Βλητικές δοκιμές

Δοκίμασε το ίδιο φυσίγγι και με το τσοκ 1* και τα δύο αστέρια.......
Δεν βάζω ποτέ 1-2* στο γουρούνι Βαγγέλη ... με το LM πάω.
Οπότε δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Θα το κάνω κάποια στιγμή για να δούμε τι θα δώσει με το full.
 
Και γω μ
Δεν βάζω ποτέ 1-2* στο γουρούνι Βαγγέλη ... με το LM πάω.
Οπότε δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Θα το κάνω κάποια στιγμή για να δούμε τι θα δώσει με το full.
Ε την άλλη κανη πήγαινα με τα 3&4 αστέρια........ Τυχαία έκανα τη δοκιμή με 1* και όταν είδα το αποτέλεσμα έκανα και άλλες.........
Αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσεις,έτσι για να δεις τι θα δώσει.........
 
Ίσως με ψημένα δράμια ή πολύ σκληρά και πολύ σφαιρικά να βγαίνει.
Το πιο σφιχτό 8βολο 000 που έχω ρίξει με LM (3.5*) είναι αυτό.

View attachment 79449View attachment 79453

Ψημενα δεν εχω δοκιμασει ποτε....Εχω ΄΄αραξει΄΄ στο αλευρι Βασιλη μου !!!

εικόνα_Viber_2023-04-20_18-48-25-920.jpg
Ενα βολι εχασα.....αλλα ειναι για το γουρουνακι....που ακολουθει την γουρουνα. 😁 :D
ΥΓ. Κοιτα τι ταχυτητα εβγαλε !!!:)
ΥΓ,2. Ειναι θεμα στησιματος...η επιλογη τσοκ....Αυτο εχω δει στις δοκιμες μου .;)
 
Βαγγέλη ο ακοπος lb6 απελευθερωνει τα δραμια με ανοιχτά τσοκ ;
Ανάθεμα κι αν ξέρω τι κάνει ......... Το χειρότερο αποτέλεσμα μου το έδωσε με 3* , καλύτερα πήγε με 5* και πολύ καλύτερα (πιο σφιχτά) με 1*...........
Βάλε τώρα εσύ συμπέρασμα.........
 
Ανάθεμα κι αν ξέρω τι κάνει ......... Το χειρότερο αποτέλεσμα μου το έδωσε με 3* , καλύτερα πήγε με 5* και πολύ καλύτερα (πιο σφιχτά) με 1*...........
Βάλε τώρα εσύ συμπέρασμα.........
Με τον Lb6 είναι θέμα καθαρά τι αμορτισέρ θα του βάλεις.
με φιλμ από ακτινογραφία γύρω από τα βόλια και bufer πλαστικό,όχι αλεύρι.......
Με τέτοιο στήσιμο πήρα την καλύτερη κατανομή σε 11/0 8βολο στα 40 μέτρα.
 
Μην χρησιμοποιειτε τετοιες μεθοδους φιλμ, ακτηνογραφιες κτλ μπορει να σας μεινουν μεσα στην κανη και τι γινεται μετα !!! Καλητερα σκετα !!
Πώς να μείνει στην κάνη αφού από πίσω έρχεται η τάπα με χαρτάκι;
 
Μην χρησιμοποιειτε τετοιες μεθοδους φιλμ, ακτηνογραφιες κτλ μπορει να σας μεινουν μεσα στην κανη και τι γινεται μετα !!! Καλητερα σκετα !!
Σπάνια, αλλα μπορεί να γίνει εστω απο ρινίσματα πλαστικου, αλλα δε νομιζω να μινει κατι μες την κάννη, ποτε δεν ξέρεις όμως....

Υ.Γ.
Ειχα κανει μια δοκιμη, αλλα οχι ζελατινα στα σκαγια
(δεν θα το γραψω δημοσια) κ επειτα ανοιξα το οπλο εσκεμενα κ βρεικα 2 ρινισματα μεσα στο πιστόνι αερίων απο το υλικό που ειχα πατεντάρει, για να βγαλω κι αλλες ταχυτητες....για την ιστορια, το πέτυχα αυτο που ήθελα, αλλα δεν ειναι για συνέχεια τέτοια πειράματα.
 
3ος κανόνας ασφαλούς χειρισμού.
Το δάχτυλο μπαίνει στη σκανδάλη μόνο τη στιγμή της πυροδότηση.
Άρα, η φυσική θέση του δάχτυλου βρίσκεται μπροστά, παράλληλα με το όπλο. Εκεί πρέπει να βρίσκεται και η ασφάλεια του.
Ακριβώς αυτή είναι η σωστή θέση ασφαλείας μπροστά από τη σκανδάλη .
 
