Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλημερα σε ολους! Σγω ντουφεκαω με τα oscar και πραγματικα δεν τ αλλαζω με τιποτα! Φοβερη ποιοτητα ηλικων συγκεντρωση σε μακρινες αποστασης αριστη ο κωστας εξυπηρετικοτατος. Απ την γκαμα που εχει δουλευω τα black diamond τα a1 και πηρα τωρα τα nitro. Πολυ προσιτες τιμες
 
Γιάννη καλόριχτα φίλε και περιμένουμε εντυπώσεις.
Ευχαριστώ Γιώργο!
Οι κάλυκες πάντως δεν ειναι οτι καλύτερο, μου δίνει την εντύπωση οτι βάζει οτι να ναι, για τα καψούλια δεν ξέρω ... οι περισσότεροι κατασκευαστές γεμίζουν με NSI η Cheditte κάλυκες και τα αντίστοιχα καψούλια... δεν ξέρω τι ρόλο παιζει αυτό στην σταθερότητα και στην απόδοση του φυσιγγίου , σίγουρα όμως μειώνει το κόστος... ;)
Μένιο δεν έχω μεγάλη γνώση από κάλυκες.ουτε από υλικά γενικα.επειδη μου φάνηκε παράξενο τον ρωτησα γιατί στα 32gr βάζει κάλυκα RM και στα αλλα maxam..μου είπε ότι και ο RM καλυκας που έχει το 32 είναι maxam.απλα τους παραγγέλνει έτσι η RM στην maxam.αυτους είχε τωρα η maxam αυτούς του έστειλε για το 32..πιο μετα μου είπε προς τέλος Αυγούστου και στο 32 θα είναι οπως τα αλλα ο κάλυκας δηλαδη δεν θα γράφει RM πίσω.γενικα παντως πιστευω ότι η maxam είναι μια σοβαρή εταιρεία.επισυναπτω μια φωτό με τον κάλυκα του rio pichon (36gr,ομιλος maxam) με το 30gr του Ρουμελιωτη.
L1CMS0N.jpg
 
Last edited:
Καινουργια παραλαβη για δοκιμη, το RED HARE PAPER το ειχα αποθημενο να το δοκιμασω
afXdKIj.jpg
Φυσιγγαρες ειδικά τα δυο πρώτα που τα έχω ρίξει..το lambro feltro το 34,5# το ρίχνουν πρώτο σε λαγό αρκετοί εδώ..πιστευω θα σου αρέσουν.
 
Φυσιγγαρες ειδικά τα δυο πρώτα που τα έχω ρίξει..το lambro feltro το 34,5# το ρίχνουν πρώτο σε λαγό αρκετοί εδώ..πιστευω θα σου αρέσουν.
Τα πηρα Γιαννη σε 6 και 5 για να τα δοκιμασω σε μακρινες τουφεκιες, το 6 παντως θα το δοκιμασω και στο τρυγονι. Υπομονη μεχρι 20 του μηνα και θα δουμε τι θα μας πουν τα χαρτονια
 
Last edited:
Παρελαβα και εγω απο ρουμελιωτη 30γρ Νο9 και 32γρ Νο8
Λιγα σκαγια σε Νο8 και συσκευασιες απο ταπες.
Δωρακι τηλεφωνικο μια συνταγη με psb1 που εχω στα 32 γρ απο τον κ. Ρουμελιωτη.
Αψογη συμπεριφορα και γρηγορη ανταποκριση.
Φωτο μαλλον το βραδυ με την επιστροφη απο δουλεια.
ΕΧΕΙ και υλικα ιδιογωμοσης , δεν το ηξερα , σε τη τυμες παιζουν τα υλικα του
 
Καλοριχτα Αργυρη!

το 6 παντως θα το δοκιμασω και στο τρυγονι.
Μου άρεσε να πειραματίζομαι κάποιες φορές με ίσως "ακραίες" επιλογές όσο αφορά το χονδροτερο νούμερο σκαγιων ανάλογα το θηραμα ..ν5 για πέρδικα,ν7 για τσιχλοκοτσυφα,το ν6 για τρυγονι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει καμία..
Όταν το δοκιμάσεις γράψε εντυπωσεις πχ σε σχέση με το ν8 που ενδεχομένως να χρησιμοποιούσες στο τρυγονι..
 
Καλοριχτα Αργυρη!


Μου άρεσε να πειραματίζομαι κάποιες φορές με ίσως "ακραίες" επιλογές όσο αφορά το χονδροτερο νούμερο σκαγιων ανάλογα το θηραμα ..ν5 για πέρδικα,ν7 για τσιχλοκοτσυφα,το ν6 για τρυγονι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει καμία..
Όταν το δοκιμάσεις γράψε εντυπωσεις πχ σε σχέση με το ν8 που ενδεχομένως να χρησιμοποιούσες στο τρυγονι..
Κατσε πρωτα να τουφεκισω κανενα...περυσι ειχα ριξει παντως κατι long distance 6/4 και dual power 7/4 με kicks και ufo σε μακρινες αποστασεις και ειχαν δουλεψει. Για τις φασσες τα πηρα αλλα θα ριξω κανα δυο στα τρυγονια και θα ενημερωσω
 
καμια φορα βαζω 5αρια στην δευτερη κανη του δυκανου , σε καμια περδικα , και σε κανενα αγριοπεριστερο μακρινο με επυτηχια , οχι γιατι ειναι το σωστο νουμερο , αλλα γιατι εχω πολλα και πρεπει να φευγουν σε καπος μεσεα θυραματα ,και οχι φυσηκα στης τσιχλες που ειναι τελιος ακαταληλα
 
Καινουργια παραλαβη για δοκιμη, το RED HARE PAPER το ειχα αποθημενο να το δοκιμασω
afXdKIj.jpg
Το super felt θα σε εντυπωσιάσει τα υπόλοιπα περιμένω και γω εντυπώσεις δεν τα χω δοκιμάσει.
Καλοριχτα Αργυρη!


