Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
ο Βασίλης ο Θειο-Νίκος και 2-3 άλλα μέλη, δαπανούν χρόνο, χρήμα και φαιά ουσία να μας δείξουν 5 πραματάκια ...........................

και δεν σχολιάζω παρακάτω..... .hair..hair..hair..hair..hair..hair.


ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ ΒΑΣΙΛΗΗΗΗΗΗ
Δεν δίνω πόνο σε κανέναν ... παρουσιάζω δοκιμές.
Αν τις βλέπουν κάποιοι και ζορίζονται εγώ τι να κάνω ?
Μέχρι και τις συσφίξεις έδωσα που δεν τις έχει δώσει κανένας εκτός τον @ΣΤΕΛΙΟΣ.
Μόνιμα κυνηγούσα με το mod και εμπορικά και τώρα με το LM και εμπορικά.
Οπότε εγώ προσωπικά δεν τραβάω κανένα ζόρι.
Δεν με ενδιαφέρει η σφιχτή τουφεκιά αλλά δεν θα τρελαθούμε τελείως εδώ μέσα με όπλα που βγάζουν με κλασικά τσοκ και κοινά εμπορικά φυσίγγια μόνιμα 80-90%.
Αυτή η αίσθηση δίνεται.
Αυτά απλά ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ούτε στο Hollywood. 🤣
 
Last edited:
Η ποιοτητα σκαγιων = το μισο φυσιγγιο....
Αυτο με ''απλα'' σκαγια...


εικόνα_Viber_2022-11-30_13-11-27-712.jpg

Και αυτο με σκαγια με 5% αντιμονιο...

εικόνα_Viber_2022-11-20_14-09-27-331.jpg
Ασχετα απο την διαφορα βολης των 5 μετρων....Η διαφορά συγκεντρωσης ...πολυ μεγαλη...και
οφειλετα ( κατα την γνωμη μου ) Μονο στην ποιοτητα σκαγιων..


Και αλλη μια δοκιμη για το υψος ρελιασματος !!
Την ανεβαζω για να δουν οι ιδιογομωτες....η Ας ....Δεν της αρεσει το ''στριμωγμα''....Σκαγια ''απλα''..

εικόνα_Viber_2022-11-30_13-12-10-857.jpg
εικόνα_Viber_2022-11-30_13-12-36-591.jpg

Δεν διεκδικω το αλαθητο....Απλα σας δειχνω τι εδωσαν οι δοκιμες...
 
και πως εννοείς την "σοβαρή δοκιμή";;;;
για ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ να μάθουμε;;;;

"σοβαρή δοκιμή":
χμμμμμ στα 57 μέτρα ή βήματα ή γυαρδες τες πα ..... βάζει 7 σκάγια σε χαρτοπετσέτα με 49γρ #2 "μαυρος χάρος" της ξακουστής βιοτεχνίας του μαστρο-γιάννη από το κακοσάλεσ'.................. .very funny.
Τι να μου πεις κι εσυ ρε μαστορα....εχω ανεβασει ουκ ολιγες δοκιμες σε χαρτονια, κατσε εσυ μελετα τις ισοκατανομες και πουλα συνεχως ειρωνεια, αφου βαφτιστηκες μονος σου ο μετρ της βλητικης... .very funny. .very funny..very funny.

Παντου πεταγεσαι και κανεις κρητικη αλλα ποτε δεν μας εβαλες μια δοκιμη να δουμε.


Τα μετρα που ανεβαζω σε ολες μου τις δοκιμες ειναι πραγματικα, αλλα καποιοι ζοριζονται και δεν τα δεχονται αλλα δεν μου καιγεται καρφι, ετσι ριχνει το οπλο μου κι ας κανει εντυπωση σε μερικους.

Ριχνω και σε κολλες Α4 και οπου γουσταρω αναλογα την ορεξη, δεν γινεται να πηγαινω κυνηγι και να κουβαλω χαρτονια μαζι για να δω κατι που θελω.

Και τις ειρωνειες κρατησε τες για τον εαυτο σου μαστορα...
 
