Βλητικές δοκιμές

#8 400m/s@1,5m 40m = 0,1573s προσκόπευση 7,8m με 50m/s
#8 430m/s@1,5m 40m = 0,1505s προσκόπευση 7,5m με 50m/s
Διαφορά 6,8 χιλιοστά του δευτερολέπτου

#8 400m/s@1,5m 60m = 0,2884s προσκόπευση 14,4m με 50m/s
#8 430m/s@1,5m 60m = 0,2770s προσκόπευση 13,8m με 50m/s
Διαφορά 11,4 χιλιοστά του δευτερολέπτου
Αν το δισκάκι κινείται με 50m/s τότε στην πρώτη περίπτωση θα έχει κινηθεί 35cm από την διαφορά ταχύτητας του φυσιγγίου και στην δεύτερη 57cm.

======================

#2 400m/s@1,5m 40m = 0,1377s προσκόπευση 2,3m με 60km/h
#2 430m/s@1,5m 40m = 0,1311s προσκόπευση 2,2m με 60km/h
Διαφορά 6,6 χιλιοστά του δευτερολέπτου

#2 400m/s@1,5m 60m = 0,2369s προσκόπευση 4,0m με 60km/h
#2 430m/s@1,5m 60m = 0,2268s προσκόπευση 3,8m με 60km/h
Διαφορά 10,1 χιλιοστά του δευτερολέπτου
Αν το παπί κινείται με 60km/h τότε στην πρώτη περίπτωση θα έχει κινηθεί 10cm από την διαφορά ταχύτητας του φυσιγγίου και στην δεύτερη 17cm.

=======================

Πάμε και μια στα 100m με TSS #7,5 ...
Αν το παπί κινείται με 60km/h προσκόπευση 8m.
Με μολύβι #0 προσκόπευση 8m.
Με ατσάλια #ΒΒ=4/0 προσκόπευση 9m.

Συμφωνουμε απολυτα.....Αλλα στο παγκοσμιο πρωταθλημα το ενα χαμενο δισκακι σε φερνει στην δευτερη
θεση !!!
Και οχι μονο στο παγκοσμιο....Οι λεπτομερειες σε αυτους τους αγωνες ειναι σημαντικες....δεν ειναι κυνηγι
που χανεις το θηραμα...και λες και τι εγινε...δεν χαλασε ο κοσμος...
Μετα δεν ειναι μονο θεμα προσκοπευσης....ειναι θεμα ενεργειας του σκαγιου....να βρει και να σπασει το δισκακι.
Εκει κανει την διαφορα το V1,5-430m/s απο το V1,5-400m/s... :)
 
υπενθυμίζω ότι οι Αμερικανοί υπολόγισαν ότι για ΙΔΙΑΣ παραμόρφωσης σκάγια νούμερα 5, 6, 71/2 από τα 1300 π/δ ( 396 μ/δ) στα 1400 π/δ (427 μ/δ) κερδίζουμε σε βεληνεκές 10 γυαρδες .
Μολύβι
1300fps #6 36.5m = διάτρηση 39mm
1400fps #6 (36.5m+10yards = 45,644m) = διάτρηση 34mm

Ατσάλι
1300fps #6 36.5m = διάτρηση 20mm
1400fps #6 (36.5m+10yards = 45,644m) = διάτρηση 16mm

Δεν ξέρω τι εννοούν με το βεληνεκές.
Μήπως είναι 5 γιάρδες ?
Με 5 γυάρδες (4,5m) ισχύει για την διάτρηση Λευτέρη.
 
Συμφωνουμε απολυτα.....Αλλα στο παγκοσμιο πρωταθλημα το ενα χαμενο δισκακι σε φερνει στην δευτερη
θεση !!!
Και οχι μονο στο παγκοσμιο....Οι λεπτομερειες σε αυτους τους αγωνες ειναι σημαντικες....δεν ειναι κυνηγι
που χανεις το θηραμα...και λες και τι εγινε...δεν χαλασε ο κοσμος...
Μετα δεν ειναι μονο θεμα προσκοπευσης....ειναι θεμα ενεργειας του σκαγιου....να βρει και να σπασει το δισκακι.
Εκει κανει την διαφορα το V1,5-430m/s απο το V1,5-400m/s... :)
Εκεί παίρνεις τα Lambro που σπάνε δισκάκια στα 80m. 😂
 
