Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλησπερα παλικαρια μου !!!
Οπως υπσχεθηκα...πηγα και εριξα το FEDERAL στα 50 μετρα με φουλ τσοκ του ΒΟΙΤΟ..
Ειδα αυτο που ''περιμενα''....και που σκεπτομουν..δλδ τι αποδοση θα εχει αυτο το βυσμα με φουλ τσοκ
χωρις να εχει πεταλα.

Παντα για μενα αυτα τα βυσματα δεν θελουν φουλ τσοκ.... ( ισως να κανω και λαθος ) αλλα αυτο εχω δει
σε ολες μου τις δοκιμες !!! Με 3* αστρα εχουν καλυτερη αποδοση....ολα τα βυσματα με μονοκοματο
βαθυ ποτηρι...πχ LB6 - STEEL - TUBO...
Oταν τους κανεις πεταλα...ριχτο με οποιο τσοκ γουσταρεις...Και ξανα λεω....Δεν διεκδικω το αλαθητο...
αλλα αυτο εχω δει στις δοκιμες μου !!
Δεν ειχα αλλο τετοιο φυσιγγιο ...εαν ειχα το εριχνα στα ιδια μετρα ( 50 ) με 3* αστρα...
Μαζι με το FEDERAL ...εριξα και ενα δικο μου με την ευλογημενη TECNA...με 48+2 αλευρι σε Ν3 απλα μολυβδινα
σκαγια...
Αναβαζω φωτο....πρωτα τα βυσματα...που με μεγαλη εκπληξη ...τα βρηκα διπλα -διπλα στα 36 μετρα και
τα δυο !!!

εικόνα_Viber_2023-07-19_21-03-34-389.jpg
Συνεχιζω με τις αποτυπωσεις στου στοχους.
 
50 Πραγματικα μετρα....Και να θυμαστε...τα 50 μετρα...ειναι μεγαλη αποσταση !!! :)


εικόνα_Viber_2023-07-19_21-01-41-641.jpg

εικόνα_Viber_2023-07-19_21-02-19-155.jpg
Σε ταχυτητα...εδωσε τα ρεστα του !!!:)

εικόνα_Viber_2023-07-19_21-02-50-609.jpg
Χωρις ιδιαιτερα μεγαλο ''κλωστο '' ( ανακρουση ) παρ'ολο τους 33 βαθμους...
Βεβαια...ασχετα με την μεγαλη ταχυτητα....τα καταλοιπα - καταλοιπα...

Ευλογημενη TECNA...και μακαρι να την ξανα φερουν !!!

εικόνα_Viber_2023-07-19_21-03-11-074.jpg

Με 3* αστρα μαμα ριγμενο...το γραφω...γιατι το 3* αστρα που γραφω στον στοχο δειχνει λιγο σαν 5* αστρα.

εικόνα_Viber_2023-07-19_21-03-23-415.jpg

Με πεντακαθαρη την καννη μου ....μετα την βολη !!!
Αυτα για σημερα παλικαρια μου!!!:)

ΥΓ. Ακομα ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...Στον καλο μου φιλο Βαρθαλιτη... για το δωρο του...ΤΕΚΝΑ του 2011 !!!:)
 
50 Πραγματικα μετρα....Και να θυμαστε...τα 50 μετρα...ειναι μεγαλη αποσταση !!! :)


View attachment 75102

View attachment 75103
Σε ταχυτητα...εδωσε τα ρεστα του !!!:)

View attachment 75104
Χωρις ιδιαιτερα μεγαλο ''κλωστο '' ( ανακρουση ) παρ'ολο τους 33 βαθμους...
Βεβαια...ασχετα με την μεγαλη ταχυτητα....τα καταλοιπα - καταλοιπα...

Ευλογημενη TECNA...και μακαρι να την ξανα φερουν !!!

View attachment 75105

Με 3* αστρα μαμα ριγμενο...το γραφω...γιατι το 3* αστρα που γραφω στον στοχο δειχνει λιγο σαν 5* αστρα.

