Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αποψη για παπι δεν εχω....δεν εχω κυνηγησει ποτε.....Αλλα πιστευω οτι ''ποναει'' περισσοτερο το να
πεταλωσεις εναν λαγο.....απ'οτι ενα παπί !!!
Καλημερα Τζονι μου !! Καλημερα παλικαρια !!!
Το πεταλωμα του υδροβίου Νικόλα, είναι σαν το πεταλωμα του λαγού για τους λαγάδες.....εσυ ξεκίνησες ιδιογόμωση εξαιτίας αστοχου φυσιγγιου στο λαγό....εγώ απο σκατένια φυσιγγια υδροβίου, ένα πρωινό του Νοέμβρη.....με τη χούφτα τα πέταξα στη γκιόλα, κι έφυγα.
 
Βασιλη μου....αλλο 170 σκαγια γομωση.....και αλλο 230 .
Εχουμε 60 σκαγια περισσοτερα .....Τωρα εαν καποιοι θεωρουν τα 60 επιπλεον σκαγια αμελητεα...για μενα
δεν ειναι...... ειτε στον κεντρο ....ειτε στην περιφερεια και ειδικοτερα στα 50 μετρα για λαγο !!!
Ετσι οπως το παμε.....θα ριξουμε τις μαγκνουμ γομωσεις στο καλαθο των αχρηστων φιλε !!!:)
O κύκλος είναι σωστός, βάζει μανταλάκι ο Πάρης.

Δεν ξέρω πόσα gr είναι το φυσίγγι, λογικά 36gr για 173 σκάγια.
@Πάρης μήπως είναι 33gr ?

Που να βάλεις λαγό μέσα στον κύκλο και δεν θα πάρει 10 σκάγια με μόνο 72 σκάγια στον κύκλο ενώ θεωρητικά θέλει 90-100 ?
Η διάτρηση παίζει μεγαλύτερο ρόλο από την συγκέντρωση στα μεγάλα θηράματα, για να μην πω γενικά.
Μην ξεχνάμε ότι είναι τουφεκιά στα 50m.
Πόσες φορές θα τουφεκίσουμε λαγό στα 50m ?

Με 230 σκάγια και 60%@50m θα είχαμε 140 σκάγια στον κύκλο.
Ένα τέτοιο φυσίγγι δεν είναι άχρηστο, ... αλλά δεν μπαίνει πρώτο.

IMG_20230528_162110.jpg
 
Αποψη για παπι δεν εχω....δεν εχω κυνηγησει ποτε.....Αλλα πιστευω οτι ''ποναει'' περισσοτερο το να
πεταλωσεις εναν λαγο.....απ'οτι ενα παπί !!!
Καλημερα Τζονι μου !! Καλημερα παλικαρια !!!
Δε μιλάμε για ότι κ ότι‼️μιλάμε για τα πρασινοκεφαλα‼️ψαλίδια ,άι κ κάνα σουρσταρ(όχι τόσου)‼️δεν σεχ κοίταξ δειξα ζιρβα κάνα παπί απουμακρυνωμεινου Απού σιενα κ συ να του κοιτάς μι γκουρλουμιενα μάτια κ να σκιεφτεισει συγχρωνους που να ριξ τν ειυθυν μιτα‼️😆
 
ο ιδιος πονος ειναι!

ΟΚ....Αλλα τα παπια ειναι σε κοπαδια....Εαν δεν παρεις ενα....σε λιγο θα περασει αλλο...
Στον λαγο ειναι διαφορετικα.....Τον πεταλωσες....πολυ δυσκολα θα ξανα βγει σε ποστο... ακομα πολυ ποιο
δυσκολα θα βγαλεις δευτερον προς το τελος της σεζον....Ουσιαστικα εχασες την μερα σου...
Το κυνηγι σου οχι....γιατι αυτο ειναι το κυνηγι !!!
 
ΟΚ....Αλλα τα παπια ειναι σε κοπαδια....Εαν δεν παρεις ενα....σε λιγο θα περασει αλλο...
Στον λαγο ειναι διαφορετικα.....Τον πεταλωσες....πολυ δυσκολα θα ξανα βγει σε ποστο... ακομα πολυ ποιο
δυσκολα θα βγαλεις δευτερον προς το τελος της σεζον....Ουσιαστικα εχασες την μερα σου...
Το κυνηγι σου οχι....γιατι αυτο ειναι το κυνηγι !!!
Αμ δε‼️‼️‼️‼️ που θα πειρασ κιαλλου ,τι είναι ειδω του δέλτα στουν Έβρου❓‼️παν αυτά,μια Φούρα κι έναν κειρό‼️
 
Αμ δε‼️‼️‼️‼️ που θα πειρασ κιαλλου ,τι είναι ειδω του δέλτα στουν Έβρου❓‼️παν αυτά,μια Φούρα κι έναν κειρό‼️
Εκεί στο ποτάμι στον Μέγα κάθε 100μ ήταν και κυνηγός. 🤣
Απορώ γιατί πήγαινα (μιλάω για τις καλές εποχές).

Τα τελευταία 2 παπιά τα έχω πάρει στο Σμόκοβο.
Στην "τύχη" τα έριχνα, σκοτάδι, φαίνονταν η λάμψη στο στόμιο.
Μόλις ξημέρωσε τα βρήκε το καθαρόαιμο, ο πατέρας μου.

Το παπί έχει σχεδόν πάντα πιο δύσκολη τουφεκιά από τον λαγό.
Ο λαγός όμως είναι θήραμα της παρέας ενώ το παπί του κυνηγού.
Αυτή είναι η διαφορά ...
 
Ο λαγός όμως είναι θήραμα της παρέας
Και των σκυλιών,γι'αυτό και έχει διπλό φαρμάκωμα όταν φεύγει
Εάν στον φέρνει και σκυλί που είναι στα πρώτα του βήματα και σου φύγει άστα να πάνε
Τα ξέρεις και από τα γουρούνια.....
 
Εκεί στο ποτάμι στον Μέγα κάθε 100μ ήταν και κυνηγός. 🤣
Απορώ γιατί πήγαινα (μιλάω για τις καλές εποχές).

Τα τελευταία 2 παπιά τα έχω πάρει στο Σμόκοβο.
Στην "τύχη" τα έριχνα, σκοτάδι, φαίνονταν η λάμψη στο στόμιο.
Μόλις ξημέρωσε τα βρήκε το καθαρόαιμο, ο πατέρας μου.

Το παπί έχει σχεδόν πάντα πιο δύσκολη τουφεκιά από τον λαγό.
Ο λαγός όμως είναι θήραμα της παρέας ενώ το παπί του κυνηγού.
Αυτή είναι η διαφορά ...
Πέντε η ώρα το πρωί‼️σε μια καλαμπόκια κομμένη κ πλημμυρισμένη....μόλις φτάνω ακούω μια φωνή....ε ρε θα μη πατηειςςςςς❓❓❓οοοοοολο το χωριό εκεί‼️μόνο καντίνα δεν ήρθε‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top