Βλητικές δοκιμές

Μπορεί η θερμοκρασία Νίκο
Σίγουρα κι αυτο, αλλα ο Νικος μη ξεχνας, τους εχει κ αφυγραντηρες στη φυλαξη....ισως παρα ειναι στεγνό το μερος της φύλαξης.
Εξαλλου, 1 σεταπ αλλη ταχυτητα εχει το πρωι, αλλη το μεσημερι κ αλλη το βραδυ κ αλλη κάθε εποχη λογο θερμοκρασιων κι ατμοσφαιρας....κτλ κτλ κτλ...
 
Δεν νομίζω να φταίει αυτό....και εμένα έχει κωνο αλλά δεν μου έχει δώσει πάνω από 422 το ίδιο setup
Θα βγαλουμε καποιο συμπερασμα οταν ριξει με την 390 ο Νικος, γραφω καποιο γιατι δεν ξερω αν εχουν το ιδιο μηκος καννης.
 
Σίγουρα κι αυτο, αλλα ο Νικος μη ξεχνας, τους εχει κ αφυγραντηρες στη φυλαξη....ισως παρα ειναι στεγνό το μερος της φύλαξης.
Εξαλλου, 1 σεταπ αλλη ταχυτητα εχει το πρωι, αλλη το μεσημερι κ αλλη το βραδυ κ αλλη κάθε εποχη λογο θερμοκρασιων κι ατμοσφαιρας....κτλ κτλ κτλ...
Μπορει να συμβεί δεν ξερω,και εγώ με αφυγραγραντηρες τις έχω..πολλά χρόνια τώρα....το θέμα είναι να υπάρχει κατανάλωση να τις ανανεώνεις.
 
Θα βγαλουμε καποιο συμπερασμα οταν ριξει με την 390 ο Νικος, γραφω καποιο γιατι δεν ξερω αν εχουν το ιδιο μηκος καννης.

Γιωργο μου αυτην την στιγμη με ενδιαφερει να βγω στο βουνο και να ξερω τι φυσιγγιο εχω στην θαλαμη μου !!!
Δεν ειναι ωρα να λυνω ''γριφους''.....Μετα την εναρξη ο καιρος δεν αλλαζει....ο ιδιος θα ειναι...και τα φυσιγγια
θα υπαρχουν...
Τοτε μπορω να κανω δοκιμες και με τα δυο οπλα και δω τι εγινε....
Τωρα εκλεισα 3 φυσιγγια με την ιδια πυριτιδα να τα δοκιμασω παλι με το ΒΟΙΤΟ το απογευμα...
Εχω 800 φυσιγγια για φασσα και δεν εχω φυσιγγια για την εναρξη ...που πιστευα οτι εχω...Φτασαμε
στην προ παραμονη....και γω δεν εχω φυσιγγια....καταλαβαινεις τι εχω παθει ???

Ναι το ΒΟΙΤΟ εχει ποιο μακρυ κωνο δλδ 4,5 εκατοστα ενω η Α-390 -2,5 εκατοστα με 18,3 αυλο και δυο οπλα..
Με την Α-390 με 66 εκατοστα καννη και 76 το ΒΟΙΤΟ...τα ξερω αυτα...στο ιδιο φυσιγγιο εχουν 10μ/δ διαφορα
με το ΒΟΙΤΟ να εχει την μεγαλυτερη ταχυτητα...
Αυτα ομως για μενα ειναι ....ας μην το πω...δεν εχουν σημασια για μενα αυτα...
Πιστευω οτι το σημερινο προβλημα της ταχυτητας ειναι αυτο που ειπε ο φιλος AthenKarpen...δλδ
εχασε την υγρασια της η πυριτιδα...
Σε μια ωρα θα το ξερω...φιλε !!!
 
