Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Με αλλαγη καψουλιου σε 686 και με z2m που επρεπε να μου βγαλει περισοτερη ταχυτητα View attachment 54396View attachment 54397 στα 43,5 μετρα με lm ,γι'αυτο λεω οτι το uee τις καιει καλυτερα απο ολλα τα αλλα καψουλια τις ισπανικες ,το μπετονακι ειναι 5 λιτρο ;)
Δημήτρη μήπως σε αυτά τα μέτρα έπρεπε να δοκιμάσει με πιο σφιχτό τσοκ. Με ένα ** ή lf θα βλέπαμε πολύ διαφορετική εικόνα
 
Δημήτρη μήπως σε αυτά τα μέτρα έπρεπε να δοκιμάσει με πιο σφιχτό τσοκ. Με ένα ** ή lf θα βλέπαμε πολύ διαφορετική εικόνα
Δεν με ενδιαφερουν αυτα τα τσοκ !!! Δεν τα βαζω ποτε πανω στα τουφεκια μου με lm και 3αρι τσοκ κυνηγαω κατα 99%
 
Δημήτρη μήπως σε αυτά τα μέτρα έπρεπε να δοκιμάσει με πιο σφιχτό τσοκ. Με ένα ** ή lf θα βλέπαμε πολύ διαφορετική εικόνα

Κωστη μου...για να ριξεις με φουλ τσοκ ....το φυσιγγιο πρεπει να εχει το καταλληλο στησιμο για το
φουλ τσοκ....
Υπαρχουν φυσιγγια που οταν τα ριχνεις με φουλ τσοκ...αντι να μαζευουν τα βολια τα σκορπιζουν σε
βαθμο απελπισιας !!!
Βεβαια ο Μητσαρας το κατεχει το ''αθλημα'' και πολυ καλα μαλιστα...
Απο την μερια μου...στηνω να βολια μου ωστε να πεφτουν με φουλ τσοκ...και ετσι τα δοκιμαζω...και εαν
θελω να ανοιξουν...βαζω 3* ή 4* αστρα...φιλε !!!

εικόνα_Viber_2021-09-04_10-24-49-566.jpg
εικόνα_Viber_2021-09-04_10-25-15-348.jpg
εικόνα_Viber_2021-09-04_10-25-42-508.jpg

εικόνα_Viber_2022-04-16_10-42-13-646.jpg
εικόνα_Viber_2022-04-16_11-23-57-522.jpg

Ειναι το πως το ''βλεπει'' ο καθε ενας κωστη μου !!!:)
Κανενας τροπος δεν ειναι λαθος....γουστα ειναι αυτα !! :);)
 
Σαν ιδιογομωτης και εγώ ας βάλω μια δοκιμή με 8αβολα με tekna , που με τα φυσίγγια μου έχουν βαρεθεί αρκετά γουρούνια εδώ στον τόπο μου....
.
Το κοτσάνι από την ρόκα είναι γύρω στους 12 πόντους άμα θυμάμαι καλά.
Όπλο FRANCHI affinity 71cm τσοκ Carlson coyote στα 45 πραγματικά μέτρα.
Και τα σκάγια που φαίνονται είναι με το ίδιο τσοκ και μέτρα αλλά το φυσιγγι είναι με S4 και 5 νούμερο.
 
Σαν ιδιογομωτης και εγώ ας βάλω μια δοκιμή με 8αβολα με tekna , που με τα φυσίγγια μου έχουν βαρεθεί αρκετά γουρούνια εδώ στον τόπο μου....
.
Το κοτσάνι από την ρόκα είναι γύρω στους 12 πόντους άμα θυμάμαι καλά.
Όπλο FRANCHI affinity 71cm τσοκ Carlson coyote στα 45 πραγματικά μέτρα.
Και τα σκάγια που φαίνονται είναι με το ίδιο τσοκ και μέτρα αλλά το φυσιγγι είναι με S4 και 5 νούμερο.
Άλλη μια δοκιμή με 6 +1 δικό μου και αυτό πάλι με tekna ίδιο όπλο τσοκ αλλά στα 40 μέτρα, με αυτό έχω πάρει πολύ μακρινό γουρούνι που καθαρό είχε βγει γύρω στα 60 κιλα.
Υπάρχουν διαθέσιμα χαχαχ
Ωραίες τουφεκιές Χρήστο μπράβο σου!!!!
 