Μολύβι
1300fps #6 36.5m = διάτρηση 39mm
1400fps #6 (36.5m+10yards = 45,644m) = διάτρηση 34mm

Ατσάλι
1300fps #6 36.5m = διάτρηση 20mm
1400fps #6 (36.5m+10yards = 45,644m) = διάτρηση 16mm

Δεν ξέρω τι εννοούν με το βεληνεκές.
Μήπως είναι 5 γιάρδες ?
Με 5 γυάρδες (4,5m) ισχύει για την διάτρηση Λευτέρη.
Τα έχω τα περιοδικά όταν μπορέσω θα τα αναρτήσω,
 
Εγω εβγαλα ασπρα μαλλια....και ακομα δεν ειδα δοκιμη απο βελτιωμενη καννη....
Περιμενε και εσυ.....εχεις χρονια μπροστα σου φιλε !!!:D

ΥΓ. Απο λογια ''καφενειου'' ομως....χορτάτος ειμαι !!!;):)

ΥΓ. Εαν δω και μου δωσει η βελτιωμενη καννη ενα 15-20% σταθερη αποδοση στο +....θα την προσκυνησω !!!!:cool:
Bελτιωμενες Κάννες είναι αυτές που έχουν μακριούς κώνους συναρμογής και αυλό τουλάχιστον 18,6 και πάνω.
 
Χαίρομαι που γράφεις πάντως γιατί είσαι του πειράματος.


Ωραίος. Μπορεί να το δοκιμάσω και εγώ.


Μια βελτιωμένη κάνη τι χαρακτηριστικά έχει για εσένα ? Και πόσο καλύτερα αποδίδει σε σχέση με μια μη βελτιωμένη ?
Μια φουλ βελτιωμένη σε σχέση με μια χάλια πόσα μέτρα δραστικό κερδίζει ? Μια εκτίμηση μέτρων θέλω.


Ξέρεις κανέναν εσύ ? (δεν σου κάνω πλάκα)
Βρες μου ένα ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ στοιχείο που να μιλάει για βελτιώσεις συγκέντρωσης και διάτρησης με μετατροπές κάνης και ποιος το γράφει.
Προφανώς δεν θα γράφει μόνο "καλύτερο" αλλά και "πόσο καλύτερο".


Αυτή με τα 20 σκάγια. Αλλά μιλάς για ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ τώρα.
Τέτοιες διαφορές απλά δεν υπάρχουν.
Οπότε το παράδειγμα είναι ατυχές ... πιο λογικό είναι να πεις 10 με 11 σκάγια ... εκεί θα σου απαντούσα ότι δεν με ενδιαφέρει και ειδικά στα ψιλά.
Αν έχεις στο μυαλό σου μετατροπές που να αυξήσουν σημαντικά την διάτρηση και την συγκέντρωση στα χοντρά ευχαρίστως να τις ακούσω.
Η δοκιμές μου βρίσκονται στο φόρουμ,εδώ και χρόνια.Εσυ δεν έγραψες πιο πάνω ότι γνωρίζεις ότι η βελτιωμένη κάννη ρίχνει λίγο καλύτερα,και δεν σε ενδιαφέρει?Η θες και μένα να μου κάνεις πλάκα?Εγώ να την ακούω,μια Μάξους σε φωνάζει Βασίληηηηηη .
 
Άμα είναι μόνο ο αυλός δεν πιάνεται❓
Ημιβελτίωση. .sarcastic.

Θα μ' τελειώσ τα μηνύματα εσύ. 😂🤣🤣

Η θκιαμ καν' για ρόπαλο μόνο.

Η δοκιμές μου βρίσκονται στο φόρουμ,εδώ και χρόνια.
Και εμένα αλλά τις ξαναβάζω που και που για επανάληψη

Εσυ δεν έγραψες πιο πάνω ότι γνωρίζεις ότι η βελτιωμένη κάννη ρίχνει λίγο καλύτερα,και δεν σε ενδιαφέρει?Η θες και μένα να μου κάνεις πλάκα?
Λίιιιιιιγο καλύτερα ? Όχι δεν με ενδιαφέρει το λίιιιιγο στα ψιλά, το πολύ με ενδιαφέρει και σε χοντρά.
Έχεις καμιά πρόταση για τέτοιο όπλο ?

μια Μάξους σε φωνάζει Βασίληηηηηη .
Maxus με πόσο κώνο γιατί τον μίκρυναν τελευταία.
 
