Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τωρα αρχιζεις κ το κλειδωνεις περισσοτερο το θεμα....
Το θεμα ειναι τι γινεται όταν εχεις τη μουρλια να δημιουργεις πολλα φυσιγγια... Παει ο ποδαροδρομος συννεφο, ειδικα αν δοκιμαζεις και σε μακρινες αποστασεις...
[/QUO
Εγω εχω ενα φραχτη κρεμαω 10 χαρτονια σημαδεμενα με μαρκαδορο εχω χαρτι με σημειωσεις στο χερι μου και το οπλο η αποσταση οριζεται απο την κορδελα που εχω απλωσει και ξεκινάω με τη σειρα που εχω τις σημειωσεις.Οταν τελειωσω τις βολες μαζευοντας την κορδελα προς τους στοχους περνω τα χαρτονια και σπιτι για αξιολογηση με καφε πολυτελείας.Ετσι αποφευγεις τα δρομολογια φιλε Αρη ειπα να δωσω μια ιδεα.
 
ευχαριστω Κ.ΝΙΚΟ για την προτίμηση !!!!!

Εγω σε ευχαριστω για την ποιοτητα των υλικων σου !!!
1/3 της αποδοσης της τουφεκιας εξαρταται απο το βυσμα....
Και τα δικα σου κεντανε.....Απλα αργησα να τα παρω χαμπαρι !!!
Συνεχισε ετσι φιλε μου !!! Ανθρωπους σαν και σενα τους χρειαζομαστε !!!
Να εισαι παντα καλα !!!!
 
Και την ξεκουφανες............
Πρόσεχε μόνο μην περναει ανέμελος κ τραγουδωντας ο ταχυδρόμος με την τσάντα χιαστί κ τον αλφαδιασεις.... Χαχαχα

Ειναι φιλος Τασο....Παιρνει τηλεφωνο πριν ερθει στο σπιτι και ρωταει.....Νικολα περνάω ??? :D
 
Εγω σε ευχαριστω για την ποιοτητα των υλικων σου !!!
1/3 της αποδοσης της τουφεκιας εξαρταται απο το βυσμα....
Και τα δικα σου κεντανε.....Απλα αργησα να τα παρω χαμπαρι !!!
Συνεχισε ετσι φιλε μου !!! Ανθρωπους σαν και σενα τους χρειαζομαστε !!!
Να εισαι παντα καλα !!!!
Νικο εχω παρατηρησει απο δοκιμες οτι στο συνολο του κυκλου των 75cm χωριζοντας σε τεταρτημορια η αποτυπωση της τουφεκιας σε 1 η 2 τεταρτημορια εχει υπεραριθμα σκαγια απο τα αλλα 1 η 2.Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι το βυσμα δεν ανταποκρινεται ισομερως στις δυναμεις που δεχεται στο σχεδιασμο της βάσης;Ειναι ο λογος που συζητάμε για την ποιοτητα και την συμπεριφορα του βυσματος στο συνολο της αποδοσης του φυσιγγιου;
 
Δυο δοκιμές στα 36 μέτρα με το baikal s/p 3* (18.2) από τα πρώτα μου φυσίγγια που έφτιαξα με τασκωφ 22, cx2000, mb32 1.75x33 n5 +1 αλευρι η πρωτη με 192 σκάγια σε 79x77(μου εχει φυγει λίγο κάτω) και
η δεύτερη η ίδια χωρίς αλευρι με 170 σκάγια σε 77χ77
Τα βυσματα μου τα είχε προτείνει το φιλαράκι ο @Aris από όπου πηρα και τη μηχανή 2 σταδίων!!! :)


