Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
.sarcastic.
Στο far west ?
((Αστείο ....))

Κανονικά ναι μη τοξικά σε μέρη με νερά, αλλά πρόσεχε μην σε ακούσουμε στις ειδήσεις ότι σε έπιασαν αιχμάλωτο οι Τούρκοι.
.pray to God.
Α και εκεί είναι far west? Εγώ τα μέρη μου τα λέω (far) western Greece (δυτική Ελλάδα).🤣🤣

Όσο για τους Τούρκους, το πολύ πολύ να ζήσω σχολείο αιχμαλώτου, απόδρασης και διαφυγής!!(SERE)🤣🤣🤣🤣🤣🤣😎😎
 
Η εμπειρία και μόνο μιας τέτοιας εξόρμησης είμαι σίγουρος ότι είναι μοναδική!! Ένα 3ημερο πόσο θα μου στοιχίσει περίπου?
Το 2014 που πηγα τριήμερο μου στοίχισε 250 ευρώ. η τιμή περιελάμβανε διαμονή και μεταφορά στον κυνηγοτοπο με την βάρκα. Τρόφιμα προμηθευτηκαμε από πριν με τον φίλο μου.. και μαγειρευε ο καλυβιερης και τρώγαμε όλοι μαζί....αν και ήταν η πρώτη και μοναδική φορά που πήγα... η εμπειρία μένει αξέχαστη....παραμονές πρωτοχρονιάς, με πολικές θερμοκρασίες, λίγο κόσμο....και πάρα πολλα πουλιά....όπως τα βλέπεις στις ταινίες.... για μενα ηταν αξέχαστη εμπειρία
 
Το 2014 που πηγα τριήμερο μου στοίχισε 250 ευρώ. η τιμή περιελάμβανε διαμονή και μεταφορά στον κυνηγοτοπο με την βάρκα. Τρόφιμα προμηθευτηκαμε από πριν με τον φίλο μου.. και μαγειρευε ο καλυβιερης και τρώγαμε όλοι μαζί....αν και ήταν η πρώτη και μοναδική φορά που πήγα... η εμπειρία μένει αξέχαστη....παραμονές πρωτοχρονιάς, με πολικές θερμοκρασίες, λίγο κόσμο....και πάρα πολλα πουλιά....όπως τα βλέπεις στις ταινίες.... για μενα ηταν αξέχαστη εμπειρία
Αυτά είναι!!! Ο,τι καλύτερο!!!!!!
 
Νίκο γιατί δοκιμάζεις 3αρια στα 35 μέτρα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία όσων πήγανε στον Έβρο συγκεκριμένα αν κάποιος είχε ρίξει ατσάλινα να μας πει την διαφορά από τα μολυβδινα. Ξέρω οι περισσότεροι γελάτε με την ερώτηση, αλλά δεν αποκλείεται κάποιος να το έκανε
 
Οχι, 25αρια κουτιά. Δεν πρέπει να έχουν μπαφερ.
Κατάλαβα, αυτά που γράφουν wing shock στο κουτί. Είχα πάρει μια 5αδα χύμα τέτοια, σε ν4 αλλά δεν έριξα ούτε ένα (δεν έτυχε). 8αρι αστέρι στο κλείσιμο τους έχουν
 
Νίκο γιατί δοκιμάζεις 3αρια στα 35 μέτρα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία όσων πήγανε στον Έβρο συγκεκριμένα αν κάποιος είχε ρίξει ατσάλινα να μας πει την διαφορά από τα μολυβδινα. Ξέρω οι περισσότεροι γελάτε με την ερώτηση, αλλά δεν αποκλείεται κάποιος να το έκανε

Απο εκει ξεκιναω Λευτερη μου....Απο τα 35 μετρα με 3* αστρα....και μετα παω στα 50 με φουλ τσοκ
παντα μαμα...
Εχω πολλα σεταπ δοκιμασμενα στα 50 μετρα με φουλ μαμα...με διαφορετικες δοσολογιες και βυσματα
παντα σε νορμαλ σεταπ...
Ποτε δεν επεσα κατω απο το 60% συγκεντρωση με μεσο ορο τα 64% και ''ταβανι'' το 71,5%.
Ετσι ξεκιναω ολες τις πυριτιδες....και απο την εμπειρια που εχω..βλεποντας τα 35 μετρα....ξερω τι θελει
το σεταπ ( εαν θελει τροποποιηση ) για τα 50 μετρα..
Ατσαλινα εχω δοκιμασει μεχρι τα 35 μετρα...με ταχυτητες V1,5-494m/s...ε' και καπως καλες ας πω
συγκεντρωσεις...στο 70 -75 %.
Δεν σου κρυβω οτι τα ''σιχαινομαι'' τα ατσαλινα φιλε !!!
 
