Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ξέρω πολλούς που δεν το αλλάζουν με τίποτε στο παπί........ Όπως και το formula 206 της nobel sport με τον αποσπώμενο πάτο,αυτό που σταμάτησε να βγαίνει ,ακόμη καλύτερο..........
Το gorilla 34 αν δε κάνω λάθος γεμίζεται
688 1,70x34......... formula 206 s......
Μακάρι τουλάχιστον να μην του αλλάξουν το στήσιμο γιατί από τιμή έχει ξεφύγει και αυτό. Ας το πληρώνουμε αλλά να είναι αυτό που πρέπει
 
Οπως σου ειπε ποιο πανω ο φιλος μας...Οπλο ειναι... Βραζιλιανικο....ποζε.
Το συγκεκριμενο που κανω δοκιμες...Εχει....76 εκατοστα καννες αχρωμιωτες.1* -3* αστρα σταθερα με
18,3 αυλο...και κατα τις μετρησεις του Βασιλη gvp900...4 εκατοστα κωνο. και ειναι μαγκνουμ !!
Να σου πω και το αλλο...για εχεις μια ιδεα..
Την Μπερετα Α-390 -που εχω...και αυτη μαγκνουμ με χρωμιωμενη καννη 66 εκατοστα με εσωτερικα τσοκ
και 18,3 αυλο και αυτη...Ο δε κωνος της...παλι κατα τις μετρησεις του Βασιλη gvp900 ειναι 2,5 εκατοστα..
Και στα δυο οπλα...οτι βαλω στην θαλαμη τους...αυτο θα βγαλουν...Το ενα συναγωνιζετε το αλλο...με
αποκλισεις στο 2-3-4% το 5% δεν το εχουν....Αλλα σε γενικες γραμμες η Μπερετα μου δινει καλυτερες
τουφεκιες...και με τα 3*αστρα και με το φουλ τσοκ .
Τι να πιστεψω λοιπον εγω απο κωνους και καννες φιλε μου ?? Στο φυσιγγιο πιστευω !!
Δεν το λεω ουτε για αντιπαραθεση...ουτε για να μειωσω την προσπαθεια που εχεις κανει με τους κωνους..
Απλα σου λεω τι βλεπω εγω...μεσα απο τις δοκιμες μου !!! :)

ΥΓ. Επανω στο τραπεζι των δοκιμων βλεπεις και το ΒΟΙΤΟ - Φωτο....
Αφού λοιπόν το είπε ο Νίκος, πραγματικά το Boito έχει κώνους στα 4cm περίπου και η Beretta 390 στα 2,5cm.
Τόσο τους μέτρησα.

Για την απόδοση των κανών απάντησε ο Νίκος.
 
Last edited:
Το πρωτο μηνυμα το εσβησα...ηταν απρεπες και βαρυ..
Φιλε πιστευω οτι θα πιασει το 100% της συγκεντρωσης σε αυτα τα μετρα...
Εαν θελεις...αυριο το δοκιμαζω με αλευρι !! :)
Καλησπέρα σας,

Συνήθως το αλεύρι/buffer, το χρησιμοποιούμε σε βαρύτερες ή βαριές γομώσεις και συνήθως σε πιο χοντρά σκάγια.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το αλεύρι θα βοηθήσει/βελτιώσει εξίσου και τις πιο ελαφρές γομώσεις π.χ. από 28 γραμμάρια και με ψιλά σκάγια #8,9 κλπ.
Δηλαδή αν το αλεύρι/buffer, έχει αξία να το χρησιμοποιούμε σε όλες τις συνταγές μας με (ίσως) ανάλογη μείωση του βάρους των σκαγιών.
Λογικά σε μια συνταγή που ήδη χρησιμοποιούμε για τις τσίχλες, με το αλεύρι θα έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα, συγκέντρωση και διάτρηση, με ελάχιστες (αμελητέες) παραπάνω πιέσεις.
Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σας,

Συνήθως το αλεύρι/buffer, το χρησιμοποιούμε σε βαρύτερες ή βαριές γομώσεις και συνήθως σε πιο χοντρά σκάγια.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το αλεύρι θα βοηθήσει/βελτιώσει εξίσου και τις πιο ελαφρές γομώσεις π.χ. από 28 γραμμάρια και με ψιλά σκάγια #8,9 κλπ.
Δηλαδή αν το αλεύρι/buffer, έχει αξία να το χρησιμοποιούμε σε όλες τις συνταγές μας με (ίσως) ανάλογη μείωση του βάρους των σκαγιών.
Λογικά σε μια συνταγή που ήδη χρησιμοποιούμε για τις τσίχλες, με το αλεύρι θα έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα, συγκέντρωση και διάτρηση, με ελάχιστες (αμελητέες) παραπάνω πιέσεις.
Ευχαριστώ

Περιμενε λιγο Καπτεν μου....ΕΧΩ τετοια δοκιμη....δωσε μου λιγο χρονο να την ανεβασω...και να βγαλεις τα
συμπερασματα σου !!! :)
 
Αφού λοιπόν το είπε ο Νίκος, πραγματικά το Boito έχει φτιαγμένους κώνους στα 4cm περίπου και η Beretta 390 στα 2,5cm που είναι μαμά.
Τόσο τους μέτρησα.

Για την απόδοση των κανών απάντησε ο Νίκος.

Βασιλη δεν ξερω εαν το ΒΟΙΤΟ εχει φτιαγμενο κωνο....Μεταχειρισμενο το πηρα το οπλο...
Μηπως ο κωνος ειναι απο την μαμα του ετσι ?? Δλδ 4 εκατοστα ??
Δεν ξερω ρωταω....φιλε !!!
 
