Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ειλικρινά εκτός των φυσιγγίων με λίγα γραμμάρια για τσίχλα, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα πάω για φάσσα ή παπί με κάποιο εμπορικό φυσίγγιο! Έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη ενώ αντίθετα έχω κερδίσει αυτοπεποίθηση με τα δικά μου set up!
 
Ειλικρινά εκτός των φυσιγγίων με λίγα γραμμάρια για τσίχλα, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα πάω για φάσσα ή παπί με κάποιο εμπορικό φυσίγγιο! Έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη ενώ αντίθετα έχω κερδίσει αυτοπεποίθηση με τα δικά μου set up!
Εγώ τα μόνο εμπορικό που ρίχνω σε παπι είναι gorilla 34/36.. όχι τόσο το 36 δεν μου αρεση πολύ την δουλειά του την κάνη ομως το 34 ειναι εξερετικο
 
Αντιτζελο?
Due pezzi.😎
Το ίδιο είναι. Δεν το ήξερα καθόλου αυτό το βύσμα και τώρα το έψαξα. Να είναι καλά ο Νίκος που έβαλε φωτογραφίες που φαίνεται καλά πως είναι και από μέσα.

Μικρή παράθεση από Ιταλικό φόρουμ:
Ragazzi.. questa è una borra Max antigelo che veniva prodotta dalla ditta MAIONCHI , ora attuale NOBEL SPORT, a mio avviso è una delle migliori borre mai prodotte , effettivamente è un pò macchinosa da caricare , però ti ripaga con tiri davvero importanti, io lo usata tanto nel calibro 12 e ora nel calibro 20 peccato che non viene prodotta per il calibro 28 .....
ΠΗΓΗ


Max Antigelo=NSI Due Pezzi
 
Τώρα το κατάλαβα Νίκο. Ευχαριστώ.
Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο συγκεντρωτήρα.
Πάρα πολύ παλιός και πασίγνωστος συγκεντρωτήρας, πατέντα της MAIONCHI, πολύ πρίν αυτή μετεξελιχθεί - μετονομαστεί σε Nobel Sport Italia (NSI) ... Τον χρησιμοποιούσε σχεδόν σε όλα της τα φυσίγγια (τα διάσημα τότε AZ-20, M-SPEED, PERCORSO DI CACCIA, κλπ.) από τα 24 γρ. (skeet - trap) μέχρι και τα 36 γρ. ... Ίσως και σε περισσότερα γρ. που δεν θυμάμαι, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ...
Ήταν στην ουσία ένα βύσμα για όλα !!! Και ρύθμιζαν το ύψος, ανάλογα με τη γόμωση, από το εσωτερικό "σωληνάκι", με την ανάλογη αναδίπλωση των χειλιών του, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία ...
Πολλοί τον λένε antigelo, εγώ θεωρώ ότι η ονομασία αυτή είναι αυθαίρετη, και δεν προκύπτει από πουθενά ... είχα ξαναγράψει παλαιότερα την άποψή μου αυτή:
https://www.hunterslife.gr/forums/t...αδοσιακές-βυσματώσεις.2040/page-7#post-396719
 
Πάρα πολύ παλιός και πασίγνωστος συγκεντρωτήρας, πατέντα της MAIONCHI, πολύ πρίν αυτή μετεξελιχθεί - μετονομαστεί σε Nobel Sport Italia (NSI) ... Τον χρησιμοποιούσε σχεδόν σε όλα της τα φυσίγγια (τα διάσημα τότε AZ-20, M-SPEED, PERCORSO DI CACCIA, κλπ.) από τα 24 γρ. (skeet - trap) μέχρι και τα 36 γρ. ... Ίσως και σε περισσότερα γρ. που δεν θυμάμαι, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ...
Ήταν στην ουσία ένα βύσμα για όλα !!! Και ρύθμιζαν το ύψος, ανάλογα με τη γόμωση, από το εσωτερικό "σωληνάκι", με την ανάλογη αναδίπλωση των χειλιών του, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία ...
Πολλοί τον λένε antigelo, εγώ θεωρώ ότι η ονομασία αυτή είναι αυθαίρετη, και δεν προκύπτει από πουθενά ... είχα ξαναγράψει παλαιότερα την άποψή μου αυτή:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαστικά-κυάθια-συγκεντρωτήρες-και-παραδοσιακές-βυσματώσεις.2040/page-7#post-396719
Σε καποιες βαριες γομωσεις για υδροβια το πλαστικο υλικο του ηταν διαφορετικο, δεν σκληρηνε-παγωνε απο το κρυο , και το ονομασαν antigelo. Τωρα η NSI βλεποντας τη συγχυση με τα ονοματα μαλλον, τον ονομαζει πλεον nsi clasik
Ολη η φημη και η μεγενθυση της NSI οφειλεται σε αυτον , και στην tecna βεβαια
 
Τα λυπάμαι ρε Λιάκο!
Είναι και καλά σκάγια,του Πουλάκη.
Πουλακι θα τα φαει γεροντα παλι :)
Ονομα και πραμα
Χαρας το κουραγιο σου να κοσκινιζεις σκαγια!
Καλη υπομονη

Κανε και συ την συνταγη του Ευριπιδη με 3 τυρια και τελος.big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top