Γιωργο μου αυτην την στιγμη με ενδιαφερει να βγω στο βουνο και να ξερω τι φυσιγγιο εχω στην θαλαμη μου !!!
Δεν ειναι ωρα να λυνω ''γριφους''.....Μετα την εναρξη ο καιρος δεν αλλαζει....ο ιδιος θα ειναι...και τα φυσιγγια
θα υπαρχουν...
Τοτε μπορω να κανω δοκιμες και με τα δυο οπλα και δω τι εγινε....
Τωρα εκλεισα 3 φυσιγγια με την ιδια πυριτιδα να τα δοκιμασω παλι με το ΒΟΙΤΟ το απογευμα...
Εχω 800 φυσιγγια για φασσα και δεν εχω φυσιγγια για την εναρξη ...που πιστευα οτι εχω...Φτασαμε
στην προ παραμονη....και γω δεν εχω φυσιγγια....καταλαβαινεις τι εχω παθει ???

Ναι το ΒΟΙΤΟ εχει ποιο μακρυ κωνο δλδ 4,5 εκατοστα ενω η Α-390 -2,5 εκατοστα με 18,3 αυλο και δυο οπλα..
Με την Α-390 με 66 εκατοστα καννη και 76 το ΒΟΙΤΟ...τα ξερω αυτα...στο ιδιο φυσιγγιο εχουν 10μ/δ διαφορα
με το ΒΟΙΤΟ να εχει την μεγαλυτερη ταχυτητα...
Αυτα ομως για μενα ειναι ....ας μην το πω...δεν εχουν σημασια για μενα αυτα...
Πιστευω οτι το σημερινο προβλημα της ταχυτητας ειναι αυτο που ειπε ο φιλος AthenKarpen...δλδ
εχασε την υγρασια της η πυριτιδα...
Σε μια ωρα θα το ξερω...φιλε !!!
Δεν εχει νοημα να κανεις βολες για συγκριση τον οπλων.
 
Πιστευω οτι το σημερινο προβλημα της ταχυτητας ειναι αυτο που ειπε ο φιλος AthenKarpen...δλδ
εχασε την υγρασια της η πυριτιδα...
Αυτο ακριβως, γι'αυτο εγραψα για αφυγραντήρες...τσεκαρε παλι κ πες μας.
 
Ασε τα αστεια...Που να βγεις στο βουνο στην εναρξη με αυτο το σεταπ....??
Θα σου κουναει το μαντηλι η φασσα και θα πεφτει μετα τα 100 μετρα...
Τα διαμπερη τραυματα....τα εχεις στο τσεπακι σου !!!
Νικο αμα την καρακεντραρεις θα πεφτει σαν το συκο πατσαβουρα.Για να παει 100 μετρα παρακατω πρεπει να φαει 1-2 σκαγια μονο
 
Σημερινες δοκιμες , με παλια και δοκιμασμενα σεταπ...για να ''φρεσκαρω΄΄ το μυαλο μου....αλλα αντι
να το φρεσκαρω....το βραχυκυκλωσα !!!
Το σεταπ δοκιμασμενο με την Α-390 και ταχυτητες στο V1,5-422m/s...
Δειτε τι εδωσαν τα ιδια φυσιγγια ( κλεισμενα πριν 2 χρονια ) σημερα με τα 3* του ΒΟΙΤΟ..!!!

35 ΜΕΤΡΑ.

View attachment 77091

1η Βολη..

View attachment 77092

View attachment 77093

Οταν ειδα την ταχυτητα...ειπα...λαθος εγραψε ο ταχογραφος....ριξε και δευτερη...Και εριξα και δευτερη !!

2η ΒΟΛΗ .

View attachment 77094
View attachment 77095

Μπορει να μου εξηγησει καποιος που οφειλονται οι τοσο μεγαλες ταχυτητες ??
Η Α-390 εδωσε με 3* και 66 εκατοστα καννη V1,5-422m/s....
To BOITO εχει 76 εκατοστα καννη...οκ στο +10μ/δ η ταχυτητα δλδ 432μ/δ....Το 445-6 απο που προεκυψε ??? o_O