Last edited:
Απο εκει ξεκιναω Λευτερη μου....Απο τα 35 μετρα με 3* αστρα....και μετα παω στα 50 με φουλ τσοκ
παντα μαμα...
Εχω πολλα σεταπ δοκιμασμενα στα 50 μετρα με φουλ μαμα...με διαφορετικες δοσολογιες και βυσματα
παντα σε νορμαλ σεταπ...
Ποτε δεν επεσα κατω απο το 60% συγκεντρωση με μεσο ορο τα 64% και ''ταβανι'' το 71,5%.
Ετσι ξεκιναω ολες τις πυριτιδες....και απο την εμπειρια που εχω..βλεποντας τα 35 μετρα....ξερω τι θελει
το σεταπ ( εαν θελει τροποποιηση ) για τα 50 μετρα..
Ατσαλινα εχω δοκιμασει μεχρι τα 35 μετρα...με ταχυτητες V1,5-494m/s...ε' και καπως καλες ας πω
συγκεντρωσεις...
Δεν σου κρυβω οτι τα ''σιχαινομαι'' τα ατσαλινα φιλε !!!
V1,5 494m/s?!!!!!!😯😯😯 Με στρωματοποιηση ή πατέντα στο βύσμα?!!!
 
V1,5 494m/s?!!!!!!😯😯😯 Με στρωματοποιηση ή πατέντα στο βύσμα?!!!

Με στρωματοποιηση....αυτες οι ταχυτητες δεν βγαινουν αλλιως....Και αν βγαινουν....με αλλον τροπο
εγω δεν τον γνωριζω!!!

ΥΓ. Δεν λεω για κοντρα δοση...
 
Με στρωματοποιηση....αυτες οι ταχυτητες δεν βγαινουν αλλιως....Και αν βγαινουν....με αλλον τροπο
εγω δεν τον γνωριζω!!!

ΥΓ. Δεν λεω για κοντρα δοση...
Βύσμα Remington hypersonic steel, βγάζει τέτοιες ταχύτητες, αλλά δεν κυκλοφορεί στην αγορά.
Νομίζω κάποια στιγμή το κουβεντιαζαμε σε κάποιο thread, αλλά πρέπει να ψάξω να το βρω.

Τα καλύτερα υλικά έχουν οι Αμερικάνοι, όπως και να το κάνουμε!

Κόντρα δόση σε ατσάλινα γίνεται?!! Δεν το έχω ξανακουσει!
 
Βύσμα Remington hypersonic steel, βγάζει τέτοιες ταχύτητες, αλλά δεν κυκλοφορεί στην αγορά.
Νομίζω κάποια στιγμή το κουβεντιαζαμε σε κάποιο thread, αλλά πρέπει να ψάξω να το βρω.

Τα καλύτερα υλικά έχουν οι Αμερικάνοι, όπως και να το κάνουμε!

Κόντρα δόση σε ατσάλινα γίνεται?!! Δεν το έχω ξανακουσει!
Στιν ουσια ολλα τα φυσιγγια με ατσαλινα αυτο ειναι !! Τερμα κοντρα δοση !! Οταν οι m92s και η tecna ας πουμε !! Γεμιζονται 28-30 γρ ! Και δεν κανουν για παραπανω
 
Στιν ουσια ολλα τα φυσιγγια με ατσαλινα αυτο ειναι !! Τερμα κοντρα δοση !! Οταν οι m92s και η tecna ας πουμε !! Γεμιζονται 28-30 γρ ! Και δεν κανουν για παραπανω
Ααα μάλιστα!!! Για κάποιο λόγο δεν το είχα σκεφτεί! Σωστό, γιατί αυτές οι πυρίτιδες είναι για βαριές γομωσεις, ενώ στα ατσάλινα παίζουν λίγα γραμμάρια λόγω πυκνότητας και ογκομετριας. Και να υποθέσω, γεμίζουν με αυτές (πιο προοδευτικές) για να μην ανεβαίνουν οι πιέσεις υπερβολικά?
 
