Βλητικές δοκιμές

Πρόλαβα την aquilla 16€/κιλό...
Κάπου στο 2000...
Δεν κατάφερα ποτέ,μα ποτέ,να την ευχαριστηθω!
Έβγαζε τουφεκιές -κεντημα στα 30 και στα 32 γρμ.
Έπαιρνα ενα κουτί μαζί μου,έριχνα μισό το πρωί,12 ευαγγελια και μετά έβαζα Α1 και ηρεμουσα...
Το υπόλοιπο κουτί το επιχειρούσα μετά και ξανάρχιζε το ίδιο σενάριο με επανάληψη των κλαμπανιων και των ευαγγελίων.
Οποίο τραβερσατο πουλί χτυπούσα ήταν με σκάγια σε λαιμο-κεφαλι.
Για την ιστορία η aquilla έβγαζε 420-2μ/δ και η Α1 398-400...
Μετρημένα σε σταθμό.
Μιλάω για τσιχλοκυνηγι,εκείνες τις εποχές,που οι ευκαιρίες για τουφεκιές ηταν πολλές.
Μία από τα ίδια και με την g3000.
Πρόλαβα την aquilla 16€/κιλό...
θα σέβεστε...
 
Τα σφιχτά φυσίγγια δεν χρειάζονται κώνο ούτε αυλό για να δουλέψουν.
Απορώ πως το γνωρίζω εγώ που ασχολούμε με δοκιμές 1 χρόνο και δεν το γνωρίζουν άλλοι που ασχολούνται πολύ περισσότερο και είναι και ιδιογομωτές.
Η δική μου σίγουρα δεν έχει κώνο και τα σκάγια στην γόμωση μετρημένα ένα προς ένα.

Μάλλον αυτός πρέπει να ήταν ο μπάρμπας και το όπλο ήταν Franchi
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.5134/page-32#post-913436
Αν είναι προβληματικός ο κώνος τον διορθώνεις, δεν χρειάζεται μεγάλωμα.

Ιδιογόμωση

View attachment 78753View attachment 78754View attachment 78756View attachment 78758
View attachment 78757
Εγω δεν διαφωνώ σε τίποτα ας σεβαστούμε ομως και τις δυο πλευρες αλωστε και οι δυο πλευρες προσπαθούνε για το καλύτερο, το ταξίδι εχει σημασία οχι ο προορισμος , όπως υπάρχει και η περισσότερη μερίδα που δεν θέλει να ασχοληθεί με την ιδιογομωση γιατι δεν θέλει, είτε δεν εχει το χρόνο να ασχοληθεί και στρέφεται σε διαφορετικές επεμβάσεις. το σημαντικότερο είναι η εξέλιξη έστω αν αυτό είναι και 1% είναι προσωπικής πρόοδος, προσωπικά αισθάνομαι γεύματος από εικόνες και εμπειρίες και από τις δυο πλευρές που ακολούθησα ποτέ δεν θα μπω στο κοπο να αποδείξω ποιος την εχει μακρύτερη και ποιος κοντότερη αυτά είναι για ανθρώπους με χαμηλή νοηματική αυτοεκτίμησης αλώστε τίποτα δεν ανακαλύψαμε τα εχουν ανακαλυψει αλλοι πολύ πιο μπροστά από εμάς εμείς μάθαμε διαβασαμε και αντιγράψαμε. ειναι σαν την μόδα έρχεται φευγει και ξαναέρχεται , πάνω από ολλα σεβασμος , και οσο για τον κωνο που ρώτησα για την συγκεκριμένη δόκιμη εννοουσα αν ειναι το συγκεκριμένο οπλο πριν τον κωνο ξερω πολύ καλα τι κάνουν τα αλευρια οποτε η λάσπες καλο θα ηταν να μένουν στο πάτωμα εκεί που ανήκουν και προτού γινου προσωπικές επιθέσεις να είναι σίγουροι προτού τις κάνουν για τα γραφόμενα του αλλού...
 
Περίμενα να πεις V3.

