Βλητικές δοκιμές

Νίκο, αυτό έγραφε και ο Κυπρίδημος στα περιοδικά, από παλιά. Το είχα διαβάσει κι εγώ λοιπόν και το πίστεψα. Γι' αυτό έφτασα πάνω από 50 χρονών χωρίς να έχω ρίξει ποτέ φυσίγγι με 10αρια σκάγια !!! Όταν επιτέλους τα δοκίμασα, (για τσίχλες μιλάω, γιατί ορτύκια δεν έχω κυνηγήσει ποτέ) αυτό το πράγμα εγώ δεν το είδα !!! Από τότε έχω ρίξει πολλά 10άρια, πάρα πολύ σπάνια έχω βρει σκάγια μέσα σε πουλί. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, τουλάχιστον μέχρι τα 30 - 35 μέτρα, τα τραύματα ήταν διαμπερή.
Και τα σκοτώματα άμεσα και καθαρά ... Και χωρίς να καταστρέφουν το λιγοστό ούτως ή άλλως κρέας της τσίχλας, όπως γίνεται π.χ. με τα 8αρια όταν πάρει 3-4 σκάγια το πουλί στο στήθος.

Πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια....Εγω δεν τα εχω δοκιμασει Στελιο μου...Τα πρωτα μου φυσιγγια ειναι
αυτα που εριξα στις δοκιμες...
Μετα απο ολα αυτα...θα κυνηγησω και με τετοιο Νρο αυτην την σεζον ...
Σε ευχαριστω για την πληροφορια φιλε !!! :)
 
Τι να τις κάνω τις αρχικές ταχύτητες, τα πάκα Α4, τις θεωρίες, κτλ όταν το ένα φυσίγγι κάνει τον τενεκέ κόσκινο και το άλλο δεν τον τρυπάει ?
Όποιος έχει απορίες κάνει δοκιμές μόνος του και πορεύεται αναλόγως ανάλογα τι αποτελέσματα βρίσκει.
Αχ! αυτός ο πατροπαράδοτος τενεκές...Έχει μεγαλώσει γενιές Ελλήνων βλητικών...😆😆😆
Μεταξύ αυτών, εμού συμπεριλαμβανομένου...😆😆😆
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Το 5% δεν θα το δείς ποτέ πάνω στο κυνήγι.Το έχεις στο μυαλό σου μόνο.
 
Τα σκαγια στο 1,5 μετρο ειναι μια μαζα και μεσα στο κυαθιο ακομα οποτε μετρας ΕΝΑ σωμα βασιλη και οχι πολλα ,αν ηταν στα 10 μετρα ναι θα ειχαμε θεμα
Στο σημείο αυτό είναι στο 1,5m.
Γραμμή από γραμμή απέχουν 30cm.
Δεν είναι μέσα στο κυάθιο.
Σε κάποια μπορεί να είναι δεν αντιλέγω.

1694074697462.png
 
Αλατιέρες!!!
Σε οποιοδήποτε σημείο της κατανομής, δεν περνάει θήραμα μεγέθους που απευθύνεται το Νο 10, χωρίς να πάρει τουλάχιστον 4-5 σκάγια...

Το Νο10...για τα θηράματα και τις αποστάσεις που προορίζεται, σε συνδυασμό με το πλήθος τους....δεν χρειάζεται σφιχτότερο από 4* τσοκ

Αν είναι η παλιά...Η χοντροκοκκη, ελαιώδους χρώματος...κάνε και μια δοκιμή στο
1,80-1,85Χ33-34 αστέρι...
1,90-1,95Χ34-35 ρελι σε 68,50 κάλυκα...

Το χρωμα ειναι οπως το λες....δεν ξερω ομως χρονολογια ...

Αυτο που ξερω...θελει φορτωμα με την σεσουλα...για να βγαλει ταχυτητες φιλε !!!
ΚΟΙΤΑ..

εικόνα_Viber_2023-03-26_09-30-18-351.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-26_09-30-57-901.jpg
εικόνα_Viber_2023-03-01_14-28-51-797.jpg
Και πολυ μεγαλου ογκου !!!
Σε ευχαριστω για τα σεταπ Σπυρο μου !!! :)
 
Στο σημείο αυτό είναι στο 1,5m.
Γραμμή από γραμμή απέχουν 30cm.
Δεν είναι μέσα στο κυάθιο.
Σε κάποια μπορεί να είναι δεν αντιλέγω.

View attachment 78686
Και πάλι σαν ένα σώμα φαίνονται...
Νομίζω, κάπου είχα διαβάσει οτι μετράνε και ταχύτητα βελων τοξοβολίας, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημά στη δέσμη των σκαγιών...
 
