Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ωραία πράγματα.. Με 8αρι τα κατέβαζες τα περιστερια? Σε σχέση με τα προηγούμενα 30αρια πως τα είδες? Λογικά τα καινούργια πρέπει να είναι ένα κλικ πιο αργά και πιο συγκεντρωτικα
Με 7αρια πιο ψιλό νούμερο δεν ρίχνω.αρκετα γρήγορα μου φάνηκαν και σίγουρα κάποια που πήρα ήταν πάνω από σαράντα μέτρα.περσι έριξα τα 28 κ 32.ευχαριστημενος έμεινα από τα 28αρια.πηρα και 32 φέτος αλλά δεν έριξα.
 
Με 7αρια πιο ψιλό νούμερο δεν ρίχνω.αρκετα γρήγορα μου φάνηκαν και σίγουρα κάποια που πήρα ήταν πάνω από σαράντα μέτρα.περσι έριξα τα 28 κ 32.ευχαριστημενος έμεινα από τα 28αρια.πηρα και 32 φέτος αλλά δεν έριξα.
Ωραιος.. Περιμένω να τα δοκιμάσω και εγώ σε συνθήκες κυνηγίου
 
Για τι θήραμα τα προορίζεις? Το Α1 δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στο κυνήγι. Το bp mb36 long range είναι φοβερό. Ριξτα άφοβα και τα δύο δεν θα καταλάβεις τπτ από ανάκρουση με καραμπίνα.
κλασικά για καρτέρι φάσας στα μπασίματα, μαζί με κυριαρίνες και κοτσύφια. Που τελικά ρίχνω ενα κουτί τη μερα στα μικρά, και φάσα . . . αν και που :rolleyes:, και επειδη καταληγω να ριχνω percorso n6 ,ειπα να δω κατι πιο ανετο 36-7
 
Αντε αφου ανεβαζεις δοκιμες παρε και μια που εκανα σημερα για να κοροιδευουν και οι υποληποι :p :p View attachment 54815View attachment 548166βολο 9.1 με την ς4 στα 50 μετρα με lm ! Η λαμαρινα ειναι 90 ποντους υψος
Του χρηστου ( vinci ) το σεταπ....λιγο τροποποιημενο απο εμενα ...μονο στο βυσμα ..

View attachment 54818
View attachment 54819

Οταν ξανα τσεκαρω ταχυτητα....τοτε θα σας πω τι εβγαλε...μεχρι τοτε υπομονη !!!
Φίλοι Νίκο και Δημήτρη
ανεβάστε αυτές τις δοκιμές στα "δράμια-μονόβολα"
εδώ "χάνονται" μέσα στις δοκιμές σκαγιών
 
Ααα ρε Johnny τι με φτιάνς βραδιάτικα. Ευτυχώς είμαι χασομέρης τώρα ...

Remington XLR #4 usa - #3 italy

Το χαρτί ήταν πάνω στον πίνακα και όταν τα σκάγια "σκάγανε" στον πίνακα δημιουργούνταν και άλλες τρύπες.
Μπορεί να έβαλα κάνα περισσότερο ή κάνα λιγότερο σημάδι αλλά περίπου εκεί είναι ...
Σε κάθε τρύπα δημιουργούνταν και ένα αστέρι γύρω της ... το χαρτί είναι φωτογραφημένο από την πίσω μεριά.

Πίνακα στα 36,5 πάντως δεν έχω πετύχει ποτέ κέντρο ...

View attachment 54839

View attachment 54840

Το ίδιο φυσίγγι από το ίδιο κουτί το έχω ρίξει με 3* μαμά και έδωσε 80% !!!! και με Full Briley και έδωσε 75%.
Η πρώτη σκέψη είναι ότι το μαμά τσοκ είναι καλύτερο ή το πάει καλύτερα ...
Αυτό δεν ισχύει για εμένα ...

Αυτά που ισχύουν (για εμένα) είναι ...
1. Στα καλά εμπορικά υπάρχει πάντα ένα 10-15% διακύμανση στην συγκέντρωση από φυσίγγι σε φυσίγγι.
σωστός
αλλά μην νομίζεις ότι ο Μέσος ιδιογομωτής βγάζει σταθερότερα
2. Για να πει κάποιος ότι ένα συγκεκριμένο όπλο, εμπορικό φυσίγγι και τσοκ βγάζει αυτή την συγκέντρωση με βεβαιότητα θα πρέπει να ρίξει τουλάχιστον 10 τουφεκιές και να βγάλει τον μέσο όρο. Σε μη σταθερά φυσίγγια ακόμα και 20 !!! (Δεν νομίζω ότι το κάνει ή θα το κάνει κανένας)
επαρκής στατιστικός πληθυσμός
επαρκής στατιστικός πληθυσμός
επαρκής στατιστικός πληθυσμός
επαρκής στατιστικός πληθυσμός
επαρκής στατιστικός πληθυσμός
κ.οκ.
3. Η μία τουφεκιά στα εμπορικά το μόνο που λέει είναι που περίπου βρίσκεσαι .... μπορεί η αμέσως επόμενη τουφεκιά να βρίσκεται 10% ως 15% πάνω ή κάτω.
4. Καταλαβαίνετε ότι το να ψάχνεις διαφορές συγκεντρώσεων της τάξης του 5% ή 10% πέρα από κυνηγετικά αδιάφορο είναι και ανούσιο με 1 τουφεκιά.
έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να παίζει ρόλο στην αστάθεια και η θαλάμη; φυσίγγι 70 χιλ σε θαλάμη 76;
.think.
 
