Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
λειτουργεί σαν ένα χρονόμετρο που παίρνει μπρος (ενεργοποιείται) με την πρώτη σκιά που θα περάσει από το πρώτο "μάτι" (φωτοκύτταρο), και σταματάει με την πρώτη σκιά επίσης που θα περάσει από το δεύτερο "μάτι".
Αυτό πιστεύω και εγώ.
 
Γιατι ομως ;
Η μενουσες δεν παιζουν ρολο;

Εννοω γιατι να εχουν την ιδια διατρηση;

Ιδια αρχικη ιδια αποτυπωση αλλα μεγαλυτερες μενουσες στο ενα απο τα δυο δεν σημαινει παραπανω διατρηση;
Λαθος το σκεφτομαι;
Ολο το σκεπτικο στηριζεται στο : Ιδια αποτυπωση = ιδιες μενουσες =ιδια διατρηση
και βαζω τα λογια του Βασιλη που συμφωνω : "Αν δεν είχαν τις ίδιες διατρήσεις σημαίνει ότι ένα θα είχε πιο παραμορφωμένα σκάγια, άρα διαφορετική συγκέντρωση" δηλαδη και διαφορετικες μενουσες.
υγ ειναι παντως δυσκολος συλλογισμος, με ολους αυτους τους παραγοντες και δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν μας ξεφευγει κατι.,
 
Να ξερετε οτι αυτο που κανουμε ειναι φιλοσοφια με την κυριολεκτικη εννοια, αλλα και οπως εχει καθιερωθει να χρησιμοποιειται ο ορος.
Ειναι η προσπαθεια εξαγωγης συμπερασματων και προσεγγισης της αληθειας , οχι με αποδειξεις , αλλα μεσα απο διαδοχες λογικων συνειρμων.
Αν προσεγγισουμε ενα θεμα με πειραμα και αποδειξεις , τοτε μιλαμε για επιστημη.
Ειναι οι δυο διαφορετικοι τροποι προσεγγισης της αληθειας. Ο πρωτος φιλοσοφος που εκανε ενα βημα προς την επιστημη, αλλα καθαρα με ορους ακομη τοτε φιλοσοφιας (λογικες αποδειξεις ) ηταν ο Θαλης ο Μιλησιος
 
Υπάρχει η συγκέντρωση σαν αποτέλεσμα σκαγιων που έχουν παραμείνει σφαιρικά και όμοια που είναι αποτέλεσμα τσοκαρισματος.
Στην πρώτη περίπτωση πιάνουμε το ποσοστό της δεύτερης με ανοιχτοτερο τσοκαρισμα.
Έναν,ακόμη και δυο βαθμούς πιο ανοιχτό.
 
Γιατι ομως ;
Η μενουσες δεν παιζουν ρολο;

Εννοω γιατι να εχουν την ιδια διατρηση;

Ιδια αρχικη ιδια αποτυπωση αλλα μεγαλυτερες μενουσες στο ενα απο τα δυο δεν σημαινει παραπανω διατρηση;
Λαθος το σκεφτομαι;

Τον ποιο σημαντικο ρολο το παιζουν οι μενουσες...Ιδιες αρχικες ...ιδια ποιοτητα σκαγιων ιδιες
παραμορφωσεις = ιδιες μενουσες και ολα τα υπολοιπα.
 
Να ξερετε οτι αυτο που κανουμε ειναι φιλοσοφια με την κυριολεκτικη εννοια, αλλα και οπως εχει καθιερωθει να χρησιμοποιειται ο ορος.
Ειναι η προσπαθεια εξαγωγης συμπερασματων και προσεγγισης της αληθειας , οχι με αποδειξεις , αλλα μεσα απο διαδοχες λογικων συνειρμων.
Αν προσεγγισουμε ενα θεμα με πειραμα και αποδειξεις , τοτε μιλαμε για επιστημη.
Ειναι οι δυο διαφορετικοι τροποι προσεγγισης της αληθειας. Ο πρωτος φιλοσοφος που εκανε ενα βημα προς την επιστημη, αλλα καθαρα με ορους ακομη τοτε φιλοσοφιας (λογικες αποδειξεις ) ηταν ο Θαλης ο Μιλησιος
Σας κόβω οσονουπω, να βαρατε σφηνακια κωνιο‼️😆
*Ο Μπίλυ‼️ τον άφησε ποδαρια πίσω τον Πελέ‼️τριπλαρει επιστημονικά, τριπλαρει φιλοσοφικά‼️σκοράρει‼️φωνααααααζουμε gooooooooal κ φρουυυυυυυ η πτανα η διαιτησία το βγάζει οφσάιντ😆
 
Last edited:
Τα σκάγια παραμορφώνονται σε μεγάλες επιταχύνσεις άρα στην Pmax.
Ανάλογα που θα την έχεις (εντός ή εκτός κώνου) ο κώνος θα επηρρεάσει ή όχι.
Δεν υπάρχει αυτή η έκφραση ... "ομαλή μετάβαση" που λέγεται σε μεγάλους κώνους για εμένα.
Τα σκάγια θα συμπιεστούν αναγκαστικά από μια διάμετρο σε μια άλλη.
Αν αυτό γίνει σε μισό εκατοστό ή 4 εκατοστά την ίδια συμπίεση θα υποστούν.
Οι όποιες διαφορές έχουν να κάνουν με την Pmax.

Όταν λοιπόν ρίχνω με κώνο 15mm Μ2 και 25+mm 1187 και δεν βλέπω καμία διαφορά στην συγκέντρωση σε 18 φυσίγγια και στην διάτρηση σε 3 γιατί να δεχθώ ότι οι όποιες διαφορές στην Pmax παίζουν ρόλο και παραμορφώνουν επιπλέον ή μη τα σκάγια ;
Μην πιάσω την ομαλή μετάβαση και υπολογίσω μοίρες του κώνου.

