Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εκεινο με τα 40 γρ μου το ειχε δωσει εκεινη τη μερα αυτος που πηγαμε για κυνηγι, τετοια τρυπα θα ειχε Γιωργο γιατι ακομα εχω την απορια πως δεν πηρα εκεινη την μπεκατσα , τωρα καταλαβαινω το γιατι:)
Ελικοειδής είχε αυτό Αλεξ;
 
Εκεινο με τα 40 γρ μου το ειχε δωσει εκεινη τη μερα αυτος που πηγαμε για κυνηγι, τετοια τρυπα θα ειχε Γιωργο γιατι ακομα εχω την απορια πως δεν πηρα εκεινη την μπεκατσα , τωρα καταλαβαινω το γιατι:)
Δεν νομίζω ότι ειχε την τάπα του Στόκα ,μάλλον του Θώδη ελικοειδή θα είχε .
 
Δεν ξερω Γιωργο κοκκινος ηταν παντως 100% σε εκεινο με τα 40 γρ, η μπεκατσα που ηταν σιγουρη ηταν με direct
Ο ελικοειδής δεν αφήνει κενό Αλεξ.. Το direct κάνει κάτι κόλπα που όπως διαβάζω από πολλούς ισχύουν.. Εγώ είχα πάρει τα d&d του Στόκα και είχα θέμα..
 
Ο ελικοειδής δεν αφήνει κενό Αλεξ.. Το direct κάνει κάτι κόλπα που όπως διαβάζω από πολλούς ισχύουν.. Εγώ είχα πάρει τα d&d του Στόκα και είχα θέμα..
Ποτε μου δεν τα γουσταρα τα διασπορας φιλε αλλα με πηραν στο λαιμο τους...με το direct ημουν καρακεντρο και εφυγε η μπεκατσα λες και εριξα ασφαιρα, η δευτερη τουφεκια σε αλλη μπεκατσα ηταν μακρια για διασπορας και της εβγαλε μονο φτερα. Μετα πηγα στα δικα μου στανταρ, πρωτο 8αρι f2 classic και sipe 7αρια και δεν γλιτωνε τιποτα, μιλαω για πουρναρι οχι για τουφεκιες μεσα σε δεντρα.
 
και ενα αλλο 40 γραμ σε διαφανη καλυκα με κοκκινο διασπορεα που το εφτιαχνε καποιος στην Αθηνα αν θυμαμαι καλα.
Τα alfa game "χρυσή μπεκατσα"πρέπει να έριξες..
Αν ναι,ούτε έμενα μου άρεσαν..τα αντίστοιχα elite 36γρ ήταν πολύ καλα..
40 γραμ μπορει να ηταν κουτουμανος
Δεν νομίζω..για να σου ξέφευγε με αυτά τα φυσίγγια έπρεπε να κουβαλούσε στο ράμφος της το τίμιο ξύλο...sarcastic.
 
Τα alfa game "χρυσή μπεκατσα"πρέπει να έριξες..
Αν ναι,ούτε έμενα μου άρεσαν..τα αντίστοιχα elite 36γρ ήταν πολύ καλα..

Δεν νομίζω..για να σου ξέφευγε με αυτά τα φυσίγγια έπρεπε να κουβαλούσε στο ράμφος της το τίμιο ξύλο...sarcastic.
Τα 40αρι Τασο δεν το κατακρινω γιατι ηταν μακρια για διασπορας 40 μετρα σιγουρα και της ειχα βγαλει φτερα, με το direct ομως ηταν κοντα και εφυγε εντελως κυρια
 
Τα alfa game "χρυσή μπεκατσα"πρέπει να έριξες..
Αν ναι,ούτε έμενα μου άρεσαν..τα αντίστοιχα elite 36γρ ήταν πολύ καλα..

Δεν νομίζω..για να σου ξέφευγε με αυτά τα φυσίγγια έπρεπε να κουβαλούσε στο ράμφος της το τίμιο ξύλο...sarcastic.

Σωστός ο Τάσος, φορτωμένο φυσιγγι για μπεκατσα becacchia d'oro.
Συμφωνω κι εγω οτι μαλλον ηταν τα alfa game τα οποια ειναι 38gr με αποκεντρωτηρα. http://alfagame.gr/ΦΥΣΙΓΓΙΑ-kinigi/alfa-game-xrisi-bekatsa

Τα Κουτουμανος ειναι 40gr με ελικοειδη διασπορεα. Για μενα ο,τι καλυτερο για διασπορα ειναι ο ελικοειδης διασπορεας.

