Βλητικές δοκιμές

Παπατζιλικια διαβαζω Βασιλη μου !!!
Και δεν ειναι η πρωτη φορα που ακουμε λογια ''καφενειου''....Εγω αρχισα να κουραζομαι.....λογια... λογια...
λογια...και χωρις να τεκμηριωνουν αυτα που λενε....
Καταντησε αηδια το πραγμα...!!!!
Οταν καποιος λεει και υποστηριζει κατι...πρεπει να το τεκμηριωνει...Διαφορετικα και κουραζει...και βαρετος
γινεται !!!
Ελεος δλδ !!!
Της δοκιμές της είχα βάλει εδώ,τώρα πλέον όπλα με βελτιωμένες Κάννες δεν έχω.Εγω το έργο που λέγεται ιδιογομωση και βελτιώσεις Καννών το τερμάτισα και το γνωρίζω.Αλλα άμα γεμίζεις δεν σε αφορά. Τα 10μδ παραπάνω,και ένα και δύο τσοκ πιο ανοιχτεί τουφεκιά,δεν έχει να κάνει με ιδιογομωτες.Ολα διορθώνονται.Αυτο το 10 μδ το βγάζεις με μπαρούτι,το βγάζεις με μια μάλλινη ακόμα ως βύσμα.Ολα αυτά τα κουράστηκα,και νιώθω αηδία και τα !!!!!!,δεν χρειαζονται,απορώ και που ασχολησε με το θέμα,αν και βλέπω από Κάννες δεν ξέρεις.
 
Ακριβως...επειδη δεν ξερω απο καννες θελω να δω τι κανουν.. Ωστοσο προσπαθω να μαθω και να δω
διαφορες....
Δεν βλεπω τιποτα και αυτο με κουραζει....Η συζητηση για τις καννες δεν ξεκινησε σημερα...κραταει καιρο
αυτη κολωνια....οντως εχει καταντησει αηδια ...με την εννοια τα ιδια πραγματα διαβαζουμε χωρις
αποδειξεις...

Περιμενω να δω ΜΙΑ δοκιμη απο βελτιωμενη καννη!!!

Αυτη ειναι απλη καννη με νορμαλ κωνο...μαμα !!!

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-14-765.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-36-082.jpg
 
Τι όπλο έχεις (πλήρη χαρακτηριστικά + μετατροπές) ?
Μια Μπένελλι με μεσαίο αυλού και μια συμβατική ρεμινγκτον870,καθώς και ένα δικαννο με κωνικές Κάννες κοκκοροτουφεκο,μακρύ κωννοι 18,5 καταλήγει 18,3.
 
Ακριβως...επειδη δεν ξερω απο καννες θελω να δω τι κανουν.. Ωστοσο προσπαθω να μαθω και να δω
διαφορες....
Δεν βλεπω τιποτα και αυτο με κουραζει....Η συζητηση για τις καννες δεν ξεκινησε σημερα...κραταει καιρο
αυτη κολωνια....οντως εχει καταντησει αηδια ...με την εννοια τα ιδια πραγματα διαβαζουμε χωρις
αποδειξεις...

Περιμενω να δω ΜΙΑ δοκιμη απο βελτιωμενη καννη!!!

Αυτη ειναι απλη καννη με νορμαλ κωνο...μαμα !!!

View attachment 78738
View attachment 78739
View attachment 78740
αυτή είναι του μπάρμπα από τις βουρλιώτες που την έστειλε στο ψυλλακη και της έκανε κοννο?
 
Ακριβως...επειδη δεν ξερω απο καννες θελω να δω τι κανουν.. Ωστοσο προσπαθω να μαθω και να δω
διαφορες....
Δεν βλεπω τιποτα και αυτο με κουραζει....Η συζητηση για τις καννες δεν ξεκινησε σημερα...κραταει καιρο
αυτη κολωνια....οντως εχει καταντησει αηδια ...με την εννοια τα ιδια πραγματα διαβαζουμε χωρις
αποδειξεις...