View attachment 75106

Με πεντακαθαρη την καννη μου ....μετα την βολη !!!
Αυτα για σημερα παλικαρια μου!!!:)

ΥΓ. Ακομα ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...Στον καλο μου φιλο Βαρθαλιτη... για το δωρο του...ΤΕΚΝΑ του 2011 !!!:)
Ωραίος‼️‼️‼️καλό βράδυ Νίκο‼️*τέτοια έδωσες κ σε μένα 48+2‼️νίκελ 4ν.κ μολύβδινα με μάλλινη ‼️μάγκνουμ σε τέτοια θερμοκρασία ούτε έχω ματαξαναδει‼️‼️‼️‼️‼️
 
Ωραίος‼️‼️‼️καλό βράδυ Νίκο‼️*τέτοια έδωσες κ σε μένα 48+2‼️νίκελ 4ν.κ μολύβδινα με μάλλινη ‼️μάγκνουμ σε τέτοια θερμοκρασία ούτε έχω ματαξαναδει‼️‼️‼️‼️‼️

Ναι Γιαννη μου τετοια σου εδωσα..με μαλλινη ειναι αυτο..

εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-10.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-22_19-13-37.jpg

Το Ν4 με νικελ..εναι 48+2 αλευρι με drago 14....To ιδιο με αυτο της δοκιμης αλλα με Ν4 -Νικελ...και τα δυο
σεταπ ειναι πολυ καλα φιλε !!!
 
Ωραίος‼️‼️‼️καλό βράδυ Νίκο‼️*τέτοια έδωσες κ σε μένα 48+2‼️νίκελ 4ν.κ μολύβδινα με μάλλινη ‼️μάγκνουμ σε τέτοια θερμοκρασία ούτε έχω ματαξαναδει‼️‼️‼️‼️‼️

Το φυσιγγιο Γιαννη μου απο το στησιμο σκορπιζει....και οχι απο την ζεστη... ουτε στο κρυο θα μαζευτει.
Ζεστη - κρυο σε σωστο φυσιγγιο οι αποκλισεις ειναι αμελητεες φιλε...

Δεν ξερω για τα εμπορικα...αλλα και εκει το ιδιο ισχυει....
Απλα την αστοχια μας...παντα την πληρωνει το φυσιγγιο ο καιρος..και αναδρομος Ερμης!!!
 
αστο απο Σεπτεμβρη και να πιασει λιγο δροσια και θα σου πω και τα μαντατα απο τη Μαλακασα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κλήρωση-250-φυσιγγίων.5112/page-16#post-896674
Αλλάζω θέμα για να είμαστε σωστοί ...

Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον είναι μια δοκιμή της A400 EXTREME PLUS.
Προσωπικά δεν περιμένω κάτι φοβερό (πάντα στην μέγιστη δυνατή συγκέντρωση που μπορεί να πετύχει).

Την έχω απομυθοποιήσει την υπερβολική συγκέντρωση φίλε.
Καταρχήν την χρειάζεσαι μόνο για παπιά και φάσσες, σε κανένα άλλο θήραμα ... προσωπικά την χρειάζομαι μόνο για παπιά.
Αναφέρω θηράματα αλλά προφανώς εννοώ αποστάσεις, ... το θέμα είναι ότι όσο αυξάνεται η απόσταση παίζουν και πολλά άλλα πράγματα σημαντικό ρόλο !!!!!

Δεύτερον βλέπεις και ακούς ότι όπλα που λέγεται ότι βγάζουν υπερβολική συγκέντρωση τα δουλεύουν με 4* άρα την μειώνουν με το τσοκ ή το φυσίγγι.

Όλα τα μοντέλα λένε ότι τα μεγάλα θηράματα είναι αναίσθητα από την συγκέντρωση, δεν πρόκειται δηλαδή να κάνεις περισσότερα θηράματα με μια διαφορά συγκέντρωσης 10% στην περιοχή του 60% ακόμα και αν είσαι καλός σκοπευτής.
Μην νομίζεις ότι οι διαφορές μεταξύ οποιονδήποτε όπλων με την ίδια σύσφιξη θα είναι πάνω από 10%, πολύ μικρότερες θα είναι.
Μιλάω για δοκιμές αρκετών σταθερών φυσιγγίων από κάθε τύπο και αρκετούς τύπους και εξαγωγή του μέσου όρου, όχι σε ένα φυσίγγι που μπορεί να έτυχε να δώσει μια σφιχτή τουφεκιά.