.
 
Καλωσόρισες Σπύρο, χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω" !!!
Σχετικά με τον "ανάποδο αποκεντρωτήρα" πράγματι είναι όπως τα λες. Θέλει σφιχτά τσοκ ... το κενό στη μέση το κάνει μόνο με ανοιχτά τσοκ. Εγώ τον έχω δοκιμάσει μόνο με full choke (μονόκαννο Baikal) γιατί μόνο για αυτό με ενδιέφεραν τα φυσίγγια διασποράς, και ποτέ δεν είδα κενό στη μέση της τουφεκιάς. Βάζω 2 φωτογραφίες παλιές, τις είχα ξαναβάλει νομίζω παλιότερα, με το μονόκαννο Baiκal στα 20 μέτρα:
Η πρώτη είναι από το D&D (Double Διασποράς) του ΣΤΟΚΑ Νο 8+9 (ο πίνακας ήταν ο παλιός του σκοπευτηρίου μας και ήταν κάπου 1,40 Χ 1,40 μ.
DSC00150-_D_D-20m.jpg

Και αυτή είναι με το ΣΤΟΚΑΣ 100% ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ Νο.9 (έτσι το ονόμαζε, το είχε βγάλει τότε που έβγαλε και το "Ballader 50% Αποκεντρωτικό" :p, μη με ρωτήσετε χρονολογία .yel. )
Ο αποκεντρωτήρας του ήταν κίτρινος, και όχι κόκκινος όπως του Max D (πρέπει να έχω και από το MaxD δοκιμές, όπως κι από το Lambro Direct 32, αλλά δεν τις βρίσκω τώρα :( πάντως η εικόνα τους ήταν παρόμοια !!!
1-_STOKAS-100_-_APOKENTROTIKO_20m.jpg

Κι εδώ άλλη μια τουφεκιά, πάλι με το Baikal Full choke, επίσης στα 20 m. με το Gm3 Diasporas Νο.8 του Κύργια, ένα κλασικό φυσίγγι με το διασπορέα Gualandi (κυάθιο με σταυρό στη μέση). Όσα φυσίγγια έχω δοκιμάσει με τον συγκεκριμένο διασπορέα, αυτή την ίδια περίπου τουφεκιά μου έδωσαν, ή και λίγο καλύτερη. Και αυτή είναι που με καλύπτει εμένα, που δεν κυνηγώ μπεκάτσα κ ορτύκι ... Κάτι τέτοιο ήθελα από το φυσίγγι διασποράς, δηλ. να δίνει στα 20 μέτρα κατανομή κυλίνδρου έως βελτ. κυλίνδρου, με το φουλ τσοκ !!! ;) και όχι υπερδιασπορά από τα 8 μέτρα !!!
Gm3_diasporas_kyrgias_20_m.jpg
Η παρουσίαση τα σπάει όπως μας έχεις συνηθίσει πάντα. .RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Το 100% σιρωτηρι ούτε μύγα δεν περνάει από εκεί μέσα, πατέντα που σκέφτηκε ο συγχωρεμένος όμως?
Και στο βιντεάκι του Ναυπλιωτη δεν βλέπω να έχει το κουλουρακι.
 
Η παρουσίαση τα σπάει όπως μας έχεις συνηθίσει πάντα. .RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Το 100% σιρωτηρι ούτε μύγα δεν περνάει από εκεί μέσα, πατέντα που σκέφτηκε ο συγχωρεμένος όμως?
Και στο βιντεάκι του Ναυπλιωτη δεν βλέπω να έχει το κουλουρακι.
Δεν έχει το κουλουράκι διότι έριξε με 3*
 
εχεις μεσα ενα τετιο φυσιγγιο , που ειναι μεχρι 20 μετρα , που δεν προκητε ποτε να βαλω στο οπλο μου , οταν πεταχτη το πουλι στα 30 με 35 μετρα , τοτε συγουρα δεν θα παρεις το πουλι , το καλυτερο ειναι μαληνη , και σε κλειστο , και σε ποιο ανοιχτο μερος , στο κλειστο δεν θα χαλασης το θυραμα γιατι θα εχεις μπροστα πολλα εμποδια , οπως θαμνη δεντρα χορτα , ουτε σε ποιο ανοιχτο καπος μερος , γιατι εκει θα αφησης λιγο το πουλι να απομακρινθη και μετα θα ρηξεις , οποτε μονο μαληνη , η μησοταπα
 
