Βλητικές δοκιμές

Εγώ κύριοι τα τελευταία 5 χρόνια μόνο 9αρια ρίχνω στις τσίχλες με την τελευταία διετία να χαμηλώνω και τα γραμμάρια 28-30 με προτίμηση στα 28 γραμμάρια.Γι'αυτό Νίκο παπ ενδιαφέρομαι για ελαφρύ φυσίγγι με σφιχτή συγκέντρωση,στα μπασιματα με 2-3 άστρα τσοκ και τις χειμερινές με 4 άστρα.Ωπως και στην μπεκάτσα το πρώτο φυσίγγι με 4 άστρα γιατί μουφα δεν βάζω το πρώτο φυσίγγι είναι 36 γραμμάρια νο 10.

Απ'ολα εχει ο ''μπαξες'' Νικολα.....Κατι θα βρουμε που θα καλυπτει φιλε !!
Κατι τετοιο ας πουμε...

εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-12.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-57-43.jpg
Εδω θα βαλεις κυλινδρο ή 4* αστρα .....για να την φερεις εκει που εσυ θελεις φιλε !!;)
 
Μαστορα....οπως πολυ σωστα μου ειπε ο Αρης οταν ειχε ερθει και πηγαμε για δοκιμες...V1,5-400m/s με το
V1,5 -430m/s....μεχρι τα 40 μετρα δεν θα δεις καμια διαφορα...
Την διαφορα θα την δεις στα 45+ μετρα....και εκει το V1,5-430m/s εχει το πλεονεκτημα !!!! ;)
Ακριβώς,αυξάνοντας ταχύτητα αυξάνεις σε ταχύτητα κάποια σκάγια τα οποία θα φτάσουν στο στόχο την την επιθυμητή διάτρηση.Πιο πολλά γρήγορα σκάγια μεγαλύτερες πιθανότητες να στείλεις στο στόχο τα απαιτούμενα σκάγια με σωστή διάτρηση.
 
Αν ενδιαφέρεται κάποιος έχω και δοκιμή με biturbo 36 γραμμάρια 10 νούμερο στα 20 μέτρα.

Μην τα ριχνεις....Κρατησε τα,,,,,,Θα τα σφαξεις...θα παρεις τα υλικα και θα φτιαξεις δικα σου....οπως
εσυ τα θελεις...
Δεν εχω ασχοληθει με Ν10 σκαγια....
Η αυριανη μερα....πρωτα ο θεος...θα την αφιερωσω σε αυτο το Νρο σκαγιων !!!
 
Απ'ολα εχει ο ''μπαξες'' Νικολα.....Κατι θα βρουμε που θα καλυπτει φιλε !!
Κατι τετοιο ας πουμε...

View attachment 78703
View attachment 78704
Εδω θα βαλεις κυλινδρο ή 4* αστρα .....για να την φερεις εκει που εσυ θελεις φιλε !!;)
Στο μυαλό μου είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Απ'ολα εχει ο ''μπαξες'' Νικολα.....Κατι θα βρουμε που θα καλυπτει φιλε !!
Κατι τετοιο ας πουμε...

View attachment 78703
View attachment 78704
Εδω θα βαλεις κυλινδρο ή 4* αστρα .....για να την φερεις εκει που εσυ θελεις φιλε !!;)
Πες μου την γνώμη σου αν σε αυτή την συνταγή έβαζες 6 νούμερο σκάγια τι αποτύπωση θα είχε σαν άνοιγμα στα 40 μέτρα??????
 
Φίλε μου έχεις να γράψεις από το 2019 και ξεκίνησες πριν λίγες μέρες, ... εγώ γράφτηκα στο HL το 2020.
Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα για εμένα από 10 ποστ που έτυχε να διαβάσεις.
Λάθος κάνεις αν νομίζεις ότι ενδιαφέρομαι για βελτιώσεις, το αντίθετο συμβαίνει ... για εμένα οι κάνες έχουν ελάχιστες διαφορές και την διαφορά την κάνει το φυσίγγι.
Απλά "την σπάω" σε αυτούς που πιστεύουν στις βελτιωμένες κάνες και βλέπουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των κανών.
Αυτή είναι η αλήθεια.
Κουφαλιτσα😆 τους αναστατωσες όλους‼️από το 2019 το παιδί, τα είχε όλα κουλ κ εσύ τον αναγκάσες να επανέλθει‼️
 
Tο ότι δεν γράφω,οφείλεται στο ότι δεν έχω πλέων βλητικες ανησυχίες της έχω λύση.
Χαίρομαι που γράφεις πάντως γιατί είσαι του πειράματος.

