Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σε όλο το εύρος γραμμαρίων βελτιώνει το αλεύρι την τουφεκια.. Απλά θέλει μεγάλη υπομονή....ΠΧ στα τσιχλοφυσιγγα θα σε φάει η ζυγαριά και το ανακάτεμα για 200 φυσίγγια.
Σίγουρα είναι μπελάς.
Εντούτοις αποζημιώνεσαι από τα κέφια που κάνεις.
Άλλωστε αυτή είναι η ιδιογόμωση και η διαφορά της από το φυσίγγιο παραγωγής.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν μπορείς να συγκρίνεις κόστος φυσιγγίου παραγωγής με του ιδιογομωτή.
Το κουτί του ιδιογομωτή δεν έχει κόστος αλλά αξία.
Εμπεριέχει, μαζί με τα έξοδα, μεράκι, μόχθο, προσπάθεια και πολύ αγάπη για αυτό που κάνεις.
 
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Καπτεν μου !!!:)

Ολοι βοηθανε...ο καθε ενας με τον τροπο του....Ειμαστε μια πολυ καλη παρεα...και πολυ δυνατή θα ελεγα !!!
Εχει πολλα διαμαντια η παρεα μας... !!!! :) :cool:
Είμαστε πραγματικά πολύ δυνατή ομάδα.
Όλα τα παιδιά !!!
 
Είμαστε πραγματικά πολύ δυνατή ομάδα.
Όλα τα παιδιά !!!

Ναι....και οταν λεω κατι το πιστευω...
Σε ολους τους τομεις....εχουμε διαμαντια....:cool:
Δεν θα πω ονοματα....σιγουρα καποιον θα ξεχασω και δεν θελω να αδικησω κανεναν !! :)
 
Οι κώνοι και των δύο όπλων μπορούν να θεωρηθούν μακριοι, γιατί ήδη οι γωνίες τους είναι γύρω. στις 4°, καμία σχέση με τους κοντούς κώνους των 10 έως15 εκατοστών. Θα είχε ενδιαφέρον να μετρουσατε και την διάμετρο της θαλαμης έστω και μόνο στην αρχή της. Όσο για τους κώνους που διαφημίζουν κάποιοι των 30 και 40 εκατοστών, στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για κώνους μετάβασης από θαλάμη σε αυλό, αλλά για κωνικους αυλους. Κάννες με όλο το μήκος τους κωνικο, δοκιμάστηκαν από πολλούς κατασκευαστές και ΌΛΟΙ απογοητευτηκαν από την απόδοση τους.
 
Ναι να το ξανα μετρησουμε....Στο στικακι...να αντιγραψουμε οτι εχω στον υπολογιστη να μην ξεχασουμε
Βασιλη μου !!!
Εχει 20 χρονια υδρωτα εχει μεσα...Μην πανε χαμενες τοσες δοκιμες φιλε !!!
Νίκο πάρε ένα αποθηκευτικό εργαλείο πχ 1Τ που να μην το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο και βαλτα όλα για σιγουριά. Έχε ταυτόχρονα και ένα στικακι που είναι πιο εύχρηστο για κάθε μέρα.
 
Νίκο πάρε ένα αποθηκευτικό εργαλείο πχ 1Τ που να μην το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο και βαλτα όλα για σιγουριά. Έχε ταυτόχρονα και ένα στικακι που είναι πιο εύχρηστο για κάθε μέρα.

Βρε Γιαννη μου...Εφοσον ξερεις...ειμαι γκαγκαου με ολα αυτα...Ειναι ''κινεζικα'' αυτα που μου λες φιλαρα μου !!
Θα ειναι εδω σε λιγο ο Βασιλης...και θα βγαλουμε ακρη φιλε !!
Χιλια ευχαριστω φιλε !! :)
 
Πιθανολογω ότι είναι στα 35 +-2μετρα από κάτι παρόμοιες δοκιμές που έχω με ένα 694 με ic ενός φίλου. Όντως και εγώ στα 28αρια νο8.5 συνήθως 420-430 βρίσκω...
Θα το δώ πόσα μέτρα ήταν.
Πιστεύω σωστή δοκιμή θα γίνει με τα φυσίγγια του μ. Νίκου.
Την επόμενη φορά.
Θα ρίξω κ με το 686s 75άρι σταθερό 1-3.
Οσες φορές το έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα ήταν πίσω.
18.3 αυλός μαμά κώνο αλλά ΠΟΛΥ ριγμένο.
Αυτό θα κοντραριστεί με fr. campa 75άρι 1-3 18.5 κάτω 18.4 πάνω κ bohler antinit κάννες.
Μόνος μου δεν θα κάνω ποτέ δοκιμή για ευνόητους λόγους.
Παντα με κόσμο μπροστα κ μέτρημα στα ίσια.
Αν έλεγα ότι οι τουφεκιες του dt ήταν στα 40 + το θεωρώ κοροιδία ΚΑΙ για τον εαυτό μου.
 