Περιμενω να δω ΜΙΑ δοκιμη απο βελτιωμενη καννη!!!

Αυτη ειναι απλη καννη με νορμαλ κωνο...μαμα !!!

View attachment 78738
View attachment 78739
View attachment 78740
Αυτή δεν είναι δοκιμή από κάννη,είναι αλευρωμενα σκάγια που έχουν ακύρωση την κάννη.Τα οποία τα έριχνα εγώ στα παπιά στο ημερήσιο κυνηγι τότε που κυνηγούσα.Οσο αφορά της βελτιωμένες Κάννες βρες εσύ που κυνηγάς καμμία και κάνε δοκιμές.Για μένα ο έργο το έχω δει,της δοκίμασα και της πούλησα,δεν έχω ανάγκη αυτή τη βελτίωση που προσφέρουν.
 
Δεν βλεπω τιποτα και αυτο με κουραζει....
Ούτε θα δεις ποτέ γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία ... συνήθως ήταν στο παλιό κινητό που χάλασε. 😂

Εγώ τι να πω που δεν έχω δει φωτό με εμπορικό πάνω από 80% από υπερόπλο ?
Καημό το έχω ...
Μπορεί να υπάρχει καμιά ξέμπαρκη με μη μετρημένα σκάγια.
Πως γίνεται να μετράω μόνο εγώ περισσότερα σκάγια στα εμπορικά, δεν μπορώ να το καταλάβω. 🤣
Μάλλον οι καλές κάνες τα γεννάνε στην εκπυρσοκρότηση. 😂
 
Αυτή δεν είναι δοκιμή από κάννη,είναι αλευρωμενα σκάγια που έχουν ακύρωση την κάννη.Τα οποία τα έριχνα εγώ στα παπιά στο ημερήσιο κυνηγι τότε που κυνηγούσα.Οσο αφορά της βελτιωμένες Κάννες βρες εσύ που κυνηγάς καμμία και κάνε δοκιμές.Για μένα ο έργο το έχω δει,της δοκίμασα και της πούλησα,δεν έχω ανάγκη αυτή τη βελτίωση που προσφέρουν.

Δεν ''καιγομαι'' για βελτιωμενες καννες ...ουτε για αυλους....Δεν πιστευω στις καννες και τους αυλους...
Πιστευω μονο στο φυσιγγιο.....Αυτο κανει την διαφορά σε ολες τις καννες !! :cool:
 
Σε ξεφορτώνουν από 2000€ που σου βάραιναν την τσέπη.
Αν πας και καλά για τη κάννη εννοείται,αν πας γιατί ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξεις όπλο,δεν πρόκειται να το μετανιώσεις.
Δεν ''καιγομαι'' για βελτιωμενες καννες ...ουτε για αυλους....Δεν πιστευω στις καννες και τους αυλους...
Πιστευω μονο στο φυσιγγιο.....Αυτο κανει την διαφορά σε ολες τις καννες !! :cool:
Τα ίδια λεμε
 
αυτή είναι του μπάρμπα από τις βουρλιώτες που την έστειλε στο ψυλλακη και της έκανε κοννο?

Δεν ξερω για ποιον μπαρμπα λες....Ωστοσο δωσε ονομα και μην αφηνεις υπονοουμενα ριχνωντας λασπη
για την δοκιμη !!!
Γραφω...απλη καννη κωνος μαμα !!

Περιμενω απαντηση .
 
