Βλητικές δοκιμές

Με δοκιμές ασχολούμαι ... με ιδιογόμωση όχι.
Ούτε πιστεύω σε θαυματουργές κάνες που σκοτώνουν μόνες τους.
Αν έχεις στοιχεία ότι υπάρχουν παρέθεσέ τα και βλέπουμε τι κάνη θα αγοράσω.
Δηλαδή αυτές οι διαφορές είναι αξεπέραστες αν αλλάξεις φυσίγγι ?
Πλάκα κάνεις τώρα ?

Το ότι είσαι αρχαίος προσωπικά δεν μου λέει τίποτα.
Και άλλοι αρχαίοι μιλούσαν για ατράκτους και για κάνες και τσοκ που τις μίκραιναν.

Αν έχεις στοιχεία, το συζητάμε.
Από θεωρίες και από μαγικές κάνες μπούχτησα (και δεν το λέω για εσένα).
Για να ασχολησε με δοκιμές πρέπει να μετράς,εσύ έγραψες ότι δεν το κάνεις.Για να βγαλης καλύτερη τουφεκιά θέλει ιδιογομωση,εκτός αν είσαι διαθετημενος να πληρώνεις βάζοντας το χέρι βαθιά στην τσέπη,δεν είπα εγώ ότι δεν μπορείς να πάρεις καλύτερα αποτελέσματα με φυσίγγι εννοείται.
 
Το 5% δεν θα το δείς ποτέ πάνω στο κυνήγι.Το έχεις στο μυαλό σου μόνο.
Δεν το ΞΈΡΕΙΣ αν το βλέπεις!🙂
Το μυαλό είναι....άτιμο πράμα!
Αν πιστεύει κάτι κι αν αυτό το κάτι έχεις ενδείξεις ότι ισχύει, το μυαλό θα κάνει τις ενδείξεις βεβαιότητα!
Με λίγα λόγια...τον ήπιες!!😢
 
Για να ασχολησε με δοκιμές πρέπει να μετράς,εσύ έγραψες ότι δεν το κάνεις.
Λάθος κατάλαβες φίλε ... έχω όλες τις δοκιμές καταγεγραμμένες.
Διάβασα και παλιά σου ποστ ... δεν διαφωνούμε σε πολλά.
Βάζω το χέρι βαθειά στην τσέπη αν υπάρχουν "σοβαρά" θηράματα οπότε το "λίγο καλύτερο" απλά δεν με απασχολεί.
 
Δεν το ΞΈΡΕΙΣ αν το βλέπεις!🙂
Το μυαλό είναι....άτιμο πράμα!
Αν πιστεύει κάτι κι αν αυτό το κάτι έχεις ενδείξεις ότι ισχύει, το μυαλό θα κάνει τις ενδείξεις βεβαιότητα!
Με λίγα λόγια...τον ήπιες!!😢
Αυτό ονομάζεται ψυχολογία όχι 5%.

Τα 20μ/δ διαφορά,σε μικρομεσαίες αποστάσεις,μπορούν εύκολα να καθορίσουν την επιτυχία από την αποτυχία!
Αρχικές εννοώ Γιάννη όχι μένουσες.
Ειδικά σε μικρομεσαίες δεν κάνουν καμία διαφορά τα 20m/s σε αρχικές.
Σε μικρομεσαίες αποστάσεις χρησιμοποιείς 1 νούμερο σκάγια χοντρότερα και κερδίζεις 50m/s σε μένουσες χαλαρά και σίγουρα χωρίς καθόλου ιδρώτα.
 
Εγώ κύριοι τα τελευταία 5 χρόνια μόνο 9αρια ρίχνω στις τσίχλες με την τελευταία διετία να χαμηλώνω και τα γραμμάρια 28-30 με προτίμηση στα 28 γραμμάρια.Γι'αυτό Νίκο παπ ενδιαφέρομαι για ελαφρύ φυσίγγι με σφιχτή συγκέντρωση,στα μπασιματα με 2-3 άστρα τσοκ και τις χειμερινές με 4 άστρα.Ωπως και στην μπεκάτσα το πρώτο φυσίγγι με 4 άστρα γιατί μουφα δεν βάζω το πρώτο φυσίγγι είναι 36 γραμμάρια νο 10.
 