Έγραψα πόσο αυξάνει την διάτρηση σε τζελ ... όποιος το θεωρεί σημαντικό ψάχνεται.

Φίλε μου αν τα +20m/s ή τα +50m/s σου στραπατσάρουν περισσότερα σκάγια η διάτρηση θα μειωθεί αντί να αυξηθεί.
Αν το σκάγι είναι πιο σκληρό με την ίδια ταχύτητα η διάτρηση θα αυξηθεί αυτόματα.
Δεν ψάχνω λεπτομέρειες.
Μια φορά μέτρησα φύλλα σε πάκους Α4 και δεν το ξανακάνω.

Τι να τις κάνω τις αρχικές ταχύτητες, τα πάκα Α4, τις θεωρίες, κτλ όταν το ένα φυσίγγι κάνει τον τενεκέ κόσκινο και το άλλο δεν τον τρυπάει ?
Όποιος έχει απορίες κάνει δοκιμές μόνος του και πορεύεται αναλόγως ανάλογα τι αποτελέσματα βρίσκει.
Εγώ φίλε μου της δοκιμές του λειοκαννου τις κατέχω πολύ καλά ποιες θεωρίες?Δηλαδή εσύ έριξες 400μδ και 430μδ και η διάτρηση δεν αυξήθηκε?Στα σκληρά σκάγια το γρηγορότερο πάντα δίνει καλύτερα αποτελέσματα.Και εννοείται όταν πρέπει θα φτιάξεις το φυσίγγι έτσι με μεγαλύτερες ταχύτητες και σκορπάει...κάντο να μην σκορπάει!Και ποιο φυσίγγι ιδιογομωσεις θα είχε τέτοια διαφορά το ένα να τρυπάει και το άλλο όχι.Εσυ δηλαδή τι ρίχνεις εμπορίου και μιλάς για δοκιμές?
 
Και πάλι σαν ένα σώμα φαίνονται...
Νομίζω, κάπου είχα διαβάσει οτι μετράνε και ταχύτητα βελων τοξοβολίας, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημά στη δέσμη των σκαγιών...
Μετραει το πρωτο πραγμα που θα περασει και απο τα δυο ματια και οχι το συνολο του πραγματος !!!
 
Το χρωμα ειναι οπως το λες....δεν ξερω ομως χρονολογια ...

Αυτο που ξερω...θελει φορτωμα με την σεσουλα...για να βγαλει ταχυτητες φιλε !!!
ΚΟΙΤΑ..

View attachment 78687
View attachment 78688
View attachment 78689
Και πολυ μεγαλου ογκου !!!
Σε ευχαριστω για τα σεταπ Σπυρο μου !!! :)
Ναι αυτή...
Γενικότερα δεν εβγαζε μεγάλες ταχύτητες η παλιά PSB1...αλλά σκότωνε καλά...
Τώρα αυτή δεν ξέρω αν έχει επηρεαστεί από υγρασία ή έχει υποστεί αλλοίωση στη χημική της σύσταση για κάποιο λόγο...
Πάντως 2.10Χ34...θυμάμαι...τη γέμιζα ρελιαστό, με χαρτονενια overpowder, γνήσια μάλλινη για μπεκάτσα...
Μπορεί βέβαια να παίζει και η διαφορά στο lot...
 
Το 5% δεν θα το δείς ποτέ πάνω στο κυνήγι.Το έχεις στο μυαλό σου μόνο.
Ούτε και το 10% γιατί θα καταλάβαινες τα "τζούφια" φυσίγγια μέσα στο ίδιο κουτί. 😜

Εδώ όρθιοι και ήρεμοι δεν μπορούμε να βάλουμε το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του χαρτιού και μιλάμε για συγκεντρώσεις στο κέντρο της τουφεκιάς σε απολύτως συγκεκριμένες αποστάσεις όταν αυτές αλλάζουν άρδην στο κυνήγι.

Οι δοκιμές σου δείχνουν απλά τις δυνατότητες του όπλου-τσοκ-φυσιγγίου και αν θες κάτι πραγματικά εντυπωσιακό πρέπει να ξεφύγεις πολύ από το τετριμένο 40-75% είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.
 
Ούτε και το 10% γιατί θα καταλάβαινες τα "τζούφια" φυσίγγια μέσα στο ίδιο κουτί. 😜

Εδώ όρθιοι και ήρεμοι δεν μπορούμε να βάλουμε το κέντρο της τουφεκιάς στο κέντρο του χαρτιού και μιλάμε για συγκεντρώσεις στο κέντρο της τουφεκιάς σε απολύτως συγκεκριμένες αποστάσεις όταν αυτές αλλάζουν άρδην στο κυνήγι.

