Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν νομιζω οτι ειπες μ@λ@κια....Αλλα δεν ξερω ποιο ειναι λαθος και ποιο το σωστο...
Θα κοιταξω να βρω ενα οπλο με 18,8 αυλο...και θα μετρησω ταχυτητες με ιδιο σεταπ να τι διαφορες
θα εχει απο τον 18,3 αυλο.

Αν δε βρεις, θα το κάνω εγώ Νικολα.
Αυτή η δοκιμή πραγματικά αξίζει !!! Και θα ήθελα πολύ να δω τα αποτελέσματα ... όχι τόσο για μένα, εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος τι θα βγάλει, αλλά για να διαλυθούν κάποιοι μύθοι που γράφονται κατά καιρούς ... ;) Αν θυμάμαι καλά, πριν χρόνια είχε ξαναγίνει μια τέτοια δοκιμή από τον leo ... αλλά φαίνεται ότι ξεχάστηκε ... Όχι βέβαια πως έχει πρακτική σημασία η διαφορά ταχύτητας που υπάρχει ...
Πρέπει όμως να γίνει με το ίδιο μήκος κάννης, και τον ίδιο ακριβώς πραγματικό βαθμό τσοκαρίσματος. Αν π.χ. γίνει με τσοκ 3***, θα πρέπει η διάμετρος να είναι στο ένα όπλο 17,8mm και στο άλλο 18,3mm. δηλ. 0,5 mm σύσφιξη (ίδια και στα δυο) ... ή αλλιώς και στα δυο με κύλινδρο.
Επίσης καλό θα ήταν να γίνει με μια σχετικά "βαριά" γόμωση γύρω στα 36-40 γρ. αλλά και με μια ελαφριά, σκοπευτική θα προτιμούσα, των 24 ή 28 γρ. ...;)
 
Last edited:
Τα σκάγια παραμορφώνονται σε μεγάλες επιταχύνσεις άρα στην Pmax.
Ανάλογα που θα την έχεις (εντός ή εκτός κώνου) ο κώνος θα επηρρεάσει ή όχι.
Δεν υπάρχει αυτή η έκφραση ... "ομαλή μετάβαση" που λέγεται σε μεγάλους κώνους για εμένα.
Τα σκάγια θα συμπιεστούν αναγκαστικά από μια διάμετρο σε μια άλλη.
Αν αυτό γίνει σε μισό εκατοστό ή 4 εκατοστά την ίδια συμπίεση θα υποστούν.
Οι όποιες διαφορές έχουν να κάνουν με την Pmax.

Όταν λοιπόν ρίχνω με κώνο 15mm Μ2 και 25+mm 1187 και δεν βλέπω καμία διαφορά στην συγκέντρωση σε 18 φυσίγγια και στην διάτρηση σε 3 γιατί να δεχθώ ότι οι όποιες διαφορές στην Pmax παίζουν ρόλο και παραμορφώνουν επιπλέον ή μη τα σκάγια ;
Μην πιάσω την ομαλή μετάβαση και υπολογίσω μοίρες του κώνου.

Γιατί οι περισσότεροι έχουν παρατήσει τα τρυπήματα των 7cm και προτείνουν 4-5cm?

Γιατί οι διαφορές σε 2 κάνες μαμά με κώνους 1,5cm και 7cm είναι κάτω από 5%, διαφορά που μπορεί να έχει να κάνει με το φυσίγγι ή τον αυλό μιας και χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια τσοκ ;

Γιατί η Brow τον 7άρι κώνο τον έκανε 3,5 ;

Ερωτήσεις κάνω ...

Αυτό με τις μένουσες έχει γίνει παντιέρα.
2 ίδια φυσίγγια με την ίδια αρχική και συγκέντρωση έχουν τις ίδιες διατρήσεις.
Αν δεν είχαν τις ίδιες διατρήσεις σημαίνει ότι ένα θα είχε πιο παραμορφωμένα σκάγια, άρα διαφορετική συγκέντρωση ... καταλήγουμε σε άτοπο.

