Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αυτό που είχα διαβάσει κάπου κύριε Νίκο είναι πως για να επωφεληθείς πλήρως απ' την επιμήκυνση ενός κώνου χρειάζεσαι έξτρα έσω-εξω τσοκ με τέτοιο επιπλέον μήκος, όσο και η αύξηση του μήκους του κώνου. Αυτό που δε θυμάμαι τώρα, γιατί πάνε χρόνια και δε μπορώ να βρω την πηγή, είναι αν αυτό το έξτρα μήκος που χρειάζεται στο τσοκ είναι το παράλληλο ή το κωνικό τμήμα του τσοκ.

Σε ευχαριστω για την απαντηση Ντοκτορ μου !!! :)
 
Εδώ είσαι
Εδώ είσαι
Πολύ ωραία τσοκ.
Βασικά δεν είναι μαμά, δηλ της guerini . Είναι αφτερ μάρκετ της Seminol που τα πρωτοεισηγαγε ο Σωτηροπουλος τότε. Είχα πάρει από το μαγαζί του στο Χαλάνδρι 6 τέτοια λίγο πιο κοντά μομπιλ. Ήταν τα πρώτα έσω έξω που εμφανίστηκαν στην Ελλάδα, πριν εισάγουν μετά τα Briley κλπ. Αν έγραφε ο Σωτηροπουλος ακόμα εδώ, θα μας θύμιζε ιστορίες 30 ετών.
Μεγεια λοιπόν και καλοντουφεκισμενο το Kalliston.
 
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε ένα τσοκ το μεγάλο παράλληλο τμήμα δεν είναι τσοκ λειτουργεί σαν κομμάτι κάννης .
Ναι το ίδιο λέμε, οπότε αφού η επιμήκυνση μειώνει κομμάτι της κάννης (του αυλού) το προσθέτεις στο τέλος της μέσω του τσοκ.
 
Κάπου διάβασα ότι παράλληλο τμήμα τσοκ που χωρά όλη τη γόμωση παύει να είναι τσοκ αλλά αυλός κάννης .
Ε πιθανώς τότε να χρειάζεται αύξηση του παράλληλου τμήματος του τσοκ, μιας και η επιμήκυνση του κώνου μειώνει το μήκος του αυλού.
Έχω 4 είδη μομπιλ τσοκ με διαφορετικά συνολικά μήκη και ανάλογα μήκη παράλληλων τμημάτων. Το πιο μακρύ παράλληλο τμήμα που έχω, είναι περίπου 2εκ και βγάζει τις πιο σφιχτες τουφεκιες με το ίδιο φυσιγγι για σύγκριση. Τα τελευταία πάντως όπλα που διαχειρίζονται και ατσαλινα σκάγια σε κυνηγετικες γομωσεις, έχουν μακρυτερους κώνους και μακρύτερα τσοκ από τα παλιότερα μοντέλα.
 
Έχω 4 είδη μομπιλ τσοκ με διαφορετικά συνολικά μήκη και ανάλογα μήκη παράλληλων τμημάτων. Το πιο μακρύ παράλληλο τμήμα που έχω, είναι περίπου 2εκ και βγάζει τις πιο σφιχτες τουφεκιες με το ίδιο φυσιγγι για σύγκριση. Τα τελευταία πάντως όπλα που διαχειρίζονται και ατσαλινα σκάγια σε κυνηγετικες γομωσεις, έχουν μακρυτερους κώνους και μακρύτερα τσοκ από τα παλιότερα μοντέλα.
Γιάννη,έχουν όλα ίδια διάμετρο στομίου?
 