Πώς να μείνει στην κάνη αφού από πίσω έρχεται η τάπα με χαρτάκι;
Και που ξερεις τι θερμοκρασιες αντεχει η ακτηνογραφια ας πουμε !! Ερηξες 2-3 φυσιγγια και στο επομενο κολησε απο την θερμοκρασια πανω στην κανη και περασε απο μεσα η ταπα !! Μετα σκληραινει και μενει εκει κολημενη τι γινεται στο επομενο φυσιγγι ;;
 
Ακριβώς αυτή είναι η σωστή θέση ασφαλείας μπροστά από τη σκανδάλη .
H Rem, η Browning, η Winchester και άλλοι βάζουν την ασφάλεια πάντα σε λάθος θέση.
Δεν ξέρουν να φτιάχνουν όπλα και ξέρει η Beretta ...
Βρε Γιάννη ...
 
Last edited:
H Rem, η Browning, η Winchester και άλλοι βάζουν την ασφάλεια πάντα σε λάθος θέση.
Δεν ξέρουν να φτιάχνουν όπλα και ξέρει η Beretta ...
Βρε Γιάννη ...
Βασίλη,
Κάνε την εξής δοκιμή.
Σε όπλο με την ασφάλεια μπροστά και τον δείκτη σε έκταση, επάνω στην ασφάλεια, απασφάλισε και ρίξε.
Κάνε το ίδιο σε όπλο με την ασφάλεια πίσω από τη σκανδάλη.
Θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά εργονομίας.
Από πλευράς εργονομίας οι θέσεις της ασφάλειας είναι:
1. Ασφάλεια μπροστά από τη σκανδάλη.
2. Ασφάλεια στο επάνω-πίσω μέρος της βάσης.
3. Ασφάλεια πίσω από τη σκανδάλη.
 
Βασίλη,
Κάνε την εξής δοκιμή.
Σε όπλο με την ασφάλεια μπροστά και τον δείκτη σε έκταση, επάνω στην ασφάλεια, απασφάλισε και ρίξε.
Κάνε το ίδιο σε όπλο με την ασφάλεια πίσω από τη σκανδάλη.
Θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά εργονομίας.
Από πλευράς εργονομίας οι θέσεις της ασφάλειας είναι:
1. Ασφάλεια μπροστά από τη σκανδάλη.
2. Ασφάλεια στο επάνω-πίσω μέρος της βάσης.
3. Ασφάλεια πίσω από τη σκανδάλη.
Λευτέρη καταλαβαίνω τι λες.
Όταν όμως κρατάμε το όπλο σε θέση αναμονής, αυτό συνήθως βρίσκεται σε γωνία >45ο.
Ο δείκτης δεν βρίσκεται στην ασφάλεια.
Βρίσκεται (ακουμπάει) στον υποφυλακτήρα της σκανδάλης.
Ακόμα και τότε καταλαβαίνεις αν είναι ενεργοποιημένη η ασφάλεια όταν αυτή βρίσκεται πίσω.
Όταν λοιπόν από γωνία 45ο φέρνεις το όπλο στον ώμο, το δάχτυλο δεν πάει ποτέ στην ασφάλεια αν αυτή βρίσκεται μπροστά και καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι ενεργοποιημένη όταν αυτή βρίσκεται πίσω.
Μιλάω για συνθήκες κυνηγιού, όπως χειρίζομαι το όπλο εγώ.

Επειδή βάζω ασφάλεια συχνά, κάποιες φορές μπορεί να κάνει την διαφορά.

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι στην Α303 το δάχτυλο αν είναι τεντωμένο δεν φτάνει καν στην ασφάλεια.
Προφανώς είναι πιο εργονομικό να αφαιρείς την ασφάλεια με την άκρη του δακτύλου και όχι την άρθρωση.
Το θέμα είναι πως καταλαβαίνεις ότι είναι ενεργοποιημένη αν το ξεχάσεις.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος ... είναι θέμα συνήθειας.
 
Last edited:
Έξω απ' τον υποφυλακτηρα της σκανδάλης , τεντωμένο κ να ακουμπά στην ασφάλεια‼️έτσι το έχει η Μπράου....κ η ασφάλεια είναι νταούλι‼️‼️‼️‼️σου δίνει καλή αίσθηση‼️επίσης ,αυτό έχει να κάνει κ με τα μέτρα κοντακιου ,απ' τη λαβή ως την σκανδάλη‼️
 
Back
Top