Το λίγο δεν αυξάνει καθόλου τις κυνηγετικές καρπώσεις, οπότε συμφωνώ για τα φυσίγγια.
Εντός των κανονικών αποστάσεων η τουφεκιά τους είναι πιο δυνατή,έχουν περισσότερα γρήγορα σκάγια.Το concept ήταν να σιγουρευω το στόχο από διάτρηση,και αυτό ήθελαν.Παραδειγμα σε βρεγμένο Α4 στα 35 μέτρα,το φυσιγγι #6 bp f2,τα όπλα breda astro αυλός 18,35 και κώνο 8εκ.τσοκ 0,4 κάννη 71 εκ Εναντίον browning maxus 18,90 και κωνο 6εκ. τσοκ 0,35 κάννη 71 εκ. Όλα μετρημένα με αυλό μετρό και παχυμετρο τα τσοκ επιτόπου από εμένα....Πρώτη τουφεκια,breda 56 σκάγια στο χαρτοπολτό,12 σκάγια πάνω από 140 φύλλα./Maxus 63 σκάγια στο χαρτοπολτό,18 σκάγια πάνω από 140 φύλλα...................................Δεύτερη τουφεκιά,η Κάννες λερωμένες,και πτώση της διατρησειςBreda 52 σκαγια και 12 σκάγια πάνω απο 120 φύλλα/Maxus 50 σκάγια και 19 σκάγια πάνω από 120 φύλλα....Στα 140 φύλλα πλέων μόνο η Μάξους είχε 3 σκάγια.Προσεξε πόσο αλλάζει η διάτρηση όταν λερωθούν η Κάννες.Και γιατί στα Τurkey shoots ρίχνει μια τουφεκιά και αμέσως καθαρίζει τον αυλό!Η Μοσσυ 835 αν έκανα το ίδιο άφηνε πίσω τους πάντες,αλλά στο κυνήγι δεν πάει έτσι,και με το λερωμα απλά έριχνε λίγο καλύτερα από όλες σε διάτρηση.. Γι'αυτό και πούλησα και αυτήν.
 
Στο τέλος, όλοι στις μπενελλι όμως καταλήγουν‼️
Για εμένα όλα τα όπλα ρίχνουν πάνω κάτω το ίδιο και οι όποιες διαφορές εντοπίζονται στα ψιλά που προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.
Δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα γεωμετριών γιατί απλά χάνω τον χρόνο μου.

Όταν μπουν φωτό σε ΣΟΒΑΡΑ μέτρα, τότε το ξανασυζητάμε.
 
το σημαντικότερο είναι η εξέλιξη έστω αν αυτό είναι και 1% είναι προσωπικής πρόοδος
Το 1% (γιατί για ψιλολόγια μιλάμε) δεν μπορεί να το τεκμηριώσει κανένας, βρίσκεται στο μυαλό μας.
Είδες το video της Beretta με τις Steelium ?
Είδες τι εξοπλισμό έχουν ?
Είδες ότι το μοναδικό πείραμα που έκαναν και παρουσίασαν ήταν περί ανάκρουσης ?
Την μικρότερη ανάκρουση μπορείς να την πετύχεις και με βαρύτερο όπλο ... είδες να τα ζυγίζουν ?

Αν οι Steelium pro έβγαζαν σφιχτότερες ή πιο δυνατές τουφεκιές δεν θα το παρουσίαζαν λες ?
Την είδες την λαμαρίνα που υποχωρούσε για να πάρουν μέτρηση της "δύναμης" της τουφεκιάς ?
Την χρησιμοποιούσαν συχνά είπε κιόλας.
Μέσα στον ίδιο χώρο ήταν.
Γιατί δεν έκαναν δοκιμές ?
Γιατί δεν έκαναν δοκιμές να δούμε κατανομές ?

Θα σου πω εγώ το γιατί ... γιατί υπήρχε πιθανότητα να μην βλέπαμε καμία διαφορά και αν έκαναν λεκτική παρέμβαση στον ψηλό να το κόψει στο μοντάζ δεν θα ήταν πολύ ευγενικό από μέρους τους.

Κανένας κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί την έκφραση "denser patterns" ή το "higher pattern density" όλοι χρησιμοποιούν το "better patterns".
To πυκνό από το καλύτερο έχει διαφορά.
Αλλά και αυτοί λόγια λένε.

Αφού έπεισαν τον λόρδο, όλα καλά. 😁 😁 😁 έπρεπε να είχαν εμένα εκεί.
 
Last edited:
Το 1% είναι ο τρόπος του λέγειν το ειδα το video!!!τι ακριβός να παρουσιάσου? πια μάρκετινγκ κάνουν για να πουλάνε και πιάνει είναι καλοί στην δουλειά τους έχουν σχεδόν εξαντλήσει την εξέλιξη της κάννης ολες οι εταιρίες παίζουν με τις διάφορες μπρος πισω να τραβάνε το ενδιαφέρων για να πουλάνε είναι σαν τα κινητά φτασανε νταβάνι και παίζουν με τις κάμερες.
 
