Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
5 διαφορετικές κάνες σφιγμένες οι 4 με ονομαστική σύσφιξη 2* και η μια με 1*.
Φυσίγγι όχι απλά ίδιο αλλά πανομοιότυπο.
Απόσταση 36,5m.
Δεν βάζω όπλα γιατί δεν μπορώ τις φασαρίες 🤪
Προσέξτε μην ακουμπήσω το όπλο σας ... 🤣

View attachment 61812

Το συμπερασμα ποιο ειναι ???
Το φυσιγγιο κανει την διαφορα !!!
 
Το φυσιγγιο κανει την διαφορα !!!
Το φυσίγγι και η σύσφιξη ..

ps
Έχω άλλη μια 5άδα πανομοιότυπων φυσιγγίων σε #3 (με 5 όπλα διαφορετικών και πασίγνωστων εταιριών) αλλά θα την παρουσιάσω όταν την φτιάξω.
Οι βλητικές δοκιμές για εμένα τελείωσαν ... αραιά θα βάζω από καμία.

Θα σας γράψω τι έχω καταλάβει από πραγματικές δοκιμές με αρκετά φυσίγγια και αρκετά όπλα σχετικά με συγκεντρώσεις με εμπορικά πάντα φυσίγγια. (Τον Νίκο βέβαια δεν τον φτάνω σε δοκιμές :) )
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, ο καθένας πρέπει να κάνει τις δικές του δοκιμές.

Το 60% είναι εύκολο
Το 70% είναι σχετικά εύκολο
Το 80% είναι δύσκολο
Το 85% βγαίνει μόνο με φυσιγγάρα
Το 90+% βγαίνει μόνο με ιδιογόμωση ή υπερφυσίγγι.

Υπάρχουν κάνες που ρίχνουν πολύ πιο σφιχτά από όλες τις άλλες με την ίδια σύσφιξη ?
Χμμμ εγώ δεν έχω δει καμία.
Αυτό που πιστεύω είναι το εξής.
Όλες σχεδόν οι κάνες (όπλων της σειράς) έχουν την δυνατότητα με το κατάλληλο φυσίγγι να βγάλουν τα παραπάνω ποσοστά με την δυσκολία ή ευκολία που γράφω.
Καμία από αυτές που έχω δει εγώ δεν έβγαλε αρκετά μεγαλύτερη συγκέντρωση από τις άλλες με περισσότερη ευκολία.
Δεν αποκλείω όμως ειδικά όπλα πχ περιστεροβολίας ή εξειδικευμένα ή πανάκριβα ειδικού σκοπού κτλ να ρίχνουν όντως πιο σφιχτά.
Αλλά όταν τουφεκάς περιστέρι στα 70μ με προσεκτικά επιλεγμένο όπλο περιστεροβολίας δεν νομίζω ότι βάζεις ΤΥΧΑΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.
Δεν είναι πάντως όπλα για τον καθένα και για γενικό κυνήγι.
Γι αυτό και πάντα όταν κάποιος ρωτάει τι όπλο να πάρω για κυνήγι απαντώ ... όποιο σου αρέσει, σου κάθεται καλά και να μην βγάζει προβλήματα.
Μπορεί σε όπλο της σειράς μια κάνη στις 1000 να βγάζει με σχετική ευκολία πολύ σφιχτές τουφεκιές με οποιοδήποτε φυσίγγι ?
Το κόβω απίθανο, αλλά ποιος είναι αυτός που θα πάρει 1000 κάνες να δοκιμάσει και να βρει την μοναδική ?
Κάποιοι τις ψάχνουν ... μπορεί να υπάρχουν, αλλά πρέπει να είσαι κωλόφαρδος να πέσεις πάνω τους.
Αυτό που λέγεται ... πάρε μια οποιαδήποτε κάνη από το τάδε όπλο και κούμπωσέ την πάνω στο τάδε να δεις το φως το αληθινό, είναι μεγάλη κοτσάνα. Αν βρεις την μια στις 1000, είσαι πολύ καλός σκοπευτής και θέλεις το όπλο για μακρινές βολές τότε ίσως αξίζει τον κόπο.

Τα περισσότερα λάθη στις δοκιμές γίνονται στην απόσταση.
Η διάτρηση είναι πάντα πιο σημαντική από την συγκέντρωση σε μεγάλα θηράματα, ειδικά όταν κάνει κοκκάλα

Αυτά τα λίγα από εμένα ...
 
