Βλητικές δοκιμές

Αυτος τωρα γεμιζει;
Ωραίος!
Αυτό είναι έξυπνο Μάρκετινγκ!
Μία εβδομάδα πριν την έναρξη που όλοι τρέχουν να αγοράσουν φυσίγγια βγάζει βίντεο λέγοντας στους κυνηγούς Ακριβώς αυτό που θέλουν να ακούσουν! Ότι τρυγόνι, ορτύκι και φάσα (πουλιά της έναρξης) έχουν ιδανικό φυσίγγι τα 28γρ στην έναρξη. Είμαι σίγουρος ότι τον λατρέψατε! :)
 
Να ρωτησω κατι σχετικα με την καλυτερη ποιοτητα των φυσιγγιων ιδιογομωσης σε σχεση με τα εμπορικα που οφειλεται?

Φιλε αυτο μονο δεν με καλυπτει. Πως γινεται μηχανες χιλιαδων ευρω να μην εχουν σταθεροτητα.Δεν υπαρχει ελεγχος στην παραγωγη?

Η ερώτησή σου Γιώργο απαντάται αυτόματα στα παρακάτω ποστ:

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα-Αρχείο.336/page-364#post-905655
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα-Αρχείο.336/page-364#post-905657
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα-Αρχείο.336/page-364#post-905662
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα-Αρχείο.336/page-364#post-905667

Και η κατακλείδα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.5137/#post-905729
 
Δυο σημερινες δοκιμες...με ΜΒ36 ...μια με γνησια μαλλινη ταπα...και μια με Βυσμα drago 17 Στα 34-35
γραμμαρια και νουμερο σκαγιων Ν6 απλο μολυβδινο !!

35 ΜΕΤΡΑ.

View attachment 76480

View attachment 76481
View attachment 76482

View attachment 76483
View attachment 76484

Αυτα για σημερα παλικαρια μου !! :)
Νίκο δύο διευκρινήσεις όταν μπορείς τι διαστάσεις έχουν τα χαρτιά που ντουφεκας και γιατί δεν σημαδεύεις και τα σκακιά εκτός κύκλου να δούμε συνολικά την ντουφέκια πως διαμορφώνεται και όχι μόνο το κέντρο.
 
Νίκο δύο διευκρινήσεις όταν μπορείς τι διαστάσεις έχουν τα χαρτιά που ντουφεκας και γιατί δεν σημαδεύεις και τα σκακιά εκτός κύκλου να δούμε συνολικά την ντουφέκια πως διαμορφώνεται και όχι μόνο το κέντρο.

Σε καποιες δοκιμες σημαδευω και τα εκτος κυκλου...
Εγω τα βλεπω και τα εκτος κυκλου....αλλα δεν ηξερα οτι σας ενδιαφερουν και τα εκτος κυκλου...
Οπως ΠΧ Σημερα η μαλλινη ταπα καρφωθηκε επανω στον στοχο στα 35 μετρα...αλλα δεν το εδειξα.

εικόνα_Viber_2023-08-10_12-28-28-921.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-10_21-15-26-518.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-10_21-15-34-525.jpg

Δεν ηξερα οτι σας ενδιαφερουν τετοιες λεπτομερεις...Μπορει να ειναι ''βασικες'' αλλα δεν το ηξερα..
Ο στοχος ειναι 1,25Χ85...Και τον βαζω ''ορθιο''....αλλα την δοκιμη σας την παρουσιαζω πλαγιαστη...γιατι
με βολευουν οι φωτο.
Εαν προσεξεις στο δεξιο μερος του κυκλου υπαρχει το σχισιμο απο την μαλλινη.. ειναι το κατω μερος του
στοχου.
ΟΚ..Την επομενη φορα θα βαζω με αλλο χρωμα τα εκτος κυκλου σκαγια !!!