Εγω δεν διαφωνώ σε τίποτα ας σεβαστούμε ομως και τις δυο πλευρες αλωστε και οι δυο πλευρες προσπαθούνε για το καλύτερο, το ταξίδι εχει σημασία οχι ο προορισμος , όπως υπάρχει και η περισσότερη μερίδα που δεν θέλει να ασχοληθεί με την ιδιογομωση γιατι δεν θέλει, είτε δεν εχει το χρόνο να ασχοληθεί και στρέφεται σε διαφορετικές επεμβάσεις. το σημαντικότερο είναι η εξέλιξη έστω αν αυτό είναι και 1% είναι προσωπικής πρόοδος, προσωπικά αισθάνομαι γεύματος από εικόνες και εμπειρίες και από τις δυο πλευρές που ακολούθησα ποτέ δεν θα μπω στο κοπο να αποδείξω ποιος την εχει μακρύτερη και ποιος κοντότερη αυτά είναι για ανθρώπους με χαμηλή νοηματική αυτοεκτίμησης αλώστε τίποτα δεν ανακαλύψαμε τα εχουν ανακαλυψει αλλοι πολύ πιο μπροστά από εμάς εμείς μάθαμε διαβασαμε και αντιγράψαμε. ειναι σαν την μόδα έρχεται φευγει και ξαναέρχεται , πάνω από ολλα σεβασμος , και οσο για τον κωνο που ρώτησα για την συγκεκριμένη δόκιμη εννοουσα αν ειναι το συγκεκριμένο οπλο πριν τον κωνο ξερω πολύ καλα τι κάνουν τα αλευρια οποτε η λάσπες καλο θα ηταν να μένουν στο πάτωμα εκεί που ανήκουν και προτού γινου προσωπικές επιθέσεις να είναι σίγουροι προτού τις κάνουν για τα γραφόμενα του αλλού...
Ως παρατηρητής....έτσι όπως το διατυπώσες το πράγμα κ εγώ συμπέρανα ότι ο Νίκος απέκρυψε πληροφορίες....είναι δικό σου το λάθος κ όχι του Νίκου‼️
 
Το 1% είναι ο τρόπος του λέγειν το ειδα το video!!!
Και 10% να είναι μόνιμα στα ψιλά (που δεν είναι) μιλάμε για 3 μέτρα "προβάδισμα".
Οι 70άρες κάνες σύμφωνα με την Brow έχουν ένα προβάδισμα συγκέντρωσης σε σχέση με τις 76άρες περίπου 5% σε 70άρι φυσίγγι.
Αυτό είναι το μοναδικό στοιχείο που έχω βρει από κατασκευαστή.
Ίσως γι αυτό δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τα παλιά όπλα "έριχναν καλύτερα".

τι ακριβός να παρουσιάσου? πια μάρκετινγκ κάνουν για να πουλάνε και πιάνει είναι καλοί στην δουλειά τους έχουν σχεδόν εξαντλήσει την εξέλιξη της κάννης ολες οι εταιρίες παίζουν με τις διάφορες μπρος πισω να τραβάνε το ενδιαφέρων για να πουλάνε είναι σαν τα κινητά φτασανε νταβάνι και παίζουν με τις κάμερες.
Το μάρκετινγκ πιάνει πάντως, αν κρίνω από τους tifosi 😂
 