Ακόμα και τα 20m/s δεν παίζουν απολύτως καμία σημασία στο κυνήγι.

Θεωρητικά σε σφαιρικά σκάγια στα 36.5μ
#4 στα 400 έχει διάτρηση 48mm σε κρέας.
#4 στα 420 έχει διάτρηση 50mm σε κρέας.

#9 στα 400 έχει διάτρηση 21mm σε κρέας.
#9 στα 420 έχει διάτρηση 22mm σε κρέας.

Αν τα 2 χιλιοστά στα 50 ή το 1 στα 20 κάνουν διαφορά τότε ΟΚ.
Για εμένα καμία.
Δεν σου βάζω μέσα την αστάθεια των φυσιγγίων.
Όντως Βασιλη μιλαμε για τέτοιες απειροελάχιστες διαφορές;
Τί εχουν παθει τοτε οι ιδιογομωτες και αν βγαλουν κανα φυσιγγι με 360 αρχική το έχουν για τα σκουπίδια;
 
Όντως Βασιλη μιλαμε για τέτοιες απειροελάχιστες διαφορές;
Τί εχουν παθει τοτε οι ιδιογομωτες και αν βγαλουν κανα φυσιγγι με 360 αρχική το έχουν για τα σκουπίδια;
Θα σου απαντήσω με μια ατάκα του @leo.
Ότι οι αμερικάνοι το πετυχαίνουν με το αντιμόνιο εμείς προσπαθούμε να το πετύχουμε με τα γκάζια και τα αλεύρια.
Ήταν ωραία ατάκα και πετυχημένη.
 
Θα σου απαντήσω με μια ατάκα του @leo.
Ότι οι αμερικάνοι το πετυχαίνουν με το αντιμόνιο εμείς προσπαθούμε να το πετύχουμε με τα γκάζια και τα αλεύρια.
Ήταν ωραία ατάκα και πετυχημένη.
Και παλι ομως το ερώτημα ίδιο είναι. Απλώς προστίθενται και οι αμερικανοι μεσα.
Τί εχουν πάθει λοιπον ολοι αυτοι και για 1-2 χιλιοστά περισσότερη διάτρηση αναλώνονται τόσο;
 
Και παλι ομως το ερώτημα ίδιο είναι. Απλώς προστίθενται και οι αμερικανοι μεσα.
Τί εχουν πάθει λοιπον ολοι αυτοι και για 1-2 χιλιοστά περισσότερη διάτρηση αναλώνονται τόσο;
Καταρχήν μίλησα για ταχύτητες 400-420 και μου αναφέρεις 360.
Δεν είναι το ίδιο, ούτε 1-2mm η διαφορά μεταξύ 360-420 είναι 5+ χιλιοστά η διαφορά.
Το 360 στο κρύο πόσο θα γίνει ? 320 ? και άλλη διαφορά ...
Για αυτό και γιατί προσπαθούν να κερδίσουν το ελάχιστο δυνατό.

Δεν κοιτάω ποτέ αρχικές στα φυσίγγια.
Το gamebore έχει ίδια ταχύτητα με τα άλλα ιταλικά ... γιατί έχει τόση διαφορά στην διάτρηση ?
Τα Rem με τα 380 γιατί σκοτώνουν καλύτερα από άλλα με μεγαλύτερες ταχύτητες ?
Δεν μπορείς βασιζόμενος σε ένα μόνο χαρακτηριστικό (και ειδικά στην αρχική ταχύτητα) να βγάλεις συμπέρασμα για τις δυνατότητες του φυσιγγίου.
Κανένα φυσίγγι πάντως σε νορμάλ γομώσεις δεν έχω δει να γράφει 360 ... κάτι σημαίνει και αυτό.
 