Επισεις ρίχνω πλέων με Nikon d5300 με τσοκ μια sigma 150-600mm.
Ωραίος. Μπορεί να το δοκιμάσω και εγώ.

Περνωντας μια βελτιωμένη κάννη και ρίχνοντας συμβατικά φυσσιγγια τα ρίχνει καλύτερα από της συμβατικές Κάννες.Εως εδώ,όταν θέλεις μακρινές βολές,αυτές η βελτιώσεις δεν φτάνουν.Αλλα σε λογικές αποστάσεις,και σε διάτρηση,συγκέντρωση,αποδίδουν καλύτερα,
Μια βελτιωμένη κάνη τι χαρακτηριστικά έχει για εσένα ? Και πόσο καλύτερα αποδίδει σε σχέση με μια μη βελτιωμένη ?
Μια φουλ βελτιωμένη σε σχέση με μια χάλια πόσα μέτρα δραστικό κερδίζει ? Μια εκτίμηση μέτρων θέλω.

όλοι όσοι ξέρουν την βλητική του λειοκαννου το γνωρίζουν.
Ξέρεις κανέναν εσύ ? (δεν σου κάνω πλάκα)
Βρες μου ένα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ στοιχείο που να μιλάει για βελτιώσεις συγκέντρωσης και διάτρησης με μετατροπές κάνης και ποιος το γράφει.
Προφανώς δεν θα γράφει μόνο "καλύτερο" αλλά και "πόσο καλύτερο".

είναι σαν να κοντραρεις μια τουφεκιά 20 σκαγιων στο χαρτοπολτό εναντίων μιας με 10 σκάγια.Ποια από της δύο έχει ελπίδα να σου δώσει 10 καλά σκάγια σε διάτρηση?
Αυτή με τα 20 σκάγια. Αλλά μιλάς για ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ τώρα.
Τέτοιες διαφορές απλά δεν υπάρχουν.
Οπότε το παράδειγμα είναι ατυχές ... πιο λογικό είναι να πεις 10 με 11 σκάγια ... εκεί θα σου απαντούσα ότι δεν με ενδιαφέρει και ειδικά στα ψιλά.
Αν έχεις στο μυαλό σου μετατροπές που να αυξήσουν σημαντικά την διάτρηση και την συγκέντρωση στα χοντρά ευχαρίστως να τις ακούσω.
 
Δεν το ΞΈΡΕΙΣ αν το βλέπεις!🙂
Το μυαλό είναι....άτιμο πράμα!
Αν πιστεύει κάτι κι αν αυτό το κάτι έχεις ενδείξεις ότι ισχύει, το μυαλό θα κάνει τις ενδείξεις βεβαιότητα!
Με λίγα λόγια...τον ήπιες!!😢
Έχουμε έναν στο χωριό που ισχυρίζεται ότι έχει πάει ένα Opel Manta στα 500 αλογα.Εχει ρίξει όλα του τα λεφτά στο αυτοκίνητο και πάλι δεν γαμεί.Αυτος πιστεύει ότι πρέπει να αλλάξει αυτοκίνητο και να πάρει καλύτερο.Ολο το χωριό πιστεύει ότι δεν γαμεί γιατί μοιάζει σαν ότι έχει μείνει από γιουβέτσι.
 
Πες μου την γνώμη σου αν σε αυτή την συνταγή έβαζες 6 νούμερο σκάγια τι αποτύπωση θα είχε σαν άνοιγμα στα 40 μέτρα??????

Μην τα ''μπερδευεις'' Νικολα μου....Το Ν6 εχει αλλη δοσολογια...και ειναι διαφορετικο σεταπ...
Θεωρητικα...καθε 5 μετρα μειον 8-10% φιλε !!!
 
Πες μου την γνώμη σου αν σε αυτή την συνταγή έβαζες 6 νούμερο σκάγια τι αποτύπωση θα είχε σαν άνοιγμα στα 40 μέτρα??????

