Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ενδιαφέρον πόστ ...
https://www.shotgunworld.com/threads/winchester-long-beard-vs-supreme-vs-s-x-turkey-loads.396722/

Φυσίγγια
1. Winchester Long Beard XR Shot-Lok Turkey #5
2. Winchester Supreme High-Velocity Turkey #5
3. Winchester Super-X #5

Όπλο
3" Remington 870 Special Purpose με 26" κάνη και τσοκ Remington Turkey Super Full Extended Choke (.063" =1.6mm σύσφιξη σε σχέση με τον αυλό)

Μετρήθηκαν μέσοι όροι σκαγιών από 5 φυσίγγια και μέσοι όροι σκαγιών στον κύκλο των 76cm στα 36,5m μετά από 5 βολές.

Αποτελέσματα ανά φυσίγγι στα 36,5m
12 GA 3" WINCHESTER LONG BEARD XR SHOT-LOK LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (305 pellets, resin encased, copper coated) 1,200 fps
97%

12 GA 3" WINCHESTER SUPREME HIGH-VELOCITY LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (293 pellets, buffered, copper coated) 1,300 fps
88%

12 GA 3" WINCHESTER SUPER-X LEAD TURKEY LOAD
1 7/8 oz #5 lead (317 pellets, buffered, copper coated) 1,210 fps
87%


Αποτελέσματα ανά φυσίγγι στα 45,7m
12 GA 3" WINCHESTER LONG BEARD XR SHOT-LOK LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (305 pellets, resin encased, copper coated) 1,200 fps
90%

12 GA 3" WINCHESTER SUPREME HIGH-VELOCITY LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (293 pellets, buffered, copper coated) 1,300 fps
58%

12 GA 3" WINCHESTER SUPER-X LEAD TURKEY LOAD
1 7/8 oz #5 lead (317 pellets, buffered, copper coated) 1,210 fps
51%

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Βασιλη τα 1200 fps ειναι 375μ/δ ή κανω λαθος φιλε !!!
 
1200 * 0.3048 = 365,76

Ναι το βρηκα....Αυτα τα φυσιγγια θελουν 3 κολωνες της Δεη προσκοπευση ....που λεει και ο Αλεξ 37 !!! :)

Με τετοιες ταχυτητες και το τσοκ που ριχτηκαν....Αντε για χαρα....δεν μου λενε τιποτα οι συγκεντρωσεις
τους!!!;)
 
Ναι το βρηκα....Αυτα τα φυσιγγια θελουν 3 κολωνες της Δεη προσκοπευση ....που λεει και ο Αλεξ 37 !!! :)

Με τετοιες ταχυτητες και το τσοκ που ριχτηκαν....Αντε για χαρα....δεν μου λενε τιποτα οι συγκεντρωσεις
τους!!!;)
Λάθος θειο Νίκο. Τωρα ο Βασίλης ψάχνει το αντίστοιχο διάγραμμα κ θα μας πει με επιστημονικά δεδομένα οτι η διαφορά ειναι μολις 0.00000123 εκατομυρριοστα του δευτερολεπτου... Οποτε μια χαρά είναι...
 
Λάθος θειο Νίκο. Τωρα ο Βασίλης ψάχνει το αντίστοιχο διάγραμμα κ θα μας πει με επιστημονικά δεδομένα οτι η διαφορά ειναι μολις 0.00000123 εκατομυρριοστα του δευτερολεπτου... Οποτε μια χαρά είναι...

Μας ''παραμυθιαζουν'' τα Αμερικανακια....Ανδρεα μου !!!
Εαν ριξουμε δικο μας φυσιγγιο στα 36,5 μετρα με το τσοκ τους θα εχουμε 100% σε διαμετρο κυκλου
50 εκατοστων....και οχι 76. ;)
 
Αυτό μπορεί να συμβαίνει μόνο εξαιτίας κάποιου ειδικού μπαφερ με συγκολλητικη ουσία και μεγάλη ελαστικότητα. Υποθέτω πως και στα 55 μέτρα ή συγκέντρωση θα είναι γύρω στο 80% . Τέτοια φυσίγγια είναι κατάλληλα μόνο για βολές σε σταθερό στόχο . Καλύτερα ομως ένα αεροβόλο σε αυτή την περίπτωση.
Το πιο πιθανό ...
Στα άλλα 2 είναι normal

1668405285817.png
 
Last edited:
366 m/s στα 0,9m από το στόμιο (έτσι μετράνε οι αμερικάνοι)

Δλδ. στο V1,5- τα φυσιγγια εχουν 360μ/δ.....θεωρεις καλη αυτην την ταχυτητα ???
Και κατι ακομα....Εφοσον εχουν και αυτο ....1300= 396μ/δ. γιατι τα αλλα τα εχουν τοσο αργά ???