Οι δοκιμές σου δείχνουν απλά τις δυνατότητες του όπλου-τσοκ-φυσιγγίου και αν θες κάτι πραγματικά εντυπωσιακό πρέπει να ξεφύγεις πολύ από το τετριμένο 40-75% είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.
Είναι αυτό που λέω συνέχεια στην παρέα μου.Καλυτερα αποτελέσματα θα δείτε αν κοιμηθείτε 2 ώρες περισσότερο πριν το κυνήγι παρά με σούπερ φυσίγγια και after market τσοκ.Ανθρωπος είναι πίσω από το όπλο,η μεγαλύτερη μεταβλητή.
 
Στα σκληρά σκάγια το γρηγορότερο πάντα δίνει καλύτερα αποτελέσματα.
Δεν διαφωνώ ... στα σκληρά όμως, έβαλες μόνος σου αυτόν τον περιορισμό.

Εσυ δηλαδή τι ρίχνεις εμπορίου και μιλάς για δοκιμές?
Ρίχνω πάντα αυτά που κάνουν καλά την δουλειά για την οποία τα θέλω.

Εγώ φίλε μου της δοκιμές του λειοκαννου τις κατέχω πολύ καλά ποιες θεωρίες?
Δεν έχω δει καμιά δοκιμή σου.
Βάλε μερικές να τις δούμε όλοι. Φιλικά στο λέω .. όσο περισσότερες δοκιμές βλέπουμε τόσο καλύτερα καταλαβαίνουμε πράγματα.
Προτιμώ δοκιμές με εμπορικά γιατί δεν γεμίζω.
 
Last edited:
Ουσθ
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Δλδ αφαιρείται απ' τη δεύτερη το ΤΣΟΚ ΚΎΛΙΝΔΡΟΣ,η απόδοση δλδ του πραγματικού κυλίνδρου‼️
Όποιος δεν βάζει στο κυνήγι κύλινδρο ,θα πάει στη δεύτερη που δίνει το 80%με το ψευτοφουλ.....
Ψευτοφουλ,διότι πηδά πηδά τις πραγματικές αποδόσεις φτάνεις να ονοματίζει το έξτρα φουλ ως φουλ‼️
 
Και πάλι σαν ένα σώμα φαίνονται...
Νομίζω, κάπου είχα διαβάσει οτι μετράνε και ταχύτητα βελων τοξοβολίας, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημά στη δέσμη των σκαγιών...
Αλλο το βέλος άλλο τα σκάγια‼️
Ίδια ταχύτητα η αιχμή ίδια κ το φτερό.....στα σκάγια όμως❓❓❓❓εκεί έχουμε εκτροπές ....
 
Δεν διαφωνώ ... στα σκληρά όμως, έβαλες μόνος σου αυτόν τον περιορισμό.


Ρίχνω πάντα αυτά που κάνουν καλά την δουλειά για την οποία τα θέλω.


Δεν έχω δει καμιά δοκιμή σου.
Βάλε μερικές να τις δούμε όλοι. Φιλικά στο λέω .. όσο περισσότερες δοκιμές βλέπουμε τόσο καλύτερα καταλαβαίνουμε πράγματα.
Προτιμώ δοκιμές με εμπορικά γιατί δεν γεμίζω.
Δηλαδή δεν ασχολησε με δοκιμές δεν γεμίζεις αλλά έχεις όλες αυτές της ατελείωτες άποψης περί βλητικής?θα σου πω τι κάνεις,ένα έργο το οποίο έχει παίχτη πολλές φορές από την αρχή των φόρουμ την δεκαετία του 2000.Θελεις να πάρεις μια investor plus,οptima,tribore Κάννη,και προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν την θες.Σαν αρχαίος με την βλητική του λειοκαννου,θα σου δώσω μια συμβουλή.Πηγαινε και αγόρασε μια τέτοια κάννη,αφού δεν ασχολησε με την ιδιογομωση.Διοτι ρίχνοντας το ίδιο εμπορικό φυσίγγι πάντα θα είσαι ένα βήμα μπροστά σε διάτρηση,και σε κάποιες συνθήκες και σε συγκέντρωση,μην το καθηστερης άλλο.
 
Το ένα πιο προχωρημένο σκάγι δεν λέει τίποτα απολύτως.
Κανονικά θέλει μέτρημα όλων των σκαγιών εύρεση min max και μέσου όρου ... και αυτά είναι τα ελάχιστα που μπορείς να κάνεις, μην σου πω και απαλειφή των ακραίων τιμών !!!!!
Γίνονται πανεύκολα σε τζελ γιατί βλέπεις που έχουν σταματήσει τα σκάγια αλλά πολύ δύσκολα σε κόλλες Α4.
Το να καθίσω να ασχοληθώ με μερικά φύλλα παραπάνω και με περιφερειακές διατρήσεις όταν κάποια πράγματα είναι οφθαλμοφανή, δεν το κάνω.