Και η συζήτηση ως συνήθως θα καταλήξει στο ότι κάποιοι "τα βλέπουν στο κυνήγι" και ότι οι άλλοι κανονικά δεν πρέπει να τα βλέπουν 😂
 
Αυτη η μεγαλη τελικη ταχυτητα στον στοχο....την εχει μετρησει καποιος ??
Την ''μεγαλη'' τελικη την εχουμε απο ΜΗ παραμορφωμενα σκαγια....αυτο ξερω εγω...
Το αλευρι δεν το βαζω τυχαια....προστατευει τα σκαγια....βγαζει ταχυτητες - συγκεντρωσεις + διατρηση !!!
αυτό είπα και γω. όταν δεν ζορίζονται - παραμορφώνονται , κρατάνε ταχύτητα στο στόχο. το αλεύρι αυτό κάνει . βέβαια εκτός από τελική τα κρατάει και συγκεντρωμένα επειδή ακριβώς δεν παραμορφώνονται
 
αυτό είπα και γω. όταν δεν ζορίζονται - παραμορφώνονται , κρατάνε ταχύτητα στο στόχο. το αλεύρι αυτό κάνει . βέβαια εκτός από τελική τα κρατάει και συγκεντρωμένα επειδή ακριβώς δεν παραμορφώνονται
Και οχη μονο αυτο
 
Δεν εξηγείτε και σε μένα τον όχι και τόσο γρμματιζούμενο τις διαφορές να καταλάβω?
Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι το μπάφερ ''κόβει'' αρχικές? και αν ναι , τότε γιατί το χρησιμοποιούν τόσο στα δράμια που θέλουμε ταχύτητα και διάτρηση? (Εκτός της χρήσης του για προστασία από τις παραμορφώσεις.)
Νικολα, δεν βγαζω αχριστο το buffer...δουλευω κ buffer κ αλευρι...ΑΛΛΑ.
Ο @Παπ. Ν εχει δικιο στο οτι το αλευρι δεινει καλυτερες ταχυτητες ΔΙΟΤΙ:
Ο ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΣ διαβαζει μάζα η οποία περναει απο τα σκίαστρα/φωτοκύτταρα...όταν λοιπον τα σκαγια με το αλευρι ειναι ΕΝΑ ΣΩΜΑ στο V 1.5 τότε λογικο ειναι να γραψει παραπανω (π.χ 415m/s)....ΕΝΩ το πλαστικο BUFFER με τα σκαγια εκτος του στομιου κάννης ως οτου μετρηθουν στο V1.5, (αυτα τα mini second) εχουν ίδη (διαμελιστεί) μεταξυ τους....ΔΗΛΑΔΗ μολις βγουν απο το στομιο τα σκαγια με το buffer ΤΟΤΕ διαχωρίζονται κ ξεκιναει μια (μικρή ουρά)...τα πρωτα σκαγια που θα περασουν το 1ο φωτοκυτταρο, ξεκινα η μετρηση ως οτου περασουν τα τελευταια σκαγια στο 2ο φωτοκυτταρο εκει οπου θα σταματησει η μετρηση....πιστευω να βοηθησα....

Υ.Γ. Πειάστεικε το δάκτυλό μου να γράφω....tired.
Ρε @gvp9000...εσυ με τοσα κατεβατά, με τη γράφεις ρε;;;
Δεν εχεις αντίχειρες;;;:rolleyes:
 
Mε προλαβες Νικολα...ειχα σκοπο, να ερευνισω αυτο το θέμα φερνοντας μια SX4 (18.8) του φιλου @Ilias Amaliada κ θα καναμε αυτη τη δουλεια για να μου λυθουν οι απορειες κ να εμπλουτισω κ τις γνωσεις μου.

Υ.Γ. Βαλε μια γόμωση μεσαια των 36gr σε Νο6 ΚΑΙ μια γόμωση των 31gr σε Νο: 8½ μετρώντας τα οπλα σε ταχογραφο και χαρτονι φυσικα...αν θες στήσε και στα 40gr No4.

