Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
,
Τη ευχαρηστης βρε.εμει σε ευχαρηστουμε που παλευης ακομα και βλεπιυμε κατητης σωστο.και γλητονουμε δοκιμες εμεις που δεν προλαβενουμεεεε
Πολύ ωραία τα λέει Νίκο ο Γιάννης και νομίζω είναι σωστό αυτό που λέει για το φόρτωμα, αυτές οι πυριτιδες έχουν πολύ χαμηλότερο ενεργειακό δυναμικό από τις s4, sipe, όταν 1 γραμμάριο sipe παράγει ενέργεια όσο 1,5 γραμμάρια psb ή mbx32, x36 ,m92s, δεν μπορούμε να τις πιέσουμε έχοντας την απαίτηση να παραξουν το ίδιο έργο με ίδια ποσότητα πυρίτιδας.
 
Για σενα και για ολους τους φιλους και συναδελφους τις ανεβαζω αυτες τις δοκιμες.....για να δειτε
οτι οι παλιες πυριτιδες ειναι εντελως διαφορετικες απο τις σημερινες .

View attachment 67726
View attachment 67727

Στο 1,75χ32 εβγαλε συγκεντρωση.....αλλα σερνεται απο ταχυτητα...και ας εχει UEE καψουλι !!!

Παμε στο 1,80χ32...

View attachment 67728
View attachment 67729

Εδω υποτιθεται...οτι εβγαλε καποια ταχυτητα...( απαραδεκτη για μενα ) και με την ταχυτητα σχεδον
στο οριο.....η συγκεντρωση πηγε ''περιπατο''....και το σεταπ με UEE και αυτο.
Θελω να καταληξω στο οτι την πυριτιδα και την ταχυτητα δεν την ''σωνει'' το καψουλι. !!!
Βεβαια η πυριτιδα αυτη ειναι 20ετιας+.....

Για να εχετε μετρο συγκρισης με την σημερινη...Δειτε αυτην την δοκιμη !!! :)

View attachment 67730


Πάντως και εγώ που έχω psb1 lot 2017 δεν τα έχω βρει καθόλου μαζί της. Ενώ στο χαρτί πάει πολύ καλά στο κυνήγι δεν έχω πάρει ούτε πουλί. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό setup έως το 175 Χ32 κάποια φορά με αυτό είχα κάποιο τραυματισμένο. Ταχογράφο δεν έχω να μετρήσω ταχύτητες. Μάλλον και αυτό το lot θα λειτουργεί όπως η πιο παλιά του κ. Νίκου. Στην φωτογραφία η σύγκριση με την τωρινή από φυσίγγιο του Ρουμελιώτη που μου έδωσε φίλος.
 

Attachments

  • IMG_20230129_120810.jpg
    IMG_20230129_120810.jpg
    114,9 KB · Προβολές: 33
Έτσι ακριβώς!
Δύσκολο να βρεις ειδικά παλιά πυρίτιδα που να μην την καίει το 615!!
Το "ισχυρό"δεν καίει ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ!
Η διαφορά στην ισχύ δημιουργεί διαφορετικό αρχικό όγκο καύσης από την μετακίνηση του βύσματος με πιθανό αποτέλεσμα κάποια πυρίτιδα να μην καίγεται σωστά ...
Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω ...
 
Πάντως και εγώ που έχω psb1 lot 2017 δεν τα έχω βρει καθόλου μαζί της. Ενώ στο χαρτί πάει πολύ καλά στο κυνήγι δεν έχω πάρει ούτε πουλί. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό setup έως το 175 Χ32 κάποια φορά με αυτό είχα κάποιο τραυματισμένο. Ταχογράφο δεν έχω να μετρήσω ταχύτητες. Μάλλον και αυτό το lot θα λειτουργεί όπως η πιο παλιά του κ. Νίκου. Στην φωτογραφία η σύγκριση με την τωρινή από φυσίγγιο του Ρουμελιώτη που μου έδωσε φίλος.
Δεν νωμιζω οτι ειναι psb 1 αυτη που εχεις !
 
Για σενα και για ολους τους φιλους και συναδελφους τις ανεβαζω αυτες τις δοκιμες.....για να δειτε
οτι οι παλιες πυριτιδες ειναι εντελως διαφορετικες απο τις σημερινες .

View attachment 67726
View attachment 67727

Στο 1,75χ32 εβγαλε συγκεντρωση.....αλλα σερνεται απο ταχυτητα...και ας εχει UEE καψουλι !!!

Παμε στο 1,80χ32...

View attachment 67728
View attachment 67729

Εδω υποτιθεται...οτι εβγαλε καποια ταχυτητα...( απαραδεκτη για μενα ) και με την ταχυτητα σχεδον
στο οριο.....η συγκεντρωση πηγε ''περιπατο''....και το σεταπ με UEE και αυτο.
Θελω να καταληξω στο οτι την πυριτιδα και την ταχυτητα δεν την ''σωνει'' το καψουλι. !!!
Βεβαια η πυριτιδα αυτη ειναι 20ετιας+.....

Για να εχετε μετρο συγκρισης με την σημερινη...Δειτε αυτην την δοκιμη !!! :)

View attachment 67730
Αυτή την έβαζα 1,80*34 με καρδαρα 19 πατημα θυμάμαι πολύ ακριβώς ποσό δεν!!! Μαλλον 57,00
 
Πάντως και εγώ που έχω psb1 lot 2017 δεν τα έχω βρει καθόλου μαζί της. Ενώ στο χαρτί πάει πολύ καλά στο κυνήγι δεν έχω πάρει ούτε πουλί. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό setup έως το 175 Χ32 κάποια φορά με αυτό είχα κάποιο τραυματισμένο. Ταχογράφο δεν έχω να μετρήσω ταχύτητες. Μάλλον και αυτό το lot θα λειτουργεί όπως η πιο παλιά του κ. Νίκου. Στην φωτογραφία η σύγκριση με την τωρινή από φυσίγγιο του Ρουμελιώτη που μου έδωσε φίλος.

