Βλητικές δοκιμές

Βάζεις την ασφάλεια σε θέση απασφαλισης,στάζεις και μια σταγόνα κόλλα στιγμής και ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΊΣΑΙ άλλο!!😁
Το όπλο είναι ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΟ και έτσι του συμπεριφερόμαστε!!😉
Το πρώτο λάθος ... το δεύτερο σωστό.

Να μια περίπτωση ... κινείσαι σε πυκνό με το όπλο στο χέρι πηγαίνοντας γρήγορα για το γουρούνι με το όπλο στραμένο σε ασφαλές σημείο.
Δεν μπορείς να αδειάσεις αλλά μπορεί κλαρί να πιέσει την σκανδάλη.
Πέρα από το να κινείσαι καλύπτοντας με την παλάμη σου όλη την σκανδάλη (που δεν είναι πάντα εφικτό) τι άλλο μπορείς να κάνεις ?
 
Το πρώτο λάθος ... το δεύτερο σωστό.

Να μια περίπτωση ... κινείσαι σε πυκνό με το όπλο στο χέρι πηγαίνοντας γρήγορα για το γουρούνι με το όπλο στραμένο σε ασφαλές σημείο.
Δεν μπορείς να αδειάσεις αλλά μπορεί κλαρί να πατήσει την σκανδάλη.
Πέρα από το να κινείσαι καλύπτοντας με την παλάμη σου όλη την σκανδάλη (που δεν είναι πάντα εφικτό) τι άλλο μπορείς να κάνεις ?
Αν δεν μπορείς να προστατέψεις την περιοχή της σκανδάλης με την παλάμη σου,το αδειάζεις!
Προκειμένου να διακινδυνεύσεις,ας πάει στο καλό το παλιογουρνο!
Άλλη φορά...🙂
 
Συμφωνώ αλλά αν έχεις ξεχασμένη την ασφάλεια τι κάνεις ?
Συνεχίζεις να την πατάς μέχρι να βγει από μόνη της, ή προσπαθώντας να την σπάσεις. Εννοείται σε όλες τις προσπάθειες, μετακινείς τον ώμο προς τα εμπρός ώστε να μειώσεις την ανάκρουση, και φυσικά ακολουθώντας πάντα την πορεία του θηράματος μέχρι να εξαφανιστεί απ τα μάτια σου. Αφού περάσει αυτή η στιγμή παραφροσύνης 1)κατεβάζεις το όπλο 2)κοιτάς αν όντως είχες ασφάλεια 3)επιτέλους απασφαλίζεις 4) *βρίζεις την benelli

* Κι ας κρατάς beretta
 
Βάζεις την ασφάλεια σε θέση απασφαλισης,στάζεις και μια σταγόνα κόλλα στιγμής και ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΊΣΑΙ άλλο!!😁
Το όπλο είναι ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΟ και έτσι του συμπεριφερόμαστε!!😉
Τραβάς κλείστρο ,αφήνεις κλείστρο(κατά τη γέμιση) ,μππτιβααααα‼️πααααααντα ασφάλεια κατά τη γέμιση μου λέει εμένα η μαμ Μπράου‼️
 
Προκειμένου να διακινδυνεύσεις,ας πάει στο καλό το παλιογουρνο!
Άλλη φορά...🙂
Άλλο τα πουλιά και οι λαγοί και άλλο τα γουρούνια ... αν ακούσεις κανένα φράστ από δίπλα σου θα περιμένει να γεμίσεις ή θα σε φέρει τούμπες στον αέρα.
Για να μην διακινδυνεύσεις το έχεις γεμάτο σε τέτοιες φάσεις.
Αν σου κάνει μαρς, δεν προλαβαίνεις να γεμίσεις.
 
Η συγκέντρωση που έχω στη φωτό είναι από άλλο σεταπ με mg2 όπως γράφω σε κάλυκα μάγκνουμ και είναι 8 Βόλο 12/0 το βύσμα bior paletoni 18 με φιλμ από ακτινογραφία γύρω από τα βόλια και bufer πλαστικό,όχι αλεύρι.......
Αλλά και αυτό του Αγγελόπουλου παρόμοια συγκέντρωση έδωσε......
Το έχω με 686 mb36 2,20x 8 βόλια 11/0 LB6 ακοπό με 6 χιλιοστά φελο μέσα και bufer πλαστικό,όχι αλεύρι 2,20 γραμμάρια κλεισμένο 6* στα 57,50 mm
Η απόδοση του με full με ξένισε κι εμένα και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι έχω την σούπερ κανη..........
Απλά λέω ότι μεταξύ των δύο κάνων που έχω βλέπω διαφορές στον τρόπο που διαχειρίζονται την συγκεκριμένη γόμωση.....

Βαγγελη φιλικα στο λεω....Τα εχεις ολα στο μυαλο σου ανακατεμενα...Κοιτα τις σημειωσεις σου οταν θα
γραφεις σεταπ...
Το σεταπ του Αγγελοπουλου που τροποποιησες με ΜΒ36...Δεν βγαινει η ογκομετρια για κλεισιμο στα 57,5
που γραφεις !!!

