Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δε νομίζω να είναι επικίνδυνο....... Το μόνοβολο ένα σώμα είναι οπότε κάπως έτσι πρέπει να συμπεριφέρεται κι αυτό.......
Βαγγέλη νομίζω πως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ανάμεσα στα δύο. Ολα τα μονοβολα έχουν το κυλινδρικό τους μέρος με διάμετρο μικρότερη από 17 χιλιοστά (12αρια), και εξωτερικά οι ραβδώσεις ή δακτυλίδια πάντα απο μαλακό μόλυβδο εύκολα συμπιεσιμες στους κώνους θαλαμης ή τσοκ. Η σημαντικοτερη διαφορά όμως είναι πως το μονοβολο αντίθετα από τα σκάγια (με ή δίχως μπαφερ), δεν διαστέλλεται κατά την εκπυρσοκροτηση και το σχήμα του παραμένει ως έχει μέχρι να συμπιεστει πλευρικα ανάλογα την γεωμετρία της κάνης. Στα φυσίγγια με μπαφερ ή στήλη διαστέλλεται όσο και ο χώρος που την περικλείει ,ταυτόχρονα λόγω τεράστιας επιτάχυνσης συμπιέζεται τοσο που αν έχει μπαφερ δεν μένει κενο και όταν συναντήσει τον κώνο πρέπει ταχύτατα να συμπιεστει περαιτέρω ώστε να αποκτήσει διάμετρο μικρότερη από την αρχική. Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι αν μετά την πρώτη συμπίεση το αλεύρι μπορεί να συμπιεστει όσο απαιτείται ή αν η πίεση γίνεται επικίνδυνη.
 
Όχι Λευτέρη ... Στερεό το οποίο θρυμματίζεται.
Για αυτό είμαι σίγουρος.
View attachment 63922

Προφανώς πριν την εφαρμογή είναι υγρό και προσθέτουν κάποιον σκληρυντή.
Υποθέσεις όμως κάνω.
Θα μπορούσε να γίνει και με χοιρινό λίπος μόλις κρυώσει γίνεται τζελ αλλά βλέπω να άνοιγα τα φυσίγγια στο καρτέρι με κρύο να τρωγα τη γόμωση με κάνα τσιπουρακι .
 
Οσο παράξενο κιαν σου φανει περισσότερες επιτυχίες θα εχεις με αυτο παρα με αλλα φορτομενα σε γρ που εχουν μεν μεγαλες ροζετες αλλα θέλουν να εισαι τοπογραφος για να βρεις τις προσκόπευσεις τους.
Βρε ,βρε , σκωτονουν αυτά τα παιδικά ;;; Δε το πιστεύω. .my man.
 
Στείλε να τα δοκιμάσω εγώ ...
Με την 1187 και πυροδότηση με σχοινί 🤪
Βασίλη έχω ένα φίλο, μεγαλύτερος από μένα, πολύ παλιά τρέλα και αυτός με τα υδρόβια, ένα φεγγάρι έκανε ιδιογομοση, τα φυσίγγια που έφτιαχνε τα δοκίμαζε με μια μοσμπερκ χραπα χρουπα, την έβαζε στην ελιά και την πιροδοτουσε με σπαρτσινο, φαντάσου τη έφτιαχνε, ευτυχώς που μετά από κάμποσο καιρό εγκατέλειψε την ιδιογομοση, αλλιώς θα έφτιαχνε για το δίκανο πλάγιο 10αρι που είχε, και δεν ξέρω τη θα γινόταν.
 
