Βλητικές δοκιμές

Να'σαι καλά!!
Πιστεύω για κανα λαγο, για 1η βολη ειναι αρκετό, βάση κατανομής...
...100 σκάγια Νο 4 θέλει στην απόσταση βολής κατ' ελάχιστο συμφ. με τα Αγγλικά πρότυπα, για να πέσει ο Αυτιάς...τον έχεις φίλε... :) ...

ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΙΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ.jpg
 
...100 σκάγια Νο 4 θέλει στην απόσταση βολής κατ' ελάχιστο συμφ. με τα Αγγλικά πρότυπα, για να πέσει ο Αυτιάς...τον έχεις φίλε... :) ...

View attachment 81843
Ωραιος ο Γιαννης....εγω δεν εχω ιδεα απο λαγο φυσικα, αλλα εσυ εχεις κ αποψη απο τα αγριοκουνελα...ευχαριστω για το βοηθημα Γιαννο...
 
Οποίος έχει χρόνο και χρήμα μπορεί να φτιάξει φυσηγγια… η ιδιογωμοση ήταν ένα πολύ οικονομικό χόμπι και ταυτόχρονα και ποιοτικό το πρώτο εφηγε για τα καλά…το δεύτερο θέλει κόπο σωστά το λες…ο σημερινός κυνηγός είνα πολύ ενημερωμένος πλέον ξέρει Τη να διαλέξει για τον τόπο που κυνηγαει για αυτό και ψάχνει τα υλικα… για αυτό λέω παντα δοκιμές στο παιδιο(ιδιογωμοσης η εμπορικα) και ας χάσουμε ρε αδερφέ και λίγα πουλια
 
Εδω τι εγινε ρε παιδια μου φουσκωσε το καψυλι μεχρι τυν τρυπα του επικρουστηρα ποσα μπαρ εβγαλε γαμω ιδιογωμοση με αλευριView attachment 81982View attachment 81983
Οι καλυκες Cheddite, για κάποιο λογο το κανουν αυτο συχνα λίγο ή πολυ....συνηθως γινεται οταν ειναι πολυ πατημενο το φυσιγγι με λιγοτερο απο 11mm Κ.Χ. κ με βύσματα οπου δεν περνουν πάτημα ή η φούστα τους ειναι ριχή....
(π.χ Aquila,Giovani,Diamante ή Drago)...φυσικα τα βυσματα δεν ειναι ο πρωτεύων λόγος, που γίνεται αυτο....εχει τυχει κ σε εμενα.
 
Οι καλυκες Cheddite, για κάποιο λογο το κανουν αυτο συχνα λίγο ή πολυ....συνηθως γινεται οταν ειναι πολυ πατημενο το φυσιγγι με λιγοτερο απο 11mm Κ.Χ. κ με βύσματα οπου δεν περνουν πάτημα ή η φούστα τους ειναι ριχή....
(π.χ Aquila,Giovani,Diamante ή Drago)...φυσικα τα βυσματα δεν ειναι ο πρωτεύων λόγος, που γίνεται αυτο....εχει τυχει κ σε εμενα.
Δε το γεμισα εγω δεν ξερω αν παιζει ρολο και το χαρτακι που ειχε πισω το στρογγυλό
 
Ναι και ηταν και με αλευρι
Το αλευρι δεν πειραζει εκτος και αν δεν το ειχανε υπολογισμενο στη γωμοση και βγηκε εκτος προδιαγραφων τις πυριτηδας ,μπορει να μην ηταν καλα αποθηκευμενο και να εχασε η πυριτηδα υγρασια και γιαυτο εγινε αυτο !!
Υ.γ αν ηταν με πλαστικο μπαφερ να δεις τι θα ειχε γινει !! :eek::eek::eek:
 
Το αλευρι δεν πειραζει εκτος και αν δεν το ειχανε υπολογισμενο στη γωμοση
Δημήτρη μην είσαι καθόλου βέβαιος σε αυτό, μέχρι να μετρηθουν κάποια φυσίγγια με αλεύρι και χωρίς αλεύρι, ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα. Νομίζω ότι το αλεύρι αλλάζει πολύ την pmax , αλλά μέχρι να δω μετρήσεις αξιόπιστες δεν είμαι κατηγορηματικος.
 
Υπάρχει περίπτωση, το αλεύρι να απορροφά την υγρασία της πυρίτιδας, με αποτέλεσμα το φυσίγγι να αλλάζει συμπεριφορά;
Σοφη σκεψη. Και οχι μονο της πυριτιδας , αλλα και του περιβαλλοντος πιο γρηγορα απο την πυριτιδα.
 
Τι θα ειχε γίνει;;;
Αν οντως εχει χασει την υγρασια το μπαρουτι αστα κλαφτα !!! Με το πλαστικο ανεβαζεις σιγουρα μεγαλητερες πιεσεις και γινεται πολυ πιο "σκληρο" το φυσιγγι , σε τετοια περιπτωση μου εχει σκισει ο παφυλας και οταν τον εξολκευσε το τουφεκι εγινε 4 κομματια !!
 
Υπάρχει περίπτωση, το αλεύρι να απορροφά την υγρασία της πυρίτιδας, με αποτέλεσμα το φυσίγγι να αλλάζει συμπεριφορά;
Δεν το νομιζω γιατι πρεπει να εχει πιο πολυ υγρασια το αλευρι απο το μπαρουτι αλιως δεν θα γινωτανε ετσι οταν το πατας !! Πιο πηθανο το κοβω να ποτηζει το μπαρουτι υγρασια απο το αλευρι παρα το αντιθετο
 
Εδω τι εγινε ρε παιδια μου φουσκωσε το καψυλι μεχρι τυν τρυπα του επικρουστηρα ποσα μπαρ εβγαλε γαμω ιδιογωμοση με αλευριView attachment 81982View attachment 81983
χαχα σε καλο δρομο ειναι ο φίλος που τα γεμισε Τόλη,αν δεν ειναι το σετ υπ στα ακρα μπορεί να ειναι οι καλυκες προβλήματικοι.
 
δεν το ειπα για να τον μειωσω τον άνθρωπο ρε τολη αφου ειναι γνωστής αν του δειξεις τους καλυκες θα καταλάβει αν φορτοσε πολύ η χει το πρόβλημα ο Κάλυκας.
Λογηκα θα ειναι απ τους καλυκες στους νομπελ που εβγαλε δεν εχει τετιο φενομενο κι ενωειτε δε πηρα τιποτα στραβα απο την αποσταση που πεταξε τον καλυκα δε νομιζω να ειχε υπερβολικες πιεσεις
 
Back
Top