Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δυο δοκιμές με granular που έκανα τη προηγούμενη εβδομάδα εντελώς απρογραμμάτιστα. Τα setup αντιγραφή από το κ, ΝίκοΠ είναι γραμμένα στις φωτογραφίες. Όπλο Benelli crio.

Με ποιο ΛΟΤ οι τουφεκιες ???
Το παλιο...η με τα καινουργια που εβγαλε ??
 
Αν επιτρεπεται σε τι αποσταση και με τι τσοκ?
Είναι στα 30 μέτρα, η πρώτη με 3* μαμά και η δεύτερη με carlson 0,695 " που στο όπλο μου πρέπει να βγαίνει κοντά στα 2*. Με το carlson είναι η πρώτη τουφεκιά αν και το έχω κάποια χρόνια.
 
Εμενα απο την αλλη, οι θώδη βλεπω πως υστερουν σε εμφραξη....η φουστα τους σχεδον παιζει μες τον καλυκα κ ετσι δεν τους χρεισημοποιώ...πλιν του S.Θωδη 16...ο οποιος εχει το περιμετρικο δακτυλιδι στη φουστα κ βοηθα.

Απλα κανεις λαθος Κωστη μου !!!

Ο σημερινος Θωδη..

εικόνα_Viber_2023-05-17_17-31-47-799.jpg
Και καποια αλλα σημερινα που μπορεσα και βρηκα..

εικόνα_Viber_2023-05-17_17-31-38-999.jpg
 
Με το ΙΔΙΟ λοτ ολες οι σημερινες δοκιμες....
Εαν πω ''οτι γελανε και τα μουστακια μου απο χαρα ψεματα θα ειναι''......
Δεν ειμαι ευχαριστημενος.... περιμενα κατι καλυτερο....Οχι τοσο απο ταχυτητες....αλλα απο ορισμενες
συγκεντρωσεις και κατανομες....
Εχω διαφορες με το παλιο λοτ.....και κυριοτερο δεν την ''βρηκα'' την πυριτιδα....και το λεω γιατι σε καθε
τουφεκια...και σε ολες....δεν ειχα καταλοιπα...αλλα σε ολες ειχα αυτο που λεει ο φιλος ο Λευτερης ΣΤΑΧΤΗ.

Μετα την καθε τουφεκια καθαριζα την καννη....και παντα μετα την τουφεκια ειχα στάχτη.
Πραγμα που σημαινει οτι η καυση δεν ηταν σωστη 100%.
Την αλλαξαν την πυριτιδα....δεν ειναι η granular που ξεραμε !!!

Εριξα 9 φυσιγγια που ειχαν 4.158 σκαγια... Εντος κυκλου εχω 3.365 σκαγια αρα 4158-3365=81% τα
υπολοιπα 793 σκαγια εκτος κυκλου 76εκατοστων.

Θα ανεβασω φωτο...και θελω τα συμπερασματα σας...οποια και αν ειναι αυτα... :)

ΥΓ. Δεν ειμαι αλανθαστος....καθε συμβουλη ή παρατηρηση δεκτη !!!:)
 
Last edited:
Απλα κανεις λαθος Κωστη μου !!!
Νικολα, μη τα δενεις ολα κομπο....αυτα που εγραψα δεν ειναι πίπες...τα εχω δει με τα ματια μου κ το λεω....τωρα, αν εσυ βρεικες καλυτερη εμφραξη δεν το αποκλειω...παρτιδα με παρτιδα αλλαζει...κι εγω λευκους θωδη 22 κ 25 εχω....οι νεοι μπλε θώδη, δεν ξερω τη κανουν στην εμφραξη κι αν εχει αλλαξει κατι.
 