Πανω απ'ολα ,οφείλουμε σεβασμό σε όλους αυτούς που αφιερώνουν χρόνο και χρήμα σε δοκιμες και μάλιστα,όπως αντιλαμβάνεστε,αφιλοκερδώς.Για σκεφτείτε μήπως πρέπει κι εμείς ν αντιπαραβαλλουμε τις δοκιμές μας,αντί να παραμένουμε θεατές και επικριτές αυτών.
Φιλε εννοειται οτι ευχαριστουμε πολυ ολους τους συναδελφους που ανεβαζουν δοκιμες παρουσιαζουν φυσιγγια δινουν συνταγες δοκιμασμενες κλπ. αυτο πιστευω ειναι αυτονοητο απο ολους μας.Απο κει και περα ειναι λογικο να υπαρξουν και διαφωνιες και αντιρρησεις και διαφορετικες αποψεις και ισως και εντασεις αλλα μεχρι εκει και τιποτα παραπανω.Συνεχιζουμε...
 
Φιλε εννοειται οτι ευχαριστουμε πολυ ολους τους συναδελφους που ανεβαζουν δοκιμες παρουσιαζουν φυσιγγια δινουν συνταγες δοκιμασμενες κλπ. αυτο πιστευω ειναι αυτονοητο απο ολους μας.Απο κει και περα ειναι λογικο να υπαρξουν και διαφωνιες και αντιρρησεις και διαφορετικες αποψεις και ισως και εντασεις αλλα μεχρι εκει και τιποτα παραπανω.Συνεχιζουμε...

Διαφωνιες να υπαρχουν.......φαρμάκι ....να μην σταζουν καποιοι....
Ειναι οτι χειροτερο.....Και αν καποιοι δεν μπορουν να ξεχωρισουν το αστειο απο το σοβαρο...τοτε
εχουν πολυ σοβαρό προβλημα....!!!!
4 - 5 ατομα ανεβαζουμε δοκιμες....Εαν σταματησουν και αυτα.... Θα ειναι κακο για ολους και το θεμα
και οχι μονο....... θα παει περιπατο !!!
Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν απιστευτες γνωσεις.....και ας μην ανεβαζουν δοκιμες....Τους εχουμε
αναγκη....Απο αυτους μαθαινουμε και κανουμε σωστες δοκιμες...!!!! :cool:
 
4 - 5 ατομα ανεβαζουμε δοκιμες....Εαν σταματησουν και αυτα.... Θα ειναι κακο για ολους και το θεμα
και οχι μονο....... θα παει περιπατο !!!
Εγώ δεν έχω να κάνω άλλη.
Έχω άλλη μια συγκριτική, αλλά μου έχει φύγει λίγο αριστερά η τουφεκιά και δεν θα είναι "αξιόπιστη".
Θα κάνω όμως με φίλους όποτε τύχει ...
Παρόλα αυτά η μεθοδολογία (για όποιον θέλει να την εφαρμόσει) είναι η παρακάτω.

και κανουμε σωστες δοκιμες...!!!! :cool:
ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ

1. Μετράμε με αυλόμετρο τον αυλό.

2. Μετράμε σωστά με παχύμετρο το στόμιο των τσοκ που χρησιμοποιούμε και αναφέρουμε την ακριβή σύσφιξη σε εκατοστά του χιλιοστού.
Αυτό δεν χρειάζεται να το κάνουμε αν δεν έχουμε μετρήσει αυλό.

Αν τα 2 παραπάνω είναι δύσκολα αναφέρουμε όπλο και ονομαστική σύσφιξη μαμά τσοκ.
Αν είναι aftermarket την εταιρία, τον τύπο του τσοκ και την ονομαστική σύσφιξη.


3. Ρίχνουμε στα 36,5m ΑΚΡΙΒΩΣ από το στόμιο της κάνης και αν θέλουμε μετά και στα 100m.
Τα 36,5m και ο κύκλος των 76cm είναι το παγκόσμιο στάνταρ για τα λειόκανα και με αυτό γίνονται οι συγκρίσεις.
Άλλο στάνταρ είναι τα 35m και ο κύκλος των 75cm.
Πιο πολλές δοκιμές πάντως βρίσκεις με το πρώτο.
Απόσταση πάντα μετρημένη με μετροταινία ή laser.

4. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m και στα 36,5m είναι συγκρίσιμες σε κύκλο 76cm.

5. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m και στα 36,5m είναι συγκρίσιμες σε κύκλο 75cm.

6. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m σε κύκλο 75cm είναι συγκρίσιμη με βολή στα 36,5 σε κύκλο 76cm.
Βασικά αν έχεις δεδομένα από 35m-75cm θα συνεχίσεις έτσι, αν έχεις από 36,5m-76cm θα συνεχίσεις έτσι αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το ένα με το άλλο.

7. Ρίχνουμε 5 βολές αφήνοντας την κάνη να κρυώσει (το σωστό είναι 10). Αν όχι 5, τότε 3. Με μόνο 1 παίρνεις απλά μια χοντρική ιδέα για το φυσίγγι και σίγουρα δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κάνεις σύγκριση και βγάζεις ετυμηγορία. Διαφορές στην συγκέντρωση 10% είναι δεδομένες, ίσως και 15+% από φυσίγγι σε φυσίγγι μέσα από το ίδιο κουτί.

8. Αν εγώ ρίξω με ένα συγκεκριμένο φυσίγγι και ο Νίκος στην Σάμο με το ίδιο φυσίγγι από άλλο κουτί δεν νοείται σύγκριση. Μπορεί να αλλάζουν τα πάντα. (Γι αυτό έχω φυλάξει τα κουτιά των δοκιμών μου)

9. Μετράμε πάντα τα σκάγια από ένα τουλάχιστον φυσίγγι από το κουτί. Αυτό το κάνουμε βασικά για 2 λόγους α) για να βγάλουμε σωστό ποσοστό β) με τον αριθμό των σκαγιών και το βάρος τους εγώ βγάζω με μεγάλη ακρίβεια και το πραγματικό νούμερο πχ #5,3

10. Μετράμε τα σκάγια στον κύκλο που έχουμε επιλέξει 75cm ή 76cm.

11. Διαιρούμε αυτόν τον αριθμό με τα συνολικά σκάγια στην γόμωση και βγάζουμε το ποσοστό (αν θέλουμε)

12. Σε κάθε περίπτωση ένας σχεδιασμένος κύκλος με τα σκάγια γραμμένα μέσα του δεν μας λέει τίποτα ... θέλει τουλάχιστον 2 αριθμούς (σκάγια στον κύκλο) - (σκάγια στην γόμωση) πχ 175 (στον κύκλο) - 314 (στην γόμωση).

13. Το κουτί των φυσιγγίων που κάνουμε δοκιμές το κρατάμε αν σκοπεύουμε να ξανακάνουμε με το ίδιο φυσίγγι σε διαφορετικό όπλο μας. Άρα δεν ξαναμετράμε σκάγια και ξέρουμε ότι τα αποτελέσματα θα είναι χοντρικά συγκρίσιμα.
Στο επόμενο κουτί μπορεί να έχει αλλάξει καψούλι, πυρίτιδα, βύσμα, σκάγια, ύψος, στατική πίεση και το φυσίγγι να μην είναι συγκρίσιμο.
Αν δεν θέλουμε να κάνουμε δοκιμές με πολλά όπλα μας απλά το χρησιμοποιούμε στο κυνήγι.

14. Στο χαρτί πρέπει να φαίνεται το όπλο, το τσοκ (ονομαστικό ή ακριβή σύσφιξη), το πυρομαχικό, το νούμερο των σκαγιών, η απόσταση, τα σκάγια στον κύκλο και τα σκάγια στην γόμωση (ή το ποσοστό)

Νομίζω δεν ξέχασα τίποτα ...

Αν λοιπόν γίνουν όλα τα παραπάνω ΣΩΣΤΑ και έχετε αρκετό αριθμό βολών με διάφορα φυσίγγια θα καταλάβετε ότι σημαντικές διαφορές από όπλο σε όπλο δεν υπάρχουν (αυτό τουλάχιστον είναι το δικό μου συμπέρασμα αλλά μόνο από 6-7 διαφορετικά όπλα) ... αν έχετε πειστεί ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές (δεν το αποκλείω τελείως, απλά δεν τις έχω δει), αυτός είναι ο τρόπος να επιλέξετε την πιο σφιχτή κάνη.
Ή απλά πάτε για κυνήγι και αν δεν μπορείτε να σκοτώσετε τίποτα αλλάζετε φυσίγγια ή όπλο.
Σίγουρα ένα από αυτά τα δύο φταίει. 🤪
 
Εγώ δεν έχω να κάνω άλλη.
Έχω άλλη μια συγκριτική, αλλά μου έχει φύγει λίγο αριστερά η τουφεκιά και δεν θα είναι "αξιόπιστη".
Θα κάνω όμως με φίλους όποτε τύχει ...
Παρόλα αυτά η μεθοδολογία (για όποιον θέλει να την εφαρμόσει) είναι η παρακάτω.


ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ

1. Μετράμε με αυλόμετρο τον αυλό.

2. Μετράμε σωστά με παχύμετρο το στόμιο των τσοκ που χρησιμοποιούμε και αναφέρουμε την ακριβή σύσφιξη σε εκατοστά του χιλιοστού.
Αυτό δεν χρειάζεται να το κάνουμε αν δεν έχουμε μετρήσει αυλό.

Αν τα 2 παραπάνω είναι δύσκολα αναφέρουμε όπλο και ονομαστική σύσφιξη μαμά τσοκ.
Αν είναι aftermarket την εταιρία, τον τύπο του τσοκ και την ονομαστική σύσφιξη.


3. Ρίχνουμε στα 36,5m ΑΚΡΙΒΩΣ από το στόμιο της κάνης και αν θέλουμε μετά και στα 100m.
Τα 36,5m και ο κύκλος των 76cm είναι το παγκόσμιο στάνταρ για τα λειόκανα και με αυτό γίνονται οι συγκρίσεις.
Άλλο στάνταρ είναι τα 35m και ο κύκλος των 75cm.
Πιο πολλές δοκιμές πάντως βρίσκεις με το πρώτο.
Απόσταση πάντα μετρημένη με μετροταινία ή laser.

4. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m και στα 36,5m είναι συγκρίσιμες σε κύκλο 76cm.

5. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m και στα 36,5m είναι συγκρίσιμες σε κύκλο 75cm.

6. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m σε κύκλο 75cm είναι συγκρίσιμη με βολή στα 36,5 σε κύκλο 76cm.
Βασικά αν έχεις δεδομένα από 35m-75cm θα συνεχίσεις έτσι, αν έχεις από 36,5m-76cm θα συνεχίσεις έτσι αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το ένα με το άλλο.

7. Ρίχνουμε 5 βολές αφήνοντας την κάνη να κρυώσει (το σωστό είναι 10). Αν όχι 5, τότε 3. Με μόνο 1 παίρνεις απλά μια χοντρική ιδέα για το φυσίγγι και σίγουρα δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κάνεις σύγκριση και βγάζεις ετυμηγορία. Διαφορές στην συγκέντρωση 10% είναι δεδομένες, ίσως και 15+% από φυσίγγι σε φυσίγγι μέσα από το ίδιο κουτί.

8. Αν εγώ ρίξω με ένα συγκεκριμένο φυσίγγι και ο Νίκος στην Σάμο με το ίδιο φυσίγγι από άλλο κουτί δεν νοείται σύγκριση. Μπορεί να αλλάζουν τα πάντα. (Γι αυτό έχω φυλάξει τα κουτιά των δοκιμών μου)

9. Μετράμε πάντα τα σκάγια από ένα τουλάχιστον φυσίγγι από το κουτί. Αυτό το κάνουμε βασικά για 2 λόγους α) για να βγάλουμε σωστό ποσοστό β) με τον αριθμό των σκαγιών και το βάρος τους εγώ βγάζω με μεγάλη ακρίβεια και το πραγματικό νούμερο πχ #5,3

10. Μετράμε τα σκάγια στον κύκλο που έχουμε επιλέξει 75cm ή 76cm.

11. Διαιρούμε αυτόν τον αριθμό με τα συνολικά σκάγια στην γόμωση και βγάζουμε το ποσοστό (αν θέλουμε)

12. Σε κάθε περίπτωση ένας σχεδιασμένος κύκλος με τα σκάγια γραμμένα μέσα του δεν μας λέει τίποτα ... θέλει τουλάχιστον 2 αριθμούς (σκάγια στον κύκλο) - (σκάγια στην γόμωση) πχ 175 (στον κύκλο) - 314 (στην γόμωση).