Και όμως οι φθηνοί οπτικοί χρονογραφοι έχουν ακρίβεια 99,9% αρκεί να χρησιμοποιούνται σωστά. Επειδή μετράνε το πρώτο πράγμα που θα περάσει πάνω από την ακτίνα, πρέπει απαραίτητα να ρίχνουμε όσο κοντύτερα γίνεται στο στόμιο όχι όμως τόσο κοντά ώστε τα αέρια να αλλοιωσουν την μέτρηση, προτιμώ κάτω από 1 μέτρο. Επίσης η κάννη πάντα παράλληλη με τον άξονα του χρονογραφου και φυσικά ακριβώς ίδια απόσταση στομίου- εργαλείου. Όσο ανεβαίνει η σύσφιξη μειώνεται η ακρίβεια μέχρι το μισό τσοκ οκ , μετά αλλάζει αρκετά.
 
Λάθος κατάλαβες φίλε ... έχω όλες τις δοκιμές καταγεγραμμένες.
Διάβασα και παλιά σου ποστ ... δεν διαφωνούμε σε πολλά.
Βάζω το χέρι βαθειά στην τσέπη αν υπάρχουν "σοβαρά" θηράματα οπότε το "λίγο καλύτερο" απλά δεν με απασχολεί.
 
Αν δεν το εχεις κανει δεν χρειαζεται να μετρας τιποτα γιατι δεν εισαι σιγουρος !!! Μαλιστα καλητερα ειναι να τον δοκιμασεις με αεροβολο που ειναι πιο σταθερες οι ταχυτητες !!
Δεν με ενδιέφερε ποτέ όταν γέμιζα έριχνα μια ντουφέκια στα 36 .μέτρα με 3* εάν μου άρεσε έφτιαχνα το φυσίγγι και κεντούσε .Ασχέτως εάν έχω κανείς παρά μα πάρα πολλές δοκιμές και σε πραγματικές συνθήκες το έχω ξαναπεί είχα λαμαρίνα μέσα στη μπαγαζιερα και ώχρα έχω δοκιμάσει μέχρι στις 05.30 το πρωί φυσίγγι με πραγματικούς 0 βαθμούς και 90% υγρασία στη κωπαιδα .Και νόμιζαν ότι ρίχνω σε λαγούς ή μπεκάτσες και εγώ δοκίμαζα με τα φώτα του αυτοκινήτου φυσίγγια.Τελος πάντων .Ποτέ δεν κατάλαβα ότι δε σκότωσα κάπου και έφταιγε η ταχύτητα ακόμη και σε φυσίγγι που όταν το έριχνα με το wintsister ήταν σαφώς πιο αργό από ότι όταν το έριχνα με την ςς
 
Εγώ βλέπω το αντίθετο ασχολησε συνέχεια με της Κάννες,τι κάνουν η βελτιωμένες Κάννες και η διάφορες βελτιώσεις του αυλου.Τελος πάντων αφού αυτό διάλεξες τα έτοιμα φυσίγγια δικαίωμα σου.Οσο αφορά της δοκιμές άλλων,δεν με ενδιαφέρουν,γιατί το θέμα το έχω τερματίσει εδώ και λίγα χρόνια.
 
Εγώ βλέπω το αντίθετο ασχολησε συνέχεια με της Κάννες,τι κάνουν η βελτιωμένες Κάννες και η διάφορες βελτιώσεις του αυλου.Τελος πάντων αφού αυτό διάλεξες τα έτοιμα φυσίγγια δικαίωμα σου.Οσο αφορά της δοκιμές άλλων,δεν με ενδιαφέρουν,γιατί το θέμα το έχω τερματίσει εδώ και λίγα χρόνια.
Μπα, διαχρονικά το αντίθετο γίνεται.
Οι "βελτιωμένες" ασχολούνται με τις δικές μας τις "καθυστερημένες".
 
Μπα, διαχρονικά το αντίθετο γίνεται.
Οι "βελτιωμένες" ασχολούνται με τις δικές μας τις "καθυστερημένες".
Oι βελτιωμένες Κάννες βγήκαν για αγώνες που δεν μπορείς να πειράξεις το σετ απ',ρίχνεις ότι σου δώσουν,της πήραν και ρίχνουν καλύτερα τα συμβατικά φυσσιγγια με πλαστική βυσματωση σε σχέση με τις συμβατικές,αυτό είναι όλο.
 
