Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ομάδα χάζευα στις φοτο αρχείου μου καποιες δοκιμές και έπεσε το μάτι μου σε ένα από τα βασικά μου φασσοφυσιγγα και συγκεκριμένα το bp mb 36 long range το οποίο έχω δοκιμάσει στα 35 μέτρα με τρία διαφορετικά τσοκ και μου έχει δώσει ακριβώς την ίδια απόδοση συγκέντρωσης. Αυτό σημαίνει ότι και τα τρία αυτά τσοκ έχουν λογικά την ίδια συσφιξη σωστά??? Συγκεκριμένα το έχω δοκιμάσει με kicks MOD, kicks LF και με το εργοστασιακό φουλ τσοκ. Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να έχω δύο αφτερμαρκετ τσοκ ίδιας συσφιξης View attachment 54965View attachment 54966View attachment 54967
αχ !που θα παει καπου θα σε πετυχω!εχεις να ακουσεις!
 
Μετρα την εξοδο των τσοκ και πες μας σε τι οπλο τα εχεις.
Σε μια beretta 391 τα έχω αλλά δυστυχώς δεν έχω παχυμετρο
βρες παχύμετρο και μέτρα

για πες μΕ, ποια τσοκάκια έχεις (όλη την γκάμα) να σΕ πω τι να κάνεις
 
το προβλημα που συζηταμε , σε συνδυασμο με χτεσινο αρθρο
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/poia-fysiggia-tairiazoyn-sto-oplo-moy/
με εκανε να ξανασκεφτω κατι που με ειχε απασχολησει παλιοτερα.
Ήμουνα απο τοτε πεπεισμενος οτι υπαρχει το ΙΔΑΝΙΚΟ βαρος για καθε κανη , το οποιο μαλιστα θα μπορουσε να προσδιοριστει με ακριβεια.
Βασιλη , πεδιο δοξης λαμπρον :)
Ιδανικα καθε κανη θα ανεγραφε αυτο το βαρος γομωσης (και δεν θα την αγοραζε κανενας , γιατι θα νομιζε οτι με διαφορετικα βαρη θα ηταν αχρηστη .yel. )
Ο λογος που εχει παρατηρηθει οτι γενικα , τα βαρη 28, 31,5 και 35,5 , δινουν καλυτερες αποδοσεις , ειναι γιατι ταιριαζουν σε μεγαλυτερο ποσοστο κανων.
Ειναι πιθανο το οπλο του Berettakias, οπως ειναι διαμορφωμενο , να εχει ιδανικη γομωση κοντα στα 36γρ. Αυτο κυριως γιατι βλεπω πολυ καλες κατανομες με διαφορετικα τσοκ και φυσιγγια .
 
το προβλημα που συζηταμε , σε συνδυασμο με χτεσινο αρθρο
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/poia-fysiggia-tairiazoyn-sto-oplo-moy/
με εκανε να ξανασκεφτω κατι που με ειχε απασχολησει παλιοτερα.
Ήμουνα απο τοτε πεπεισμενος οτι υπαρχει το ΙΔΑΝΙΚΟ βαρος για καθε κανη , το οποιο μαλιστα θα μπορουσε να προσδιοριστει με ακριβεια.
Βασιλη , πεδιο δοξης λαμπρον :)
Ιδανικα καθε κανη θα ανεγραφε αυτο το βαρος γομωσης (και δεν θα την αγοραζε κανενας , γιατι θα νομιζε οτι με διαφορετικα βαρη θα ηταν αχρηστη .yel. )
Ο λογος που εχει παρατηρηθει οτι γενικα , τα βαρη 28, 31,5 και 35,5 , δινουν καλυτερες αποδοσεις , ειναι γιατι ταιριαζουν σε μεγαλυτερο ποσοστο κανων.
Ειναι πιθανο το οπλο του Berettakias, οπως ειναι διαμορφωμενο , να εχει ιδανικη γομωση κοντα στα 36γρ. Αυτο κυριως γιατι βλεπω πολυ καλες κατανομες με διαφορετικα τσοκ και φυσιγγια .

τετράγωνη γόμωση τα 28 γρ στο 12αρι
http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki5.php
ο @tratsis που επιμένει στα 27 γρ στο 16αρι ακριβώς αυτό κάνει

από τα μυστήρια της βλητικής επίσης είναι η πολύ καλή απόδοση των 36 γρ στο 12αρι και η εξαιρετική απόδοση του cal28
για τα 36 γρ λένε πως επειδή είναι κοντά στο 1/12 της λίβρας (περίπου 37 γρ) αρα κοντά στην θεωρητική διάμετρο του διαμ.12 γι αυτό έχει καλή απόδοση
 
τετράγωνη γόμωση τα 28 γρ στο 12αρι
http://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki5.php
ο @tratsis που επιμένει στα 27 γρ στο 16αρι ακριβώς αυτό κάνει

από τα μυστήρια της βλητικής επίσης είναι η πολύ καλή απόδοση των 36 γρ στο 12αρι και η εξαιρετική απόδοση του cal28
για τα 36 γρ λένε πως επειδή είναι κοντά στο 1/12 της λίβρας (περίπου 37 γρ) αρα κοντά στην θεωρητική διάμετρο του διαμ.12 γι αυτό έχει καλή απόδοση
Όλοι μα όλοι μου λένε 32γρ 33γρ
Ολα τα φυσίγγια που έχω ευχαριστηθεί είναι στα 36γρ..
Ρεμινκτον εξπρές.. φασιαντ
BP long range 36γρ
Γορίλλα διασποράς 36γρ
Λάμπρο παλιό κίτρινο μπι τούρμπο παλιό
Και ότι έχω φτιάξει στα 36γρ με σοκολ και MB36 είναι μια χαρά..
Και οι Αμερικανοί έκαναν καριέρα με 1¼ όλες η εταιρίες
 
18,3 αλλα εχει κανει κωνο.
Η αποδοση της κανη σου για μενα προσωπικα οφειλεται στα τσοκ και ιδιαιτερα τα kicks εχουν υψηλη αποδοση και στο φυσιγγιο που απεδειχθει σταθερο και ποιοτικο.Τωρα ο κωνος ποση διαφορα κανει δεν εχω εμπειρια σε αυτο να καταθεσω γνωμη. Θα κανω δοκιμες με τη m2 εχει και αυτη 18.3 αυλο για να δουμε αν παιζει διαφορα ο κωνος στο περιπου βεβαια γιατι καθε κανη εχει τον προσωπικο της χσρακτηρα.Το αποτελεσμα για μενα ειναι εξαιρετικο και εχω να παρατηρησω οτι το mod εχει πανομοιότυπη αποδοση με το lf ισως και ποιο ποιοτικο και νομιζω εφοσον δεν κανει την μεγαλη διαφορα δεν θα ελεγα οτι ειναι και αριστη επιλογη.Το λεω αυτο διοτι προσανατολιζομαι γαι ενα τσοκ φρενου και εκλεινα μεχρι τωρα στο lf.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top