Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το 525 εχει τσοκ με σπειρωμα baikal το 725 εχει invector ds
Το σπείρωμα είναι δυστυχώς διαφορετικο. Το ιδανικό θα ήταν να είχαν όλα τα όπλα το ίδιο σπείρωμα τσοκ, όπως τα κινητά με τους φορτιστές. Γενικά η απόδοση έχει να κάνει με την διάμετρο του αυλού. Πχ ένα τσοκ με διάμετρο 18.15(πχ anaconda mid) σε αυλό 18.7 έχει σύσφιξη 0,55mm(demi) ενώ σε αυλό 18.85 έχει σύσφιξη 0,70mm(im ή LF). Δηλαδή το ίδιο τσοκ δίνει άλλη απόδοση πχ σε ένα Browning (gold, 525 κτλ) με αυλό 18.7 και άλλη απόδοση σε μια Winchester με αυλό 18.85. Τυχαία παραδείγματα αναφέρω.
 
Last edited:
Το σπείρωμα είναι δυστυχώς διαφορετικο. Γενικά η απόδοση έχει να κάνει με την διάμετρο του αυλού. Πχ ένα τσοκ με διάμετρο 18.15(πχ anaconda mid) σε αυλό 18.7 έχει σύσφιξη 0,55mm(demi) ενώ σε αυλό 18.85 έχει σύσφιξη 0,70mm(im ή LF). Δηλαδή το ίδιο τσοκ δίνει άλλη απόδοση πχ σε ένα Browning (gold, 525 κτλ) με αυλό 18.7 και άλλη απόδοση σε μια Winchester με αυλό 18.85. Τυχαία παραδείγματα αναφέρω.
Εννοειται αυτο ειναι απολυτα κατανοητο... Το θεμα μου ειναι οτι αυτο που ειδα στον πινακα δεν μου κανει ... Θα τα καθαρισω μεσα και θα ξανακανω δοκιμη.... Αν δω τα ιδια baikalakides δωστε τα τσοκ σας να κανω δοκιμες .sarcastic.
 
Εννοειται αυτο ειναι απολυτα κατανοητο... Το θεμα μου ειναι οτι αυτο που ειδα στον πινακα δεν μου κανει ... Θα τα καθαρισω μεσα και θα ξανακανω δοκιμη.... Αν δω τα ιδια baikalakides δωστε τα τσοκ σας να κανω δοκιμες .sarcastic.
Επειδή και εγώ δουλεύω "τσοκ φρένου", με τον ίδιο αυλό για την ιστορία (Browning fusion evolve) έχω anaconda mid, long και code black duck. Ειδικά στα 2 πρώτα, καθαρίζω τα "φρένα" μετά από κάθε κυνήγι. Αλλά, το καλύτερο είναι μια δοκιμή με τα φυσίγγια που δουλεύουμε, στις συνθήκες που τα δουλεύουμε (απόσταση, θερμοκρασία, υγρασία κτλ)😉

Τα kicks είναι πάρα πολύ καλά τσοκ. Όσο για το 525 δεν χρειάζεται να πούμε κάτι! Οπότε, ίσως να φταίει η παρτίδα των φυσιγγίων.
 
Επειδή και εγώ δουλεύω "τσοκ φρένου", με τον ίδιο αυλό για την ιστορία (Browning fusion evolve) έχω anaconda mid, long και code black duck. Ειδικά στα 2 πρώτα, καθαρίζω τα "φρένα" μετά από κάθε κυνήγι. Αλλά, το καλύτερο είναι μια δοκιμή με τα φυσίγγια που δουλεύουμε, στις συνθήκες που τα δουλεύουμε (απόσταση, θερμοκρασία, υγρασία κτλ)😉
Με αυτα τα φυσιγγια κυνηγαω ;)
 
Tecna,92% συγκέντρωση με demi και 444m/s αρχική... Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς από ένα φυσίγγι?!!!!

Κανε λιγη υπομονη...εχει και καλυτερα... :)
Μπορειτε να ψαχνεται για κωνους και καννες....το λεω χωρις ιχνος αντιπαραθεσης
με κανεναν....
Εγω πιστευω μονο στο φυσιγγιο !!!:cool:
 
Λιάκο,έχεις κατανομές ενδεικτικές των kicks.
Είναι"φτωχό"σε πλήθος το #7,5-24 γρμ!
Αν ηταν #9.5,θα το έβλεπες με άλλο μάτι!
Από την στιγμή που στο κυνήγι αποδιδει,..... προχωράς!🙂




Μην ρίξεις τα ίδια με την 303!!!🥺
 
Το ''κερασακι'' στην Τουρτα.....Δωρο απο εμενα σε ολους τους φιλους και συναδελφους !!! :)

ΤΕΚΝΑ λοτ 2011....Σκαγια επιχαλκωμενα...απο το σφαγμενο ROOSTER.+ αλευρι.
Βυσμα FEDERAL - Προελευση Καναδας....


εικόνα_Viber_2023-03-25_17-47-37-597.jpg

εικόνα_Viber_2023-03-25_17-48-07-448.jpg

Αυτα για σημερα παλικαρια !!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top