζω αυτο....Παντα ο κυκλος και το ''σχεδιο'' γινεται μετα την τουφεκια !!
Σε ευχαριστω ομως!!! :)
Καλημέρα Νίκο!:)

Η ταπεινή μου γνώμη, για να μην παιδεύεσαι...

1646995691001.jpeg

...σε έναν μαραγκό 75 εκατοστά ο εξωτερικός και 50 εκατοστά ο εσωτερικός, από κόντρα πλακέ ψιλό και ξεμπέρδεψες....!;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top