Νικολα, μη τα δενεις ολα κομπο....αυτα που εγραψα δεν ειναι πίπες...τα εχω δει με τα ματια μου κ το λεω....τωρα, αν εσυ βρεικες καλυτερη εμφραξη δεν το αποκλειω...παρτιδα με παρτιδα αλλαζει...κι εγω λευκους θωδη 22 κ 25 εχω....οι νεοι μπλε θώδη, δεν ξερω τη κανουν στην εμφραξη κι αν εχει αλλαξει κατι.

Τιποτα δεν θεωρω δεδομενο...αλλα ουτε εγω λεω πιπες....Εδω αλλαξαν την πυριτιδα...στα βυσματα θα
κωλωσουν....
Ωστοσο ολες οι δοκιμες μου ( κατα καιρους ) με Θωδη βυσμα προβληματα δεν ειχα..
 
Last edited:
Προφανώς η εικόνα που δείχνουν τα πέταλα Νίκο. Τουλάχιστον εγώ, αυτό κατάλαβα.

Η δοσολογια ειναι ιδια σε ολα τα βυσματα...
Η τουφεκια με τον gt24...εδωσε την μικροτερη συγκεντρωση μαζι με τον Spark...και απο κατανομη...
ζηλευουν καποια αλλα βυσματα...οπως τους piston 23 -25..κ.αλ.

Θα ανεβασω δοκιμες σε λιγο....Μια εικονα = 1000 λεξεις φιλε !!!
 
Ποια ειναι διαφορά που ειδες Λευτερη μου ???
Και ο τελευταίος δεξιά Λευτέρη. Νομίζω ο Ζ2M της bp είναι.
Προφανώς η εικόνα που δείχνουν τα πέταλα Νίκο. Τουλάχιστον εγώ, αυτό κατάλαβα.
Εγώ νομίζω ότι όλοι δούλεψαν καλά, όπως πρέπει δηλαδή. Με μια επιφύλαξη για τον piston-skeet ... Το ότι τα πέταλα των ριγμένων GT και Z2M είναι λίγο πιο ανοιχτά από των δύο άλλων είναι μόνο λόγω σχεδίασης, δηλαδή επειδή ενώνονται με την βάση του ποτηρακιού μόνο σε ένα μικρό τμήμα τους.
Φυσικά και οι άλλοι ανοίγουν μετά την έξοδο από το στόμιο της κάννης, εξάλλου ο Νίκος έχει πάντα προκομμένα τα πέταλα σε όλους απ' ότι ξέρω, αλλά μετά που θα πέσουν κάτω γυρίζουν και κλείνουν πάλι, λόγω ελαστικότητας, επειδή ενώνονται με την βάση σε όλο το πλάτος τους.
 
εικόνα_Viber_2023-05-17_17-31-38-999.jpg
Οι συγκεντρωτηρες απο αριστερα προς τα δεξια ποιοι ειναι? για να μαθαινουμε και εμεις τιποτα...
 
Εγώ νομίζω ότι όλοι δούλεψαν καλά, όπως πρέπει δηλαδή. Με μια επιφύλαξη για τον piston-skeet ... Το ότι τα πέταλα των ριγμένων GT και Z2M είναι λίγο πιο ανοιχτά από των δύο άλλων είναι μόνο λόγω σχεδίασης, δηλαδή επειδή ενώνονται με την βάση του ποτηρακιού μόνο σε ένα μικρό τμήμα τους.
Φυσικά και οι άλλοι ανοίγουν μετά την έξοδο από το στόμιο της κάννης, εξάλλου ο Νίκος έχει πάντα προκομμένα τα πέταλα σε όλους απ' ότι ξέρω, αλλά μετά που θα πέσουν κάτω γυρίζουν και κλείνουν πάλι, λόγω ελαστικότητας, επειδή ενώνονται με την βάση σε όλο το πλάτος τους.

Ολα τα πεταλα προκομμενα....Εκτος απο του Piston...φιλε !!!
Εψαξα να βρω και τον αλλον...να δω εαν ανοιξαν τα πεταλα...αλλα δεν τον βρηκα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top