Απλα ρωταω μηπως και γνωριζεις το σκεπτικο τους ???
12 GA 3" WINCHESTER SUPREME HIGH-VELOCITY LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (293 pellets, buffered, copper coated) 1,300 fps
αυτο με 1300 fps

Πιστευεις οτι στους μειον βαθμους φυσιγγιο με 366μ/δ θα αγανταρει και θα ''δουλεψει'' ???

Τωρα βεβαια ολα σχετικα ειναι....Δεν τον εχω για μαλακα τον Αμερικανο....εννοω εαν οι πυριτιδες που
εχουν κρατησουν τις ιδιες ταχυτητες και στους μειον βαθμους....τοτε το φυσιγγιο σκοτωνει !!

Δεν τις δουλευω....και δεν τις ξερω....Ισως να ξερει ο κουζουλος που τις δουλευει....Οι Ιταλικες και
γενικοτερα οι Ευρωπαικες πυριτιδες εκτος απο τις διβασικες.....για να δουλεψουν στους μειον
βαθμους....πρεπει να φορτωνεις την πυριτιδα με την σεσουλα !!!

Αυτος ειναι και ο λογος που μου κανουν μεγαλη εντυπωση οι χαμηλες ταχυτητες που εχουν.!!!
Οσον αφορα τις συγκεντρωσεις....δεν μου ''λενε'' τιποτα φιλε !!!
 
Ναι το βρηκα....Αυτα τα φυσιγγια θελουν 3 κολωνες της Δεη προσκοπευση ....
Η αρχική (από μόνη της) δεν λέει πολλά πράγματα για την προσκόπευση Νίκο.
Τέτοιες συγκεντρώσεις (85+%) σημαίνουν πολύ λίγα παραμορφωμένα σκάγια άρα "κρατάνε" τις ταχύτητες άρα η προσκόπευση δεν μεγαλώνει δραματικά.
==============
Ο Joe Hunter που έκανε την δοκιμή είναι ο αντίστοιχος Νίκος της Αμερικής 😍 🤣
Τα φυσίγγια είναι κορυφαία (ειδικά το πρώτο με το "υγρό" buffer) και ειδικά για κυνήγι γαλοπούλας.
Μολύβδινα, με ζητούμενο την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση.
Η σύσφιξη που χρησιμοποίησε επίσης είναι εξωφρενική 1,6mm (αν έκανα σωστά την πράξη).
Η μεθοδολογία που ακολούθησε άψογη.
Έκοψε 5 φυσίγγια, μέτρησε σκάγια και βρήκε τον μέσο όρο.
Έριξε 5 βολές από κάθε φυσίγγι σε μετρημένες 40 και 50 γιάρδες μέτρησε σκάγια στον κύκλο και βρήκε τον μέσο όρο.
Αυτή η συγκριτική δοκιμή των 3 φυσιγγίων του κόστισε 15 κομμένα φυσίγγια και άλλα 30 σε ριξίματα σύνολο 45 φυσίγγια !!!!
Και τα 3 φυσίγγια είχαν buffer και το πρώτο "υγρό" buffer.

Η δοκιμή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και την έβαλα για τους εξής λόγους.
1. Μεθοδολογία.
2. Κανένα συμβατικό φυσίγγι γαλοπούλας #5, με συμβατικό buffer (σε σκόνη), ριγμένο με εξωφρενική σύσφιξη, δεν έβγαλε 90% συγκέντρωση στα 36,5m !!!!!!!!!!
3. Έριξε #5 αμερικάνικο άρα #4,3 ιταλικό, οπότε αν καμιά φορά κάνω δοκιμή και βγάλω πάνω από 90% συγκέντρωση με #4 εμπορικό θα σκεφτώ ότι πιθανόν μάλλον κάτι έχω κάνει λάθος 🤣
4. Για να αναδείξω την δουλειά των ιδιογομωτών που με κατώτερης ποιότητας υλικά έχουν ξεπεράσει τα καλύτερα φυσίγγια μεγάλων εταιριών.