Αλλαζουν ολα Νικολα....Καθε δοσολογια καθε στησιμο καθε βυσμα και Νρο σκαγιων εχει τα ''δικα'' του
φιλε μου !!! :)


εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-13-025.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-20-416.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-06_13-14-30-614.jpg
 
Μαστορα....οπως πολυ σωστα μου ειπε ο Αρης οταν ειχε ερθει και πηγαμε για δοκιμες...V1,5-400m/s με το
V1,5 -430m/s....μεχρι τα 40 μετρα δεν θα δεις καμια διαφορα...
Την διαφορα θα την δεις στα 45+ μετρα....και εκει το V1,5-430m/s εχει το πλεονεκτημα !!!! ;)
Για να το λέει κάτι θα έχει δει!🙂
 
Χαίρομαι που γράφεις πάντως γιατί είσαι του πειράματος.


Ωραίος. Μπορεί να το δοκιμάσω και εγώ.


Μια βελτιωμένη κάνη τι χαρακτηριστικά έχει για εσένα ? Και πόσο καλύτερα αποδίδει σε σχέση με μια μη βελτιωμένη ?
Μια φουλ βελτιωμένη σε σχέση με μια χάλια πόσα μέτρα δραστικό κερδίζει ? Μια εκτίμηση μέτρων θέλω.


Ξέρεις κανέναν εσύ ? (δεν σου κάνω πλάκα)
Βρες μου ένα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ στοιχείο που να μιλάει για βελτιώσεις συγκέντρωσης και διάτρησης με μετατροπές κάνης και ποιος το γράφει.
Προφανώς δεν θα γράφει μόνο "καλύτερο" αλλά και "πόσο καλύτερο".


Αυτή με τα 20 σκάγια. Αλλά μιλάς για ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ τώρα.
Τέτοιες διαφορές απλά δεν υπάρχουν.
Οπότε το παράδειγμα είναι ατυχές ... πιο λογικό είναι να πεις 10 με 11 σκάγια ... εκεί θα σου απαντούσα ότι δεν με ενδιαφέρει και ειδικά στα ψιλά.
Αν έχεις στο μυαλό σου μετατροπές που να αυξήσουν σημαντικά την διάτρηση και την συγκέντρωση στα χοντρά ευχαρίστως να τις ακούσω.

Εγω εβγαλα ασπρα μαλλια....και ακομα δεν ειδα δοκιμη απο βελτιωμενη καννη....
Περιμενε και εσυ.....εχεις χρονια μπροστα σου φιλε !!!:D

ΥΓ. Απο λογια ''καφενειου'' ομως....χορτάτος ειμαι !!!;):)

ΥΓ. Εαν δω και μου δωσει η βελτιωμενη καννη ενα 15-20% σταθερη αποδοση στο +....θα την προσκυνησω !!!!:cool:
 
Εγω εβγαλα ασπρα μαλλια....και ακομα δεν ειδα δοκιμη απο βελτιωμενη καννη....
Περιμενε και εσυ.....εχεις χρονια μπροστα σου φιλε !!!:D

ΥΓ. Απο λογια ''καφενειου'' ομως....χορτάτος ειμαι !!!;):)

ΥΓ. Εαν δω και μου δωσει η βελτιωμενη καννη ενα 15-20% σταθερη αποδοση στο +....θα την προσκυνησω !!!!:cool:
Εγώ τα έβγαλα απ' τα 25 μπας κ δω νωριτερα αλλά μπα, μείναμε με τα Γκρέυ,άσπρα, μαύρα εγώ κ τα σεττερ έτσι‼️😆τρικολορε‼️
 
Όλα έχουν κάποια σημασία, μικρή ή μεγαλύτερη. Επειδή πιο πριν είδα πολλά χοβαρνταλικια με τις αρχικές, υπενθυμίζω ότι οι Αμερικανοί υπολόγισαν ότι για ΙΔΙΑΣ παραμόρφωσης σκάγια νούμερα 5, 6, 71/2 από τα 1300 π/δ ( 396 μ/δ) στα 1400 π/δ (427 μ/δ) κερδίζουμε σε βεληνεκές 10 γυαρδες .
 
Συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που γράφεις συνήθως το τσοκ της φαμπαρμ αποδίδει σαν ανοικτοτερο αλλού όπλου..Ασχέτως αυτού δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς τα τσοκ της διότι έχει μεταβλητό κωνικό αυλό με σημεία ευθεία τόσο όσο χρειάζεται για να ισορροπήσει την γόμωση όπως και τα τσοκ που τα καλύτερα έχουν Παράλληλα τμήματα στο τέλος , Αυτή η κατασκευή αυτή την βοηθά να σπάει συσωματωσεις κάτι σαν διπλό κώνο της seasar guerini ,και των τσοκ brain απλά τα τσοκ έχουν τον έναν κώνο μέσα στον άλλο έτσι καταργούν τον αυλό σε ένα ποσοστό και δε μπορείς να υπολογίσεις με ακρίβεια το τσοκ πως αποδίδει διότι μπορεί να αποδίδει σαν δυο αλλά μαζί η σαν κάτι τελείως ξεχωριστό εξαρτάται και το ποσοστό καλών σκαγιων που έχουν φτάσει μέχρι εκεί . Βέβαια η fabarm έχει χρόνια που κατασκευάζει έτσι και αν μη τι άλλο κανείς δεν έχει παραπονεθεί για τις ντουφέκιες της.
Έχω παρατηρήσει σε σούπερ ποζε fabarm sporting όντως μικρότερη ελαφρώς συγκέντρωση αλλά εξαιρετικές κατανομές σκαγιων .......... Μιλάμε για " αλατιερα" και όλα τα σκάγια ζευγάρια......... Όλα δίπλα.......
 
Μαστορα....οπως πολυ σωστα μου ειπε ο Αρης οταν ειχε ερθει και πηγαμε για δοκιμες...V1,5-400m/s με το
V1,5 -430m/s....μεχρι τα 40 μετρα δεν θα δεις καμια διαφορα...
Την διαφορα θα την δεις στα 45+ μετρα....και εκει το V1,5-430m/s εχει το πλεονεκτημα !!!! ;)
#8 400m/s@1,5m 40m = 0,1573s προσκόπευση 7,8m με 50m/s
#8 430m/s@1,5m 40m = 0,1505s προσκόπευση 7,5m με 50m/s
Διαφορά 6,8 χιλιοστά του δευτερολέπτου

#8 400m/s@1,5m 60m = 0,2884s προσκόπευση 14,4m με 50m/s
#8 430m/s@1,5m 60m = 0,2770s προσκόπευση 13,8m με 50m/s
Διαφορά 11,4 χιλιοστά του δευτερολέπτου
Αν το δισκάκι κινείται με 50m/s τότε στην πρώτη περίπτωση θα έχει κινηθεί 35cm από την διαφορά ταχύτητας του φυσιγγίου και στην δεύτερη 57cm.

======================

#2 400m/s@1,5m 40m = 0,1377s προσκόπευση 2,3m με 60km/h
#2 430m/s@1,5m 40m = 0,1311s προσκόπευση 2,2m με 60km/h
Διαφορά 6,6 χιλιοστά του δευτερολέπτου

#2 400m/s@1,5m 60m = 0,2369s προσκόπευση 4,0m με 60km/h
#2 430m/s@1,5m 60m = 0,2268s προσκόπευση 3,8m με 60km/h
Διαφορά 10,1 χιλιοστά του δευτερολέπτου
Αν το παπί κινείται με 60km/h τότε στην πρώτη περίπτωση θα έχει κινηθεί 10cm από την διαφορά ταχύτητας του φυσιγγίου και στην δεύτερη 17cm.

=======================

Πάμε και μια στα 100m με TSS #7,5 ...
Αν το παπί κινείται με 60km/h προσκόπευση 8m.
Με μολύβι #0 προσκόπευση 8m.
Με ατσάλια #ΒΒ=4/0 προσκόπευση 9m.
 
Πρόλαβα την aquilla 16€/κιλό...
Κάπου στο 2000...
Δεν κατάφερα ποτέ,μα ποτέ,να την ευχαριστηθω!
Έβγαζε τουφεκιές -κεντημα στα 30 και στα 32 γρμ.
Έπαιρνα ενα κουτί μαζί μου,έριχνα μισό το πρωί,12 ευαγγελια και μετά έβαζα Α1 και ηρεμουσα...
Το υπόλοιπο κουτί το επιχειρούσα μετά και ξανάρχιζε το ίδιο σενάριο με επανάληψη των κλαμπανιων και των ευαγγελίων.
Οποίο τραβερσατο πουλί χτυπούσα ήταν με σκάγια σε λαιμο-κεφαλι.
Για την ιστορία η aquilla έβγαζε 420-2μ/δ και η Α1 398-400...
Μετρημένα σε σταθμό.
Μιλάω για τσιχλοκυνηγι,εκείνες τις εποχές,που οι ευκαιρίες για τουφεκιές ηταν πολλές.
Μία από τα ίδια και με την g3000.
 
Back
Top