Δεν έχει το κουλουράκι διότι έριξε με 3*
Εκεί είναι το θέμα, μπεκατσα η με κύλινδρο η βελτιωμένο κύλινδρο συνήθως, η φιλοσοφία τούς είναι οι μπηχτές τουφεκιές σε πολύ πυκνό και η γρήγορη αποκέντρωση των σκαγιων ποιο χρήσιμα σε όπλα με σταθερά σφιχτά τσοκακια.
 
εχεις μεσα ενα τετιο φυσιγγιο , που ειναι μεχρι 20 μετρα , που δεν προκητε ποτε να βαλω στο οπλο μου , οταν πεταχτη το πουλι στα 30 με 35 μετρα , τοτε συγουρα δεν θα παρεις το πουλι , το καλυτερο ειναι μαληνη , και σε κλειστο , και σε ποιο ανοιχτο μερος , στο κλειστο δεν θα χαλασης το θυραμα γιατι θα εχεις μπροστα πολλα εμποδια , οπως θαμνη δεντρα χορτα , ουτε σε ποιο ανοιχτο καπος μερος , γιατι εκει θα αφησης λιγο το πουλι να απομακρινθη και μετα θα ρηξεις , οποτε μονο μαληνη , η μησοταπα
Εγώ να σου πω την αλήθεια μου σπανια αφήνω την μπεκάτσα να στρώσει μιας και τα μέρη που την κυνηγάω είναι 90%πυκνα ,και εννοείτε ότι μιλάμε για πρώτο φυσίγγι ,από την άλλη εάν κυνηγάω με σκύλο Φέρμας και οι τουφεκιές μου οι πρώτες δεν είναι κοντινές και είναι στα 30μετρα μάλλον κάτι δεν πάει καλά η με τον σκύλο ζοριζει πολύ το θήραμα η με εμένα που δεν παίρνω σωστή θέση .δεν αναφέρω τα παραπάνω αναφερόμενος σε εσένα προσωπικά μιας και τα μέρη που κυνηγάς πιθανόν σου δίνουν της δυνατότητες που αναφέρεις ,όμως σε γενικές γραμμές την πρώτη τουφεκιά στην μπεκάτσα δεν την ρίχνουμε στα 30- 35 μέτρα αλλά μέχρι τα 20 ,εννοείτε πως εάν τα δικά σου μέρη σου δίνουν την δυνατότητα να ρίχνεις την πρώτη στα 30-35 μέτρα τότε πολύ καλά κάνεις και ρίχνεις αυτά που αναφέρεις και εγώ σε αυτά τα μέτρα το ίδιο θα έκανα όμως αυτά τα μέτρα για πρώτη στην μπεκάτσα νομίζω ότι είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
 
Εκεί είναι το θέμα, μπεκατσα η με κύλινδρο η βελτιωμένο κύλινδρο συνήθως, η φιλοσοφία τούς είναι οι μπηχτές τουφεκιές σε πολύ πυκνό και η γρήγορη αποκέντρωση των σκαγιων ποιο χρήσιμα σε όπλα με σταθερά σφιχτά τσοκακια.
Εγώ την κυνηγάω με 5 * πρώτο βάζω ένα 34gr με Θώδη πιο παλιά έριχνα τα direct 34 αλλά με 4* και δεύτερο τρίτο ρίχνω απλά φυσίγγια 32 gr με συγκεντρωτηρα
 
Για που το θες Λιακο? Δεν το εχω ριξει ποτε μου αλλα αν το θες για τσιχλα ειναι πολλα τα λεφτα πλεον, υπαρχουν πολυ φθηνοτερα και φυσιγγαρες
για τσιχλιτσα το θελω αλεξ .. απλα παντα ακουγα οτι ειναι και γαμω τα φυσιγγια και δεν εχω ριξει ποτε καλα η τιμη ειναι φευγατη, αλλα αν ειναι τοσο δυναμη οσο λενε το σκεφτομουνα... σιγουρα θα παρω 2 κουτες rio
και σκεφτομαι πια θα ειναι η τριτη ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top