Γιατί οι περισσότεροι έχουν παρατήσει τα τρυπήματα των 7cm και προτείνουν 4-5cm?

Γιατί οι διαφορές σε 2 κάνες μαμά με κώνους 1,5cm και 7cm είναι κάτω από 5%, διαφορά που μπορεί να έχει να κάνει με το φυσίγγι ή τον αυλό μιας και χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια τσοκ ;

Γιατί η Brow τον 7άρι κώνο τον έκανε 3,5 ;

Ερωτήσεις κάνω ...

Αυτό με τις μένουσες έχει γίνει παντιέρα.
2 ίδια φυσίγγια με την ίδια αρχική και συγκέντρωση έχουν τις ίδιες διατρήσεις.
Αν δεν είχαν τις ίδιες διατρήσεις σημαίνει ότι ένα θα είχε πιο παραμορφωμένα σκάγια, άρα διαφορετική συγκέντρωση ... καταλήγουμε σε άτοπο.

Και η συζήτηση ως συνήθως θα καταλήξει στο ότι κάποιοι "τα βλέπουν στο κυνήγι" και ότι οι άλλοι κανονικά δεν πρέπει να τα βλέπουν 😂
Γιατί οι περισσότεροι έχουν παρατήσει τα τρυπήματα των 7cm και προτείνουν 4-5cm? γιατη θελουν να εχουν περισσοτερη ασφαλεια στην κανη,να μην φανε μεταλο οσο μακρενη η κανη λεπτενη πιο μπροστα οπως θα δειται.οποτε τον κανουν πιο κοντο,αλλα με αλλες μοιρες γωνιας,δηλαδη πιο χωνι πισω,και ετσι πετυχενουν αυτο που θα εκαναν με τους 7,5.εγω εχω 7,5 και ο τασος 4,5.αλλα το αποτελεσμα μια η αλλη.
 
Γιατί οι περισσότεροι έχουν παρατήσει τα τρυπήματα των 7cm και προτείνουν 4-5cm? γιατη θελουν να εχουν περισσοτερη ασφαλεια στην κανη,να μην φανε μεταλο οσο μακρενη η κανη λεπτενη πιο μπροστα οπως θα δειται.οποτε τον κανουν πιο κοντο,αλλα με αλλες μοιρες γωνιας,δηλαδη πιο χωνι πισω,και ετσι πετυχενουν αυτο που θα εκαναν με τους 7,5.εγω εχω 7,5 και ο τασος 4,5.αλλα το αποτελεσμα μια η αλλη.
Δεν παλεύεσται😆
......αν ο αυλός είναι ίδιος ,η γωνία μετάβασης....δεν μπορεί να είναι ίδια(μοίρες)
αααααααν όμως ο αυλός σας διαφέρει ,ίσως να έχετε την ίδια ακριβώς γωνία‼️
 
Δεν παλεύεσται😆
......αν ο αυλός είναι ίδιος ,η γωνία μετάβασης....δεν μπορεί να είναι ίδια(μοίρες)
αααααααν όμως ο αυλός σας διαφέρει ,ίσως να έχετε την ίδια ακριβώς γωνία‼️
Αν κόβεις με ένα συγκεκριμένο κοπτικό,οι μοίρες είναι ίδιες,αυτό που αλλάζει είναι το μήκος κοπής(σε διαφορετικούς αυλούς).
 
Ειχα κ εχω οπλα με κωνους κ μεγαλους αυλους.
Στο κυνηγι με εμπορικα φυσιγγια 31-36 γρ παρατηρησα οτι με νορμαλ καιρους χτυπαγες πολυ ευκολα θηραματα σε ολες σχεδον τις αποστασεις,
Οταν δυσκολευαν τα πραγματα κ επιανε κρυο υπηρχε θεμα. Επρεπε να φορτωσεις.
Σκεφτειτε το γιατι
 
Ειχα κ εχω οπλα με κωνους κ μεγαλους αυλους.
Στο κυνηγι με εμπορικα φυσιγγια 31-36 γρ παρατηρησα οτι με νορμαλ καιρους χτυπαγες πολυ ευκολα θηραματα σε ολες σχεδον τις αποστασεις,
Οταν δυσκολευαν τα πραγματα κ επιανε κρυο υπηρχε θεμα. Επρεπε να φορτωσεις.
Σκεφτειτε το γιατι
Μάπα όπλο❓😆
 
Ειχα κ εχω οπλα με κωνους κ μεγαλους αυλους.
Στο κυνηγι με εμπορικα φυσιγγια 31-36 γρ παρατηρησα οτι με νορμαλ καιρους χτυπαγες πολυ ευκολα θηραματα σε ολες σχεδον τις αποστασεις,
Οταν δυσκολευαν τα πραγματα κ επιανε κρυο υπηρχε θεμα. Επρεπε να φορτωσεις.
Σκεφτειτε το γιατι
Πέρναγε σε safe mode έτσι κάνη και η μαξους με τα κρυα
 
Κ η Μπράου αυτό υποστηρίζει με την Μπακ Μπορ ,τεκνολοτζι,αύξηση στην ταχύτητα η διατήρηση της ταχύτητας‼️ριιιιιιχτε φως‼️
Το έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι είχαμε μετρήσει το 28αρι του Κενταύρου σε beneli 71cm κανη 18,3 αυλός και σε Browning 66cm με 18,8 αυλό και είχαν διαφορά στη αρχική ταχύτητα σταθερά 25 m/sec ,υπέρ του Browning .........
Τα παιδιά που έχουν τα δύο όπλα είναι εδώ στο forum ο ένας είναι ο dimmys και ο άλλος ο Νικόλας ο μικρός..........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top