Βασιλη δεν ξερω εαν το ΒΟΙΤΟ εχει φτιαγμενο κωνο....Μεταχειρισμενο το πηρα το οπλο...
Μηπως ο κωνος ειναι απο την μαμα του ετσι ?? Δλδ 4 εκατοστα ??
Δεν ξερω ρωταω....φιλε !!!
Δεν ξέρω Νίκο, μπορεί ... θα το ξαναμετρήσουμε σήμερα για σιγουριά.
Με το που το είδα όμως, χωρίς να το μετρήσω σου είπα ότι έχει μακρύ κώνο.
 
Καλησπέρα σας,

Συνήθως το αλεύρι/buffer, το χρησιμοποιούμε σε βαρύτερες ή βαριές γομώσεις και συνήθως σε πιο χοντρά σκάγια.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το αλεύρι θα βοηθήσει/βελτιώσει εξίσου και τις πιο ελαφρές γομώσεις π.χ. από 28 γραμμάρια και με ψιλά σκάγια #8,9 κλπ.
Δηλαδή αν το αλεύρι/buffer, έχει αξία να το χρησιμοποιούμε σε όλες τις συνταγές μας με (ίσως) ανάλογη μείωση του βάρους των σκαγιών.
Λογικά σε μια συνταγή που ήδη χρησιμοποιούμε για τις τσίχλες, με το αλεύρι θα έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα, συγκέντρωση και διάτρηση, με ελάχιστες (αμελητέες) παραπάνω πιέσεις.
Ευχαριστώ

Εδω κοιτα Καπτεν μου!!

εικόνα_Viber_2021-02-06_05-30-30.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-06_05-30-40.jpg
ΧΩΡΙΣ ΑΛΕΥΡΙ.

εικόνα_Viber_2021-02-06_05-31-34.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-06_05-35-07.jpg

Πιστευω οτι καποιες αποριες σου θα ''λυθουν'' Καπτεν !!! :)
 
Μα ποιός είσαι ;
Η Δομή είσαι ;
.love.
Ο Μαστρο Νίκος,
Έχει μοχθήσει πολύ και μας προσφέρει απλόχερα τις γνώσεις του και τις προσπάθειες του.
Για τον λόγο αυτό, χαίρει της άπειρης εκτίμησης μας και του σεβασμού μας!
 
Last edited:
Καλησπέρα σας,

Συνήθως το αλεύρι/buffer, το χρησιμοποιούμε σε βαρύτερες ή βαριές γομώσεις και συνήθως σε πιο χοντρά σκάγια.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το αλεύρι θα βοηθήσει/βελτιώσει εξίσου και τις πιο ελαφρές γομώσεις π.χ. από 28 γραμμάρια και με ψιλά σκάγια #8,9 κλπ.
Δηλαδή αν το αλεύρι/buffer, έχει αξία να το χρησιμοποιούμε σε όλες τις συνταγές μας με (ίσως) ανάλογη μείωση του βάρους των σκαγιών.
Λογικά σε μια συνταγή που ήδη χρησιμοποιούμε για τις τσίχλες, με το αλεύρι θα έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα, συγκέντρωση και διάτρηση, με ελάχιστες (αμελητέες) παραπάνω πιέσεις.
Ευχαριστώ
Σε όλο το εύρος γραμμαρίων βελτιώνει το αλεύρι την τουφεκια.. Απλά θέλει μεγάλη υπομονή....ΠΧ στα τσιχλοφυσιγγα θα σε φάει η ζυγαριά και το ανακάτεμα για 200 φυσίγγια.
 
Δεν ξέρω Νίκο, μπορεί ... θα το ξαναμετρήσουμε σήμερα για σιγουριά.
Με το που το είδα όμως, χωρίς να το μετρήσω σου είπα ότι έχει μακρύ κώνο.

Ναι να το ξανα μετρησουμε....Στο στικακι...να αντιγραψουμε οτι εχω στον υπολογιστη να μην ξεχασουμε
Βασιλη μου !!!
Εχει 20 χρονια υδρωτα εχει μεσα...Μην πανε χαμενες τοσες δοκιμες φιλε !!!
 
Σε όλο το εύρος γραμμαρίων βελτιώνει το αλεύρι την τουφεκια.. Απλά θέλει μεγάλη υπομονή....ΠΧ στα τσιχλοφυσιγγα θα σε φάει η ζυγαριά και το ανακάτεμα για 200 φυσίγγια.

Εχεις δικιο Γιωργο...Στα τσιχλοφυσιγγια...το θεωρω υπερβολη φιλε....
Μονο σε δοκιμες εχω βαλει...
Στο κυνηγι μια φορα δοκιμασα...οκ τουφεκος δεν ειμαι το ξερω....αλλα τα φυσιγγια εκοβαν πραγματικα
μακρια φιλε !!!
 
Σε όλο το εύρος γραμμαρίων βελτιώνει το αλεύρι την τουφεκια.. Απλά θέλει μεγάλη υπομονή....ΠΧ στα τσιχλοφυσιγγα θα σε φάει η ζυγαριά και το ανακάτεμα για 200 φυσίγγια.
Παρε μια βοηθο να ανακατευει .exciting.
 
Ο Μαστρο Νίκος,
Έχει μοχθήσει πολύ και μας προσφέρει απλόχερα τις γνώσεις του και τις προσπάθειες του.
Για τον λόγο αυτό, χαίρει της άπειρης εκτίμησης μας και του σεβασμού μας!

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Καπτεν μου !!!:)

Ολοι βοηθανε...ο καθε ενας με τον τροπο του....Ειμαστε μια πολυ καλη παρεα...και πολυ δυνατή θα ελεγα !!!
Εχει πολλα διαμαντια η παρεα μας... !!!! :) :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top