εδω φιλε μου μου εχεις βαλη μια ντουφεκια με 28 γραμαρια,στα 25 μετρα,με lm, tsok.egv ayta ta metra τα εχω με κυλινδρο στα 26 μετρα,και οχι lm,πως εσυ,και με 32γρ,οχι 28.γιατι οπως ξερης,τα 28 γραμ,ειναι πιο κλειστες ντουφεκιες απο οτι τα 32.παρολα αυτα με 32 και 4 αστρα η 5 αστρα εγω εχω πιο κλειστη ντουφεκια λογο κονου.εγω δεν εβαλα 28 γραμαρια με 3 τσοκ.αν δεις το 3αρι με 28 γραμαρια θα δεις αποτυπομα μιας μπαλας.κιεπειδη καποιος μου ειπε οτι πας σκοπεπευτηριο,οταν ξαναπας,στειλε μυνημα να παμε για να πειστεις.καφε θα πιουμε και θα γνωριστουμε.εχω κανη και δοκιμες,με χοντρα σκαγια 5αρια συγκεκριμενα,στα 40 μετρα αλλα το ειχα σε χαρτονη οχη φωτογραφια,αλλιως θα εδειχνα.ηστερα να πω οτι δεν το πεζω ξυπνιος ουτε καποιο κερδος εχω απο αυτα που λεω.ο σωτηρης ο παπαιωαννου,που εχη μηχανημα cns στο πειραια,οταν ειδε της ντουφεκιες στη μαλακασα,μου λεει,εγω εχω μια μπερετα σπιτι που τις εχω κανη κωνο,και δεν μπορω να κυνηγισω,και δεν την κυνηγαω.εγω στα κοντινα τα πουλια,πχ,τις πρωινες η νυχτερινες τσιχλες εχω φτιαξη,ενα τσοκ,6 φορες πιο ανοιχτο απ τον κυλιδρο.υστερα εβαλα δοκιμη 26 μετρα και πεσανε να με φανε,γιατι 26 μετρα?γιατι μεχρη αυτα τα μετρα πετανε οι τσιχλες στο καρτερη,μες τον ελεωνα.αν εκει ειμαι καλυμενος,δεν χρειαζεται να βαλο αλλο τσοκ,τα αλλα τα εχω για πιο μακρια.ηθελα να γραψω ακομα,οτιτα 50 μετρα που λεται,αν βαλεις ενα στοχο 1*1 και συκωσης τον αντοιχειρα σου απεναντη του,το νυχι του αντοιχειρα σου,κρηβει τον στοχο κι αυτο που δοκιμασα στα 40 οχι στα 50 που λεται.οποιος θελη κανη δικιμη με κορδελα και θα το διαπιστωση.και να ξερεται οι δοκιμες, στα κανονακια,γινονται με φουλ τσοκ στα 36,5 μετρα.οχι στα 50.τωρα αν ριχνης σε κοπαδι φασες στα 50 με 4αρια που εχουν τηναναλογη δηναμη βεβαια να καταβαλουν το θηραμα και αν,την βρουν σε ζωτικο οργανο θα πεση.παω για δουλεια τωρα οποιος εχη αντιθετη γνωμη σε αυτα που εγραψα,δεκτος να τον ακουσω.
Το τσοκ 6φορες πιο ανοιχτό από τον κύλινδρο ποιός το έφτιαξε ; Τσοκ διασποράς η bell brain τα έχεις δοκιμάσει;
 
Οποιος θελει να φτιαχνει κωνο ...να αγοραζει εξτρα τσοκ....καλα κανει...Δικαιωμα του ειναι ..και ξανα λεω πολυ
καλα κανει !!
Εγω απλα για να μαθαινω....και ιχνος αντιπαραθεσης...Ρωταω...τι περισσοτερο θα μου δωσει ΕΑΝ
αποφασισω και φτιαξω κωνο στο οπλο μου ??

Και μην μου πειτε..α' αυτα ειναι ιδιογομωσης...γιατι οι δοκιμες που ανεβηκαν με φυσιγγια ιδιογομωσης
ηταν εαν δεν κανω λαθος !!!

εικόνα_Viber_2022-01-10_13-04-56-313.jpg
Θα βελτιωσει την συγκεντρωση..ή την κατανομη σε αυτην την τουφεκια??
Μηπως θα μου δωσει μεγαλυτερη ταχυτητα ??
Ειλικρινα τα λεω και ρωταω....δεν κανω πλακα...!!! :cool:



εικόνα_Viber_2022-01-10_16-44-39-534.jpg
εικόνα_Viber_2022-01-10_16-44-45-984.jpg
Εδω με 4* αστρα στα 30 μετρα τι μου δωσει ?? Ποιο σφιχτο κεντρο ??


Εχω και αλλες πολλες να σας δειξω....αλλα πρωτα περιμενω καποια απαντηση...
Και μια στα 85 πραγματικα μετρα με 68 σκαγια στον στοχο...

εικόνα_Viber_2023-06-04_09-41-01-627.jpg

Παλικαρια δεν ειναι αντιπαραθεση..το ξανα λεω...Αποριες μου ψαχνω να λυσω !!!!
 
Οποιος θελει να φτιαχνει κωνο ...να αγοραζει εξτρα τσοκ....καλα κανει...Δικαιωμα του ειναι ..και ξανα λεω πολυ
καλα κανει !!
Εγω απλα για να μαθαινω....και ιχνος αντιπαραθεσης...Ρωταω...τι περισσοτερο θα μου δωσει ΕΑΝ
αποφασισω και φτιαξω κωνο στο οπλο μου ??

Και μην μου πειτε..α' αυτα ειναι ιδιογομωσης...γιατι οι δοκιμες που ανεβηκαν με φυσιγγια ιδιογομωσης
ηταν εαν δεν κανω λαθος !!!

