Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αφού στα νορμαλ σετ υπ καίγεται με δυνατό καψυλι μηπως θελουν εξτρα φωτια για να παρεις αυτο που πρέπει σε κοντρα δοση ?

Το CX2000 δεν ειναι στην κατηγορια των ισχυρων καψυλιων....Αλλωστε οπως προειπα καταλοιπα δεν
εχω...
Εαν χρειαστει να βαλω 688 - uee - στους +16 βαθμους για να βγαλω ταχυτητα...''την εκατσα την βαρκα''....
με την δοσολογια που εχω...;):)
 
Επειδή η εταιρία την ανάβει με υee στο ονομαστικο της φορτιο για αυτό αναφέρω τα παραπανω , κατάλοιπα νικο μπορεί να μην εχεις αλλα δεν ξερεις αν καίγεται στον σωστό χρονο με λιγότερα σκάγια και γιαυτό δεν βλέπεις αύξηση στην ταχύτητα .
 
Αλλο η τεκνα αλλο η psb ουτε η ssb καιγεται σε 9 βολο ας πουμε !!! Βγαζει 370-380 μ/δ ,αλλα και η psb2sp δεν βγαζει ταχυτητες στο 9 βολο μπορει να ειναι ο τροπος καυσης τους ! Με uee καψουλι δοκιμασες ;

Μητσαρα μου , μιλαμε για μια πυριτιδα 20ετιας ισως και παλαιοτερη....Δεν εχει καμια σχεση με την
καινουργια....
Αυτο που με ''χαλαει'' ειναι οτι θελει φορτωμα με την ''σεσουλα''....+ στριμωγμα για βγαλει ταχυτητα
με αξιοπρεπεια φιλε !!!

εικόνα_Viber_2022-11-08_22-11-29-105.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-24_21-25-05-642.jpg
εικόνα_Viber_2023-02-24_21-25-23-031.jpg
Και να πω και αυτο....Μου ειπαν οτι ειναι psb1 η παλια.....Δεν εχει σημασια το ποια ειναι....και εαν ειναι
αυτη που μου ειπαν....Εμενα δεν μου αρεσει η αποδοση που εχει.....και γι'αυτο την ψαχνω...
Εαν ειχα μισο κιλο μονο....Θα την εβαζα στην ακρη.....αλλα εχουμε αρκετα κιλα....( 4-5 ? )
Θα της δωσω μια ευκαιρια ακομα σε χοντρα σκαγια + βολια και μονοβολο....και μετα θα εχω βγαλει
συμπερασμα για την τυχη της !!! :)
 
Επειδή η εταιρία την ανάβει με υee στο ονομαστικο της φορτιο για αυτό αναφέρω τα παραπανω , κατάλοιπα νικο μπορεί να μην εχεις αλλα δεν ξερεις αν καίγεται στον σωστό χρονο με λιγότερα σκάγια και γιαυτό δεν βλέπεις αύξηση στην ταχύτητα .

Δεν ξερω εαν η εταιρεια δινει UEE καψουλι.....χωρις να σημαινει οτι δεν σε πιστευω....
Ξερεις τι φοβαμαι ......μην εχω μεγαλη ανακρουση με ισχυρο καψουλι....
Ωστοσο θα το δοκιμασω σημερα φιλε μου !!
 
Το CX2000 δεν ειναι στην κατηγορια των ισχυρων καψυλιων....Αλλωστε οπως προειπα καταλοιπα δεν
εχω...
Εαν χρειαστει να βαλω 688 - uee - στους +16 βαθμους για να βγαλω ταχυτητα...''την εκατσα την βαρκα''....
με την δοσολογια που εχω...;):)
Είναι καλή........άστη στην άκρη όταν θα πας για τρυγόνια στο Μαρόκο στους 45 υπό σκιά.🤣
 
Μητσαρα μου , μιλαμε για μια πυριτιδα 20ετιας ισως και παλαιοτερη....Δεν εχει καμια σχεση με την
καινουργια....
Αυτο που με ''χαλαει'' ειναι οτι θελει φορτωμα με την ''σεσουλα''....+ στριμωγμα για βγαλει ταχυτητα
με αξιοπρεπεια φιλε !!!

View attachment 67499
View attachment 67500
View attachment 67501
Και να πω και αυτο....Μου ειπαν οτι ειναι psb1 η παλια.....Δεν εχει σημασια το ποια ειναι....και εαν ειναι
αυτη που μου ειπαν....Εμενα δεν μου αρεσει η αποδοση που εχει.....και γι'αυτο την ψαχνω...
Εαν ειχα μισο κιλο μονο....Θα την εβαζα στην ακρη.....αλλα εχουμε αρκετα κιλα....( 4-5 ? )
Θα της δωσω μια ευκαιρια ακομα σε χοντρα σκαγια + βολια και μονοβολο....και μετα θα εχω βγαλει
συμπερασμα για την τυχη της !!! :)
Δοκιμασε 1,75χ34 τζιοβανι 20 με μεσαιας ισχυς καψουλι αν σου βγαλει 385-390 μ/δ και συμφωνα με την οψη της ειναι σιγουρα psb1
 
Το CX2000 δεν ειναι στην κατηγορια των ισχυρων καψυλιων....Αλλωστε οπως προειπα καταλοιπα δεν
εχω...
Εαν χρειαστει να βαλω 688 - uee - στους +16 βαθμους για να βγαλω ταχυτητα...''την εκατσα την βαρκα''....
με την δοσολογια που εχω...;):)
Απο οτι εχω καταλαβει οι σπανιολες θελουν παντου το καψουλι τους η αλιως 688 αλλα βγαζουν εναν μαλακισμενο ηχο διαφορετικο με το 688
 
Νίκο αν έχεις χρόνο δοκίμασε σε 67αρι κάλυκα.