ΥΓ, Πολλες απαιτησεις...εχουν οι φιλοι...η κανω λαθος ???!!! :D
αστειο..;):)
 
Η βασική διαφορά των ιδιογομωμενων φυσιγγίων σε σχέση με τα εργοστασιακά είναι ότι στην ιδιογομωση μπορείς να πετύχεις σταθερότητα σε βάθος χρονου.
Ο ιδιογομωτης μπορεί να προμηθευτεί υλικά που θα τον καλύψουν για μεγάλο χρονικό διάστημα,να σταματάει την γεμισια του και να έχει ένα σταθερό φυσιγγι μέχρι να καταναλώσει το στοκ του.
Στο εργοστασιακό,λόγω κατανάλωσης,αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί.
Τα lot των πυριτιδων αλλάζουν κι αυτό στην μεγάλη παραγωγή γίνεται ταχύτατα.
Λύση είναι η αγορά μεγάλων ποσοτήτων φυσιγγίων από συγκεκριμένη χρονική παραγωγή.
Όλες οι μεγάλες εταιρίες παραγωγής φυσιγγίων κάνουν έλεγχο.
Ο έλεγχος αυτός αφορά στο ΑΣΦΑΛΈΣ φυσιγγι.
Να μην υπερβαίνει το όριο στις αναπτυσσόμενες πιέσεις.
Να βγάλει εκτός κανένα στραβοφτιαγμενο,να μετρήσει μεσο ορο ταχυτήτων....
Τώρα,τι θα έχει μέσα ......είναι θέμα προς εξεταση....
Τα υπόλοιπα,είναι λίγο πολύ γνωστά...
Ο ιδιογομωτης μπορεί να ταιριάξει ΠΟΛΥ,το φυσιγγι στο όπλο του,να φτιάξει κάτι ιδιαίτερο,να κόψει και να ράψει κατά το δοκούν.
Ασφάλεια ,δεν είναι και λίγο πράμα στα φυσίγγια εμπορίου.
 
Δυο σημερινες δοκιμες....στα 35 μετρα με 3* του ΒΟΙΤΟ....
Εβαλα και σημαδια στα εκτος κυκλου σκαγια...για να κανω το χατηρι του φιλου μας του Γιαννη!! :)

35 μετρα .

εικόνα_Viber_2023-08-11_11-24-48-363.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-11_11-26-06-933.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-11_11-26-26-686.jpg
Και μια ακομα...με την αγαπημενη πυριτιδα καποιων !!!:)

εικόνα_Viber_2023-08-11_11-26-34-048.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-11_11-26-50-743.jpg
Αυτα για σημερα παλικαρια μου .:)
 
Δυο σημερινες δοκιμες....στα 35 μετρα με 3* του ΒΟΙΤΟ....
Εβαλα και σημαδια στα εκτος κυκλου σκαγια...για να κανω το χατηρι του φιλου μας του Γιαννη!! :)

35 μετρα .

View attachment 76556

View attachment 76557
View attachment 76558
Και μια ακομα...με την αγαπημενη πυριτιδα καποιων !!!:)

View attachment 76559
View attachment 76560
Αυτα για σημερα παλικαρια μου .:)
Νίκο χωρίς αλεύρι τις έχεις?
 
Νίκο χωρίς αλεύρι τις έχεις?

Οχι Βασιλη μου....Το θεωρω δεδομενο το αλευρι στα φυσιγγια μου...γι'αυτο δεν το εγραψα φιλε !!
Κατω απο Ν7 χωρις αλευρι δυσκολα θα δεις δικο μου φυσιγγιο...εαν κλεισω...θα το κανω μονο για δω
διαφορες φιλε !!!

ΥΓ. Εαν σου δωσουν σαντουιτσ με βουτυρακι και μορταδελα ή σκετο με μορταδελα ποιο θα προτιμησεις
φιλε ??
Εγω αυτο που εχει και βουτυρακι !! :D

ΥΓ2. Δεν βγαινουν αυτες οι συγκεντρωσεις χωρις αλευρι φιλε !!
 
Last edited:
Οχι Βασιλη μου....Το θεωρω δεδομενο το αλευρι στα φυσιγγια μου...γι'αυτο δεν το εγραψα φιλε !!
Κατω απο Ν7 χωρις αλευρι δυσκολα θα δεις δικο μου φυσιγγιο...εαν κλεισω...θα το κανω μονο για δω
διαφορες φιλε !!!

ΥΓ. Εαν σου δωσουν σαντουιτσ με βουτυρακι και μορταδελα ή σκετο με μορταδελα ποιο θα προτιμησεις
φιλε ??
Εγω αυτο που εχει και βουτυρακι !! :D
Γι' αυτό ρώτησα. Μου φάνηκε παράξενο, δικές σου δοκιμές χωρίς αλεύρι.
 
Έχει κανένας στοιχεία από κανονάκι για το πόσο αυξάνει την Pmax το αλεύρι ;
Πραγματικά στοιχεία, γραπτά όχι τι νομίζουμε.