Οι κώνοι και των δύο όπλων μπορούν να θεωρηθούν μακριοι, γιατί ήδη οι γωνίες τους είναι γύρω. στις 4°, καμία σχέση με τους κοντούς κώνους των 10 έως15 εκατοστών. Θα είχε ενδιαφέρον να μετρουσατε και την διάμετρο της θαλαμης έστω και μόνο στην αρχή της. Όσο για τους κώνους που διαφημίζουν κάποιοι των 30 και 40 εκατοστών, στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για κώνους μετάβασης από θαλάμη σε αυλό, αλλά για κωνικους αυλους. Κάννες με όλο το μήκος τους κωνικο, δοκιμάστηκαν από πολλούς κατασκευαστές και ΌΛΟΙ απογοητευτηκαν από την απόδοση τους.
Εκτός την merkel που τρέχει με κωνικοτητα η κανη 1/10.000 είναι όλη απειροελάχιστα κωνική .Ούτε και το τσοκ αποδίδει το τελείως κωνικό καλύτερα το ορθότερο είναι να έχει μικρό παραλληλο στο τέλος της τάξεως 1.5/2 εκ το πολύ
 
Θα το δώ πόσα μέτρα ήταν.
Πιστεύω σωστή δοκιμή θα γίνει με τα φυσίγγια του μ. Νίκου.
Την επόμενη φορά.
Θα ρίξω κ με το 686s 75άρι σταθερό 1-3.
Οσες φορές το έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα ήταν πίσω.
18.3 αυλός μαμά κώνο αλλά ΠΟΛΥ ριγμένο.
Αυτό θα κοντραριστεί με fr. campa 75άρι 1-3 18.5 κάτω 18.4 πάνω κ bohler antinit κάννες.
Μόνος μου δεν θα κάνω ποτέ δοκιμή για ευνόητους λόγους.
Παντα με κόσμο μπροστα κ μέτρημα στα ίσια.
Αν έλεγα ότι οι τουφεκιες του dt ήταν στα 40 + το θεωρώ κοροιδία ΚΑΙ για τον εαυτό μου.
Ωραιο το καμβα, θα θελα να δω πως θα ριξει :)
 
Μην ακούω τέτοια!
Όπως έμαθες να μετράς με το φιλερακι τις βαλβίδες,θα μάθεις να πατάς 5 πλήκτρα!🙂
Να ακους φιλε...και ακου και αυτο !!!
Αρνειται το μυαλο πλεον να μαθει...Μαθαινει μονο αυτα που του αρεσουν !!!
50 χρονια συνεχεια ''εξετασεις'' εδινε λογω επαγγελματος...για να μην ακουσω κακια κουβεντα...
Κουραστηκε...αλλα με εβγαλε απροπροσωπο...αυτο μετραει...Μαστορας εισαι και καταλαβαινεις τι λεω !!!
Τα υπολοιπα τα φερνω βολτα . Ηρθε ο Βασιλης...και σε μιση ωρα τα ''ασφαλισε'' ολα....Τα εβαλε σε στικακι...
και ξεκινω απο την αρχη!!!
Κατι για 5500 χιλιαδες δοκιμες μου ειπε...αλλα ισως να μην καταλαβα καλα...
Οπως και ν'αχει....ασφαλισμενα ειναι...και εγω συνεχιζω να ''φορτωνω''...
Υγεια να εχουμε να κανουμε αυτο που μας αρεσει...και το μυαλο να κανει και να μαθαινει αυτα που γουσταρει
φιλαρα μου !!!
Το σημαντικο ειναι...οτι στην ιδιογομωση δουλευει και δουλευει πολυ καλα....( για μενα και τα γουστα μου )...
και οταν ανεβαζει στροφες και μπαινει στα κοκκινα.... του λεω....ωπα...μεγαλε...κοψε στροφες...θα εκραγουμε !!! :D

Μετρησαμε παλι τον κωνο του ΒΟΙΤΟ 4,5 εκατοστα τον εβγαλε ο Βασιλης...πηγαμε ηπιαμε τις μπυρες μας
φαγαμε τα κοψιδια μας...και ολοι χαρουμενοι και ευτυχισμενοι!!! ;) :)🥰
 
Θα το δώ πόσα μέτρα ήταν.
Πιστεύω σωστή δοκιμή θα γίνει με τα φυσίγγια του μ. Νίκου.
Την επόμενη φορά.
Θα ρίξω κ με το 686s 75άρι σταθερό 1-3.
Οσες φορές το έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα ήταν πίσω.
18.3 αυλός μαμά κώνο αλλά ΠΟΛΥ ριγμένο.
Αυτό θα κοντραριστεί με fr. campa 75άρι 1-3 18.5 κάτω 18.4 πάνω κ bohler antinit κάννες.
Μόνος μου δεν θα κάνω ποτέ δοκιμή για ευνόητους λόγους.
Παντα με κόσμο μπροστα κ μέτρημα στα ίσια.
Αν έλεγα ότι οι τουφεκιες του dt ήταν στα 40 + το θεωρώ κοροιδία ΚΑΙ για τον εαυτό μου.