Το δοκιμασα και αυτο βρε Γιωργαρε.....Το ανεβασα ποιο πανω....φιλε !!!
Δεν με ''θελει''..... η δεν την ''θελω''....και δεν μου καθεται η ρουφιανα....
Γενικοτερα δεν πανε καλα οι δοκιμες μου......Εχθες εριξα 2 μονοβολα 28αρια....για να τσεκαρω την
προηγουμενη δοκιμη που ειχα κανει....
Μουρλαθηκαν και οι δυο ταχογραφοι....και στις 2 βολες...οτι γουσταραν εγραφαν η δεν εγραφαν....τι εχω
φτιαξει ο π@στης δεν ξερω βρε φιλε !!! :D
 
Στο 0,45

Η σκόπευση είναι ασταθής και το φυσίγγι που ρίχνεις δεν είναι όσο συγκεντρωτικό πρέπει πέσαν πουλιά που δεν έπρεπε ήσουν αλλού λογικό αν η τουφεκιά δεν είναι ομοιόμορφη να μην πέσει και κάποιο που είσαι πάνω λογο μεγάλου κενού στην κατανομή.Αυτο διαπίστωσα προσωπικά.
 
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους ! Γιαννη σε ευχαριστώ για την επισήμανση σου.όλα τα σχόλια σας είναι πολύ ενδιαφέροντα και για αυτό αλλωστε τα έβαλα να γίνει συζήτηση.εγώ θα πω κάποιες παρατηρήσεις επι του πεδίου..η σκόπευση θέλει καθαρό μυαλο που όταν είσαι κουρασμένος όταν κανεις περπατητο ειδικά σε δύσβατα μέρη είναι δύσκολο να το έχεις.το βίντεο είναι σε πολύ αργή κίνηση και με αρκετό ζουμ ..ΚΑΜΙΑ σχέση με την πραγματικότητα..και στην απόσταση και στην ταχητυτα ..πολλα μερη είναι δύσκολα με κλίσεις και συνήθως δεν πατάς σωστά ,είναι δυκολο να στρίβεις και να τουφεκας ανάποδα καθώς το σώμα δεν έχει την σωστή ισορροπία που πρέπει για κάθε τουφεκια για να κανείς ΟΛΗ την κίνηση σωστά ..παράγοντας αέρας δεν μπορείς να το δει κάποιος στο βίντεο..παραγοντας ήλιος,σηκωνεις το όπλο και πέφτεις πάνω στον ήλιο πάλι ειναι δύσκολο να γίνουν όλα σωστά..στο συγκεκριμενο βίντεο έγινε τουλάχιστον 2 φορές στην πρώτη τουφεκια..στο 1.02 πήγα να κατεβάσω το όπλο (φαίνεται αυτό) μετά την πρώτη τουφεκια με στράβωσε εντελώς ο ήλιος ..κάποιες φορές πρεπει να τουφεκίσεις παρά πολύ γρήγορα (σε δεκατα του δευτερόλεπτα) για να μην πέσει το πουλι στο πυκνό ,πράγμα που δεν φαίνεται στα βίντεο και τότε είναι δύσκολο να κανείς όλη την κίνηση όπως πρέπει..
Επίσης 9 στις 10 φορές όταν είμαι με άλλους προγκιζω εγώ και τα πουλιά με το μυαλο μου πως θα φύγουν στην σωστή κατεύθυνση μη έχοντας την σωστή συγκέντρωση και στάση πως θα τουφεκίσω κάποιο πουλί που θα πεταχθει ξαφνικά ..γενικά είναι παρά πόλλοι παράμετροι που δεν μπορεί να τους δει κάποιος όταν βλέπει ενα βίντεο από τον καναπέ του σπιτιού του.και είναι λογικο αυτο.
Σε καρτέρι τα πράγματα σαφώς είναι πιο εύκολα από το περπατητο.αλλα και εκει υπάρχουν καποιες δυσκολιες μερικες φορες..το περπατητο τσίχλας είναι ένα τεράστιο σκοπευτικό σχολείο πιστεύω ..
Φέτος με τόσα λίγα πουλια και με το να μη σηκώνονται εύκολα έχω ανακαλύψει ενα νέο τρόπο πρόγκισματος των πουλιών που δούλεψε πολύ καλά,άλλιως δεν θα είχαμε ούτε τα μισά πουλια στην τσάντα ..θα σας τον περιγράψω σε κάποιο αλλο μήνυμα μου ..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top