Δεν θα δείτε διάφορες στο v1 kai 2,5 . Και επειδή δεν μετράται εύκολα η ταχύτητα στο στόχο, έμμεσα παίρνουμε το αποτέλεσμα με σύγκριση Διάτρησης . ιδανικά σε βαλλιστικο τζελ
 
Αυτή η δοκιμή πραγματικά αξίζει !!! Και θα ήθελα πολύ να δω τα αποτελέσματα ... όχι τόσο για μένα, εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος τι θα βγάλει, αλλά για να διαλυθούν κάποιοι μύθοι που γράφονται κατά καιρούς ... ;) Αν θυμάμαι καλά, πριν χρόνια είχε ξαναγίνει μια τέτοια δοκιμή από τον leo ... αλλά φαίνεται ότι ξεχάστηκε ... Όχι βέβαια πως έχει πρακτική σημασία η διαφορά ταχύτητας που υπάρχει ...
Πρέπει όμως να γίνει με το ίδιο μήκος κάννης, και τον ίδιο ακριβώς πραγματικό βαθμό τσοκαρίσματος. Αν π.χ. γίνει με τσοκ 3***, θα πρέπει η διάμετρος να είναι στο ένα όπλο 17,8mm και στο άλλο 18,3mm. δηλ. 0,5 mm σύσφιξη (ίδια και στα δυο) ... ή αλλιώς και στα δυο με κύλινδρο.
Επίσης καλό θα ήταν να γίνει με μια σχετικά "βαριά" γόμωση γύρω στα 36-40 γρ. αλλά και με μια ελαφριά, σκοπευτική θα προτιμούσα, των 24 ή 28 γρ. ...;)
Οι ταχύτητες ελάχιστα θα διαφέρουν, αλλά η συγκέντρωση θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
Και ένα 50gr παρακαλώ ... 3 φυσίγγια.
 
Αυτή η δοκιμή πραγματικά αξίζει !!! Και θα ήθελα πολύ να δω τα αποτελέσματα ... όχι τόσο για μένα, εγώ είμαι σχεδόν σίγουρος τι θα βγάλει, αλλά για να διαλυθούν κάποιοι μύθοι που γράφονται κατά καιρούς ... ;) Αν θυμάμαι καλά, πριν χρόνια είχε ξαναγίνει μια τέτοια δοκιμή από τον leo ... αλλά φαίνεται ότι ξεχάστηκε ... Όχι βέβαια πως έχει πρακτική σημασία η διαφορά ταχύτητας που υπάρχει ...
Πρέπει όμως να γίνει με το ίδιο μήκος κάννης, και τον ίδιο ακριβώς πραγματικό βαθμό τσοκαρίσματος. Αν π.χ. γίνει με τσοκ 3***, θα πρέπει η διάμετρος να είναι στο ένα όπλο 17,8mm και στο άλλο 18,3mm. δηλ. 0,5 mm σύσφιξη (ίδια και στα δυο) ... ή αλλιώς και στα δυο με κύλινδρο.
Επίσης καλό θα ήταν να γίνει με μια σχετικά "βαριά" γόμωση γύρω στα 36-40 γρ. αλλά και με μια ελαφριά, σκοπευτική θα προτιμούσα, των 24 ή 28 γρ. ...;)
Εγω προσωπικα, διαθετο σταθερα τσοκ...Θα βαλω τη Fabarm η οποια εχει 2* σταθερο κ θα βαλει κ ο Ηλίας το 2* (μαμά) της SX4...
 
Νικολα, δεν βγαζω αχριστο το buffer...δουλευω κ buffer κ αλευρι...ΑΛΛΑ.
Ο @Παπ. Ν εχει δικιο στο οτι το αλευρι δεινει καλυτερες ταχυτητες ΔΙΟΤΙ:
Ο ΤΑΧΟΓΡΑΦΟΣ διαβαζει μάζα η οποία περναει απο τα σκίαστρα/φωτοκύτταρα...όταν λοιπον τα σκαγια με το αλευρι ειναι ΕΝΑ ΣΩΜΑ στο V 1.5 τότε λογικο ειναι να γραψει παραπανω (π.χ 415m/s)....ΕΝΩ το πλαστικο BUFFER με τα σκαγια εκτος του στομιου κάννης ως οτου μετρηθουν στο V1.5, (αυτα τα mini second) εχουν ίδη (διαμελιστεί) μεταξυ τους....ΔΗΛΑΔΗ μολις βγουν απο το στομιο τα σκαγια με το buffer ΤΟΤΕ διαχωρίζονται κ ξεκιναει μια (μικρή ουρά)...τα πρωτα σκαγια που θα περασουν το 1ο φωτοκυτταρο, ξεκινα η μετρηση ως οτου περασουν τα τελευταια σκαγια στο 2ο φωτοκυτταρο εκει οπου θα σταματησει η μετρηση....πιστευω να βοηθησα....