View attachment 75759
Θα βελτιωσει την συγκεντρωση..ή την κατανομη σε αυτην την τουφεκια??
Μηπως θα μου δωσει μεγαλυτερη ταχυτητα ??
Ειλικρινα τα λεω και ρωταω....δεν κανω πλακα...!!! :cool:



View attachment 75760
View attachment 75761
Εδω με 4* αστρα στα 30 μετρα τι μου δωσει ?? Ποιο σφιχτο κεντρο ??


Εχω και αλλες πολλες να σας δειξω....αλλα πρωτα περιμενω καποια απαντηση...
Και μια στα 85 πραγματικα μετρα με 68 σκαγια στον στοχο...

View attachment 75762

Παλικαρια δεν ειναι αντιπαραθεση..το ξανα...Αποριες μου ψαχνω να λυσω !!!!
Μαστρονικο,δεν θα σου λυθούν οι απορίες ρωτώντας!
Κρατας αρχείο τις δοκιμές σου,κοπανας έναν κώνο και ξανακάνεις με όμοια φυσίγγια,ίδιες αποστάσεις,ίδιο τσοκ.
Τα αποτελέσματα θα είναι μπροστά σου και θα κρίνεις ΜΟΝΟΣ σου!🙂
 
Μαστρονικο,δεν θα σου λυθούν οι απορίες ρωτώντας!
Κρατας αρχείο τις δοκιμές σου,κοπανας έναν κώνο και ξανακάνεις με όμοια φυσίγγια,ίδιες αποστάσεις,ίδιο τσοκ.
Τα αποτελέσματα θα είναι μπροστά σου και θα κρίνεις ΜΟΝΟΣ σου!🙂

Σε ευχαριστω για την απαντηση Μαστορα μου..και φιλε μου καλέ !!!
Δεν θα ''παρω'' Γιαννη μου... εμενα με καλυπτουν τα φυσιγγια μου και ο μαμα κωνος που εχω !!!
Απλα ρωτησα...μηπως και λυθουν καποιες αποριες μου !!! :)
 
εμενα με καλυπτουν τα φυσιγγια μου και ο μαμα κωνος που εχω !!!
Απλα ρωτησα...μηπως και λυθουν καποιες αποριες μου !!! :)
Να θυμηθούμε λίγο θρυλικά ποστ που έχουν γραφτεί πάνω στο θέμα..."Μετά τον κώνο θα πρέπει να θες να δεις την διαφορά" .sarcastic.
 
Μαστρονικο,δεν θα σου λυθούν οι απορίες ρωτώντας!
Κρατας αρχείο τις δοκιμές σου,κοπανας έναν κώνο και ξανακάνεις με όμοια φυσίγγια,ίδιες αποστάσεις,ίδιο τσοκ.
Τα αποτελέσματα θα είναι μπροστά σου και θα κρίνεις ΜΟΝΟΣ σου!🙂

Να σου πω και το αλλο ομως !!!
Πολυ ''κουβεντα''...χωρις αποτελεσμα ομως βρε φιλε !!!
Οταν δεν μπορεις να υποστηριξεις τα οσα λες με αποδειξεις...τοτε γιατι τα λες ???
Δεν το λεω για να θιξω καποιον συναδελφο...( μακρια απο μενα αυτο ) αλλα πραγματα που δεν μπορω να
τα αποδειξω... εγω κανω τουμπεκι φιλε !!! :cool:
 
Γιάννη,έχουν όλα ίδια διάμετρο στομίου?
Ναι Γιάννη, ερριξα με την Centro 18,4 και τα τσοκ φρόντισα να μετρηθούν προσεκτικά και ερριξα με αυτά που έδιναν σύσφιξη 0,50.
Τα φυσίγγια ήταν θυμάμαι Euromix παλιά 8/9 από το ίδιο κουτί. Χαρτόνια όλα στα 32μ, δεν βόλευε παραπάνω.
Κρίση με το μάτι, δεν μέτρησα σκάγια αλλά το αποτέλεσμα ήταν φανερό. Καλύτερο το HiViz/USA, μετά το Briley, μετά το Seminol και τελευταίο και καταιδρωμενο το μαμά έσω μομπιλ. Έσω/έξω τα τρία, έσω το μομπιλ. Το παράλληλο τμήμα ακολουθεί την ιδια σειρά. Πιο μακρύ το HiViz, πιο κοντό το μομπιλ μαμά.
Τα HiViz & Seminol δεν παράγονται πλέον.
 