Για εμένα η σωστή επιλογή του πυρομαχικού, το μέγεθος του σκαγιού σε σχέση με την απόσταση, το ταίριασμα του όπλου πάνω μας και η σωστή επώμιση και σκόπευση είναι τα μόνα που αξίζει κάποιος να επενδύσει χρόνο και χρήμα.

Παρόλα αυτά αν βρεις όπλο που βγάζει άνετα συγκεντρώσεις 80-90% με κοινό εμπορικό μη αμερικάνικο φυσίγγι και κλασικό τσοκ (αυτές είναι οι δύσκολες) πες το μου να αγοράσω ένα και εγώ για παπιά.

Μέχρι 80% ακόμα και η Benelli βγάζει 😜
 
Last edited:
Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον είναι μια δοκιμή της A400 EXTREME PLUS.
Εγώ δεν είδα κάτι διαφορετικό από άλλες a400 στα λίγα γραμμάρια που την είχα δοκιμάσει, 28 κ 33 αν θυμάμαι καλά... ηταν όταν πρωτοκυκλοφόρησε κ δεν ήμουν προετοιμασμένος για εκτενέστερες δοκιμές... Λένε ότι στις πιο βαριές γομωσεις πάει καλύτερα, εγώ δεν έχω άποψη ακόμα... Κάνε όμως κ εσύ τις δοκιμές σου όταν με το καλό βρεις...
ανάκρουση μηδέν...
 
Ο Μπιλ ήταν ο πρώτος που όρισε ως αξίωμα‼️36.5 μέτρα από στόμιο κ όχι 36.5 κ πάτα τα‼️😆
Και ο πρώτος που είπε ότι βολές πάνω από 80% @36,5m είναι πολύ δύσκολες σχεδόν αδύνατες με εμπορικό μη αμερικάνικο με οποιοδηποτε κλασικό τσοκ και όχι παιχνιδάκι όπως άφηναν να εννοηθεί άλλοι.
Μάλλον έβλεπαν τις βολές του Νίκου και έλεγαν με την φαντασία τους ... αφού έχουμε οπλάρες, βάλε ένα 5% πάνω από του Νίκου και εκεί είμαστε εμείς 🤣
Το πρόβλημα τώρα είναι να βγάλουν (έστω και μια τουφεκιά) στο 89% με percorso #6 μιας και άλλα όπλα ρίχνουν 10% σφιχτότερα από την benelli.
(Με τα 321 σκάγια βγαίνει 79%)

NSI Percorso 6 Briley Full.jpgPercorso_6.jpg
 
Last edited:
Και ο πρώτος που είπε ότι βολές πάνω από 80% @36,5m είναι πολύ δύσκολες σχεδόν αδύνατες με εμπορικό μη αμερικάνικο με οποιοδηποτε κλασικό τσοκ και όχι παιχνιδάκι όπως άφηναν να εννοηθεί άλλοι.
Μάλλον έβλεπαν τις βολές του Νίκου και έλεγαν με την φαντασία τους ... αφού έχουμε οπλάρες, βάλε ένα 5% πάνω από του Νίκου και εκεί είμαστε εμείς 🤣
Με αυτά κ με αυτά το αδειάσες το φόρουμ όμως😆😆😆😆😆3 κ ο κούκος μείναμε😆😆2😆😆
 
Η μπενελλι το εκανε αυτο;;;; :cool:

Μπενελι γραφει ο στοχος...Οπως και ΕΔΩ..

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-03-448.jpg

Εχω και αλλες...θελεις να τις δεις??
Και με αλλες πυριτιδες...
Στελαρα μου μεγαλη μπουκια θα τρως...μεγαλη κουβεντα μην λες φιλαρα μου!!!
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top