Βλητικές δοκιμές

Λευτέρη παλιότερα ο sg magnum έβγαινε χαραγμένος σε 4 πέταλα... Είχα πάρει μεγάλη ποσότητα κ χρησιμοποίησα αυτούς... Όταν ξαναπήρα είχαν 2 πέταλα κ έχαναν σε συγκέντρωση με τα ίδια ακριβώς υλικά... Από εκεί κ πέρα θέλει δοκιμή σε κάθε συνταγή, είναι μυστήριο βύσμα...
Tο βύσμα με την πιο κλειστή ντουφεκιά απο την σειρα Gualandi SG είναι το 12άρι πράσινο
καί το μοναδικό με δύο φτερά .....
 
Σημερινες....και με την ευλογια της Παναγιάς μας...παρ'ολη την αστοχια μου βγηκε καλο αποτελεσμα !!! :)

Ολες οι δοκιμες στα 50 μετρα...με το φουλ του ΒΟΙΤΟ .

Βασιλη μου Vmak το σεταπ σου πολυ καλο φιλε !!!:)

50 μετρα.

View attachment 76914

Πρωτη βολη...το σεταπ του φιλου του Βασιλη Vmak !!!

View attachment 76915
View attachment 76916

To τροποποιησα βαζοντας ψηλοτερο βυσμα GT18 - με την ιδια δοσολογια...αλλα τελικο υψος στα 64,5 .
Δεν ξερω τι ''εφταιξε''...ισως κακό ματι να ειχα....την εστειλα αλλου για αλλου...η μιση τουφεκια εκτος στοχου :confused:

Ωστοσο και με την μιση τουφεκια στον στοχο...βγαζω το συμπερασμα οτι ηταν πολλα υποσχομενη τουφεκια !!!

View attachment 76917
View attachment 76918

Συνεχιζω με την ιδια πυριτιδα στο σεταπ Ν4+Ν1..:)
Τέτοιες τουφεκιές σε αυτά τα μέτρα σε εμπορικό δεν υπάρχουν.......
Μόνο το νίτρο Ρεμ η κανένα που κάνει 50 ευρώ τα 10....
 
Το δουλεψα αυτο το βυσμα και με 2 και με 4 πεταλα....Πολυ καλο βυσμα Λαμπη μου !!!
Yπάρχει λόγος που η Gualandi φτιάχνει το 12άρι με δύο φτερά .
Αυτό προορίζεται για βαριές γομώσεις με χοντρό σκάγι καί μεγάλα θηράματα
καί θέλει να του δώσει την καλύτερη συγκέντρωση καί πιό πολλά μέτρα .
 
Tο βύσμα με την πιο κλειστή ντουφεκιά απο την σειρα Gualandi SG είναι το 12άρι πράσινο
καί το μοναδικό με δύο φτερά .....
Είχα την εντύπωση πως το πράσινο sg 12 είναι ίδιο με το sg14 με λίγο πιο μικρή διάμετρο γιατι προορίζεται για χαρτινους κάλυκες.
 
Μήπως Νίκο έχεις τις αποτυπώσεις?H αν θυμάσαι μέσες άκρες πώς πάει?

Δεν μου ειχε δωσει κατι το ξεχωριστο 'η κατι το ιδιαιτερο Γιωργο μου...
Πολυ Μπελαλιδικο στησιμο...''πολυ κακκαρισμα και αυγο τιποτα φιλε'' !!
Τετοιες συγκεντρωσεις και κατανομες και πολυ καλυτερες...τις παιρνουμε με απλα στησιματα και βυσματα
φιλε...
Απλα το δοκιμασα απο περιεργεια....και το εβαλα στην ακρη !!!
Πρεπει να παραδεχτω ομως...αυτον που σκεφτηκε ολο αυτο το στησιμο...!!! :)

Με ΜΒ36 γεμισμενα τα φυσιγγια.

εικόνα_Viber_2021-07-26_14-32-28-050.jpg

εικόνα_Viber_2023-06-08_11-00-48-370.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-08_11-00-55-683.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-08_11-01-04-709.jpg
 
Σε τι εξυπηρετεί η διακόρευση του συγκεντρωτήρα;

Εγω δεν ξερω....Μου εκανε εντυπωση το ολο στησιμο...και σκεφτηκα να το δοκιμασω.
Για να ειμαι ειλικρινης...περιμενα να δω ενα 90%+ στον στοχο...Οταν ειδα τα αποτελεσματα ειπα τσαμπα
ο κοπος μου !!
Υποθετω...για τον εμβολισμο των σκαγιων εγινε η τρυπα....αλλα μπορει να ειμαι εντελως λαθος Λευτερη !!!
 