Μια δοκιμη με γνησια μαλλινη....την καφε σε χρωμα....και οχι με την ασπρη.
Και οι δυο στα 10 χιλιοστα...και μεχρι τα 38 γραμμαρια γομωση μικρη η διαφορα μεταξυ τους...
Απο τα 38+ μεχρι και τα 50 υπαρχουν και εχουν διαφορές!!!

εικόνα_Viber_2022-09-05_09-56-11-438.jpg

εικόνα_Viber_2022-09-05_09-56-23-815.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-05_09-56-32-791.jpg


εικόνα_Viber_2022-09-05_09-52-49-462.jpg
εικόνα_Viber_2022-09-05_09-57-38-544.jpg
 
Ομάδα χάζευα στις φοτο αρχείου μου καποιες δοκιμές και έπεσε το μάτι μου σε ένα από τα βασικά μου φασσοφυσιγγα και συγκεκριμένα το bp mb 36 long range το οποίο έχω δοκιμάσει στα 35 μέτρα με τρία διαφορετικά τσοκ και μου έχει δώσει ακριβώς την ίδια απόδοση συγκέντρωσης. Αυτό σημαίνει ότι και τα τρία αυτά τσοκ έχουν λογικά την ίδια συσφιξη σωστά??? Συγκεκριμένα το έχω δοκιμάσει με kicks MOD, kicks LF και με το εργοστασιακό φουλ τσοκ. Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να έχω δύο αφτερμαρκετ τσοκ ίδιας συσφιξης DSC_0392.JPGDSC_0121.JPGDSC_0120.JPG
 
Ομάδα χάζευα στις φοτο αρχείου μου καποιες δοκιμές και έπεσε το μάτι μου σε ένα από τα βασικά μου φασσοφυσιγγα και συγκεκριμένα το bp mb 36 long range το οποίο έχω δοκιμάσει στα 35 μέτρα με τρία διαφορετικά τσοκ και μου έχει δώσει ακριβώς την ίδια απόδοση συγκέντρωσης. Αυτό σημαίνει ότι και τα τρία αυτά τσοκ έχουν λογικά την ίδια συσφιξη σωστά??? Συγκεκριμένα το έχω δοκιμάσει με kicks MOD, kicks LF και με το εργοστασιακό φουλ τσοκ. Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να έχω δύο αφτερμαρκετ τσοκ ίδιας συσφιξης View attachment 54965View attachment 54966View attachment 54967
Αν κ στα 45 μέτρα δεις τα ίδια‼️τότε ναι‼️
 
Ομάδα χάζευα στις φοτο αρχείου μου καποιες δοκιμές και έπεσε το μάτι μου σε ένα από τα βασικά μου φασσοφυσιγγα και συγκεκριμένα το bp mb 36 long range το οποίο έχω δοκιμάσει στα 35 μέτρα με τρία διαφορετικά τσοκ και μου έχει δώσει ακριβώς την ίδια απόδοση συγκέντρωσης. Αυτό σημαίνει ότι και τα τρία αυτά τσοκ έχουν λογικά την ίδια συσφιξη σωστά??? Συγκεκριμένα το έχω δοκιμάσει με kicks MOD, kicks LF και με το εργοστασιακό φουλ τσοκ. Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να έχω δύο αφτερμαρκετ τσοκ ίδιας συσφιξης

Όντως και στα 45 τα ίδια πράγματα.. Τι παίζει εδώ?
Εσύ θα μας πεις τι παίζει και μετά θα σου πούμε εμείς ;)
Αν ανακαλύψεις μόνο σου τι παίζει θα το πιστέψεις ευκολότερα.
Ψάχνοντας βαθύτερα, βελτιώνεσαι.

Βάρα μια με long range και mod μαμά.
 
Last edited:
Ομάδα χάζευα στις φοτο αρχείου μου καποιες δοκιμές και έπεσε το μάτι μου σε ένα από τα βασικά μου φασσοφυσιγγα και συγκεκριμένα το bp mb 36 long range το οποίο έχω δοκιμάσει στα 35 μέτρα με τρία διαφορετικά τσοκ και μου έχει δώσει ακριβώς την ίδια απόδοση συγκέντρωσης. Αυτό σημαίνει ότι και τα τρία αυτά τσοκ έχουν λογικά την ίδια συσφιξη σωστά??? Συγκεκριμένα το έχω δοκιμάσει με kicks MOD, kicks LF και με το εργοστασιακό φουλ τσοκ. Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να έχω δύο αφτερμαρκετ τσοκ ίδιας συσφιξης View attachment 54965View attachment 54966View attachment 54967
Αυτο που πρεπει επισης να σημειωσεις ειναι και η σταθεροτητα του φυσιγγιου.
 
Εσύ θα μας πεις τι παίζει και μετά θα σου πούμε εμείς ;)
Αν ανακαλύψεις μόνο σου τι παίζει θα το πιστέψεις ευκολότερα.
Ψάχνοντας βαθύτερα, βελτιώνεσαι.

Βάρα μια με long range και mod μαμά.
Εφτασεεεε..... DSC_0066.JPGΠου πάει το μυαλό σου Βασίλη???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top