Δοκιμές με την PSB2 special.
688/1,95×36+1,5/Νο5 νίκελ/drago14/68,5-57,00 τσοκ 3* στα 36,5 μ, 212/264=80%20230319_123459.jpg
fiocchi/616/2×36+1,5/Νο5 νίκελ/Θώδη 16 super/68,50-57,00 τσοκ 3* στα 36,5 μ, 217/264=82% (συνταγή Giannis k)20230329_113146.jpg688/2×36/Νο5 νίκελ/D18/68,5-58,00/ τσοκ 3* στα 36μ, 171/264=65% (συνταγή Saga). Στη φωτογραφία γράφει εκ παραδρομής καψούλι 686. Δεν ισχύει, είναι με 688.20230319_121340.jpgΑυτές οι τρεις συνταγές, θα δοκιμαστούν και στα 50 μ να δούμε τι θα δώσουν με τσοκ 1*. Στο φυσίγγι με την δοσολογία Saga, θα προστεθεί και αλεύρι οταν το ρίξω στα 50 μ.
 
Δοκιμές με την PSB2 special.
688/1,95×36+1,5/Νο5 νίκελ/drago14/68,5-57,00 τσοκ 3* στα 36,5 μ, 212/264=80%View attachment 69685
fiocchi/616/2×36+1,5/Νο5 νίκελ/Θώδη 16 super/68,50-57,00 τσοκ 3* στα 36,5 μ, 217/264=82% (συνταγή Giannis k)View attachment 69686688/2×36/Νο5 νίκελ/D18/68,5-58,00/ τσοκ 3* στα 36μ, 171/264=65% (συνταγή Saga). Στη φωτογραφία γράφει εκ παραδρομής καψούλι 686. Δεν ισχύει, είναι με 688.View attachment 69687Αυτές οι τρεις συνταγές, θα δοκιμαστούν και στα 50 μ να δούμε τι θα δώσουν με τσοκ 1*. Στο φυσίγγι με την δοσολογία Saga, θα προστεθεί και αλεύρι οταν το ρίξω στα 50 μ.

ΜΠΡΑΒΟ βρε Βασιλη μου !!!! Αξιος.....ωραιες τουφεκιες.....Την διαφορα την εκαναν τα Νικελ σκαγια φιλε !!! :)
 
Πιο πολυ λογο ογκου !! Παρε πχ ενα βυσμα που ειναι για ατσαλια γεμησε το μεχρι πανω να δεις ποσα γρ μολυβδινα περνει, τουλαχιστο 3-4 γρ παραπανω απο τα ατσαλινα ο sg mag πχ νωμιζω τον δινει ο γκαλαντι για 32 γρ ατσαλινα ποσα μολυβδινα περνει ; Εχει να κανει με την στηλη σκαγιων και την μη συμπιεσημοτητα τους ,γιαυτο ας πουμε η sp2 κανει για ατσαλινα νορμαλ γρ ενω στα μολυβδηνα ουτε στα 50 γρ δεν καιγεται καλα !
 
Τα 3* και 2* μαμά δεν τα είδες μάλλον .... μέχρι και τα τσοκ ρίχνουν το ίδιο στα χέρια μου 🤣
Στο τρία και δύο είναι που χάνεις κατά κράτος........ Τριάντα ένα χρόνια είχα στα χέρια μου μπενελι με δύο κάνεις και χιλιάδες φυσίγγια..... Κάτι είδα..... Κάτι ξέρω.....
 
Ξεχάστε κώνους, αυλούς, αποχρωμιώσεις, porting, διευρύνσεις αυλών και οτιδήποτε άλλο σκαρφίζονται για να σας φάνε τα λεφτά.