Σε τι εξυπηρετεί η διακόρευση του συγκεντρωτήρα;
Να παραμεινει το κυαθιο όσο το δυνατόν πιο πολύ χρονικά,κατά την πτήση, γύρω από τα σκάγια.
Διέρχεται ο αέρας χωρίς να κοντραρει το κυαθιο και το αποσπάσει.
 
Δεν μου ειχε δωσει κατι το ξεχωριστο 'η κατι το ιδιαιτερο Γιωργο μου...
Πολυ Μπελαλιδικο στησιμο...''πολυ κακκαρισμα και αυγο τιποτα φιλε'' !!
Τετοιες συγκεντρωσεις και κατανομες και πολυ καλυτερες...τις παιρνουμε με απλα στησιματα και βυσματα
φιλε...
Απλα το δοκιμασα απο περιεργεια....και το εβαλα στην ακρη !!!
Πρεπει να παραδεχτω ομως...αυτον που σκεφτηκε ολο αυτο το στησιμο...!!! :)

Με ΜΒ36 γεμισμενα τα φυσιγγια.

View attachment 76948

View attachment 76949
View attachment 76950
View attachment 76951
Ευχαριστώ Νίκο.....Πολύς μπελάς για νορμάλ αποτελέσματα,και πάλι ευχαριστώ.
 
η διακόρευση
Όλο σεξουαλικα υπονοούμενα είσαι. Τώρα που αποσκοπεί η τρύπα; υποτίθεται σε αυτό που είπε ο Γιάννης, αλλά στην πράξη δεν γίνεται τίποτα τέτοιο, το μόνο βύσμα που σε έναν βαθμό πετυχαίνει να κρατάει τα σκάγια εντός του κυαθιου και να τα απελευθερωνει καθυστερημένα, είναι το flight control της federal, με μόνο αρνητικό την αύξηση της pmax γιατί κατά την ανάφλεξη της πυριτιδας τα πολύ μακριά χείλη της φουστας συμπιεζονται περιφερειακά και προσκολλωνται στα τοιχώματα του κάλυκα αυξάνοντας πολύ την αντίσταση λόγω τριβών, υποθέτω πως αν ήταν τσαλακωμενα προς τα μέσα θα το απέφευγε αυτό.
 
Σιγουρα για οποιον λογο να εχει την τρυπα...αυτη δεν δουλεψε......σε μενα.
Αλλα ποτε δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι...και εννοω...οτι ..επειδη δεν δουλεψε στις δικες μου δοκιμες
αυτο δεν λεει τιποτα...
Στημενο απο καποια αλλα χερια...μπορει να δουμε αλλα πραγματα...πολυ καλυτερα !!!
Εχει τοσο δυσκολο στησιμο...που εγω θεωρησα οτι δεν αξιζει ο κοπος να ασχοληθω...Και παλι αυτο δεν
μπορει να ''καταδικασει'' ενα στησιμο ή ενα φυσιγγιο !!
Προσπαθω να ''μπω στο μυαλο'' του ανθρωπου που σκεφτηκε το ολο στησιμο...και τι επιδιωκε...και παλι
''ακρη'' δεν εβγαλα !!!
Την τρυπα ομως μονο ''τυχαια'' δεν την εκανε.... ;) :)
 
Το καλητερο στησιμο αποτη ειδα εγω σε δοκιμες,τρυπες περημετρικα με τριπανη 3χηλ και 8 πεταλα 5 χηλ βαθος

Κουζουλε μου...Ο LB6 και ο Ιταλικος και ο Ελληνικος...οπως και οι STEEL ειναι ιδιαιτερα βυσματα που
σηκωνουν απιστευτες μετατροπες...
Φαντασια να εχεις....και ορεξη για δοκιμες...φιλε...!!!
 
Κουζουλε μου...Ο LB6 και ο Ιταλικος και ο Ελληνικος...οπως και οι STEEL ειναι ιδιαιτερα βυσματα που
σηκωνουν απιστευτες μετατροπες...
Φαντασια να εχεις....και ορεξη για δοκιμες...φιλε...!!!
Ακρηβος αυτο,τα ειπες ολαααα.τωρα θα δουμε τουφεκιες με το 36ρη με lb6 και αλευρη που θα κλησουν εργοστασια .big smile. .very funny.
 
Back
Top