Κανεις δεν εχει επισημα στοιχια....ετσι νομιζω...
Ξερω οτι ενας ιδιωτης με δικο του κανονακι...καπου εγραψε οτι το αλευρι ριχνεις τις πιεσεις...
Κατα ποσον ειναι σωστο η λαθος δεν γνωριζω...
Εγω απο την μερια μου πιστευω οτι τις ριχνει...ενω το πλαστικο μπαφερ τις ανεβαζει !!!
Δεν διεκδικω το αλαθητο αλλα αυτο πιστευω Βασιλη !!
 
Κανεις δεν εχει επισημα στοιχια....ετσι νομιζω...
Ξερω οτι ενας ιδιωτης με δικο του κανονακι...καπου εγραψε οτι το αλευρι ριχνεις τις πιεσεις...
Κατα ποσον ειναι σωστο η λαθος δεν γνωριζω...
Εγω απο την μερια μου πιστευω οτι τις ριχνει...ενω το πλαστικο μπαφερ τις ανεβαζει !!!
Δεν διεκδικω το αλαθητο αλλα αυτο πιστευω Βασιλη !!
Ο Καββαδίας μήπως έχει Νίκο;
 
Ο Καββαδίας μήπως έχει Νίκο;

Αστον αυτον...μην τον λαμβανεις υπ'οψιν σου....Και το λεω γιατι φοραει παρωπιδες σε αυτο το θεμα !!
Εαν πεις κακο για το αλευρι...σε ''εφαγε'' λαχανο...!!!
Δεν ετσι ομως τα πραγματα...παντα πρεπει να εχουμε αποδειξεις για οσα λεμε...φιλε !!
 
Αστον αυτον...μην τον λαμβανεις υπ'οψιν σου....Και το λεω γιατι φοραει παρωπιδες σε αυτο το θεμα !!
Εαν πεις κακο για το αλευρι...σε ''εφαγε'' λαχανο...!!!
Δεν ετσι ομως τα πραγματα...παντα πρεπει να εχουμε αποδειξεις για οσα λεμε...φιλε !!
Νίκο, δεν έχω ιδέα. Απλά είχα δει κάτι βιντεάκια δικά του στο youtube, με κάτι δοκιμές που κάνανε με κάποιους άλλους και σκέφτηκα μήπως έχουν στείλει κάποιο φυσίγγι σε βλητικό σταθμό και το μέτρησαν με και χωρίς αλεύρι.
 
Η μέτρηση των πιέσεων στο φυσίγγι είναι πολύ σημαντικό και είναι κρίμα σε όλη τη χώρα να μην έχουμε τη δυνατότητα να μπορούμε να μετρήσουμε τις πιέσεις των φυσιγγιών μας, ή και των εμπορικών αν κάποιος αγοράζει.

Αναρωτιέμαι τί κόστος θα είχε μία τέτοια συσκευή. .think.
 
Η μέτρηση των πιέσεων στο φυσίγγι είναι πολύ σημαντικό και είναι κρίμα σε όλη τη χώρα να μην έχουμε τη δυνατότητα να μπορούμε να μετρήσουμε τις πιέσεις των φυσιγγιών μας, ή και των εμπορικών αν κάποιος αγοράζει.

Αναρωτιέμαι τί κόστος θα είχε μία τέτοια συσκευή. .think.

Εχουμε Θαλη μου...Η τραπεζα δοκιμων στην Ελλαδα...ειναι ο γκαζοντενεκες - ο τηλεφωνικος καταλογος
κολλες Α4-- και τα παλια σχολικα βιβλια !!! :D

Πολυ καλο εργαλειο εχει ο elvas....Θα επαιρνα και εγω....Δεν εχω τις γνωσεις για να το δουλεψω φιλε !!
Με 2000 ευρω...νομιζω παιρνεις ολα τα απαραιτητα !!!:)
 
Με 2000 ευρω...νομιζω παιρνεις ολα τα απαραιτητα !!!:)
Θα μπορούσαμε να μαζευτούμε 10 ιδιογομωτές και να βάλουμε από 200 ευρώ ο καθένας και να πάρουμε τον εξοπλισμό.
Θα το στήσει κάποιος που ξέρει να το δουλεύει και έχει την όρεξη και την ευχέρεια να κάνει δοκιμές και εμείς θα στέλνουμε τα φυσίγγια μας να τα τεστάρει μόλις μπορέσει.

Αν δεν ήμασταν Έλληνες, θα μπορούσαμε να το κάνουμε άνετα.
 
Back
Top