Last edited:
Άμα είναι μόνο ο αυλός δεν πιάνεται❓
Ο άλλος γελάει...από κάτω,φυσικά όχι διότι ο κοντός κώνος κόβει το πλαστικό κυαθιο,από 18,9 σίγουρα πλέων δεν χρειάζεται.Αλλα και πάλι τα ψιλά δεν τα συγκεντρώνει απόλυτα αν σε ενδιαφέρουν.
 
Η δοκιμές μου βρίσκονται στο φόρουμ,εδώ και χρόνια.Εσυ δεν έγραψες πιο πάνω ότι γνωρίζεις ότι η βελτιωμένη κάννη ρίχνει λίγο καλύτερα,και δεν σε ενδιαφέρει?Η θες και μένα να μου κάνεις πλάκα?Εγώ να την ακούω,μια Μάξους σε φωνάζει Βασίληηηηηη .
Από τα αριστερά δεν ακούει απ' τα δεξιά πες της‼️
 
Ο άλλος γελάει...από κάτω,φυσικά όχι διότι ο κοντός κώνος κόβει το πλαστικό κυαθιο,από 18,9 σίγουρα πλέων δεν χρειάζεται.Αλλα και πάλι τα ψιλά δεν τα συγκεντρώνει απόλυτα αν σε ενδιαφέρουν.
Το κέρατο μου 18.8 έχω κ κώνο μισή ιντσα τους πείραζε να τον κάνουν 18.9❓
Ότι κ να γράψω γελάνε αυτοί ,έχω μπλέξει εδώ μέσα‼️
 
Το κέρατο μου 18.8 έχω κ κώνο μισή ιντσα τους πείραζε να τον κάνουν 18.9❓
Ότι κ να γράψω γελάνε αυτοί ,έχω μπλέξει εδώ μέσα‼️
Δεν ξέρουμε ακριβώς που στρώνει,αναφέρω το 18,9 γιατί αυτόν τον αυλό δοκίμασα εγώ.
 
Ημιβελτίωση. .sarcastic.

Θα μ' τελειώσ τα μηνύματα εσύ. 😂🤣🤣

Η θκιαμ καν' για ρόπαλο μόνο.


Και εμένα αλλά τις ξαναβάζω που και που για επανάληψη


Λίιιιιιιγο καλύτερα ? Όχι δεν με ενδιαφέρει το λίιιιιγο στα ψιλά, το πολύ με ενδιαφέρει και σε χοντρά.
Έχεις καμιά πρόταση για τέτοιο όπλο ?


Maxus με πόσο κώνο γιατί τον μίκρυναν τελευταία.
Εγώ σου λέω σε φωνάζει η Μάξους,αυτή η αυλοι δεν χρειάζονται μακρύ κώνο,μια χαρά δουλευουν.Στα ψιλά χάνουν 2 τα εκατό συγκέντρωση αυτό είναι όλο.
 
Bελτιωμενες Κάννες είναι αυτές που έχουν μακριούς κώνους συναρμογής και αυλό τουλάχιστον 18,6 και πάνω.

Και τι περισσοτερο κανουν οι βελτιωμενες κανες απο τις ''απλες'' ,,ΠΧ με 18,3 αυλο και 2,5 εκατοστα
κωνο ????

Βαλε μια δοκιμη να δω...με λογια δεν καταλαβαινω...
 
Ο άλλος γελάει...από κάτω
Γελάω με τον κώνο του Johnny που τον έχει ίσο με τον δικό μου 😂
Ημιβελτίωση έχει στον αυλό 🤣

Έψαξα όλα τα μηνύματά σου και δεν βρήκα καμία δοκιμή συγκέντρωσης και από διατρήσεις πολλές αναρτήσεις τις οποίες δεν κάθισα να τις επεξεργαστώ.
Πες μου χοντρικά σε #4 τι διαφορά στην διάτρηση έχει μια "απλή" κάνη με μια "βελτιωμένη" ?
Σε χιλιοστά σε κατάλογο.
Αν μπορείς πες μου και για #0 και για #8.