Μονο σε ρελι βγαινει !!!

εικόνα_Viber_2023-09-19_11-12-02-247.jpg
 
Και που ξερεις τι θερμοκρασιες αντεχει η ακτηνογραφια ας πουμε !! Ερηξες 2-3 φυσιγγια και στο επομενο κολησε απο την θερμοκρασια πανω στην κανη και περασε απο μεσα η ταπα !! Μετα σκληραινει και μενει εκει κολημενη τι γινεται στο επομενο φυσιγγι ;;
Για να κολλήσει πρέπει να λιώσει.
Για να λιώσει πρέπει να μείνει σε πυρωμένο σίδερο πάνω από δευτερόλεπτο.
Η κάνη αν είναι να πυρώσει, αλίμονο.
Και τα βύσματα από πλαστικό είναι και μάλιστα χαμηλότερης ποιότητας
Αλλά δεν αποκλείω τίποτε.
 
Άλλο τα πουλιά και οι λαγοί και άλλο τα γουρούνια ... αν ακούσεις κανένα φράστ από δίπλα σου θα περιμένει να γεμίσεις ή θα σε φέρει τούμπες στον αέρα.
Για να μην διακινδυνεύσεις το έχεις γεμάτο σε τέτοιες φάσεις.
Αν σου κάνει μαρς, δεν προλαβαίνεις να γεμίσεις.
Ευχαριστώ για την επισήμανση!🙂
Για να το λες,κάτι θα ξέρεις!
Δεν κυνηγάω γουρούνι,δεν έχω εμπειρία από ανάλογες φάσεις...
Θεωρώ ότι αν υπήρχε επικινδυνότητα για την σωματική μου ακεραιότητα (από το όπλο η το γουρούνι),δεν θα έμπαινα σε τέτοιο περιβάλλον.
Όπως το βλέπει ο καθένας...
 
.....Θεωρώ ότι αν υπήρχε επικινδυνότητα για την σωματική μου ακεραιότητα (από το όπλο η το γουρούνι),δεν θα έμπαινα σε τέτοιο περιβάλλον.
Όπως το βλέπει ο καθένας...
Η επικινδυνότητα σαφώς δεν είναι από το γουρούνι!
Στα περί ασφαλείας ταυτίζομαι πλήρως μαζι σου Γιάννη! Ή γεμάτο κ σκοτώνει ή άδειο και δεν! Δε ποντάρω τη ζωή μου(ή των άλλων) σε πιράκια !!!!
Από την άλλη κ ο Βασίλης γι αυτό που λέει περί δυνατότητα εναλλαγής πυρομαχικου δεν έχει και πολύ άδικο.... Βέβαια στην έσχατη, που θα σου κάνει "φραστ" προς τα πάνω σου και δεν έχεις χρόνο,του τη πατάς μ ότι έχεις!!!!
Κ μόλις ζαβλακωμένο πέσει το τελειώνεις σωστά!
 
Ευχαριστώ για την επισήμανση!🙂
Για να το λες,κάτι θα ξέρεις!
Δεν κυνηγάω γουρούνι,δεν έχω εμπειρία από ανάλογες φάσεις...
Θεωρώ ότι αν υπήρχε επικινδυνότητα για την σωματική μου ακεραιότητα (από το όπλο η το γουρούνι),δεν θα έμπαινα σε τέτοιο περιβάλλον.
Όπως το βλέπει ο καθένας...
Αυτό μου ήρθε πρώτο στο μυαλό .. πάρε παράδειγμα την μπεκάτσα ή την πέρδικα σε κλειστό.
Θες να περάσεις ανάμεσα από 2 κέθρα ή πουρνάρια. Βάζεις ασφάλεια περνάς και την βγάζεις ... θα βγάζεις και θα βάζεις φυσίγγι στην θαλάμη συνέχεια ?
Όλοι πρέπει να γνωρίζουν ότι όπλο με ασφάλεια δεν είναι ασφαλές αλλά διαφωνώ με την κατάργηση.
Χρειάζεται σε μερικές ... ή σε ελάχιστες περιπτώσεις.
Εμπιστοσύνη όμως ΜΗΔΕΝ.
Κάνει αυτό που είναι σχεδιασμένη να κάνει ... να εμποδίζει το αθέλητο πάτημα της σκανδάλης.
Προφανώς στα περισσότερα όπλα δεν ασφαλίζει την σφύρα, άρα με ένα τράνταγμα μπορεί το όπλο να εκπυρσοκροτήσει.
 
αρα συμπερασμα,να μην ριχνεις μονοβολα μονο δραμια γιατι εχεις λιγο παρκινσον.
Ο άλλος έριχνε ρε ... εγώ μόνο ένα έριξα και τον λάβωσα τον βράχο.

