Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Όλα αυτά περί βυσμάτων καί set up .....στα μέτρα σου καί το gt δουλεύει αλλά σ'εσένα μπορεί καί όχι
συσκοτίζουν αντί να φωτίζουν τον δρόμο στους νέους ιδιογομωτές .
Οι NSI CLASSICA -SPEED- PERCORSO CACCIA & REMI EXPRESS 35.50 που ρίχνει ο κόσμος όλος με πόσες
διαφορετικές εκδόσεις βυσμάτων το καθένα κυκλοφορεί ;;
Απο καραμπίνα BENELLI μέχρι O/U BROW - TOZ όλοι πίνουν νερό στ'όνομα τους .
Άρα ; Γιατί σβήνετε τα φώτα στους νέους ;
Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα για το βύσμα για να καταλάβεις τι εννοώ τρέχεις βουνό κανείς αγώνα 30 χιλ και σου δίνουν να φορέσεις ένα παπούτσι το οποίο είναι 2 νούμερα μεγαλύτερο από αυτό που σου ταιριάζει ή 1 νούμερο πιο μικρό θα τρέξεις πιθανόν να βγάλεις τη διαδρομή αλλά όχι όπως πρέπει ακόμα και το σωστό νούμερο παπούτσι να εχεις πιθανόν να μην ταιριάζει στο πόδι σου λογω κατασκευής αυτό εννοώ για το βύσμα να ταιριάζει δλδ απόλυτα στην κανη σου,το αν πίνουν νερό στο όνομα τους για τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ που αναφέρεις εγώ για το percorso ξεκίνησα την ιδιογομωση!με αυτά που λέω ανοίγω μάτια και βάζω τον άλλο στη διαδικασία να προβληματιστεί και να σκεφτεί το ποσό θέλει να προχωρήσει και να ασχοληθεί ο καθένας είναι πολύ υποκειμενικό οποίος έχει χρόνο και όρεξη θα την βρει την άκρη του!
 
αυτό εννοώ για το βύσμα να ταιριάζει δλδ απόλυτα στην κανη σου,το αν πίνουν νερό στο όνομα τους για τα ΦΥΣΙΓΓΙΑ που αναφέρεις εγώ για το percorso ξεκίνησα την ιδιογομωση!με αυτά που λέω ανοίγω μάτια και βάζω τον άλλο στη διαδικασία να προβληματιστεί και να σκεφτεί το ποσό θέλει να προχωρήσει και να ασχοληθεί ο καθένας είναι πολύ υποκειμενικό οποίος έχει χρόνο και όρεξη θα την βρει την άκρη του!
Κώστα τι όπλο έχεις (νομίζω Beretta) και τα percorso που δεν σου άρεσαν ? Συγκέντρωση ή διάτρηση ?
Με τι θήραμα, απόσταση, θερμοκρασία και # σκαγιών δεν απέδωσαν.
 
Κώστα τι όπλο έχεις (νομίζω Beretta) και τα percorso που δεν σου άρεσαν ? Συγκέντρωση ή διάτρηση ?
Με τι θήραμα, απόσταση, θερμοκρασία και # σκαγιών δεν απέδωσαν.
Το έχω ξαναπεί και εδώ μέσα Γενάρη του 16 με τα πολλά χιόνια εδώ πάνω έρχονταν τα πράσινα να με φάνε απόσταση τα πιο πολλά κάτω των 35 μέτρων σε νούμερο 4 το φυσίγγι θερμοκρασία ήταν σιβηρια κάτω από -20 και όσα πήρα τα κυνηγούσα μέσα στα χωράφια ζωντανά!!
 
Αν τόριχνες σε αρνητικές θερμοκρασίες ή 0 ας πούμε η συγκέντρωση του καί αρχική του V
θάταν ίδια ;
Με τον Γάλλο ή τον Ιταλό πού καθοδηγούνται απο αλάνθαστους υπολογιστές κανείς δέν
μπορεί να ..........βελτιώσει το τελικό προιόν του πού κυκλοφορεί για συγκεκριμένες περιπτώσεις .
Ούτε μισή ......πινελιά βελτίωσης (αποκτήσαμε καί καλλιτέχνες ιδιογόμωσης) δέν επιδέχεται κανένα απ'αυτά τα premium φυσίγγια που
βγάζουν τα computers των εργοστασίων .
Ο DEEP BLUE of IBM κέρδισε τον Κασπάρωφ κυρ.Νίκο περίπατο στο σκάκι :).


Διαφωνω στην πινελια βελτιωσης....Συμφωνουμε για τους ''καλιτεχνες ιδιογομωσης''....

Ωστοσο....ελα να βαλεις χερι βοηθειας....να βαλουμε το αλευρι!!! :)
Ειναι το ποιο χρονοβορο πραγμα στην ιδιογομωση !!!