Δεν εχει σημασια με τι οπλο θα ριξεις....Με οτι οπλο γουσταρεις ριξε !!
Το σημαντικο ειναι να εχεις ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΡΑ...Το οπλο σταθερο και οχι μονο στον ωμο..
Βαλε ενα καλαμι ορθιο στο εδαφος και η ακρη της καννης να παντα στο ιδιο σημειο..
Επισεις...σε αυτα τα αλευρωμενα που σου εδωσα...δεν θυμαμαι εαν εχουν Ν7,5 ή Ν8,5 σκαγια μεσα....
Εαν θυμασαι εσυ ΟΚ...
Εαν δεν θυμασαι σφαξε ενα και μετρησε τα σκαγια...Αυτα ειναι τα βασικα Αρη μου !!!
Μην κανεις δοκιμες στο ποδαρι....εννοω ορθιος και χωρις να ειναι στηριγμενο το οπλο φιλαρα μου !!

Ριχτα ολα...κανε τις δοκιμες σου και το κεφι σου...και εαν σου αρεσουν... θα σου χαρησω και αλλα !!! :)
 
Για τις δοκιμές συγκέντρωσης η απόσταση είναι πολύ σημαντική.
Αν θες απλά να συγκρίνεις 2 όπλα δεν είναι, αλλά γιατί να μην ρίξεις από την στάνταρ απόσταση των 36,5μ ?
(Ο Νίκος νομίζω ότι από #8 και πάνω ρίχνει από τα 30μ.)
Εγώ ακόμη και τα #8 τα ρίχνω στα 36,5μ γιατί βαριέμαι να μετράω σκάγια. 😜
Αν ενδιαφερόμαστε για φυσίγγι των 60μ καλό είναι να ρίχνουμε μια στα 36,5 και την δεύτερη στα 60.
Οι αποστάσεις αυτές από το στόμιο πάντα.

Τα σκάγια που περιέχει το φυσίγγι επίσης σημαντικά αν θέλεις να βγάλεις σωστό ποσοστό.
Αν πάλι θες απλά να συγκρίνεις μετράς τα σκάγια στον κύκλο και δεν βγάζεις ποσοστό.

Στην τουφεκιά επίσης πρέπει να είσαι σε θέση να καθορίσεις ένα κέντρο.
Αν τα σκάγια είναι αχταρμάς χωρίς κέντρο δεν ξέρεις που να βάλεις τον κύκλο.

Δοκιμάζουμε 3 ίδια φυσίγγια τουλάχιστον για να δούμε σταθερότητα αν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το συγκεκριμένο φυσίγγι, αλλά είναι ταλαιπωρία και δεν το κάνω, προτιμώ να ρίξω 3 διαφορετικά στις συγκριτικές.
Αν υπάρχει σημαντική διαφορά θα φανεί.

Μια σωστή φωτό κάθετα τον πίνακα ώστε να φαίνεται ολόκληρος και αυτή είναι όλη η ιστορία.

Μια σωστή φωτό του πίνακα είναι η παρακάτω.
Κοντά ώστε να ξεχωρίζουν τα σκάγια και να φαίνονται όλες οι άκρες του και τελείως κάθετη, με την κάμερα περίπου στο κέντρο του πίνακα.
Καθαρίστε τον φακό από δαχτυλιές και εστιάστε την κάμερα στον πίνακα για να μην βγει θολή η φωτογραφία.

IMG_20220619_152028.jpg
 
Σημερινες δοκιμες....
Εριξα παλι το EXPRESS 28 για επιβεβαιωση ...Εχει καποιες αποκλισεις...αλλα απο εμπορικο φυσιγγιο
δυσκολα θα δειτε καρμπον τουφεκιες...Η τουφεκια παλι ''ξερή'' και κοφτή !!!
ΣΤΑ 30 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετρα παντα...και με τον ''σιδεριά'' το ΒΟΙΤΟ !! :)

30 μετρα.


εικόνα_Viber_2023-08-05_11-47-10-751.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-05_11-48-53-133.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-05_11-49-09-432.jpg

Απο το σφαγμενο EXPRESS 28...πηρα τα υλικα του....τροποποιησα το σεταπ....και πηρα αυτο....με την
ιδια δοσολογια.

εικόνα_Viber_2023-08-05_11-49-19-040.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-05_11-49-26-802.jpg

Συνεχιζω.. με δοκιμες..:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top