Βλητικές δοκιμές

Καλύτερα, δεν χρειάζεται το τεστ Τσώρτσιλ αν το όπλο ρίχνει ίσια και κατά την επώμιση βλέπεις την ίδια εικόνα με αυτή που βλέπεις κατά την στατική σκόπευση ... ωχ τι έχω να ακούσω πάλι 😂 🤣 🤣 🤣
Φτιάχνεις το κοντάκι ώστε να βλέπεις την ίδια εικόνα και τελείωσες.
Ακριβως το ιδιο κανω και εγω, δεν εχω κανει ποτε τεστ Τσωρτσιλ(εδω που τα λεμε δε χωνευω και αυτο το ονομα με τιποτα...)
 
Δεν είναι μαύρος ο ελέφαντας ρε...δεν έχεις δει από κοντά;;;
Κωστή και Δημήτρη :
Όποιος καταφέρει και φτιάξει ένα φυσίγγι καλό ΜΠΡΑΒΟ του.
Όποιος διαφωνεί με τη δοκιμή κάποιου άλλου ας αποδείξει ότι η δοκιμή είναι "ψεύτικη"...αν μπορεί...
Δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς όμως ότι η παραμικρή διαφορά (που στην πραγματικότητα μπορεί να είναι πολλές οι διαφορές πάνω στο στησιμο μόνο...)στο σεταπ μας δίνει άλλα αποτελέσματα....να βάλουμε μέσα και το όπλο; να βάλουμε μέσα τις συνθήκες που έγινε η δοκιμή; Να βάλουμε μεσα ότι μπορεί να διαφέρει η προοδευτικότητα της πυρίτιδας; Ακόμα και τα στροφεία που λέμε ότι κλείνουμε πχ με το ταδε στροφείο και οι δύο... μπορεί να διαφέρουν και να έχουμε διαφορά στο πάχος και το βάθος στο ρελι. Αν κάτσουμε και τα γράψουμε όλα...θα ξημερώσει...
Εγώ είχα ξοδέψει κοντά 250 γραμμάρια mb32 σε ένα σεταπ γιατί δεν μπορούσα να φτάσω το 70% στα 36 μέτρα στον πίνακα ...και στο τέλος ανακάλυψα ότι το after market τσοκ που είχα πάρει δεν ήταν φουλ πραγματικό...θα μπορούσα κι εγώ να αμφισβητήσω λοιπόν βάση των δοκιμών μου αυτό το σεταπ που μου έδωσε ενας φίλος και να του πω ότι μου λέει ψέματα.
Προσωπικά δεν είχα κανένα λόγο να σας φέρω σε δύσκολη θέση και ζητάω συγνώμη αν έτσι φάνηκε,αλλά το γράφω γιατί είδα ότι απαντήσατε κάπως ενοχλημένοι.
Καλό βράδυ σε όλους!!!
Κρητικαρε, ξερεις τη αποψη εχω σχηματησει για σ'ενα....κι ας μη σε εχω γνωρισει απο κοντα....
)στο σεταπ μας δίνει άλλα αποτελέσματα....να βάλουμε μέσα και το όπλο; να βάλουμε μέσα τις συνθήκες που έγινε η δοκιμή; Να βάλουμε μεσα ότι μπορεί να διαφέρει η προοδευτικότητα της πυρίτιδας; Ακόμα και τα στροφεία που λέμε ότι κλείνουμε πχ με το ταδε στροφείο και οι δύο... μπορεί να διαφέρουν και να έχουμε διαφορά στο πάχος και το βάθος στο ρελι. Αν κάτσουμε και τα γράψουμε όλα...θα ξημερώσει...
Καταλαβες λοιπον γιατι ανεφερα με Α/Α (αριθμό) ολους αυτους τους παραγοντες;;;
Διοτι ειναι παραγοντες, στους οποιους εχουμε γραψει σελιδες κ στο τελος το ξεχναμε ολοι μας φιλε...αλλο ιδιογομωτης μπορει να βγαλει ποιο πολλες ταχυτητες, αυτο λοιπον δεν θα πρεπει να το ανερουμε ή κατακρινουμε...
Προσωπικά δεν είχα κανένα λόγο να σας φέρω σε δύσκολη θέση και ζητάω συγνώμη αν έτσι φάνηκε,αλλά το γράφω γιατί είδα ότι απαντήσατε κάπως ενοχλημένοι.
Ενοχλημενος ημουν εγω πιο πολυ, διοτι εχω ενοχλειθει επανελημμενα, απο ατομα που δεν τα εχω ενοχλησει ποτε, αλλα εχω μαθει να κανω πισω γενικοτερα για λογους ψυχηκης υγειας κ ετσι τα ξεχναω, δε τρεχει τιποτα...κ μη ξανα ζητησεις συγνωμη για κατι που δεν με πειραξε, γιατι θα ερθω Κρητη σε 4 ωρες ρε.....:p
 