εικόνα_Viber_2022-08-06_10-17-12-575.jpg
 
Το έχω ξαναπεί και εδώ μέσα Γενάρη του 16 με τα πολλά χιόνια εδώ πάνω έρχονταν τα πράσινα να με φάνε απόσταση τα πιο πολλά κάτω των 35 μέτρων σε νούμερο 4 το φυσίγγι θερμοκρασία ήταν σιβηρια κάτω από -20 και όσα πήρα τα κυνηγούσα μέσα στα χωράφια ζωντανά!!
Μπορεί, αν το φυσίγγι έβγαζε κάτω από 300-320m/s στο 1,5m.
Μπορεί να ήταν η παρτίδα.
Μπορεί να ήταν τα χέρια σου που έτρεμαν από το κρύο. :)

Σε τέτοιες θερμοκρασίες μπορεί το πρόβλημα να είναι και το βύσμα.
Σκληραίνει πολύ και χάνει την ελαστικότητά του με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει σε θέματα έμφραξης κτλ
Σκέψεις είναι ... όχι απαραίτητα σωστές ...

Έχεις κυνηγήσει ξανά από το 2016 με τέτοιες θερμοκρασίες -20 και κάτω ?
 
Μπορεί, αν το φυσίγγι έβγαζε κάτω από 300-320m/s στο 1,5m.
Μπορεί να ήταν η παρτίδα.
Μπορεί να ήταν τα χέρια σου που έτρεμαν από το κρύο. :)

Σε τέτοιες θερμοκρασίες μπορεί το πρόβλημα να είναι και το βύσμα.
Σκληραίνει πολύ και χάνει την ελαστικότητά του με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει σε θέματα έμφραξης κτλ
Σκέψεις είναι ... όχι απαραίτητα σωστές ...

Έχεις κυνηγήσει ξανά από το 2016 με τέτοιες θερμοκρασίες -20 και κάτω ?
Ναι και το 17 και το 19 και το 20 και το 21 και δεν είχα πρόβλημα,το θέμα δεν ήταν ότι δεν τα πετύχαινα ήταν ότι έπαιρναν σκαγια και έφευγαν τραυματισμένα και όσα πήρα ήταν από σπασμένες φτερούγες έπιασα πράσινο στα χέρια μου και είχε καμία 10 σκαγια πάνω του τα πιο πολλά ήταν πάνω στο τομάρι του!
 
Ναι και το 17 και το 19 και το 20 και το 21 και δεν είχα πρόβλημα,το θέμα δεν ήταν ότι δεν τα πετύχαινα ήταν ότι έπαιρναν σκαγια και έφευγαν τραυματισμένα και όσα πήρα ήταν από σπασμένες φτερούγες έπιασα πράσινο στα χέρια μου και είχε καμία 10 σκαγια πάνω του τα πιο πολλά ήταν πάνω στο τομάρι του!
Με φυσίγγια σε καταψύκτη στους μείον 25-30 αν έχεις ταχογράφο θα δεις σίγουρα σχετικά αξιόπιστες αρχικές.
Τίποτα άλλο δεν θα δεις, αλλά δεν χρειάζεσαι και κάτι άλλο.
Αν βγάζεις αρχικές θα σκοτώνεις σε τέτοιες αποστάσεις.
 
Με φυσίγγια σε καταψύκτη στους μείον 25-30 αν έχεις ταχογράφο θα δεις σίγουρα σχετικά αξιόπιστες αρχικές.
Τίποτα άλλο δεν θα δεις, αλλά δεν χρειάζεσαι και κάτι άλλο.
Αν βγάζεις αρχικές θα σκοτώνεις σε τέτοιες αποστάσεις.
Η αντίσταση του αέρα λόγω ψύχους ❓❓
 
Θα είχε ενδιαφέρον ‼️
Ναι.
Δεν υπάρχουν μαγικά.
Αν το φυσίγγι βγάλει αρχικές και κατανομή θα σκοτώσει.
Σε μικρότερη απόσταση στο ψοφόκρυο αλλά θα σκοτώσει.
Αλλιώς μεγαλώνεις μπίλιες.
Ή φτιάχνεις ειδικό φυσίγγι που να βγάζει ακόμα μεγαλύτερες αρχικές από τις συνηθισμένες αν θες να τουφεκάς με το ίδιο νούμερο στις ίδιες αποστάσεις.
Ή κρατάς σφαιρικά τα σκάγια σου με αλεύρια.

Όλα αυτά με τον περιορισμό των 1050 bar.
Το θέμα είναι η υλοποίηση ;)
 
α ντο πω αλλη μια φουρα...εχω ριξει απο το 2014, παρα πολλα nobel sport...ειδικα αυτα που εδωσα στον Βασιλη και εριξε.....σε λαγο, φασσες, παπια, ζαμπουρια, αγριοπεριστερα......το περκορσο ειναι μια, μπορει και δύο κλασεις κατω απο τα colombo και τα Long distance της εταιρειας....ξερω, θα μου πειτε οτι στο χαρτι πανε καλα...ναι αλλα στο πεδιο, με τα κολομπο και λονγκ δεν εφυγα ποτε με αδεια τσαντα....δε μπορω να πω το ιδιο και με τα περκορσο....αυτο....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top