Ούτε θα δεις ποτέ γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία ... συνήθως ήταν στο παλιό κινητό που χάλασε. 😂

Εγώ τι να πω που δεν έχω δει φωτό με εμπορικό πάνω από 80% από υπερόπλο ?
Καημό το έχω ...
Μπορεί να υπάρχει καμιά ξέμπαρκη με μη μετρημένα σκάγια.
Πως γίνεται να μετράω μόνο εγώ περισσότερα σκάγια στα εμπορικά, δεν μπορώ να το καταλάβω. 🤣
Μάλλον οι καλές κάνες τα γεννάνε στην εκπυρσοκρότηση. 😂
Εδώ είσαι λάθος,μια βελτιωμένη κάννη δεν ανεβαίνει σε συγκέντρωση,η συμβατική πέφτει σε συγκέντρωση.Ψιλα σκάγια,ακόμα και με χοντρά η στενή αυλοί με σφιχτά τσοκ σε άστατο καιρο πάντα.Στα ψιλά με άστατο καιρό Μπερέτα οπτικά 55 τα εκατό μέσο όρο,18.35 αυλός συμβατικός 48τα εκατό,μέσο όρο 5 τουφεκιές,8αρια,40 μέτρα.Και με άπνοια η οπτικά 65 τα εκατό και οι 18,35 62 τα εκατό.
 
Εδώ είσαι λάθος,μια βελτιωμένη κάννη δεν ανεβαίνει σε συγκέντρωση,η συμβατική πέφτει σε συγκέντρωση.Ψιλα σκάγια,ακόμα και με χοντρά η στενή αυλοί με σφιχτά τσοκ σε άστατο καιρο πάντα.Στα ψιλά με άστατο καιρό Μπερέτα οπτικά 55 τα εκατό μέσο όρο,18.35 αυλός συμβατικός 48τα εκατό,μέσο όρο 5 τουφεκιές,8αρια,40 μέτρα.Και με άπνοια η οπτικά 65 τα εκατό και οι 18,35 62 τα εκατό.
Τα 80τα εκατό με τι με απλή φουλ δεν βγαίνει παραμύθια.
 
Απο που ξεφυτρωσε παλι αυτο ???o_O
Μιλα ανοιχτα....για ποιον μπαρμπα μιλας ???
δεν θυμάμαι το όνομα του πάει καιρός μου ελεγε ότι δεν πήγαινε τα φυσίγγια η κάννη του και ψάχνατε μαζί να βρει κατι να της πηγαίνει και ότι μετα την έστειλε για πηγάδι και ήταν η μερα με την νυχτα. παντως η δόκιμη που ανέβασες εχει φανταστικές στιβάδες.
 
Δεν ''καιγομαι'' για βελτιωμενες καννες ...ουτε για αυλους....Δεν πιστευω στις καννες και τους αυλους...
Πιστευω μονο στο φυσιγγιο.....Αυτο κανει την διαφορά σε ολες τις καννες !! :cool:
Νίκο έχεις δίκιο σε αυτο που λες επειδή κανείς μόνο ιδιογομωση .Εάν αύριο δεν κανείς ιδιογομωση και πάρεις εμπορικά φυσίγγια και κυνηγήσεις με 3/4 διαφορευικα όπλα θα δεις ότι κάποια όπλα σκοτώνουν αβίαστα εκεί που τα άλλα χρειάζονται βελτιωτικό οίκο μήπως και το καταφέρουν .Στο γράφω διότι και ιδιογομωση έχω κάνει μερικά χρόνια και δεν γέμιζα για μένα αλλά και 4/5 άλλα άτομα δικά μου και έχω αλλάξει καμία 15αρια όπλα δικα μου και κυνηγήσει με καμία 25αρια διαφορετικά ..
 
Νίκο έχεις δίκιο σε αυτο που λες επειδή κανείς μόνο ιδιογομωση .Εάν αύριο δεν κανείς ιδιογομωση και πάρεις εμπορικά φυσίγγια και κυνηγήσεις με 3/4 διαφορευικα όπλα θα δεις ότι κάποια όπλα σκοτώνουν αβίαστα εκεί που τα άλλα χρειάζονται βελτιωτικό οίκο μήπως και το καταφέρουν .Στο γράφω διότι και ιδιογομωση έχω κάνει μερικά χρόνια και δεν γέμιζα για μένα αλλά και 4/5 άλλα άτομα δικά μου και έχω αλλάξει καμία 15αρια όπλα δικα μου και κυνηγήσει με καμία 25αρια διαφορετικά ..
Έτσι είναι τότε στρεφεσε στη καννη και οτι μπορεί,να μην ξεχνάμε ότι και της βελτιώσεις στα φυσσιγγια πριν μερικά χρόνια στους περισσότερους ήταν άγνωστη κάποιοι την κατηχαν και μετά ξύπνησαν οι υπόλοιποι.
 