Ο Λεωνίδας @leo κάπου έγραψε "Απλά ο Αμερικανός κάνει τα ίδια και καλύτερα με μπαφερ και αντιμόνιο. Ο Έλληνας παλεύει με τα γκάζια." ... θα συμπλήρωνα και με αλεύρια για τους ιδιογομωτές ... ακριβώς έτσι είναι.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-την-Φάσσα.83/page-262#post-795292

Καλημέρα σε όλους ...
 
Last edited:
.... Λογικό, αν εξαιρέσουμε τα πρασινοκέφαλα, καμμια σχέση με τα θηράματα, της Αμερικής. Δεν υπάρχει σύγκριση, ούτε γαλοπούλες έχουμε, ούτε καναδεζες.. Σίγουρα ανώτερα φυσιγγια αλλά τις ανάγκες του Έλληνα τις υπερκαλυπτουν ελληνικά και ευρωπαϊκά φυσιγγια... Πλην ίσως κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων.
 
Δλδ. στο V1,5- τα φυσιγγια εχουν 360μ/δ.....θεωρεις καλη αυτην την ταχυτητα ???
Και κατι ακομα....Εφοσον εχουν και αυτο ....1300= 396μ/δ. γιατι τα αλλα τα εχουν τοσο αργά ???

Απλα ρωταω μηπως και γνωριζεις το σκεπτικο τους ???
12 GA 3" WINCHESTER SUPREME HIGH-VELOCITY LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (293 pellets, buffered, copper coated) 1,300 fps
αυτο με 1300 fps

Πιστευεις οτι στους μειον βαθμους φυσιγγιο με 366μ/δ θα αγανταρει και θα ''δουλεψει'' ???

Τωρα βεβαια ολα σχετικα ειναι....Δεν τον εχω για μαλακα τον Αμερικανο....εννοω εαν οι πυριτιδες που
εχουν κρατησουν τις ιδιες ταχυτητες και στους μειον βαθμους....τοτε το φυσιγγιο σκοτωνει !!

Δεν τις δουλευω....και δεν τις ξερω....Ισως να ξερει ο κουζουλος που τις δουλευει....Οι Ιταλικες και
γενικοτερα οι Ευρωπαικες πυριτιδες εκτος απο τις διβασικες.....για να δουλεψουν στους μειον
βαθμους....πρεπει να φορτωνεις την πυριτιδα με την σεσουλα !!!

Αυτος ειναι και ο λογος που μου κανουν μεγαλη εντυπωση οι χαμηλες ταχυτητες που εχουν.!!!
Οσον αφορα τις συγκεντρωσεις....δεν μου ''λενε'' τιποτα φιλε !!!
Ο κρητικός είναι ειδικός στις Αμερικάνικες.
Ότι πει είναι νόμος για εμένα ...
 
.... Λογικό, αν εξαιρέσουμε τα πρασινοκέφαλα, καμμια σχέση με τα θηράματα, της Αμερικής. Δεν υπάρχει σύγκριση, ούτε γαλοπούλες έχουμε, ούτε καναδεζες.. Σίγουρα ανώτερα φυσιγγια αλλά τις ανάγκες του Έλληνα τις υπερκαλυπτουν ελληνικά και ευρωπαϊκά φυσιγγια... Πλην ίσως κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων.
Όχι στο παπί....εκεί τα βλέπουμε ως 🦃‼️
 
Λάθος θειο Νίκο. Τωρα ο Βασίλης ψάχνει το αντίστοιχο διάγραμμα κ θα μας πει με επιστημονικά δεδομένα οτι η διαφορά ειναι μολις 0.00000123 εκατομυρριοστα του δευτερολεπτου... Οποτε μια χαρά είναι...
πέστο ψέματα!
κι όμως έτσι είναι ΠΕΡΙΠΟΥ