Εδω σε θελω καβουρα...να περπατας στα καρβουνα !!!:D

Κατι πρεπει να εγινε........ αστο τι να λεω δεν ξερω...Την γνωμη σας θελω παλικαρια μου !!:)
Το σεταπ ειναι οριακο. Στο 1.75 κ ολα τα αλλα ιδια χωρις μπαφερ επαιρνα γυρω στα 428-432 m/sec με 76αρα καννη 18.4 αυλο.
Στο 1.80 + μπαφερ δεν μου κανει εντυπωση το 445 καλοκαιρι.
Με f232 στο 1.80x34 drago 17 στα 56.5 επαιρνα 438 με 440 με καννη 76 φουλ ανεξαρτητα το καψουλι που χρησιμοποιουσα.
Οταν πρωτογεμιζα ειχα κανει το λαθος κ το γεμισα σε φιοκι καλυκα...
Αντι για μπαμ ακουσα ντιιιννννν
 
Νικο αμα την καρακεντραρεις θα πεφτει σαν το συκο πατσαβουρα.Για να παει 100 μετρα παρακατω πρεπει να φαει 1-2 σκαγια μονο

Δεν ειμαι τουφεκος βρε φιλε μου!!! Εκανα πολλα λαθη στην σκοπευση μου....Μου διορθωσε την σκοπευση μου
ο Δασκαλος ο leo...αυτα που μου εμαθε δεν μπορεις να εφαρμοσεις απο την μια στιγμη στην αλλη...
Θελει πολυ προπονηση...οποτε εαν δωσει ο Θεος και εφαρμοσω τα μισα απο αυτα που μου εμαθε τοτε
ισως να πεφτουν σαν πατσαβουρες...αλλιως θα την ''πληρωσει'' ο ΡΕΧ !!! :D
Ξερω τι δυνατοτητες εχω....παταω στην γη...δεν πεταω στα συννεφα !!!
Αλλωστε για 2-3 καλα σβησιματα στον αερα παω...Δεν παω ουτε για το κρεας ουτε για τις 50 τουφεκιες.
Και εχω και το αλλο χουι....Μια τουφεκια ριχνω στο θηραμα...δεν υπαρχει δευτερη τουφεκια σε μενα...
Το πηρα...οκ...μια χαρα .....Δεν το πηρα...δεν πειραζει και αυριο μερα ειναι...θα ξανα ανταμωσουμε με την
κυρια !!!
Αυτος ειναι και ο λογος...που δεν αφηνω περιθωρειο στο φυσιγγιο να με ''πουλησει''... θελω να ξερω και
να ειμαι σιγουρος 100% οτι αστοχησα !!:)
 
Το σεταπ ειναι οριακο. Στο 1.75 κ ολα τα αλλα ιδια χωρις μπαφερ επαιρνα γυρω στα 428-432 m/sec με 76αρα καννη 18.4 αυλο.
Στο 1.80 + μπαφερ δεν μου κανει εντυπωση το 445 καλοκαιρι.
Με f232 στο 1.80x34 drago 17 στα 56.5 επαιρνα 438 με 440 με καννη 76 φουλ ανεξαρτητα το καψουλι που χρησιμοποιουσα.
Οταν πρωτογεμιζα ειχα κανει το λαθος κ το γεμισα σε φιοκι καλυκα...
Αντι για μπαμ ακουσα ντιιιννννν

Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ειπες...Εκλεινες σε φιοκι καλυκα που σου δινει 1 χιλιοστο λιγοτερο κενο χωρο...
Την στριμωχνες και εβγαζε δοντια !!!

Τελος παντων...με 3 τουφεκιες βγηκαν τα αποτελεσματα...
Σε λιγο ανεβαζω αποτελεσματα !!
 
Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ειπες...Εκλεινες σε φιοκι καλυκα που σου δινει 1 χιλιοστο λιγοτερο κενο χωρο...
Την στριμωχνες και εβγαζε δοντια !!!

Τελος παντων...με 3 τουφεκιες βγηκαν τα αποτελεσματα...
Σε λιγο ανεβαζω αποτελεσματα !
1 φυσιγγι εκλεισα σε φιοκι Νικολα.
Τα αλλα σεντιτε με cx2000 k 615.
 
Back
Top