Εγω δεν διαφωνώ σε τίποτα ας σεβαστούμε ομως και τις δυο πλευρες αλωστε και οι δυο πλευρες προσπαθούνε για το καλύτερο, το ταξίδι εχει σημασία οχι ο προορισμος , όπως υπάρχει και η περισσότερη μερίδα που δεν θέλει να ασχοληθεί με την ιδιογομωση γιατι δεν θέλει, είτε δεν εχει το χρόνο να ασχοληθεί και στρέφεται σε διαφορετικές επεμβάσεις. το σημαντικότερο είναι η εξέλιξη έστω αν αυτό είναι και 1% είναι προσωπικής πρόοδος, προσωπικά αισθάνομαι γεύματος από εικόνες και εμπειρίες και από τις δυο πλευρές που ακολούθησα ποτέ δεν θα μπω στο κοπο να αποδείξω ποιος την εχει μακρύτερη και ποιος κοντότερη αυτά είναι για ανθρώπους με χαμηλή νοηματική αυτοεκτίμησης αλώστε τίποτα δεν ανακαλύψαμε τα εχουν ανακαλυψει αλλοι πολύ πιο μπροστά από εμάς εμείς μάθαμε διαβασαμε και αντιγράψαμε. ειναι σαν την μόδα έρχεται φευγει και ξαναέρχεται , πάνω από ολλα σεβασμος , και οσο για τον κωνο που ρώτησα για την συγκεκριμένη δόκιμη εννοουσα αν ειναι το συγκεκριμένο οπλο πριν τον κωνο ξερω πολύ καλα τι κάνουν τα αλευρια οποτε η λάσπες καλο θα ηταν να μένουν στο πάτωμα εκεί που ανήκουν και προτού γινου προσωπικές επιθέσεις να είναι σίγουροι προτού τις κάνουν για τα γραφόμενα του αλλού...
Πρωτίστως,θα πρέπει να σεβαστούμε τους "αδαείς"νέους κυνηγούς, που βλέπουν 70mm στο φυσίγγιο κ νομίζουν ότι βαράει 70μετρα‼️(πραγματικό αυτό)
Για αυτό ο Βασίλης ξεδαχτηλιαστηκε‼️ να ζητάει αποδείξεις‼️ έτσι ώστε να δει κ ο ΝΕΟΣ αν αξίζει η όχι η οποία μετατροπή‼️
 
Ως παρατηρητής....έτσι όπως το διατυπώσες το πράγμα κ εγώ συμπέρανα ότι ο Νίκος απέκρυψε πληροφορίες....είναι δικό σου το λάθος κ όχι του Νίκου‼️
δεν διατύπωσα ερώτηση εκανα για το οπλο αν είναι αυτό που πήγε μετα για κωνο . αν ήθελα να διατυπώσω θα το έλεγα ότι εχει κωνο και αυτό που ανεβάζει δεν εχει να κανει με την πραγματικότητα ,και αν κατι δεν ειπώθηκε σωστά θα μπορούσε να λυθεί με όμορφο τρόπο με περαιτέρω εξηγήσεις όπως και εκανα στα επόμενα μνήματα μου και τοποθετήθηκα εκ νεου χωρίς να υπάρχουν επιθέσεις. τελος παντον το θέμα είναι λήξαν.
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Το παραπάνω μνμ δεν το έβαλα για να δείξω αν είναι καλύτερη η πιο ανοιχτή ή η πιο σφιχτή κάννη...

Αυτή η συζήτηση, για μένα, είναι ατέρμονη...

Πως θα μπορούσαμε να εστιάσουμε μόνο προς εναν παράγοντα (πιο σφιχτή ή πιο ανοιχτή ντουφεκιά) οταν τα βλητικά ζητουμενα στον κυνηγότοπο διαφέρουν παρασάγγας, ανάλογα με το θήραμα και την μορφολογία του εδάφους που κυνηγάει ο καθένας μας...

Όπως βλητική βελτίωση είναι το 5% μεγαλύτερη συγκέντρωση, έτσι είναι και το 5% πιο ανοιχτή κατανομή, ανάλογα τις απαιτήσεις της κυνηγετικής εφαρμογής...

Το ίδιο ισχύει και για τα φυσίγγια...

Στο δικό μου μυαλό...βλητική υπέροχη-ανωτερότητα για μια κάννη ή τσοκ ή φυσιγγιο θα ηταν π.χ στα 25 μέτρα να έδινε πιο ανοιχτή κατανομή και στα 45 πιο σφιχτή σε σχέση με τα λοιπά συγκρινόμενα...
Διατηρώντας παράλληλα, το μεγαλύτερο εύρος ωφέλιμης κατανομής και ίση διάτρηση με τον ανταγωνισμό, σε όλες τις αποστάσεις...

Θα μου πείτε...θέλεις να καταργηθούν οι νόμοι τις φυσικής;
Εμ...εδω σε θέλω....
 