Η αρχική (από μόνη της) δεν λέει πολλά πράγματα για την προσκόπευση Νίκο.
μένουσες Νίκοοοοοοοο
το Flight time (χρόνος πτήσης) παίζει ρόλο
Τέτοιες συγκεντρώσεις (85+%) σημαίνουν πολύ λίγα παραμορφωμένα σκάγια άρα "κρατάνε" τις ταχύτητες άρα η προσκόπευση δεν μεγαλώνει δραματικά.
==============
.my man.
...............................
Η μεθοδολογία που ακολούθησε άψογη.
Έκοψε 5 φυσίγγια, μέτρησε σκάγια και βρήκε τον μέσο όρο.
Έριξε 5 βολές από κάθε φυσίγγι σε μετρημένες 40 και 50 γιάρδες μέτρησε σκάγια στον κύκλο και βρήκε τον μέσο όρο.
Αυτή η συγκριτική δοκιμή των 3 φυσιγγίων του κόστισε 15 κομμένα φυσίγγια και άλλα 30 σε ριξίματα σύνολο 45 φυσίγγια !!!!
Και τα 3 φυσίγγια είχαν buffer και το πρώτο "υγρό" buffer.
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Η δοκιμή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και την έβαλα για τους εξής λόγους.
1. Μεθοδολογία.
2. Κανένα συμβατικό φυσίγγι γαλοπούλας #5, με συμβατικό buffer (σε σκόνη), ριγμένο με εξωφρενική σύσφιξη, δεν έβγαλε 90% συγκέντρωση στα 36,5m !!!!!!!!!!
3. Έριξε #5 αμερικάνικο άρα #4,3 ιταλικό, οπότε αν καμιά φορά κάνω δοκιμή και βγάλω πάνω από 90% συγκέντρωση με #4 εμπορικό θα σκεφτώ ότι πιθανόν μάλλον κάτι έχω κάνει λάθος 🤣
4. Για να αναδείξω την δουλειά των ιδιογομωτών που με κατώτερης ποιότητας υλικά έχουν ξεπεράσει τα καλύτερα φυσίγγια μεγάλων εταιριών.

Ο Λεωνίδας @leo κάπου έγραψε "Απλά ο Αμερικανός κάνει τα ίδια και καλύτερα με μπαφερ και αντιμόνιο. Ο Έλληνας παλεύει με τα γκάζια." ... θα συμπλήρωνα και με αλεύρια για τους ιδιογομωτές ... ακριβώς έτσι είναι.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-την-Φάσσα.83/page-262#post-795292

Καλημέρα σε όλους ...

ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ!!!!!!
 
Σίγουρα ανώτερα φυσιγγια αλλά τις ανάγκες του Έλληνα τις υπερκαλυπτουν ελληνικά και ευρωπαϊκά φυσιγγια... Πλην ίσως κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων.
Όταν σε κυνήγι με φανελάκι, φάσσα στα 25μ δεν πέφτει κεραυνοβολημένη με πασίγνωστο ιταλικό φυσίγγι από άτομο που ξέρει που ρίχνει να με συγχωρείς αλλά δεν συμφωνώ.
Το έχω γράψει πολλές φορές .... δεν χρειαζόμαστε υπερφυσίγγια όπως τα παραπάνω, ΣΤΑΘΕΡΑ φυσίγγια χρειαζόμαστε.
 
Last edited:
Χθες πολύ καλός φίλος, μου έστειλε βίντεο με δράμια 10βολα πασίγνωστης αμερικανικής εταιρίας που είχαν 9 μπίλιες μέσα.
Έκοψε 3 φυσίγγια διαδοχικά στο βίντεο.
Τα ίδια παλιότερα είχαμε και με πασίγνωστη ιταλική εταιρία.

Δεν ξέρουμε από που να φυλαχτούμε ... μόνο αυτό το συμπέρασμα βγάζω.
 