Gamebore #5.48 - Remington #5.5 δείτε την ομοιομορφία
View attachment 78673View attachment 78674

vs
Lambro Μπλε #6,1 αφήστε την διάτρηση σαν μισό νούμερο πιο ψιλά και δείτε την ανομοιομορφία.
View attachment 78676

Το καλό φυσίγγι είναι αχτύπητο, τώρα όποιος νομίζει ότι μπορεί να φτιάξει την τουφεκιά ενός πορδοφύσιγγου με μια καλή κάνη ας αγοράζει και ας δοκιμάζει κάνες.
Σωστά όλα Βασίλη αυτά που γράφεις .
Το ξανάγραψα ,για μπούσουλα καί για όσο το δυνατόν πιό ασφαλή συμπεράσματα
σε Α4 κρατάμε ως μέτρηση διάτρησης το πάχος Α4 πού πέρασαν τα τελευταία πέντε σκάγια .
Ένα ή δύο σκάγια μπορεί να σε οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα .Τα πέντε είναι ένα καλό δείγμα .
 
Δηλαδή δεν ασχολησε με δοκιμές δεν γεμίζεις αλλά έχεις όλες αυτές της ατελείωτες άποψης περί βλητικής?θα σου πω τι κάνεις,ένα έργο το οποίο έχει παίχτη πολλές φορές από την αρχή των φόρουμ την δεκαετία του 2000.Θελεις να πάρεις μια investor plus,οptima,tribore Κάννη,και προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν την θες.Σαν αρχαίος με την βλητική του λειοκαννου,θα σου δώσω μια συμβουλή.Πηγαινε και αγόρασε μια τέτοια κάννη,αφού δεν ασχολησε με την ιδιογομωση.Διοτι ρίχνοντας το ίδιο εμπορικό φυσίγγι πάντα θα είσαι ένα βήμα μπροστά σε διάτρηση,και σε κάποιες συνθήκες και σε συγκέντρωση,μην το καθηστερης άλλο.
Με δοκιμές ασχολούμαι ... με ιδιογόμωση όχι.
Ούτε πιστεύω σε θαυματουργές κάνες που σκοτώνουν μόνες τους.
Αν έχεις στοιχεία ότι υπάρχουν παρέθεσέ τα και βλέπουμε τι κάνη θα αγοράσω.
Δηλαδή αυτές οι διαφορές είναι αξεπέραστες αν αλλάξεις φυσίγγι ?
Πλάκα κάνεις τώρα ?

Το ότι είσαι αρχαίος προσωπικά δεν μου λέει τίποτα.
Και άλλοι αρχαίοι μιλούσαν για ατράκτους και για κάνες και τσοκ που τις μίκραιναν.

Αν έχεις στοιχεία, το συζητάμε.
Από θεωρίες και από μαγικές κάνες μπούχτησα (και δεν το λέω για εσένα).
 
Πάντα η συγκεντρωτική ανοίγει ενώ δύσκολα η ανοικτή κλείνει εάν είχες όπλο σταθερού τσοκαρισματις η πρώτη αλλιώς η δεύτερη .Η σημαντικότερη επενδύση σε ένα όπλο εφόσον έχει κάποια ψιλοσταθετη επωμιση είναι το κοντάκι από ταχύτητα όλα τα φυσίγγια θα σκοτωσουν .Τα υπόλοιπα που χάνουμε είναι λεπτομέρειες και γιαυτούς που έχουν την ικανότητα να τις αντιληφθούν και την ικανότητα να καταβάλουν θήραμα εκτός ορίων επαναλαμβανόμενα που εκει θα παίξει ρόλο η κανη κτλ.Οταν σου ξεφεύγει ένα θήραμα Μέρι τηναπισταση των 40 μέτρων έχοντας το κατάλληλο νουμ και τσοκ το 95% εχεις αστοχήσει και θέλεις εσύ διόρθωση όχι τα υπόλοιπα .Εξαιρω αντίξοες συνθήκες που έχουν ιδιαιτερότητες .Διότι τα σκακιά σκοτώνουν σχεδόν όλα τα νουμ Μέχρι τα 40 τόσο απλά.
Εγω Γιάννη εχω μονιμα βιδωμένο στη γρια το 4*. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, 2-3 τη σεζόν θα αλλαξω τσοκ.
Ντουφεκάω συνηθως απο 10 μ μέχρι όσο παει.....
Προτιμώ λοιπον στα 36μ να εχω 55% παρα 65.
 
Back
Top