Σαν ιδιογομωτης και εγώ ας βάλω μια δοκιμή με 8αβολα με tekna , που με τα φυσίγγια μου έχουν βαρεθεί αρκετά γουρούνια εδώ στον τόπο μου....
.
Το κοτσάνι από την ρόκα είναι γύρω στους 12 πόντους άμα θυμάμαι καλά.
Όπλο FRANCHI affinity 71cm τσοκ Carlson coyote στα 45 πραγματικά μέτρα.
Και τα σκάγια που φαίνονται είναι με το ίδιο τσοκ και μέτρα αλλά το φυσιγγι είναι με S4 και 5 νούμερο.
Το κογιοτ ειναι εξτρα φουλ ; Το 8 βολο τι ταχυτητα εχει και τι βολια ειναι 11/0 ; Γραψε το σετ απ ! εγω δεν το εγραψα γιατι ειναι στρωματοποιηση
 
Άλλη μια δοκιμή με 6 +1 δικό μου και αυτό πάλι με tekna ίδιο όπλο τσοκ αλλά στα 40 μέτρα, με αυτό έχω πάρει πολύ μακρινό γουρούνι που καθαρό είχε βγει γύρω στα 60 κιλα.
Είσαι εργαλείο μεγάλο!
 
Κωστη μου...για να ριξεις με φουλ τσοκ ....το φυσιγγιο πρεπει να εχει το καταλληλο στησιμο για το
φουλ τσοκ....
Υπαρχουν φυσιγγια που οταν τα ριχνεις με φουλ τσοκ...αντι να μαζευουν τα βολια τα σκορπιζουν σε
βαθμο απελπισιας !!!
Βεβαια ο Μητσαρας το κατεχει το ''αθλημα'' και πολυ καλα μαλιστα...
Απο την μερια μου...στηνω να βολια μου ωστε να πεφτουν με φουλ τσοκ...και ετσι τα δοκιμαζω...και εαν
θελω να ανοιξουν...βαζω 3* ή 4* αστρα...φιλε !!!

View attachment 54417
View attachment 54420
View attachment 54421

View attachment 54422
View attachment 54423

Ειναι το πως το ''βλεπει'' ο καθε ενας κωστη μου !!!:)
Κανενας τροπος δεν ειναι λαθος....γουστα ειναι αυτα !! :);)
Εισαι καλλιτεχνης Νικολαε.
 
Δεν με ενδιαφερουν αυτα τα τσοκ !!! Δεν τα βαζω ποτε πανω στα τουφεκια μου με lm και 3αρι τσοκ κυνηγαω κατα 99%
Και πολύ καλά κάνεις γιατί και εγώ το ίδιο κάνω.. Τα *** αστρα είναι που γεμίζουν την τσάντα. Τα εξειδικευμένα σφιχτά είναι για τις λίγες μακρινές εντυπωσιακές τουφεκιες που θυμόμαστε όμως σε όλη μας την ζωή
 
Κωστη μου...για να ριξεις με φουλ τσοκ ....το φυσιγγιο πρεπει να εχει το καταλληλο στησιμο για το
φουλ τσοκ....
Υπαρχουν φυσιγγια που οταν τα ριχνεις με φουλ τσοκ...αντι να μαζευουν τα βολια τα σκορπιζουν σε
βαθμο απελπισιας !!!
Βεβαια ο Μητσαρας το κατεχει το ''αθλημα'' και πολυ καλα μαλιστα...
Απο την μερια μου...στηνω να βολια μου ωστε να πεφτουν με φουλ τσοκ...και ετσι τα δοκιμαζω...και εαν
θελω να ανοιξουν...βαζω 3* ή 4* αστρα...φιλε !!!

View attachment 54417
View attachment 54420
View attachment 54421

View attachment 54422
View attachment 54423

Ειναι το πως το ''βλεπει'' ο καθε ενας κωστη μου !!!:)
Κανενας τροπος δεν ειναι λαθος....γουστα ειναι αυτα !! :);)
κ Νίκο δεν έχω ιδέα από 'χοντρα' αλλά απ ότι κατάλαβα το έχεις σπουδάσει και το γουρουνοφυσιγγο.
 