Υ.Γ. Πειάστεικε το δάκτυλό μου να γράφω....tired.
Ρε @gvp9000...εσυ με τοσα κατεβατά, με τη γράφεις ρε;;;
Δεν εχεις αντίχειρες;;;:rolleyes:
Τώρα κατάλαβα. Άρα το μπάφερ είναι για να κάνει δουλειά περισσότερο εντός κάνης.
 
2 ίδια φυσίγγια με την ίδια αρχική και συγκέντρωση έχουν τις ίδιες διατρήσεις.
Αν δεν είχαν τις ίδιες διατρήσεις σημαίνει ότι ένα θα είχε πιο παραμορφωμένα σκάγια, άρα διαφορετική συγκέντρωση ... καταλήγουμε σε άτοπο.
θεωρητικά μου άρεσε αυτό που σκέφτηκες
έτσι δεν χρειαζόμαστε μέτρηση τελικής , ούτε διάτρησης . μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα από τη συγκέντρωση μόνο.
 
Οι ταχύτητες ελάχιστα θα διαφέρουν, αλλά η συγκέντρωση θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον.
Και ένα 50gr παρακαλώ ... 3 φυσίγγια.
Είμαστε ήδη στα 5 φυσίγγια !!! 24 ή 28 - 31 - 36 - 40 - 50 ... επί 2 (2 όπλα) = 10. Επί 2 ή 3 επαναλήψεις για μέσο όρο (για πιο σίγουρα) ... βάλε κι άλλα 5 ή 10 ρεζέρβα (για αστάθμητους παράγοντες που μπορεί να μη γράψει ο ταχογράφος) πάμε στα 30 έως 40 !!! :oops::rolleyes:
Καλά κρασιά !!! Και καλό κουράγιο σε όποιον αποφασίσει να το κάνει !!! .sarcastic..my man.
 
Είμαστε ήδη στα 5 φυσίγγια !!! 24 ή 28 - 31 - 36 - 40 - 50 ... επί 2 (2 όπλα) = 10. Επί 2 ή 3 επαναλήψεις για μέσο όρο (για πιο σίγουρα) ... βάλε κι άλλα 5 ή 10 ρεζέρβα (για αστάθμητους παράγοντες που μπορεί να μη γράψει ο ταχογράφος) πάμε στα 30 έως 40 !!! :oops::rolleyes:
Καλά κρασιά !!! Και καλό κουράγιο σε όποιον αποφασίσει να το κάνει !!! .sarcastic..my man.
Εδω εχεις δικιο...θα ξεκινηω στις 07.00 με 20°C κ θα τελειωσω στις 11.00 με 30°C...οποτε, θα'νε "λαθος" κατα προσεγγιση κ οι μετρησεις στον ταχογραφο...κ μη πεις πως η θερμοκρασια δε παιζει ρολο.....my man.
Κ μη ξεχνας, πως οι καννες ΑΝ ζεσταθουν, δινουν καλυτερες συγκεντρωσεις κ ταχυτητες στον ταχογραφο, τις προαλλες το λεγαμε αυτο......
Πω πω...θυμιτικό/ "μνήμη" (ελεγε η γιαγιά μου)..... .big smile.

Υ.Γ. Επιδεσμο ο αντιχειρας μου αποψε...αϊ σιχτιρ τα βλητικα μας....παω για νάνι....

Φρόνιμα οι υπολοιποι.....my man.
 
Και η συζήτηση ως συνήθως θα καταλήξει στο ότι κάποιοι "τα βλέπουν στο κυνήγι" και ότι οι άλλοι κανονικά δεν πρέπει να τα βλέπουν 😂
Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει!🙂
Αφού φτάνεις στο συμπέρασμα,ποιος ο λόγος να γράψεις το υπερδιπλο?😐
 
Το πλαστικο μπαφερ δουλευη ος αντητρηβιδηκο μονο,οποτε προσθετη+βαρος,η στηλη μολης βγει απο την κανη απελεφθερονη τελιος το μπαφερ.το αλευρη εχει αλο ενα σην το οπιο το μπαφερ δεν εχει.κουηζ πιο ειναι??
Πιο κοντή άτρακτο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top