Να σου πω και το αλλο ομως !!!
Πολυ ''κουβεντα''...χωρις αποτελεσμα ομως βρε φιλε !!!
Οταν δεν μπορεις να υποστηριξεις τα οσα λες με αποδειξεις...τοτε γιατι τα λες ???
Δεν το λεω για να θιξω καποιον συναδελφο...( μακρια απο μενα αυτο ) αλλα πραγματα που δεν μπορω να
τα αποδειξω... εγω κανω τουμπεκι φιλε !!! :cool:
Την έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα.
Από τη στιγμή που οι όποιες αποδείξεις μπορούν να μαγειρευτούν παυουν να είναι αποδείξεις.
Αν εγώ πχ,θέλω να αναδείξω μια κάνη έναντι μιας άλλης,ρίχνω από διαφορετική απόσταση,ευνοω αυτή που θέλω να ευνοησω και χαντακωνω την άλλη,λέγοντας "κοιτάξτε τι σας έλεγα και δεν το πιστευατε!!".

Θα μου πεις"καλά,πόσο π@π@ρ@ς μπορεί να είσαι?".
Μπορεί να είμαι όσο χρειάζεται για να ικανοποιήσω το εγώ μου,την άποψη μου,την επιλογή μου κι ακόμη παραπέρα!!
Και μη μου πεις ότι δεν γίνεται αυτό,εδώ!
Παντού και πάντα ΜΠΟΡΕΊ να γίνει!
Κάποιος"ψαγμένος" με τις αποδόσεις,σαν του λόγου σου καλή ώρα,μπορεί να διακρίνει την μαιμουδια ενδεχομένως,δεν μπορεί να την ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ όμως!
Το μόνο που θα καταφέρει είναι να γίνει "μαλλιά και κέρατα"με τον άλλο!


Αυτές είναι παρεμβάσεις,επεμβάσεις,βελτιώσεις,μ@λ@κιες εν κατακλείδι,τις οποίες τις κάνουμε,αν τις κάνουμε και το αποτέλεσμα, όποιο κι αν είναι αυτό,το ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣπου έχουμε το πριν και το μετά χειροπιαστό!
Οι κουβέντες που γίνονται γύρω από αυτά είναι για να...λέμε,να συμφωνούμε,να διαφωνούμε,να μανουριαζουμε,να κοροϊδεύουμε,να χειροκροτούμε,να,να....
 
Οποιος θελει να φτιαχνει κωνο ...να αγοραζει εξτρα τσοκ....καλα κανει...Δικαιωμα του ειναι ..και ξανα λεω πολυ
καλα κανει !!
Εγω απλα για να μαθαινω....και ιχνος αντιπαραθεσης...Ρωταω...τι περισσοτερο θα μου δωσει ΕΑΝ
αποφασισω και φτιαξω κωνο στο οπλο μου ??

Και μην μου πειτε..α' αυτα ειναι ιδιογομωσης...γιατι οι δοκιμες που ανεβηκαν με φυσιγγια ιδιογομωσης
ηταν εαν δεν κανω λαθος !!!

View attachment 75759
Θα βελτιωσει την συγκεντρωση..ή την κατανομη σε αυτην την τουφεκια??
Μηπως θα μου δωσει μεγαλυτερη ταχυτητα ??
Ειλικρινα τα λεω και ρωταω....δεν κανω πλακα...!!! :cool:



View attachment 75760
View attachment 75761
Εδω με 4* αστρα στα 30 μετρα τι μου δωσει ?? Ποιο σφιχτο κεντρο ??


Εχω και αλλες πολλες να σας δειξω....αλλα πρωτα περιμενω καποια απαντηση...
Και μια στα 85 πραγματικα μετρα με 68 σκαγια στον στοχο...

View attachment 75762

Παλικαρια δεν ειναι αντιπαραθεση..το ξανα λεω...Αποριες μου ψαχνω να λυσω !!!!
Είναι ο "εύκολος" δρόμος Νίκο‼️ απλά...πρώτα φτιάχνεις κώνο,ελπιζοντας....κατόπιν τσοκ,ξαναμαναελπιζοντας.....και τέλος‼️ γίνεσαι ιδιογομωτης‼️😆
 
Κάπου διάβασα ότι η επόμενη μεγάλη καινοτομία στην εξέλιξη του λειοκάνου θα είναι οι αυλοί τετράγωνης διατομής ώστε να συνεργάζονται καλύτερα με τα χαρτόνια των στόχων.
Δεν στα είπαν καλά‼️8γωνες θα είναι για να εξαλειφθεί το πρόβλημα της καμπάνας‼️
 
Κάπου διάβασα ότι η επόμενη μεγάλη καινοτομία στην εξέλιξη του λειοκάνου θα είναι οι αυλοί τετράγωνης διατομής ώστε να συνεργάζονται καλύτερα με τα χαρτόνια των στόχων.
Οι τετράγωνοι αυλοί δουλεύουν μόνο σε κωνικά χαρτόνια .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top