Κάνετε δοκιμές ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ και μετά συγκέντρωσης, τσεκάρετε να είναι σωστά τα σκάγια σε νούμερο (κοινώς επιλέξτε ένα σωστό Αμερικάνικο φυσίγγι) πάρτε το σκυλάκι σας, βγείτε και χαρείτε το κυνήγι.

Τα εμπορικά έχουν 10%++ αστάθεια από μόνα τους.
Αν ήθελα να βγάλω την 1187 καλύτερη θα έριχνα 10 φυσίγγια με αυτή και κάποια στιγμή θα έβγαζε μεγαλύτερο ποσοστό από την άλλη.
Θα τράβαγα μια φωτογραφία με αυτό το φυσίγγι, θα το ποστάριζα εδώ και η 1187 θα ήταν βλητικά ανώτερη.
Το ίδιο και ανάποδα.

Και για να μην αγχώνεται ο φίλος μου ο Βαγγέλης και ο Νίκος (χομπίστας) το Percorso είναι το μοναδικό που όντως έχω "κλέψει" λίγο γιατί έβαλα την καλύτερη τουφεκιά από τις 4 που έχω ρίξει.
Είδατε πως κάνει μπαμ η υπερβολή ??? και πως ο άλλος μπορεί να "κλέψει" χωρίς στην ουσία να "κλέβει" ???

Οι άλλες είναι μονές και ποσταρισμένες εδώ από πολύ παλιά.
Τις έριξα για τον άλλον τον φίλο τον Γιάννη που επέμενε ότι η Benelli δεν τα πάει καλά με τα περισσότερα φθηνά φυσίγγια.

Να θυμίσω ότι σε 3 δοκιμές διάτρησης 1187-Μ2 διαλέγοντας φυσίγγια ώστε να βγάζουν περίπου τα ίδια ποσοστά δεν υπήρχε διαφορά στην κεντρική και περιφερειακή διάτρηση.

Οπότε κύριοι, επειδή έχω χάσει πολύ χρόνο σε αυτές τις μ@λακίες και επειδή γνωρίζω όλες τις "κλεψιές" που μπορούν να γίνουν, γι αυτό είμαι πολύ δύσπιστος για τις δοκιμές που παρουσιάζονται εδώ, παρότι φωτογραφημένες σε πίνακα ή σε χαρτί.
Ελάχιστα άτομα εμπιστεύομαι.

Αν βρείτε την πιο σφιχτή κάνη πείτε το και σε εμένα ... (η optima δεν είναι πάντως. :p)
Θα την βρω, θα κάνω ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ δοκιμές και θα δούμε τι θα δώσει.
Να καθήσω να την ψάξω εγώ αποκλείεται με αυτά που έχω δει ... έχω πιο ΣΟΒΑΡΑ πράγματα να κάνω.

ps
Έχει να πέσει πολύ φυσίγγι τώρα 🤣
Βαράτε αλύπητα 🤣
ή θα αρχίσει η πάρλα καφενείου ...


Πρέπει να έχεις πιεί πολύ τσάι από Benelli εσύ ... δεν εξηγείται αλλιώς τόσο μίσος.
Μάλλον με κάνα aftermarket θα ήταν ...
Κανένα μίσος ..... Και τι τσάι να πιω ??? Μαλακας ήμουνα να κάνω ταρζανιες??? Εγώ μπενελι είχα και κυνηγούσα μέχρι πέρυσι..... Λες να μην ήξερα τι σκορποσκαγιαστρα είναι??????
 
Ευτυχώς γράφεις τέτοια και μας διασκεδάζεις........
Στο τρία και δύο είναι που χάνεις κατά κράτος........ Τριάντα ένα χρόνια είχα στα χέρια μου μπενελι με δύο κάνεις και χιλιάδες φυσίγγια..... Κάτι είδα..... Κάτι ξέρω.....
Κανένα μίσος ..... Και τι τσάι να πιω ??? Μαλακας ήμουνα να κάνω ταρζανιες??? Εγώ μπενελι είχα και κυνηγούσα μέχρι πέρυσι..... Λες να μην ήξερα τι σκορποσκαγιαστρα είναι??????

Ηρέμησε βρε Βαγγέλη και εσύ και το όπλο σου σε παρακαλώ.
Σου έχει γίνει ψύχωση ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top