Το 1% είναι ο τρόπος του λέγειν το ειδα το video!!!τι ακριβός να παρουσιάσου? πια μάρκετινγκ κάνουν για να πουλάνε και πιάνει είναι καλοί στην δουλειά τους έχουν σχεδόν εξαντλήσει την εξέλιξη της κάννης ολες οι εταιρίες παίζουν με τις διάφορες μπρος πισω να τραβάνε το ενδιαφέρων για να πουλάνε είναι σαν τα κινητά φτασανε νταβάνι και παίζουν με τις κάμερες.
Απλός ρίχνουν καλύτερα ένα συμβατικό φυσίγγι σε σχέση με της συμβατικές καννες εντός λογικων αποστάσεων.Και τα ψιλά σκάγια,και τα σφιχτά τσοκ,μένουν πολύ λιγότερο ανεπιρεαστα από τους ανέμους με συμβατικά φυσίγγια σε σχέση με τους στενούς αυλούς ιδιαίτερα,συν ότι έχεις και κάποια έξτρα σκάγια στη διάτρηση σου με καλές ταχυτητες.Αλλα,Και πάλι σε ένα ημερήσιο κυνηγι στο βαλτο,και πάλι περιμένεις να μπει το κοπάδι σε λογική απόσταση,όπως έκανα και της Μπένελλι.Αν όμως είναι να αλλάξεις όπλο,δεν υπάρχη λόγος να μην πας εκεί,εφ όσον το όπλο σαν όπλο πέρα από τη κάννη σου κάνει,που είναι πιο σημαντικό.Εχοντας υπόψη ότι η κάννη και η βελτιώσεις της είναι απλά ένα συν,10 άρα κάννη σε απόδοση δεν περνεις.
 
Και 10% να είναι μόνιμα στα ψιλά (που δεν είναι) μιλάμε για 3 μέτρα "προβάδισμα".
Οι 70άρες κάνες σύμφωνα με την Brow έχουν ένα προβάδισμα συγκέντρωσης σε σχέση με τις 76άρες περίπου 5% σε 70άρι φυσίγγι.
Αυτό είναι το μοναδικό στοιχείο που έχω βρει από κατασκευαστή.
Ίσως γι αυτό δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι τα παλιά όπλα "έριχναν καλύτερα".


Το μάρκετινγκ πιάνει πάντως, αν κρίνω από τους tifosi 😂
αμφιβάλεις οτι μπορεί να έχουν ψυχολόγο για να τους λεει πως αντιδράει το αγοραστικο κοινο στις μικροαλλαγες που κάνουν και τι ποσοστά επιτυχίας θα εχει?
 
Οι 70άρες κάνες σύμφωνα με την Brow έχουν ένα προβάδισμα συγκέντρωσης σε σχέση με τις 76άρες περίπου 5% σε 70άρι φυσίγγι.
αυτο ισχυει, οπως επισης εχουν και 2% μεγαλυτερη ταχυτητα
Πιανω εγω το αυγο, βοηθα εσυ να το κουρεψουμε
 
Πρωτίστως,θα πρέπει να σεβαστούμε τους "αδαείς"νέους κυνηγούς, που βλέπουν 70mm στο φυσίγγιο κ νομίζουν ότι βαράει 70μετρα‼️(πραγματικό αυτό)
Για αυτό ο Βασίλης ξεδαχτηλιαστηκε‼️ να ζητάει αποδείξεις‼️ έτσι ώστε να δει κ ο ΝΕΟΣ αν αξίζει η όχι η οποία μετατροπή‼️
70 metra makria
 
Απλός ρίχνουν καλύτερα ένα συμβατικό φυσίγγι σε σχέση με της συμβατικές καννες εντός λογικων αποστάσεων.Και τα ψιλά σκάγια,και τα σφιχτά τσοκ,μένουν πολύ λιγότερο ανεπιρεαστα από τους ανέμους με συμβατικά φυσίγγια σε σχέση με τους στενούς αυλούς ιδιαίτερα,συν ότι έχεις και κάποια έξτρα σκάγια στη διάτρηση σου με καλές ταχυτητες.Αλλα,Και πάλι σε ένα ημερήσιο κυνηγι στο βαλτο,και πάλι περιμένεις να μπει το κοπάδι σε λογική απόσταση,όπως έκανα και της Μπένελλι.Αν όμως είναι να αλλάξεις όπλο,δεν υπάρχη λόγος να μην πας εκεί,εφ όσον το όπλο σαν όπλο πέρα από τη κάννη σου κάνει,που είναι πιο σημαντικό.Εχοντας υπόψη ότι η κάννη και η βελτιώσεις της είναι απλά ένα συν,10 άρα κάννη σε απόδοση δεν περνεις.
συμφωνώ απολυτά
 
Back
Top