Το επομενο βημα που εχω να κανω....ειναι να την δοκιμασω σε καλυκα 12/67,4...Λεω για την παλια...
Τωρα εαν δουλεψει και εκει....μαυρο φιδι την εφαγε.....
Το περιεργο ειναι οτι δεν μου αφηνει καταλοιπα...και με εχει κανει μαλακα...
Τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν μπορω να την φερω και να μου κανει τα κεφια χωρις να την φοτρωνω
με την σεσουλα...

ΥΓ. Δεν εχεις ταχογραφο....και εγω δεν εχω το δικο σου ΛΟΤ. Κανε μια δοκιμη διατρησης και θα βγαλουμε
περιπου τι ταχυτητα βγαζει !!
 
,
Πολύ ωραία τα λέει Νίκο ο Γιάννης και νομίζω είναι σωστό αυτό που λέει για το φόρτωμα, αυτές οι πυριτιδες έχουν πολύ χαμηλότερο ενεργειακό δυναμικό από τις s4, sipe, όταν 1 γραμμάριο sipe παράγει ενέργεια όσο 1,5 γραμμάρια psb ή mbx32, x36 ,m92s, δεν μπορούμε να τις πιέσουμε έχοντας την απαίτηση να παραξουν το ίδιο έργο με ίδια ποσότητα πυρίτιδας.

Το ξερω οτι τα λεει καλα....Τα δικα μου ''θελω'' ειναι αλλα Λευτερη μου !!!
 
Πάντως και εγώ που έχω psb1 lot 2017 δεν τα έχω βρει καθόλου μαζί της. Ενώ στο χαρτί πάει πολύ καλά στο κυνήγι δεν έχω πάρει ούτε πουλί. Έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό setup έως το 175 Χ32 κάποια φορά με αυτό είχα κάποιο τραυματισμένο. Ταχογράφο δεν έχω να μετρήσω ταχύτητες. Μάλλον και αυτό το lot θα λειτουργεί όπως η πιο παλιά του κ. Νίκου. Στην φωτογραφία η σύγκριση με την τωρινή από φυσίγγιο του Ρουμελιώτη που μου έδωσε φίλος.
Μηπως μπέρδεψες τις μπαρουτες;
Αυτή η μαύρη δεν είναι psb1 κ στο λέω με σιγουριά.
 
Μηπως μπέρδεψες τις μπαρουτες;
Αυτή η μαύρη δεν είναι psb1 κ στο λέω με σιγουριά.
Μπορεί να φταίει ο φωτισμός φαίνεται πιο μαύρη το χρώμα της είναι σαν αυτό
PSB13S.JPG
από το site του Κένταυρου. Είναι δηλαδή πιο σκουρόχρωμη από τη τωρινή.
 
Last edited:
Το επομενο βημα που εχω να κανω....ειναι να την δοκιμασω σε καλυκα 12/67,4...Λεω για την παλια...
Τωρα εαν δουλεψει και εκει....μαυρο φιδι την εφαγε.....
Το περιεργο ειναι οτι δεν μου αφηνει καταλοιπα...και με εχει κανει μαλακα...
Τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν μπορω να την φερω και να μου κανει τα κεφια χωρις να την φοτρωνω
με την σεσουλα...

ΥΓ. Δεν εχεις ταχογραφο....και εγω δεν εχω το δικο σου ΛΟΤ. Κανε μια δοκιμη διατρησης και θα βγαλουμε
περιπου τι ταχυτητα βγαζει !!
Με τη πρώτη ευκαιρία που θα βρω θα τη δοκιμάσω σε σχολικό βιβλίο.
 
Με τη πρώτη ευκαιρία που θα βρω θα τη δοκιμάσω σε σχολικό βιβλίο.

Α' γεια σου....Οτι πρεπει σε σχολικο βιβλιο....δεν μας γλυτωνει....
Εαν ειναι με νουμερο 8-9 στα 30 μετρα....με ποιο χοντρο νουμερο στα 35 μετρα με 3* αστρα.
 
Μπορεί να σκιάζεται από τη συσκευασία της το σημείο και να φαίνεται πιο μαύρη το χρώμα της είναι σαν αυτό
PSB13S.JPG
από το site του Κένταυρου. Είναι δηλαδή πιο σκουρόχρωμη από τη τωρινή.
Δούλεψε τη με cx2000 1.70x32 νο8η9 με gt21 στα 57.3-57 ανάλογα τον καιρό.
Cx2000 1.80x35 νο7η6 Giovanni 20 στα 57.
Cx2000 1.75x33 vo7 z2m18 στα 57.
 
Δούλεψε τη με cx2000 1.70x32 νο8η9 με gt21 στα 57.3-57 ανάλογα τον καιρό.
Cx2000 1.80x35 νο7η6 Giovanni 20 στα 57.
Cx2000 1.75x33 vo7 z2m18 στα 57.
Ευχαριστώ Στέλλιο το πρώτο το έχω δοκιμάσει. Τα άλλα όχι, δε την έχω πάει πάνω από 32 γρ. γιατί στα μικρά θηράματα δε χρησιμοποιώ παραπάνω. Θα δοκιμαστούν όμως έτσι για να δω που θα δουλέψει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top