Βασίλη έχω ένα φίλο, μεγαλύτερος από μένα, πολύ παλιά τρέλα και αυτός με τα υδρόβια, ένα φεγγάρι έκανε ιδιογομοση, τα φυσίγγια που έφτιαχνε τα δοκίμαζε με μια μοσμπερκ χραπα χρουπα, την έβαζε στην ελιά και την πιροδοτουσε με σπαρτσινο, φαντάσου τη έφτιαχνε, ευτυχώς που μετά από κάμποσο καιρό εγκατέλειψε την ιδιογομοση, αλλιώς θα έφτιαχνε για το δίκανο πλάγιο 10αρι που είχε, και δεν ξέρω τη θα γινόταν.
Ξέχασα η μοσμπερκ 3.5 άρα, παρακαλώ, και ότι όπλο έχει όλα 3.5 άρια.βαλε το μυαλό σου, να φανταστείτε τι έφτιαχνε.
 
Καλημερα, έχει όμως και η υπερβολή κάποιες φορές την γοητεία της. αν είχαμε κάλυκες και βύσματα για 10αρι, θα αγόραζα την browning BPS σε 3,5" 10g, το πιο δυνατό και ξεχωριστό 10αρι στον κόσμο, μόνο και μόνο για δω βολές που με κανένα 12αρι δεν είναι εφικτες. Βεβαια είναι 4,5 κιλά, αλλά με ιδιογομωσεις ,πάντα σε επίπεδα ασφαλή γύρω στα 800 με 900 bar, που σε αυτό το όπλο δεν τα φοβάσαι ούτε στο ελάχιστο, τα 45 ή 50 γραμμάρια με 420 έως 430 μ/δ είναι παιχνίδι.
 
Υπαρχη υληκο που βγαζη σηγκετροσης μπαλα,αλα θελη μετρο,οχη φορτοτοματα λογο ακτηνικον τριβον που κανη.πιο??το ρετσινη πευκου σε στερεα μορφη σε σκονη.οι ρωσοι το αποκαλουν κολοφονιο.εχω πηραματηστη πολη με αυτο,κανει τρελα πραγματα αλα ειναι επηκινδηνο υληκο.δεν θελη ουτε ταρζανιες ουτε υπερβολες σηκονη μπαρ στο θεο για πλακα
 
Καλημερα, έχει όμως και η υπερβολή κάποιες φορές την γοητεία της. αν είχαμε κάλυκες και βύσματα για 10αρι, θα αγόραζα την browning BPS σε 3,5" 10g, το πιο δυνατό και ξεχωριστό 10αρι στον κόσμο, μόνο και μόνο για δω βολές που με κανένα 12αρι δεν είναι εφικτες. Βεβαια είναι 4,5 κιλά, αλλά με ιδιογομωσεις ,πάντα σε επίπεδα ασφαλή γύρω στα 800 με 900 bar, που σε αυτό το όπλο δεν τα φοβάσαι ούτε στο ελάχιστο, τα 45 ή 50 γραμμάρια με 420 έως 430 μ/δ είναι παιχνίδι.
....shake hands....και βέβαια Λευτέρη!...και όπως έγραψες με βλητική υπεροχή το 10αρι σε σχέση με το 12αρι, για τέτοιες γομώσεις τουλάχιστον, αν μη τι άλλο...
 
Υπαρχη υληκο που βγαζη σηγκετροσης μπαλα,αλα θελη μετρο,οχη φορτοτοματα λογο ακτηνικον τριβον που κανη.πιο??το ρετσινη πευκου σε στερεα μορφη σε σκονη.οι ρωσοι το αποκαλουν κολοφονιο.εχω πηραματηστη πολη με αυτο,κανει τρελα πραγματα αλα ειναι επηκινδηνο υληκο.δεν θελη ουτε ταρζανιες ουτε υπερβολες σηκονη μπαρ στο θεο για πλακα
Σιγά μην δεν το δοκιμαζες!!😆😆
 
Ναι, ευτυχώς που σταμάτησε την ιδιογομοση, αλλιώς θα είχε ανατίναξη το τραγανό, .sarcastic. .sarcastic.
Αφου εβαζε τη Sipe 2.00++ να δει τη γινεται...εεε μετα απο 2-3 τετοια φυσιγγια....εσπασε κ τις κλαρες του δεντρου που ειχε δεσει το οπλο. .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top