Μου άρεσε να πειραματίζομαι κάποιες φορές με ίσως "ακραίες" επιλογές όσο αφορά το χονδροτερο νούμερο σκαγιων ανάλογα το θηραμα ..ν5 για πέρδικα,ν7 για τσιχλοκοτσυφα,το ν6 για τρυγονι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει καμία..
Όταν το δοκιμάσεις γράψε εντυπωσεις πχ σε σχέση με το ν8 που ενδεχομένως να χρησιμοποιούσες στο τρυγονι..
7,5 για όλα αυτά και παν ενδεχόμενο εκεί κατέληξα Τάσο και ορτυκια που χτύπησα μια χαρά δεν τα στραπατσαρισε.
 
Τα πηρα Γιαννη σε 6 και 5 για να τα δοκιμασω σε μακρινες τουφεκιες, το 6 παντως θα το δοκιμασω και στο τρυγονι. Υπομονη μεχρι 20 του μηνα και θα δουμε τι θα μας πουν τα χαρτονια
Καλα εκανες! Ειναι φυσιγγια παντος καιρού κατα την γνώμη μου! 6 στο τρυγόνι ε; Και εγω θεωρώ χόνδρο για το τρυγόνι ακόμα και το 7think...
 
Καλα εκανες! Ειναι φυσιγγια παντος καιρού κατα την γνώμη μου! 6 στο τρυγόνι ε; Και εγω θεωρώ χόνδρο για το τρυγόνι ακόμα και το 7think...
Ηταν για δοκιμη για πολυ μακρια το 6 οπως θα ειναι και φετος για καποιο πολυ μακρινο, 8αρακι θα βαλω που ειχα για τσιχλες και μερικα feltro 7αρια περσινα. Το καλυτερο πιστευω ειναι το 7 και το 7.5, Κωνσταντινε το feltro μου αρεσε που το εριξα σε φασσες περυσι.
 
Καλημερα σε ολους! Σγω ντουφεκαω με τα oscar και πραγματικα δεν τ αλλαζω με τιποτα! Φοβερη ποιοτητα ηλικων συγκεντρωση σε μακρινες αποστασης αριστη ο κωστας εξυπηρετικοτατος. Απ την γκαμα που εχει δουλευω τα black diamond τα a1 και πηρα τωρα τα nitro. Πολυ προσιτες τιμες

Μάνο τα νίτρο πρέπει να είναι καινούρια έτσι;
 
Καλησπερα συνονοματε! Ναι ειναι καινουργια. Τα εβγαζε μεχρι και περσυ σε 31 γραμμαρια και φετος τα εκανε 32 με τον πρασινο συγκεντρωτηρα που βαζει

Και η d20 νέα προσθήκη; φαντάζομαι τα πήρες για αργότερα έτσι; το λέω καθώς αν είναι νέο φυσίγγι δεν θα έχουν γίνει και οι απαραίτητες δοκιμές για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην έναρξη.
 
Καλοριχτα Αργυρη!


Μου άρεσε να πειραματίζομαι κάποιες φορές με ίσως "ακραίες" επιλογές όσο αφορά το χονδροτερο νούμερο σκαγιων ανάλογα το θηραμα ..ν5 για πέρδικα,ν7 για τσιχλοκοτσυφα,το ν6 για τρυγονι το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει καμία..
Όταν το δοκιμάσεις γράψε εντυπωσεις πχ σε σχέση με το ν8 που ενδεχομένως να χρησιμοποιούσες στο τρυγονι..
Νο 7 στα 29γρ εριξα περυσι αρκετα σε τσιχλοκοτσυφα. Ακομα και με ενα σκαγιο επεφταν τεζα. Υστερούνε στις απομακρυνόμενες τουφεκιες λόγω των κενών. Επίσης εριξα σε μεσαια θηράματα νο 5 . Μάρεσε παρα πολυ σαν σκάγιο. Γρήγορο και όπου πέσει δεν χαρίζει κάστανα. Κλέισε τσόκ και ρίξε.Γαζώνουν.
 
Και η d20 νέα προσθήκη; φαντάζομαι τα πήρες για αργότερα έτσι; το λέω καθώς αν είναι νέο φυσίγγι δεν θα έχουν γίνει και οι απαραίτητες δοκιμές για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην έναρξη.
D20 νομίζω εχουν και τα λαμπρό τορντο 30 γρ και δεν είναι για πολυ μετά ειδικα αν εχει και υγρασία, τουλαχιστον αυτό εχω δει!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top