Μια Μπένελλι με μεσαίο αυλού και μια συμβατική ρεμινγκτον 870
Άκωνα τα όπλα ?

καθώς και ένα δικαννο με κωνικές Κάννες κοκκοροτουφεκο,μακρύ κωννοι 18,5 καταλήγει 18,3.
https://oplognosia.com/?p=11432
Πήγαινέ το στον Κυπρίδημο, δεν έχει δει ποτέ τέτοιο όπλο.
Είσαι σίγουρος ? Μετρημένο ?

Για μένα ο έργο το έχω δει,της δοκίμασα και της πούλησα,δεν έχω ανάγκη αυτή τη βελτίωση που προσφέρουν.
Δεν το έλεγες από την αρχή αυτό, να μην γράφω κατεβατά ?

Στα ψιλά με άστατο καιρό Μπερέτα optima 55% και 18.35 αυλός συμβατικός 48% - 5 τουφεκιές 8αρια 40 μέτρα.
Και με άπνοια η optima 65% και οι 18,35 62%.
Optima εννοείς προφανώς.
Οκ το σημειώνω.
Με τι τσοκ οι δοκιμές στα 8άρια ?
Παρόμοιες δοκιμές σε νούμερο πχ #2-3-4 έκανες ?

Επίσης όταν λες άστατος καιρός τι ακριβώς εννοείς ?
Αέρας ή κρύο και πόσο κρύο ?
Ο αέρας παίζει ρόλο ? γιατί μετά γράφεις για άπνοια.
 
Έτσι είναι τότε στρεφεσε στη καννη και οτι μπορεί,να μην ξεχνάμε ότι και της βελτιώσεις στα φυσσιγγια πριν μερικά χρόνια στους περισσότερους ήταν άγνωστη κάποιοι την κατηχαν και μετά ξύπνησαν οι υπόλοιποι.
Για τους κώνους, μεγέθυνση κώνου τι έχεις να πεις❓ πρόσφερει κάτι κ συνάμα να αφαιρεί κάτι άλλο❓
 
Άκωνα τα όπλα ?


https://oplognosia.com/?p=11432
Πήγαινέ το στον Κυπρίδημο, δεν έχει δει ποτέ τέτοιο όπλο.
Είσαι σίγουρος ? Μετρημένο ?


Δεν το έλεγες από την αρχή αυτό, να μην γράφω κατεβατά ?


Optima εννοείς προφανώς.
Οκ το σημειώνω.
Με τι τσοκ οι δοκιμές στα 8άρια ?
Παρόμοιες δοκιμές σε νούμερο πχ #2-3-4 έκανες ?

Επίσης όταν λες άστατος καιρός τι ακριβώς εννοείς ?
Αέρας ή κρύο και πόσο κρύο ?
Ο αέρας παίζει ρόλο ? γιατί μετά γράφεις για άπνοια.
Αυτή την κάννη την έχω διαμόρφωση εγώ,η δοκιμές με φουλ και στις δύο,με ισχυρούς βοριάδες,και τουφεκιά στα κενά από τις ριπές του αέρα.Ναι και στα χοντρα ένα τσοκ πιο ανοιχτά ο στενός αυλός 5ρια 50 τα εκατό η οπτιμά,44 τα εκατό ο 18,35,με άπνοια η διαφορά είναι αμελητέα στα χοντρα.45 μέτρα 5αρια,πάντα φουλ τσοκ.
 
Back
Top