13. Το κουτί των φυσιγγίων που κάνουμε δοκιμές το κρατάμε αν σκοπεύουμε να ξανακάνουμε με το ίδιο φυσίγγι σε διαφορετικό όπλο μας. Άρα δεν ξαναμετράμε σκάγια και ξέρουμε ότι τα αποτελέσματα θα είναι χοντρικά συγκρίσιμα.
Στο επόμενο κουτί μπορεί να έχει αλλάξει καψούλι, πυρίτιδα, βύσμα, σκάγια, ύψος, στατική πίεση και το φυσίγγι να μην είναι συγκρίσιμο.
Αν δεν θέλουμε να κάνουμε δοκιμές με πολλά όπλα μας απλά το χρησιμοποιούμε στο κυνήγι.

14. Στο χαρτί πρέπει να φαίνεται το όπλο, το τσοκ (ονομαστικό ή ακριβή σύσφιξη), το πυρομαχικό, το νούμερο των σκαγιών, η απόσταση, τα σκάγια στον κύκλο και τα σκάγια στην γόμωση (ή το ποσοστό)

Νομίζω δεν ξέχασα τίποτα ...

Αν λοιπόν γίνουν όλα τα παραπάνω ΣΩΣΤΑ και έχετε αρκετό αριθμό βολών με διάφορα φυσίγγια θα καταλάβετε ότι σημαντικές διαφορές από όπλο σε όπλο δεν υπάρχουν (αυτό τουλάχιστον είναι το δικό μου συμπέρασμα αλλά μόνο από 6-7 διαφορετικά όπλα) ... αν έχετε πειστεί ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές (δεν το αποκλείω τελείως, απλά δεν τις έχω δει), αυτός είναι ο τρόπος να επιλέξετε την πιο σφιχτή κάνη.
Ή απλά πάτε για κυνήγι και αν δεν μπορείτε να σκοτώσετε τίποτα αλλάζετε φυσίγγια ή όπλο.
Σίγουρα ένα από αυτά τα δύο φταίει. 🤪
Είπα αμάν 👀μέχρι να βρω που διαφέρει το 4. Με το 5.😆
 
Εγώ δεν έχω να κάνω άλλη.
Έχω άλλη μια συγκριτική, αλλά μου έχει φύγει λίγο αριστερά η τουφεκιά και δεν θα είναι "αξιόπιστη".
Θα κάνω όμως με φίλους όποτε τύχει ...
Παρόλα αυτά η μεθοδολογία (για όποιον θέλει να την εφαρμόσει) είναι η παρακάτω.


ΣΩΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ

1. Μετράμε με αυλόμετρο τον αυλό.

2. Μετράμε σωστά με παχύμετρο το στόμιο των τσοκ που χρησιμοποιούμε και αναφέρουμε την ακριβή σύσφιξη σε εκατοστά του χιλιοστού.
Αυτό δεν χρειάζεται να το κάνουμε αν δεν έχουμε μετρήσει αυλό.

Αν τα 2 παραπάνω είναι δύσκολα αναφέρουμε όπλο και ονομαστική σύσφιξη μαμά τσοκ.
Αν είναι aftermarket την εταιρία, τον τύπο του τσοκ και την ονομαστική σύσφιξη.


3. Ρίχνουμε στα 36,5m ΑΚΡΙΒΩΣ από το στόμιο της κάνης και αν θέλουμε μετά και στα 100m.
Τα 36,5m και ο κύκλος των 76cm είναι το παγκόσμιο στάνταρ για τα λειόκανα και με αυτό γίνονται οι συγκρίσεις.
Άλλο στάνταρ είναι τα 35m και ο κύκλος των 75cm.
Πιο πολλές δοκιμές πάντως βρίσκεις με το πρώτο.
Απόσταση πάντα μετρημένη με μετροταινία ή laser.

4. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m και στα 36,5m είναι συγκρίσιμες σε κύκλο 76cm.

5. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m και στα 36,5m είναι συγκρίσιμες σε κύκλο 75cm.

