Βλητικές δοκιμές

Παρη...απλα το φυσιγγιο σκορπισε ....Με 65% με 3* στα 30 μετρα....αυτο δειχνει ο πινακας..
Απο την αλλη δωσε στοιχεια της τουφεκιας βρε φιλε...Γραμ. Νρο σκαγιων ...ταχυτητα..κτλ κτλ..
Μαστρονίκο το φυσιγγι είναι granular 1.50x30.5 με cx 2000 και v zero 25 65mm ios 60 με τζαμακι № 8.Αυτο που μου κάνει εντύπωση ότι έχει 300 σκάγια στον κύκλο,ίσως κανά 40αρι απέξω και 100+ αγνοούνται.Εγω πιστεύω ότι τη διαφορά την έκαναν τα 25μμ διαφοράς κάλυκα -θαλάμης..Ταχύτητες δε μπόρεσα να μετρήσω.Το όπλο αυτό δεν είναι δικό μου.Στα δικά μου ,όταν ένα σεταπ σκορπάει πιάνει όλον τον πίνακα.Εδω έξω απ'τον κύκλο,τα σκάγια έχουν διακτινιστει....
 
Μαστρονίκο το φυσιγγι είναι granular 1.50x30.5 με cx 2000 και v zero 25 65mm ios 60 με τζαμακι № 8.Αυτο που μου κάνει εντύπωση ότι έχει 300 σκάγια στον κύκλο,ίσως κανά 40αρι απέξω και 100+ αγνοούνται.Εγω πιστεύω ότι τη διαφορά την έκαναν τα 25μμ διαφοράς κάλυκα -θαλάμης..Ταχύτητες δε μπόρεσα να μετρήσω.Το όπλο αυτό δεν είναι δικό μου.Στα δικά μου ,όταν ένα σεταπ σκορπάει πιάνει όλον τον πίνακα.Εδω έξω απ'τον κύκλο,τα σκάγια έχουν διακτινιστει....

Δεν τι να σου πω....Πιστευω οτι την ''στριμωξες'' την Granular....και εβγαλε ''δοντι''...Δεν το γουσταρει
το στριμωγμα...Δεν εχω vzero25... και δεν μπορω να βγαλω ογκομετρια...αλλα μαλλον την στριμωξες φιλε !!!
Και το σεταπ το βλεπω λιγο ''φορτωμενο'' σε πυριτιδα...
Κοιτα ενα δικο μου...κοιτα δοσολογια -ταχυτητα...

εικόνα_Viber_2021-05-04_18-17-12.jpg
εικόνα_Viber_2021-05-04_18-17-20.jpg
 
Δεν τι να σου πω....Πιστευω οτι την ''στριμωξες'' την Granular....και εβγαλε ''δοντι''...Δεν το γουσταρει
το στριμωγμα...Δεν εχω vzero25... και δεν μπορω να βγαλω ογκομετρια...αλλα μαλλον την στριμωξες φιλε !!!
Και το σεταπ το βλεπω λιγο ''φορτωμενο'' σε πυριτιδα...
Κοιτα ενα δικο μου...κοιτα δοσολογια -ταχυτητα...

View attachment 76370
View attachment 76371
Με spark το έχεις μαστροΝίκο;
 
Δεν τι να σου πω....Πιστευω οτι την ''στριμωξες'' την Granular....και εβγαλε ''δοντι''...Δεν το γουσταρει
το στριμωγμα...Δεν εχω vzero25... και δεν μπορω να βγαλω ογκομετρια...αλλα μαλλον την στριμωξες φιλε !!!
Και το σεταπ το βλεπω λιγο ''φορτωμενο'' σε πυριτιδα...
Κοιτα ενα δικο μου...κοιτα δοσολογια -ταχυτητα...

View attachment 76370
View attachment 76371
Νορμάλ είναι το 1,50 για 30,5 σε ρέλι. Ακόμα και σε αστέρι δεν είναι κάτι ακραίο.
 
Τα παραπανω στο ερωτημα για την upland συγκεκριμένα.Εσυ Βιlli εχεις την εντυπωση οτι βγαζεις την ιδια τουφεκια σε συγκεντρωση και διάτρηση με την Μ2 απεναντι στην upland;Θα ηθελα να την γνωμη σου .
Που θες να ξέρω αν δεν δοκιμάσω ;

Εγώ λέω 2 πράγματα.
1. Στα σφιχτά τσοκ και με χοντρά σκάγια κάτω από #4 θα βγάζουν τις ίδιες και με ανοιχτά ΙΣΩΣ η upland να βγάζει λίγο περισσότερο και σίγουρα όχι μόνιμα 10%.
Πιστεύω ότι θα είναι κάτω από 5%.
2. Με το κατάλληλο φυσίγγι δεν θα έχουν διαφορές.

Οι δοκιμές πρέπει να είναι σωστές, δηλαδή σωστή απόσταση, πολλά διαφορετικά φυσίγια (5 για αρχή φτάνουν πιστεύω) και μετρημένα σκάγια στο φυσίγγι.
Αν έχεις κάνει κώνο βρες μια χωρίς κώνο και δοκίμασε.

Εδώ είναι μερικά φυσίγγια που έριξα εγώ.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές-Αρχείο.4204/page-276#post-856468
 
Γιαννη εγω σκορπια την βλεπω...Βεβαια τα ''γουστα μου'' τα ξερεις...
Τα 32 γραμμαρια Ν9 εχουν πληθος σκαγιων 608 σκαγια και στην αποτυπωση δεν εχεις πανω απο 300 σκαγια.
και εχει και αρκετα κενα...
Την γνωμη μου ειπα....και δεν ξερω και εαν εκανα καλα
Τωρα το γνωριζουμε....τα γουστα διαφερουν...οποτε...περι ορεξεως...
Δεν κλαίει ούτε γελάει είναι 37 μέτρα με την κορδέλα φίλε δεν είναι στα 30 και ο στόχος είναι σχεδόν μίσος του 1x1 έτσι δεν είμαι και απόλυτος εάν είναι το κέντρο αυτό και δεν μου έχει φύγει λίγο προς κάποια πλευρά.Οι επόμενες σε μεγαλύτερο στόχο
 
Αυτη ακριβως.
Αυτο που εχω τσεκαρει κ το λεω με βεβαιοτητα ειναι οτι στην optima hp το φουλ ριχνει παντα πιο σφικτα απο το 2 αστρα.
Επισης σε δοκιμες 3 καννες benelli 18.3 / 18.4 /18.5 vs optima hp, η τελευταια εριξε πιο σφικτα, ισως κ λογω κωνου.
Κ στο θηραμα βλεπω διαφορά.
 
Δυστυχώς οι δοκιμές δεν έγιναν όλες.Μπορεσα να μετρήσω μόνο ένα μονοβολο gualandi 32 με mb 36View attachment 76355
Καλημέρα Πάρη. Πόσο το εχεις το μόνοβολο μα mb36 και σε τι κάλυκα????? Εγώ το γεμίζω σε 12/76 2,20 και κλείνω στα 62 mm
 
Back
Top