Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Άλλωστε, όλη η επιστήμη και η τεχνολογία, αλλά και άλλοι τομείς πχ η οικονομία, η τέχνη κτλ, στη μέτρηση και στα αποτελέσματά της βασίζονται!
Εδω μπαίνουν τα μαθηματικά και βάζει στην πρώτη θέση την Beretta 😅
Και ο Βασίλης νομίζει ότι ξεμπερδέψε με ένα κατσικάκι είναι γελασμένος.
Ένα κοπάδι θα κεράσει 😂 μόνο αν τον δούμε με Beretta 😅
 
@Χομπίστας...

Νίκο, αν δεν βαριέσαι, στήσε 2 τενεκέδια οριζόντια με απόσταση μεταξύ τους 30 εκατοστά σημάδεψε το ένα και κάνε ένα τεστ διάτρησης στα ΙΔΙΑ τενεκέδια (μπρος πίσω) με το ΙΔΙΟ φυσίγγι με την δική σου και την Maxus για να δούμε κεντρική και περιφερειακή διάτρηση διευρυμένου αυλού.
 
Last edited:
@Χομπίστας...

Νίκο, αν δεν βαριέσαι, στήσε 2 τενεκέδια οριζόντια με απόσταση μεταξύ τους 30 εκατοστά σημάδεψε το ένα και κάνε ένα τεστ διάτρησης στα ΙΔΙΑ τενεκέδια (μπρος πίσω) με το ΙΔΙΟ φυσίγγι με την δική σου και την Maxus για να δούμε κεντρική και περιφερειακή διάτρηση.

Στα ποσα μετρα να ριξει ...για να δει περιφεριακη διατρηση σε ντεκεκε???
Δεν νομιζω να βγαλετε ακρη με τον ντεκεκε....Η περιφεριακη διατρηση μονο σε βιβλιο η κολλες Α4 θα την
δειτε Βασιλη!!
Αυτο πιστευω....τωρα ισως να κανω και λαθος φιλε!!!
 
Στα ποσα μετρα να ριξει ...για να δει περιφεριακη διατρηση σε ντεκεκε???
Δεν νομιζω να βγαλετε ακρη με τον ντεκεκε....Η περιφεριακη διατρηση μονο σε βιβλιο η κολλες Α4 θα την
δειτε Βασιλη!!
Αυτο πιστευω....τωρα ισως να κανω και λαθος φιλε!!!
Σωστά, αλλά αν η διαφορά είναι μεγάλη κάτι θα φανεί.
Μην τον κουράζω άδικα ... τενεκέδια έχει αυτός πολλά.

Θα έλεγα 30m με φθηνοφύσιγγο #6 για να τρυπήσει κανένα σκάγι τον τενεκέ και 35-40m με #3 (ιταλικό νούμερο) ανάλογα τι φυσίγγι θα χρησιμοποιήσει.

XLR2 4.jpg
 
Γιατί όχι και όχι μόνο Beretta δεν κολάω σε μάρκες ...
Βρες μου όπλο που να ρίχνει έτσι

View attachment 68677

Και το δικό μου έτσι

View attachment 68678

αλλά με το ίδιο φυσίγγι !!!!! και το αγόρασα ΧΘΕΣ. .my man.
Ένα συγκριτικό τεστ gamebore vs Remington στα ίδια γραμμάρια, ίδιου βύσματος και ίδιας ΔΙΑΜΈΤΡΟΥ σκαγιων θα είχε ενδιαφέρον!
 
Ένα συγκριτικό τεστ gamebore vs Remington στα ίδια γραμμάρια, ίδιου βύσματος και ίδιας ΔΙΑΜΈΤΡΟΥ σκαγιων θα είχε ενδιαφέρον!
Remington δεν νομίζω ότι έχω σε #6 ... μου τελείωσαν.

Gamebore έχω σε #5,5.
Τα Gamebore δεν έχουν καμία σχέση με κανένα #6 που έχω ρίξει και είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που δεν νομίζω να οφείλεται στο 0,5.
Τα Lambro μπλε στην προηγούμενη φωτό είναι πραγματικό νούμερο #6,25.

Τα biturbo στην παρακάτω είναι #6,9 !!! σχεδόν #7.

Lambro Biturbo.jpg
 
Remington δεν νομίζω ότι έχω σε #6 ... μου τελείωσαν.