Λοιπόν σήμερα το μεσημεράκι είχε βολτίτσα με τον φίλο Κώστας 63 στον Ασπρόπυργο για ξεμουδιασμα στα πιατάκια μετά τις διακοπές. Ωραία περάσαμε και βρήκαμε ευκαιρία να δοκιμάσουμε και μερικά φυσιγγια (ως επί το πλείστον του ρουμελιωτη) και τσοκ για να δούμε μέχρι ποια μέτρα αποδίδουν για σκοπευτικη χρήση αλλά και για το κυνηγι. Οπλα: το beretta 694 του φίλου Κώστα και η beretta 391 η δική μου. Τελειώνω με τις μετρήσεις και σε κάνα 30-45' λεπτά θα ανεβάσω τις δοκιμές.. Αναμείνατε...
 
Σαν ιδιογομωτης και εγώ ας βάλω μια δοκιμή με 8αβολα με tekna , που με τα φυσίγγια μου έχουν βαρεθεί αρκετά γουρούνια εδώ στον τόπο μου....
.
Το κοτσάνι από την ρόκα είναι γύρω στους 12 πόντους άμα θυμάμαι καλά.
Όπλο FRANCHI affinity 71cm τσοκ Carlson coyote στα 45 πραγματικά μέτρα.
Και τα σκάγια που φαίνονται είναι με το ίδιο τσοκ και μέτρα αλλά το φυσιγγι είναι με S4 και 5 νούμερο.

Άλλη μια δοκιμή με 6 +1 δικό μου και αυτό πάλι με tekna ίδιο όπλο τσοκ αλλά στα 40 μέτρα, με αυτό έχω πάρει πολύ μακρινό γουρούνι που καθαρό είχε βγει γύρω στα 60 κιλα.

Xρηστο ωραιες βολες και συγκεντρωσεις !!!
Στειλε μου τα σεταπ σε ΠΜ ...να τα στησω και να τα μετρησω βρε φιλε !!!! :)
 
1ον οι δοκιμές του φίλου Κώστα 63 με το σκοπευτικο του beretta 694 ώστε να δούμε τα όρια των τσοκ του.. Στα 35 μέτρα με τσόκ LM απλό και ported, με 4 αστρα και skeet 5.5* στα ίδια μέτρα και μια με το skeet στα 30μετρα. Φυσιγγιο:Ρουμελιωτης κυνηγετικο 28γρ νο8.5. Συμπερασματα: Skeet και 4αστρα επαρκούν οριακά μέχρι τα 30 μέτρα. Τα LM έχουν και τα 35 μέτρα κατά την αποψη μου με το συγκεκριμένο φυσιγγιο. DSC_0367.JPGDSC_0368.JPGDSC_0371.JPGDSC_0372.JPGDSC_0370.JPG
 
Δοκιμές νο2: εργοστασιακό τσοκ *** vs kicks mod στα 35 μέτρα με φυσιγγια ρουμελιωτη 30γρ νο8.5 και ρουμελιωτη 32γρ νο8. Συμπερασματα:Όπως έχουμε ξαναπεί το kicks διαλέγει βύσματα και σε αυτό το συγκριτικό αφού με το εργοστασιακό τσοκ το 32αρι ήταν αρκετά πιο συγκεντρωτικο. Με το που μπήκε όμως το Kicks η συγκέντρωση γύρισε τούμπα στο 30αρι και μάλιστα θεαματικα. Επίσης και από τα λεγόμενα του Κώστας 63 μεγάλη η διαφορά του ήχου στην κρούση των σκαγιων στον πίνακα με το kicks. Την κατανόηση σας για τις τουφεκιες που μου έφυγαν ψηλά ειδικά στην 2η με το 30αρι που αλλοιώνει το αποτέλεσμα αλλά δεν το αλλάζει κατά τη γνώμη μου.. DSC_0374.JPGDSC_0381.JPGDSC_0379.JPGDSC_0380.JPG
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top