Εγώ σου λέω σε φωνάζει η Μάξους,αυτή η αυλοι δεν χρειάζονται μακρύ κώνο,μια χαρά δουλευουν.Στα ψιλά χάνουν 2 τα εκατό συγκέντρωση αυτό είναι όλο.
Χάνουν ? Θα μπεις στην μαύρη λίστα και εσύ, πρόσεχε. 😁
 
Ότι παλιό ποστ,νομίζω ότι έχει διαγραφεί,αν δεν κάνω λάθος.... ενδιαφέρον θα είχε να δούμε τις δοκιμές σου ‼️
στα 40 μέτρα τα πρώτα 10 σκάγια ξεκινάνε από τα 150 φύλλα ενώ ο συμβατικός από 140 φύλλα,άρα έχουν λίγο ακόμα βελενικες 1-2 μέτρα. αν στείλεις 10 σκάγια που είναι περιφερειακά σκαγια στο χαρτοπολτό και αρκετά για μια πράσινο κεφαλή οριακά,ο βελτιωμένη καννη είναι ικανη να σου δώσει και τα 10 στα 140 φύλλα.Ενω ο συμβατικός δεν μπορεί,άρα εφ όσον έχω κάτω από 10 σκάγια στα 140 φύλλα 9,8,7,6 μπορεί να τραυματισω το θηραμα,αν πας τον κατάλογο στα 45 μέτρα,πλέων έχουν την ίδια απόδοση,λόγο ότι αυτή η μικρή καλύτερη αρχική της βελτιωμένης κάννης καλύπτει έως τα 40 μέτρα περιπου το φαινόμενο των πιο πολλών γρήγορων σκαγιων.Το φυσσιγγια συμβατικό και 5αρι στα 400μδ.Κατι τέτοια βγάζει,εφ όσον ρίχνεις πάντα το ίδιο σετ απ' σε σχέση με την συμβατική κάννη.Αν είσαι ιδιογομωτης δεν σε αφορούν όλα αυτά.
 
Σε ξεφορτώνουν από 2000€.

Παπατζιλικια διαβαζω Βασιλη μου !!!
Και δεν ειναι η πρωτη φορα που ακουμε λογια ''καφενειου''....Εγω αρχισα να κουραζομαι.....λογια... λογια...
λογια...και χωρις να τεκμηριωνουν αυτα που λενε....
Καταντησε αηδια το πραγμα...!!!!
Οταν καποιος λεει και υποστηριζει κατι...πρεπει να το τεκμηριωνει...Διαφορετικα και κουραζει...και βαρετος
γινεται !!!
Ελεος δλδ !!!
 
Όπα με μπέρδεψες.
Πάμε ένα ένα
στα 40 μέτρα τα πρώτα 10 σκάγια ξεκινάνε από τα 150 φύλλα ενώ ο συμβατικός από 140 φύλλα,άρα έχουν λίγο ακόμα βελενικες 1-2 μέτρα.
7% αύξηση στην κεντρική διάτρηση δηλαδή.
1-2m οκ πες ότι ισχύει ... προχωράμε
αν στείλεις 10 σκάγια που είναι περιφερειακά σκαγια στο χαρτοπολτό και αρκετά για μια πρασινοκέφαλη οριακά,ο βελτιωμένη καννη είναι ικανη να σου δώσει και τα 10 στα 140 φύλλα.
Εδώ έχεις διαφορά στην συγκέντρωση που σε παλιότερες αναρτήσεις σου έγραφες ότι στα χοντρά δεν υπάρχει.
Ενω ο συμβατικός δεν μπορεί,
Δεν έχεις βάλει καμιά συγκριτική συγκέντρωσης ... αυτό σου ζήταγα.
άρα εφ όσον έχω κάτω από 10 σκάγια στα 140 φύλλα 9,8,7,6 μπορεί να τραυματισω το θηραμα,
Σωστό
αν πας τον κατάλογο στα 45 μέτρα,πλέων έχουν την ίδια απόδοση,λόγο ότι αυτή η μικρή καλύτερη αρχική της βελτιωμένης κάννης καλύπτει έως τα 40 μέτρα περιπου το φαινόμενο των πιο πολλών γρήγορων σκαγιων.Το φυσσιγγια συμβατικό και 5αρι στα 400μδ.
Άρα μετά τα 45m δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
Γιατί ακούμε για 60+μέτρα εδώ με τα υπερόπλα.
Αν είσαι ιδιογομωτης δεν σε αφορούν όλα αυτά.
Μην το λες, αν δεν μπορεί κάποιος να φτιάξει φυσίγγι για Benelli τον αφορούν.
 
Back
Top