Gamebore έχω σε #5,5.
Τα Gamebore δεν έχουν καμία σχέση με κανένα #6 που έχω ρίξει και είναι τόσο μεγάλη η διαφορά που δεν νομίζω να οφείλεται στο 0,5.
Τα Lambro μπλε στην προηγούμενη φωτό είναι πραγματικό νούμερο #6,25.

Τα biturbo στην παρακάτω είναι #6,9 !!! σχεδόν #7.

View attachment 68683
Είναι πράγματι τόσο καλής ποιότητας τα diamond shot της gamebore? Πολύ ενδιαφέρον! Όσο για το lambro, θα ήθελα να βγάζει και κυνηγετικά φυσίγγια με σκάγια 5% αντιμόνιο
 
Ένα συγκριτικό τεστ gamebore vs Remington στα ίδια γραμμάρια, ίδιου βύσματος και ίδιας ΔΙΑΜΈΤΡΟΥ σκαγιων θα είχε ενδιαφέρον!
Gamebore.jpg

Rem express 6.jpg

@Chris Kost
Την έχω κάνει την δοκιμή το ξέχασα ...

gamebore 2.77mm (μετρημένη)
remington express 2.80mm (θεωρητική)

Δεν το συζητάω ... νικητής με διαφορά το Gamebore όσο και αν δεν μου αρέσει 🤣
topic.
 
Last edited:
View attachment 68684

View attachment 68685

@Chris Kost
Την έχω κάνει την δοκιμή το ξέχασα ...

gamebore 2.77mm (μετρημένη)
remington express 2.80mm (θεωρητική)

Δεν το συζητάω ... νικητής το Gamebore όσο και αν δεν μου αρέσει 🤣
topic.
Εντάξει, το κλασικό express long range έχει 4% αντιμόνιο, γι αυτό έμεινε πίσω 😅😅🤣
 
Γιατί όχι και όχι μόνο Beretta δεν κολάω σε μάρκες ...
Βρες μου όπλο που να ρίχνει έτσι

View attachment 68677

Και το δικό μου έτσι

View attachment 68678

αλλά με το ίδιο φυσίγγι !!!!! και το αγόρασα ΧΘΕΣ. .my man.
@Χομπίστας...

Νίκο, αν δεν βαριέσαι, στήσε 2 τενεκέδια οριζόντια με απόσταση μεταξύ τους 30 εκατοστά σημάδεψε το ένα και κάνε ένα τεστ διάτρησης στα ΙΔΙΑ τενεκέδια (μπρος πίσω) με το ΙΔΙΟ φυσίγγι με την δική σου και την Maxus για να δούμε κεντρική και περιφερειακή διάτρηση διευρυμένου αυλού.
Εύκολα.. κάτσε να φτιάξει ο καιρός γιατί απλά έριχνα κόντρα στο ΝΌΤΙΑ και μου χαλάει την απόδοση του φυσιγγιου και νομίζεις ότι είναι καλύτερο το benelli 😅😅😅 όντως είχε ΝΌΤΙΑ τα ποσοστά μου είναι μειωμένα😁
 
Το gamebore πόσο έχει ;
Δεν το έχω κοιτάξει ;
Νομίζω 5% συν έξτρα ειδική κατεργασία, που σύμφωνα με την εταιρεία, είναι το μυστικό της. Προσωπικά πιστεύω κάποιο είδος θέρμανσης - ψησίματος σε ιδανικές συνθήκες πίεσης θα κάνουν για να βγάλουν τέτοια κορυφαία σκάγια. Ή μπορεί και κάποιο άλλο προσμικτο τύπου ρητίνη που να δίνει επιπλέον σκληρότητα χωρίς σημαντική μείωση της μάζας του σκαγιου. Εικασίες...😅
 
Νομίζω 5% συν έξτρα ειδική κατεργασία, που σύμφωνα με την εταιρεία, είναι το μυστικό της. Προσωπικά πιστεύω κάποιο είδος θέρμανσης - ψησίματος σε ιδανικές συνθήκες πίεσης θα κάνουν για να βγάλουν τέτοια κορυφαία σκάγια.
Αυτά υπάρχει περίπτωση να βρεθούν στο εμπόριο; Κυκλοφορούν;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top