Το βεντέτα σε 6 αρι πιστεύω ότι τα έχει τα 40 μέτρα στη φάσσα άνετα και με αξιώσεις

Το βεντέτα σε 6 αρι πιστεύω ότι τα έχει τα 40 μέτρα στη φάσσα άνετα και με αξιώσεις
Έχει σταματήσει η παραγωγή του vendetta...
 
Καριόλα Fabarm. 🤣🤣🤣

ps
Δεν το είδα το βίντεο, πως μέτρησαν τα Α4 ;
Το μονό σκάγι που τρύπησε περισσότερο ;
Ο τύπος ( Alessandro Magno, Μέγας Αλέξανδρος) συμπαθής αλλά ανυποφορα φλυαρος, όλα τα βίντεο του ( δεν κατάφερα να δω κανένα ολόκληρο, τα προχωράω γρήγορα) είναι τής πλάκας. Δοκιμή με ένα εμπορικό φυσίγγι, με το ένα πιο προχωρημένο σκαγι κλπ αν την έκανε κάποιος εδώ σε μάς θα τον κραζαμε, άσε που συνεργάζεται με το συγκεκριμένο κατάστημα και προωθεί προϊόντα τους. Είχες βάλει παλιά την έρευνα στην φάρμα Nilo , αυτό είναι επιστήμη, αντίθετα αυτά που βλέπουμε σε τέτοια βίντεο είναι πολύ συζητισιμα και με το παπατζηλικι πάντα να ελλοχευει .
 
Ο τύπος ( Alessandro Magno, Μέγας Αλέξανδρος) συμπαθής αλλά ανυποφορα φλυαρος, όλα τα βίντεο του ( δεν κατάφερα να δω κανένα ολόκληρο, τα προχωράω γρήγορα) είναι τής πλάκας. Δοκιμή με ένα εμπορικό φυσίγγι, με το ένα πιο προχωρημένο σκαγι κλπ αν την έκανε κάποιος εδώ σε μάς θα τον κραζαμε, άσε που συνεργάζεται με το συγκεκριμένο κατάστημα και προωθεί προϊόντα τους. Είχες βάλει παλιά την έρευνα στην φάρμα Nilo , αυτό είναι επιστήμη, αντίθετα αυτά που βλέπουμε σε τέτοια βίντεο είναι πολύ συζητισιμα και με το παπατζηλικι πάντα να ελλοχευει .
Το ένα πιο προχωρημένο σκάγι δεν λέει τίποτα απολύτως.
Κανονικά θέλει μέτρημα όλων των σκαγιών εύρεση min max και μέσου όρου ... και αυτά είναι τα ελάχιστα που μπορείς να κάνεις, μην σου πω και απαλειφή των ακραίων τιμών !!!!!
Γίνονται πανεύκολα σε τζελ γιατί βλέπεις που έχουν σταματήσει τα σκάγια αλλά πολύ δύσκολα σε κόλλες Α4.
Το να καθίσω να ασχοληθώ με μερικά φύλλα παραπάνω και με περιφερειακές διατρήσεις όταν κάποια πράγματα είναι οφθαλμοφανή, δεν το κάνω.