Όταν σε κυνήγι με φανελάκι, φάσσα στα 25μ δεν πέφτει κεραυνοβολημένη με πασίγνωστο ιταλικό φυσίγγι από άτομο που ξέρει που ρίχνει να με συγχωρείς αλλά δεν συμφωνώ.
Το έχω γράψει πολλές φορές .... δεν χρειαζόμαστε υπερφυσίγγια όπως τα παραπάνω, ΣΤΑΘΕΡΑ φυσίγγια χρειαζόμαστε.
Τι μαρκα ηταν το φανελάκι;... Ρωταω για να σπω τι φταίει
 
Χθες πολύ καλός φίλος, μου έστειλε βίντεο με δράμια 10βολα πασίγνωστης αμερικανικής εταιρίας που είχαν 9 μπίλιες μέσα.
Έκοψε 3 φυσίγγια διαδοχικά στο βίντεο.
Τα ίδια παλιότερα είχαμε και με πασίγνωστη ιταλική εταιρία.

Δεν ξέρουμε από που να φυλαχτούμε ... μόνο αυτό το συμπέρασμα βγάζω.
Και να πληρωνεις και 3πλες τιμες στους μπρουκληδες...
 
Δλδ. στο V1,5- τα φυσιγγια εχουν 360μ/δ.....θεωρεις καλη αυτην την ταχυτητα ???
Και κατι ακομα....Εφοσον εχουν και αυτο ....1300= 396μ/δ. γιατι τα αλλα τα εχουν τοσο αργά ???

Απλα ρωταω μηπως και γνωριζεις το σκεπτικο τους ???
12 GA 3" WINCHESTER SUPREME HIGH-VELOCITY LEAD TURKEY LOAD
1 3/4 oz #5 lead (293 pellets, buffered, copper coated) 1,300 fps
αυτο με 1300 fps

Πιστευεις οτι στους μειον βαθμους φυσιγγιο με 366μ/δ θα αγανταρει και θα ''δουλεψει'' ???

Τωρα βεβαια ολα σχετικα ειναι....Δεν τον εχω για μαλακα τον Αμερικανο....εννοω εαν οι πυριτιδες που
εχουν κρατησουν τις ιδιες ταχυτητες και στους μειον βαθμους....τοτε το φυσιγγιο σκοτωνει !!

Δεν τις δουλευω....και δεν τις ξερω....Ισως να ξερει ο κουζουλος που τις δουλευει....Οι Ιταλικες και
γενικοτερα οι Ευρωπαικες πυριτιδες εκτος απο τις διβασικες.....για να δουλεψουν στους μειον
βαθμους....πρεπει να φορτωνεις την πυριτιδα με την σεσουλα !!!

Αυτος ειναι και ο λογος που μου κανουν μεγαλη εντυπωση οι χαμηλες ταχυτητες που εχουν.!!!
Οσον αφορα τις συγκεντρωσεις....δεν μου ''λενε'' τιποτα φιλε !!!
Αναγκαίες διευκρινίσεις. Αυτά τα φυσίγγια προορίζονται για το ανοιξιάτικο κυνήγι της γαλοπούλας στις ΗΠΑ, όπου:

1ον. Ο στόχος είναι ακίνητος, άρα δεν μιλάμε για προσκοπευσεις. Το πουλί προσελκύεται με κραχτες και ομοιώματα κοντά στον καλά κρυμμένο κυνηγό και βάλλεται ακίνητο.

2ον. Ο κυνηγός στοχεύει μόνο στην βάση του κεφαλιού και σκοπός του είναι να βάλει όσο περισσότερα σκάγια γίνεται σε αυτό το σημείο. Σε κάποιες κοντινές αποστάσεις τα πουλιά αποκεφαλίζονται τελείως. Ο νομοθέτης επιτρέπει σκάγια μόνο νο 4,5,6 ειδικά για να αποτρέψει βολές στο σώμα.

3ον. Το κυνήγι αυτό γίνεται μόνο την άνοιξη, άρα δεν μιλάμε για αρνητικές θερμοκρασίες και λοιπά ζόρια.

4ον. Σκοπός της τουφεκιάς είναι η υπερσυγκέντρωση, κάτι που οι χαμηλές αρχικές ταχύτητες το διασφαλίζουν. Στα 30-40 μέτρα η διάτρηση στο λαιμό της γαλοπούλας δεν είναι πρόβλημα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top