6. Δεν ισχύει ότι βολή στα 35m σε κύκλο 75cm είναι συγκρίσιμη με βολή στα 36,5 σε κύκλο 76cm.
Βασικά αν έχεις δεδομένα από 35m-75cm θα συνεχίσεις έτσι, αν έχεις από 36,5m-76cm θα συνεχίσεις έτσι αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το ένα με το άλλο.

7. Ρίχνουμε 5 βολές αφήνοντας την κάνη να κρυώσει (το σωστό είναι 10). Αν όχι 5, τότε 3. Με μόνο 1 παίρνεις απλά μια χοντρική ιδέα για το φυσίγγι και σίγουρα δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι κάνεις σύγκριση και βγάζεις ετυμηγορία. Διαφορές στην συγκέντρωση 10% είναι δεδομένες, ίσως και 15+% από φυσίγγι σε φυσίγγι μέσα από το ίδιο κουτί.

8. Αν εγώ ρίξω με ένα συγκεκριμένο φυσίγγι και ο Νίκος στην Σάμο με το ίδιο φυσίγγι από άλλο κουτί δεν νοείται σύγκριση. Μπορεί να αλλάζουν τα πάντα. (Γι αυτό έχω φυλάξει τα κουτιά των δοκιμών μου)

9. Μετράμε πάντα τα σκάγια από ένα τουλάχιστον φυσίγγι από το κουτί. Αυτό το κάνουμε βασικά για 2 λόγους α) για να βγάλουμε σωστό ποσοστό β) με τον αριθμό των σκαγιών και το βάρος τους εγώ βγάζω με μεγάλη ακρίβεια και το πραγματικό νούμερο πχ #5,3

10. Μετράμε τα σκάγια στον κύκλο που έχουμε επιλέξει 75cm ή 76cm.

11. Διαιρούμε αυτόν τον αριθμό με τα συνολικά σκάγια στην γόμωση και βγάζουμε το ποσοστό (αν θέλουμε)

12. Σε κάθε περίπτωση ένας σχεδιασμένος κύκλος με τα σκάγια γραμμένα μέσα του δεν μας λέει τίποτα ... θέλει τουλάχιστον 2 αριθμούς (σκάγια στον κύκλο) - (σκάγια στην γόμωση) πχ 175 (στον κύκλο) - 314 (στην γόμωση).

13. Το κουτί των φυσιγγίων που κάνουμε δοκιμές το κρατάμε αν σκοπεύουμε να ξανακάνουμε με το ίδιο φυσίγγι σε διαφορετικό όπλο μας. Άρα δεν ξαναμετράμε σκάγια και ξέρουμε ότι τα αποτελέσματα θα είναι χοντρικά συγκρίσιμα.
Στο επόμενο κουτί μπορεί να έχει αλλάξει καψούλι, πυρίτιδα, βύσμα, σκάγια, ύψος, στατική πίεση και το φυσίγγι να μην είναι συγκρίσιμο.
Αν δεν θέλουμε να κάνουμε δοκιμές με πολλά όπλα μας απλά το χρησιμοποιούμε στο κυνήγι.

14. Στο χαρτί πρέπει να φαίνεται το όπλο, το τσοκ (ονομαστικό ή ακριβή σύσφιξη), το πυρομαχικό, το νούμερο των σκαγιών, η απόσταση, τα σκάγια στον κύκλο και τα σκάγια στην γόμωση (ή το ποσοστό)

Νομίζω δεν ξέχασα τίποτα ...

Αν λοιπόν γίνουν όλα τα παραπάνω ΣΩΣΤΑ και έχετε αρκετό αριθμό βολών με διάφορα φυσίγγια θα καταλάβετε ότι σημαντικές διαφορές από όπλο σε όπλο δεν υπάρχουν (αυτό τουλάχιστον είναι το δικό μου συμπέρασμα αλλά μόνο από 6-7 διαφορετικά όπλα) ... αν έχετε πειστεί ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές (δεν το αποκλείω τελείως, απλά δεν τις έχω δει), αυτός είναι ο τρόπος να επιλέξετε την πιο σφιχτή κάνη.
Ή απλά πάτε για κυνήγι και αν δεν μπορείτε να σκοτώσετε τίποτα αλλάζετε φυσίγγια ή όπλο.
Σίγουρα ένα από αυτά τα δύο φταίει. 🤪
Οδοστρωτηρας.😄
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top