συμπερασμα: η παρκινσον βοηθάει
.think. μπαααα
 
Μη ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε η ασφάλεια μπορεί να μην είναι 100% αλλά δε παύει να είναι ασφάλεια και καλώς υπάρχει μη πηγαίνουνε στα άκρα το πράγμα.Οσο για τη θέση προσωπικά επειδή σε αναμονή έχω τεντωμένο το δείκτη και χαϊδεύει το εμπρός μέρος του υποφηκακτηρα με βολεύει να είναι εκεί η ασφάλεια συνήθως την ακουμπάω κιόλας .Και δε γουστάρω να βρίσκεται στο πίσω μέρος που την έχουν τα περισσότερα όπλα.Οποιος είναι μπροστά από τη σκανδάλη και δεν τι φτάνει ο δείκτης έχει λάθος μήκος κοντακιου μακρύτερο από όσο πρέπει .
 
Αυτό μου ήρθε πρώτο στο μυαλό .. πάρε παράδειγμα την μπεκάτσα ή την πέρδικα σε κλειστό.
Θες να περάσεις ανάμεσα από 2 κέθρα ή πουρνάρια. Βάζεις ασφάλεια περνάς και την βγάζεις ... θα βγάζεις και θα βάζεις φυσίγγι στην θαλάμη συνέχεια ?
Όλοι πρέπει να γνωρίζουν ότι όπλο με ασφάλεια δεν είναι ασφαλές αλλά διαφωνώ με την κατάργηση.
Χρειάζεται σε μερικές ... ή σε ελάχιστες περιπτώσεις.
Εμπιστοσύνη όμως ΜΗΔΕΝ.
Κάνει αυτό που είναι σχεδιασμένη να κάνει ... να εμποδίζει το αθέλητο πάτημα της σκανδάλης.
Προφανώς στα περισσότερα όπλα δεν ασφαλίζει την σφύρα, άρα με ένα τράνταγμα μπορεί το όπλο να εκπυρσοκροτήσει.
Μπερέτα η 303 η 304 φίλου εκεί που μιλάγαμε με τα όπλα κρεμασμένα στον ώμο κ καθαρίζοντας αυτός ένα πορτοκάλι,μπτιιιιβα το τφεκιτ,στα καααααλα καθούμενα‼️εγώ σοκ αυτός πιο πολύ ,έτρεμε ολόκληρος ‼️
 
Μη ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε η ασφάλεια μπορεί να μην είναι 100% αλλά δε παύει να είναι ασφάλεια και καλώς υπάρχει μη πηγαίνουνε στα άκρα το πράγμα.Οσο για τη θέση προσωπικά επειδή σε αναμονή έχω τεντωμένο το δείκτη και χαϊδεύει το εμπρός μέρος του υποφηκακτηρα με βολεύει να είναι εκεί η ασφάλεια συνήθως την ακουμπάω κιόλας .Και δε γουστάρω να βρίσκεται στο πίσω μέρος που την έχουν τα περισσότερα όπλα.Οποιος είναι μπροστά από τη σκανδάλη και δεν τι φτάνει ο δείκτης έχει λάθος μήκος κοντακιου μακρύτερο από όσο πρέπει .
Το πιθανότερο είναι πολύ πίσω η λαβή και δεν φτάνει άνετα τη σκανδάλη...
Όπως και να 'χει,καλό είναι να μη μας "αποκοιμίζει"η ασφάλεια!
Προσωπικά,δεν την χρησιμοποιώ ποτέ και θεωρώ ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Οι κανόνες ασφαλείας όμως, τηρούνται στο έπακρο!
 
Μη ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε η ασφάλεια μπορεί να μην είναι 100% αλλά δε παύει να είναι ασφάλεια και καλώς υπάρχει μη πηγαίνουνε στα άκρα το πράγμα.Οσο για τη θέση προσωπικά επειδή σε αναμονή έχω τεντωμένο το δείκτη και χαϊδεύει το εμπρός μέρος του υποφηκακτηρα με βολεύει να είναι εκεί η ασφάλεια συνήθως την ακουμπάω κιόλας .Και δε γουστάρω να βρίσκεται στο πίσω μέρος που την έχουν τα περισσότερα όπλα.Οποιος είναι μπροστά από τη σκανδάλη και δεν τι φτάνει ο δείκτης έχει λάθος μήκος κοντακιου μακρύτερο από όσο πρέπει .
Πιάνοντας τη λαβή ‼️την σκανδάλη θα πρέπει να την πιέσουμε με το ΜΕΣΟ ΤΗΣ ΑΚΡΗΣ(του μήλου❓φάλαγγας❓) ΤΟΥ ΔΕΙΚΤΗ(αν όπως εγώ,που παλιότερα ,προ Λέο‼️την πίεζα με πολύ πιο κάτω αυτής της ακρής.... σχεδόν στην ένωση των μήλων , ανάμεσα στην πρώτη κ 2 φάλαγγα ,το όπλο τράβαγε αριστερά κ κάτω)
 
Back
Top