 
Άστα συνονόματε τα ευχαριστώ και πες μας αν βλέπεις κάνα παπί στην κλείσοβα ;)
Επίσης πες μας κανένα εμπορικό που χρησιμοποιεί τους συγκεντρωτήρες σου ...
Καλησπέρα, παράγει πολύ καλά φυσιγγια που κυκλοφορούν με αυτούς τους συγκεντρωτήρες . Από όλη τη σειρά μπορώ να σου προτείνω 1 το οποίο χρησιμοποιώ τα τελευταία χρονια και έχει εξαιρετική απόδοση.
Είναι το τασκωφ 32 γρμ ενίσχυμενο
 
Νικο εχω παρατηρησει απο δοκιμες οτι στο συνολο του κυκλου των 75cm χωριζοντας σε τεταρτημορια η αποτυπωση της τουφεκιας σε 1 η 2 τεταρτημορια εχει υπεραριθμα σκαγια απο τα αλλα 1 η 2.Αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι το βυσμα δεν ανταποκρινεται ισομερως στις δυναμεις που δεχεται στο σχεδιασμο της βάσης;Ειναι ο λογος που συζητάμε για την ποιοτητα και την συμπεριφορα του βυσματος στο συνολο της αποδοσης του φυσιγγιου;

Εχεις δικιο.....Αλλα το ποιο δυσκολο που αντιμετωπισα μεχρι τωρα....ειναι η ισοκαταμομη που λεει ο Μαριος..
Δεν εχω βγαλει ακομα ακρη και συμπερασμα το τι φταιει.... μπορει να ειναι οι δυναμεις που δεχεται το
βυσμα...μπορει η ποιοτητα σκαγιων....μπορει η δοσολογια...χιλια δυο αλλα πραγματα!!
Βεβαια εαν ασχοληθεις ''ζεστά'' και με ΕΝΑ σεταπ... και ΕΝΑ βυσμα για αρχη...και χωρισεις και σχεδιασεις
τους στοχους σε τερτατημορια....την ακρη θα την βρεις....
Παντα βεβαια παιζει ρολο το τι ψαχνεις....Εγω μεχρι σημερα εψαχνα τις υπερσυγκεντρωσεις αδιαφοροντας
για την ισοκατανομη....Αλλωστε ουτε το ηξερα ουτε το σκεφτηκα ποτε....να λεω τα πραγματα με το ονομα
τους...Το σκεπτικο μου ηταν...εχεις συγκεντρωση ....ανοιγεις τσοκ και ''καθαρισες''...εχει μια λογικη αυτο
αλλα δεν ειναι το τελειο.....Το ΤΕΛΕΙΟ ειναι αυτο που λεει ο Μαριος....και με εβαλε σε άλλα και δυσκολα
μονοπατια!!!
Το εχω στο μυαλο μου και θα ασχοληθω....Παναγιωτη μου !!! :)
 
Εχεις δικιο.....Αλλα το ποιο δυσκολο που αντιμετωπισα μεχρι τωρα....ειναι η ισοκαταμομη που λεει ο Μαριος..
Δεν εχω βγαλει ακομα ακρη και συμπερασμα το τι φταιει.... μπορει να ειναι οι δυναμεις που δεχεται το
βυσμα...μπορει η ποιοτητα σκαγιων....μπορει η δοσολογια...χιλια δυο αλλα πραγματα!!
Βεβαια εαν ασχοληθεις ''ζεστά'' και με ΕΝΑ σεταπ... και ΕΝΑ βυσμα για αρχη...και χωρισεις και σχεδιασεις
τους στοχους σε τερτατημορια....την ακρη θα την βρεις....
Παντα βεβαια παιζει ρολο το τι ψαχνεις....Εγω μεχρι σημερα εψαχνα τις υπερσυγκεντρωσεις αδιαφοροντας
για την ισοκατανομη....Αλλωστε ουτε το ηξερα ουτε το σκεφτηκα ποτε....να λεω τα πραγματα με το ονομα
τους...Το σκεπτικο μου ηταν...εχεις συγκεντρωση ....ανοιγεις τσοκ και ''καθαρισες''...εχει μια λογικη αυτο
αλλα δεν ειναι το τελειο.....Το ΤΕΛΕΙΟ ειναι αυτο που λεει ο Μαριος....και με εβαλε σε άλλα και δυσκολα
μονοπατια!!!
Το εχω στο μυαλο μου και θα ασχοληθω....Παναγιωτη μου !!! :)
Μου εδωσαν μια στηριξη τα λογια σου στις διαπιστωσεις μου απο τις δοκιμες και το σφαξιμο που εκανα στα
φυσιγγια στη συνέχεια. Κρινω οτι βυσματα που τα πιεζεις απο πανω προς τα κατω με δυναμη και λιγυζουν μονοπλευρα αυτα μου βγαζουν το αποτελεσμα αυτο που περιεγραψα εμφανώς. Το αναφερω ως παρατηρηση ισως σου φανει χρησιμο.
 