Αυτό δεν ήταν p.s ήταν έκθεση κανονική... Πέντε λεπτά εσβηνα γαμωτ...

Ποια είναι αυτή η κοκκάλα;.... Αλλου αφτο;...
Άι ρε χαιβαν(ι) τα μαυριιζ κι πατάς του x απ' του κινητοιζ‼️😆
Οπατις τώρα του👀‼️κουκκαλα αρε κουκκαλα ‼️ψοφου‼️οξου καν ψοφου‼️δλδ κουκκαλα😆
 
Το φυσίγγι και η σύσφιξη ..

ps
Έχω άλλη μια 5άδα πανομοιότυπων φυσιγγίων σε #3 (με 5 όπλα διαφορετικών και πασίγνωστων εταιριών) αλλά θα την παρουσιάσω όταν την φτιάξω.
Οι βλητικές δοκιμές για εμένα τελείωσαν ... αραιά θα βάζω από καμία.

Θα σας γράψω τι έχω καταλάβει από πραγματικές δοκιμές με αρκετά φυσίγγια και αρκετά όπλα σχετικά με συγκεντρώσεις με εμπορικά πάντα φυσίγγια. (Τον Νίκο βέβαια δεν τον φτάνω σε δοκιμές :) )
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, ο καθένας πρέπει να κάνει τις δικές του δοκιμές.

Το 60% είναι εύκολο
Το 70% είναι σχετικά εύκολο
Το 80% είναι δύσκολο
Το 85% βγαίνει μόνο με φυσιγγάρα
Το 90+% βγαίνει μόνο με ιδιογόμωση ή υπερφυσίγγι.

Υπάρχουν κάνες που ρίχνουν πολύ πιο σφιχτά από όλες τις άλλες με την ίδια σύσφιξη ?
Χμμμ εγώ δεν έχω δει καμία.
Αυτό που πιστεύω είναι το εξής.
Όλες σχεδόν οι κάνες (όπλων της σειράς) έχουν την δυνατότητα με το κατάλληλο φυσίγγι να βγάλουν τα παραπάνω ποσοστά με την δυσκολία ή ευκολία που γράφω.
Καμία από αυτές που έχω δει εγώ δεν έβγαλε αρκετά μεγαλύτερη συγκέντρωση από τις άλλες με περισσότερη ευκολία.
Δεν αποκλείω όμως ειδικά όπλα πχ περιστεροβολίας ή εξειδικευμένα ή πανάκριβα ειδικού σκοπού κτλ να ρίχνουν όντως πιο σφιχτά.
Αλλά όταν τουφεκάς περιστέρι στα 70μ με προσεκτικά επιλεγμένο όπλο περιστεροβολίας δεν νομίζω ότι βάζεις ΤΥΧΑΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.
Δεν είναι πάντως όπλα για τον καθένα και για γενικό κυνήγι.
Γι αυτό και πάντα όταν κάποιος ρωτάει τι όπλο να πάρω για κυνήγι απαντώ ... όποιο σου αρέσει, σου κάθεται καλά και να μην βγάζει προβλήματα.
Μπορεί σε όπλο της σειράς μια κάνη στις 1000 να βγάζει με σχετική ευκολία πολύ σφιχτές τουφεκιές με οποιοδήποτε φυσίγγι ?
Το κόβω απίθανο, αλλά ποιος είναι αυτός που θα πάρει 1000 κάνες να δοκιμάσει και να βρει την μοναδική ?
Κάποιοι τις ψάχνουν ... μπορεί να υπάρχουν, αλλά πρέπει να είσαι κωλόφαρδος να πέσεις πάνω τους.
Αυτό που λέγεται ... πάρε μια οποιαδήποτε κάνη από το τάδε όπλο και κούμπωσέ την πάνω στο τάδε να δεις το φως το αληθινό, είναι μεγάλη κοτσάνα. Αν βρεις την μια στις 1000, είσαι πολύ καλός σκοπευτής και θέλεις το όπλο για μακρινές βολές τότε ίσως αξίζει τον κόπο.

Τα περισσότερα λάθη στις δοκιμές γίνονται στην απόσταση.
Η διάτρηση είναι πάντα πιο σημαντική από την συγκέντρωση σε μεγάλα θηράματα, ειδικά όταν κάνει κοκκάλα

Αυτά τα λίγα από εμένα ...
Δεν αφηνεις τα σεντονια να πας για κανενα γρουν ,οτι θελει ο καθενας ας νωμιζει !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top