Εγώ βλέπω το αντίθετο ασχολησε συνέχεια με της Κάννες,τι κάνουν η βελτιωμένες Κάννες και η διάφορες βελτιώσεις του αυλου.Τελος πάντων αφού αυτό διάλεξες τα έτοιμα φυσίγγια δικαίωμα σου.Οσο αφορά της δοκιμές άλλων,δεν με ενδιαφέρουν,γιατί το θέμα το έχω τερματίσει εδώ και λίγα χρόνια.
Φίλε μου έχεις να γράψεις από το 2019 και ξεκίνησες πριν λίγες μέρες, ... εγώ γράφτηκα στο HL το 2020.
Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα για εμένα από 10 ποστ που έτυχε να διαβάσεις.
Λάθος κάνεις αν νομίζεις ότι ενδιαφέρομαι για βελτιώσεις, το αντίθετο συμβαίνει ... για εμένα οι κάνες έχουν ελάχιστες διαφορές και την διαφορά την κάνει το φυσίγγι.
Απλά "την σπάω" σε αυτούς που πιστεύουν στις βελτιωμένες κάνες και βλέπουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των κανών.
Αυτή είναι η αλήθεια.
 
Last edited:
Φίλε μου έχεις να γράψεις από το 2019 και ξεκίνησες πριν λίγες μέρες και εγώ γράφτηκα στο HL το 2020.
Οπότε μην βγάζεις συμπεράσματα για εμένα από 10 ποστ που έτυχε να διαβάσεις.
Πάλι λάθος κάνεις αν νομίζεις ότι ενδιαφέρομαι για βελτιώσεις, το αντίθετο συμβαίνει ... για εμένα οι κάνες έχουν ελάχιστες διαφορές και την διαφορά την κάνει το φυσίγγι.
Απλά "την σπάω" σε αυτούς που πιστεύουν στις βελτιωμένες κάνες και βλέπουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των κανών.
Αυτή είναι η αλήθεια.
Tο ότι δεν γράφω,οφείλεται στο ότι δεν έχω πλέων βλητικες ανησυχίες της έχω λύση.Επισεις ρίχνω πλέων με Nikon d5300 με τσοκ μια sigma 150-600mm.Δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ,και ότι δεν σε έχω διαβάσει.Περνωντας μια βελτιωμένη κάννη και ρίχνοντας συμβατικά φυσσιγγια τα ρίχνει καλύτερα από της συμβατικές Κάννες.Εως εδώ,όταν θέλεις μακρινές βολές,αυτές η βελτιώσεις δεν φτάνουν.Αλλα σε λογικές αποστάσεις,και σε διάτρηση,συγκέντρωση,αποδίδουν καλύτερα,όλοι όσοι ξέρουν την βλητική του λειοκαννου το γνωρίζουν.Οτι αν στείλεις περιφερειακά σκάγια επάνω στο στόχο,έχεις ελπίδες να μην τραυματιστεί το θήραμα σε σχέση με μια συμβατική κάννη.Καλυτερη απόδοση με σφιχτά τσοκ,καλύτερη απόδοση με ψιλά σκάγια,χρησιμοποιούνται απλά συμβατικά φυσσιγγια.Οι τουφεκιά διαθέτει περισσότερα γρήγορα σκάγια...είναι σαν να κοντραρεις μια τουφεκιά 20 σκαγιων στο χαρτοπολτό εναντίων μιας με 10 σκάγια.Ποια από της δύο έχει ελπίδα να σου δώσει 10 καλά σκάγια σε διάτρηση?
 
Τα 20μ/δ διαφορά,σε μικρομεσαίες αποστάσεις,μπορούν εύκολα να καθορίσουν την επιτυχία από την αποτυχία!

Μαστορα....οπως πολυ σωστα μου ειπε ο Αρης οταν ειχε ερθει και πηγαμε για δοκιμες...V1,5-400m/s με το
V1,5 -430m/s....μεχρι τα 40 μετρα δεν θα δεις καμια διαφορα...
Την διαφορα θα την δεις στα 45+ μετρα....και εκει το V1,5-430m/s εχει το πλεονεκτημα !!!! ;)
 
Back
Top