Μου εδωσαν μια στηριξη τα λογια σου στις διαπιστωσεις μου απο τις δοκιμες και το σφαξιμο που εκανα στα
φυσιγγια στη συνέχεια. Κρινω οτι βυσματα που τα πιεζεις απο πανω προς τα κατω με δυναμη και λιγυζουν μονοπλευρα αυτα μου βγαζουν το αποτελεσμα αυτο που περιεγραψα εμφανώς. Το αναφερω ως παρατηρηση ισως σου φανει χρησιμο.

Εχεις δικιο...Το παθαινα παλια...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια και συγκεκριμενα με τους Ζ2Μ ...παντα
μου στραβοπατουσαν. Παρα λιγο να τους κανω φελιαρια για παραγαδι...
Σταματησα να τους δουλευω...τους επιασα στα χερια μου οταν ξεκινησα το 5σταδιακο που τα βυσματα
ειναι σχεδον απατητα.
Αυτο που λες για το σταβοπατημα ειναι γνωστο ..πιστευω σε ολους τους ιδιογομωτες γι'αυτο και δεν
το ανεφερα πριν !!!
Επισεις καποια πραγματα στην ιδιογομωση τα θεωρω στανταρ...ΠΧ το προ κοψιμο στα πεταλα των
βυσματων....και το ιδιο υψος στους καλυκες !!!
Εχοντας αυτα σαν στανταρ....απο εκει και μετα ψαχνουμε για ισοκατανομη !!!
 
Εχεις δικιο...Το παθαινα παλια...τοτε που εκλεινα σε δυο σταδια και συγκεκριμενα με τους Ζ2Μ ...παντα
μου στραβοπατουσαν. Παρα λιγο να τους κανω φελιαρια για παραγαδι...
Σταματησα να τους δουλευω...τους επιασα στα χερια μου οταν ξεκινησα το 5σταδιακο που τα βυσματα
ειναι σχεδον απατητα.
Αυτο που λες για το σταβοπατημα ειναι γνωστο ..πιστευω σε ολους τους ιδιογομωτες γι'αυτο και δεν
το ανεφερα πριν !!!
Επισεις καποια πραγματα στην ιδιογομωση τα θεωρω στανταρ...ΠΧ το προ κοψιμο στα πεταλα των
βυσματων....και το ιδιο υψος στους καλυκες !!!
Εχοντας αυτα σαν στανταρ....απο εκει και μετα ψαχνουμε για ισοκατανομη !!!
Νασαι καλα Νικο σου ευχομαι παντα τα καλλιτερα.
 
Η ισοκατανομή Νίκο μετά από τόσες κυριολεκτικά σπουδαίες δοκιμές που έχεις κάνει αν δεν την έχεις ίσως να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τσοκ εκτός από το μαμά γιατί μπορεί να βοηθήσει υπάρχουν τσοκ που έχουν μεταμόρφωσει πολλά φυσίγγια προς το καλύτερο.Μη με ρωτήσεις ποιο δεν γνωρίζω .Ίσως με αυτά που έχω ακούσει και δει από αρκετούς ένα τζεμινι πόρτερ έσω έξω .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top