Gamebore #5.48 - Remington #5.5 δείτε την ομοιομορφία
Gamebore.jpgRem express 6.jpg

vs
Lambro Μπλε #6,1 αφήστε την διάτρηση σαν μισό νούμερο πιο ψιλά και δείτε την ανομοιομορφία.
Lambro mple.jpg

Το καλό φυσίγγι είναι αχτύπητο, τώρα όποιος νομίζει ότι μπορεί να φτιάξει την τουφεκιά ενός πορδοφύσιγγου με μια καλή κάνη ας αγοράζει και ας δοκιμάζει κάνες.
 
Το ένα πιο προχωρημένο σκάγι δεν λέει τίποτα απολύτως.
Κανονικά θέλει μέτρημα όλων των σκαγιών εύρεση min max και μέσου όρου ... και αυτά είναι τα ελάχιστα που μπορείς να κάνεις, μην σου πω και απαλειφή των ακραίων τιμών !!!!!
Γίνονται πανεύκολα σε τζελ γιατί βλέπεις που έχουν σταματήσει τα σκάγια αλλά πολύ δύσκολα σε κόλλες Α4.
Το να καθίσω να ασχοληθώ με μερικά φύλλα παραπάνω και με περιφερειακές διατρήσεις όταν κάποια πράγματα είναι οφθαλμοφανή, δεν το κάνω.

Gamebore #5.48 - Remington #5.5 δείτε την ομοιομορφία
View attachment 78673View attachment 78674

vs
Lambro Μπλε #6,1 αφήστε την διάτρηση σαν μισό νούμερο πιο ψιλά και δείτε την ανομοιομορφία.
View attachment 78676

Το καλό φυσίγγι είναι αχτύπητο, τώρα όποιος νομίζει ότι μπορεί να φτιάξει την τουφεκιά ενός πορδοφύσιγγου με μια καλή κάνη ας αγοράζει και ας δοκιμάζει κάνες.
Μονο η μπενελα θα της στροση αυτες,ολες η αλες ειναι απλος οδοντωκρεμες .very funny. .sarcastic.
 
Θα ρωτήσω κάτι τους κατέχοντες που δεν το έχω ρωτήσει καιρό τώρα πόσο σίγουροι είστε ότι όσοι έχετε ταχογραφο δείχνει την πραγματική ταχύτητα ?..Και δεύτερον υπάρχουν κάποια φυσίγγια που αναγράφουν ταχύτητα έχει ρίξει κανείς να δούμε εάν ο ταχογραφος του συμφωνεί με το κατασκευαστή του φυσιγγίου στη ταχύτητα σε επαναλαμβανόμενες βολές?
Κανένας ταχογράφος δεν δείχνει την πραγματική ταχύτητα γιατί δεν υπάρχει πραγματική ταχύτητα σε σκάγια που κινούνται με διαφορετικές ταχύτητες,
Τα 5-10-20m/s παραπάνω παρακάτω δεν παίζουν κανένα ρόλο στο πεδίο ή καλύτερα παίζουν ελάχιστο.
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
 
Last edited:
Κανένας ταχογράφος δεν δείχνει την πραγματική ταχύτητα γιατί δεν υπάρχει πραγματική ταχύτητα σε σκάγια που κινούνται με διαφορετικές ταχύτητες,
Τα 5-10-20m/s παραπάνω παρακάτω δεν παίζουν κανένα ρόλο στο πεδίο ή καλύτερα παίζουν ελάχιστο.
Νομίζω πως μεγαλύτερη αξία έχει η σύγκριση,με μία "σταθερά" στη ταχογράφηση!
Δηλαδή ενδεικτικές μετρήσεις του ιδίου σεταπ για να δούμε τη σταθερότητα, ή μέτρηση και σύγκριση με άλλο, αποδεδειγμένα "γνωστό" φυσίγγι!
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσεις όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Ποιος το κρίνει??? Εγώ που κυνηγάω με "τα σκυλιά καβάλα" ή εσύ που τουφέκας πάπιες? Το όλα τα θηράματα, είναι πολύ γενικό, δε θα βγει άκρη...
Εγώ την Α κάνη...
και για τη φορά που θα πάω για πάπιες θα πάρω lambro!😎😎😎
 
Last edited:
Ποιος το κρίνει??? Εγώ που κυνηγάω με "τα σκυλιά καβάλα" ή εσύ που τουφέκας πάπιες? Το όλα τα θηράματα, είναι πολύ γενικό, δε θα βγει άκρη...
Εγώ την Α κάνη...
και για τη φορά που θα πάω για πάπιες θα πάρω lambro!
Μα αυτό ακριβώς...ποια κάννη θα ανταποκριθεί καλύτερα στο γενικό κυνήγι...
Αυτό που λέμε "όσα φέρνει ο μήνας"...
 
Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσεις όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Δεν βλέπεις που όλοι ψάχνουν φυσίγγια να σκοτώνουν ?
Τα απαιτητικά θηράματα είναι μόνο μακρινά παπιά - φάσσες και πολύ κοντινές βολές.
Αν δεν βάλεις φυσιγγάρα με σωστό νούμερο σκάγια στα μακρινά, ... πούπουλα μόνο θα βλέπεις.
Στα δεύτερα θέλεις μέγιστη διασπορά.
Και τα 2 είναι δύσκολα.

Εγώ κυνηγάω μόνο με ένα μέσο τσοκ πάντα οπότε και τα 2 μου κάνουν.
Σε πολύ μακρινές τουφεκιές (αν τις επιχειρήσω) θα βάλω F και Nitro ή Rooster (αν προλάβω).
 
Δεν βλέπεις που όλοι ψάχνουν φυσίγγια να σκοτώνουν ?
Τα απαιτητικά θηράματα είναι μόνο μακρινά παπιά - φάσσες και πολύ κοντινές βολές.
Αν δεν βάλεις φυσιγγάρα με σωστό νούμερο σκάγια στα μακρινά, ... πούπουλα μόνο θα βλέπεις.
Στα δεύτερα θέλεις μέγιστη διασπορά.
Και τα 2 είναι δύσκολα.

Εγώ κυνηγάω μόνο με ένα μέσο τσοκ πάντα οπότε και τα 2 μου κάνουν.
Σε πολύ μακρινές τουφεκιές (αν τις επιχειρήσω) θα βάλω F και Nitro ή Rooster (αν προλάβω).
Από θέμα φυσίγγι...ας υποθέσουμε ότι και οι 2 δουλεύουν τα ίδια φυσίγγια, το ίδιο καλά...
 
Να κάνω μια υποθετική ερώτηση...
Έχουμε την Α κάννη που στα 35 μέτρα βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-40%
4*-55%
3*-65%
2*-70%
1*-75%
Και η Β κάννη βγάζει συγκεντρωσεις:
5*-55%
4*-65%
3*-70%
2*-75%
1*-80%

Ας υποθέσουμε ότι και η 2 κάννες δίνουν ισοκατανομή και ίση διάτρηση...

Ποιά από τις 2 θεωρείται ότι είναι η πιο ωφέλιμη κυνηγετικά;
Ποιά δηλαδή θα "αβαντάρει" τον κάτοχο της να κυνηγήσει όλα τα επιτρεπόμενα θηράματα, στη διάρκεια μιας κυνηγετικής χρόνιας;
Οποία συνηθίσει ο κάτοχος του όπλου και οποίο όπλο του έρχεται καλύτερα σε μέτρα κοντακιου. Από εκεί και πέρα παίζει με τα φυσίγγια και βρίσκεται η άκρη.
 
Κανένας ταχογράφος δεν δείχνει την πραγματική ταχύτητα γιατί δεν υπάρχει πραγματική ταχύτητα σε σκάγια που κινούνται με διαφορετικές ταχύτητες,
Τα 5-10-20m/s παραπάνω παρακάτω δεν παίζουν κανένα ρόλο στο πεδίο ή καλύτερα παίζουν ελάχιστο.
Παίζουν δε παίζουν εγώ βλέπω φωτό ταχυτήτων σε όλες τις δοκιμές άρα δεν μπορεί κάποιος να γνωρίζει τι ακριβώς γίνεται και αν το 410 είναι 390 κτλ
 
Back
Top