Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ναι αυτά λέω Χρήστο. Δεν θυμόμουν αν ανήκαν σε κάποια εταιρεία ή αν η εταιρεία η ίδια λεγόταν έτσι. Ευχαριστώ πολύ :)
Ετσι λεγόταν την εταιρεία. Σκέφτηκα μήπως ενδεχομένως ρωτούσες αν τα έβγαζε φασόν και που αλλά δεν το γνωρίζω...
 
Θυμαται κανεις κατι φυσιγγια laser σε μπλε χρωμα ποιας εταιρειας ηταν?
Ο Γιαννακόπουλος τα έφτιαχνε και το μαγαζί ήταν στην Καλλιθέα, οδός Κρέμου. Τα μπλε ήταν "διασποράς" στα 33γρ με Qualandi συγκεντρωτηρα και γεμισμένα με aquila στο 1,70, κλείσιμο 58mm, σε κάλυκα cheddite και καψύλιο cx2000.
Επίσης έβγαζε και laser σε μαύρο κάλυκα στα 34γρ. Με αυτά κυνήγαγε τα παπιά στον Έβρο.
Δικά του ήταν και τα Patric στα 36 γρ με mb36, το κουτί είχε απέξω μια φωτογραφία με κάτι pointer σε ένα χωράφι. Ήταν όμως δυναμίτες.
Πολύ ωραίο φυσίγγι ήταν και το AG31 με φωτογραφία την τσίχλα σε κόκκινο φόντο.
Ήταν ωραίος ο παππούς και έφτιαχνε φυσιγγάρες.
 
Χτες χαζευοντας κοιταγα παλιοτερα φυσιγγια που εχω σπιτι. Ποσο προσεγμενα ηταν, οχι μονο στο εσωτερικο τους, αλλα και η σταμπα τους, και ο καλυκας και ολα. Και τα συγκρινα και με πιο φρεσκα που εχω, και η διαφορα ηταν χαωδης, τουλαχιστον στην εξωτερικη εμφανιση. Ως προς την αποδοση δε μπορω να τα κρινω ολα, μονο οσα ειχα ριξει, και παλι μονο υποκειμενικα, αλλα συμφωνα με τα γραφομενα εδω, βλεπω οτι καθε περσι και καλυτερα. Και αναρωτιεμαι γιατι αραγε να γινεται κατι τετοιο, αφου ο μονος χαμενος ειναι ο βιοτεχνης που ψαχνει να δει -αν ψαχνει- γιατι χανει πελατες
 
Τώρα που το θυμήθηκα μιας και το συζητάγαμε αυτές τις μέρες. Σε κάποια ρεμινγκτον έγραφε πάνω 1050 bar. Δυστυχώς μου τελείωσαν και δεν μπορώ να το τσεκάρω πάλι.
Εδώ και μερικά χρόνια ακόμη και τα όπλα με θαλάμες 70χιλ. τα δοκιμάζουν στα 1370bar.
 
Rm κ maxam..Τα καψουλια δειχνουν ιδια..Η ερωτηση ειναι κατα ποσο μπορει να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ιδια,αν οχι υπαρχει περιπτωση να εχουν την ιδια ισχυ?
Καπου διαβασα οτι η rm χρησιμοποιεί κ υλικα maxam..


Όπως τα λες Τάσο. Ίδια είναι, και οι κάλυκες κατασκευασμένοι από τη ΜΑΧΑΜ επίσης (έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον) η RM δε νομίζω να φτιάχνει κάλυκες, όπως ούτε η RC, η BERETTA κλπ. ;) ...
Κάποια RM sporting (2 τύπους) που φέρνανε πέρυσι και πρόπερσι εδώ στο σκοπευτήριο, είχαν ακόμη και συγκεντρωτήρα ΜΑΧΑΜ, πέρα από καψούλι, κάλυκα και πυρίτιδα (CSB-5), δηλ. όλα τα υλικά MAXAM. ;)
 
Όμορφα φυσίγγια σε εμφανιση...love1.
http://www.hunterclub.gr/hunting-category/
Οι τιμές δεν είναι δικές του,αλλά κ αυτός από ότι ξέρω ακριβά τα δίνει..
Ο κατανομεας αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ο κλασσικός "κλειστός" διασπορεας με τον σταυρο...xm.
 
Όμορφα φυσίγγια σε εμφανιση...love1.
http://www.hunterclub.gr/hunting-category/
Οι τιμές δεν είναι δικές του,αλλά κ αυτός από ότι ξέρω ακριβά τα δίνει..
Ο κατανομεας αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι ο κλασσικός "κλειστός" διασπορεας με τον σταυρο...xm.
Μες το μυαλό μου είσαι Τάσο, τις προάλλες τα κοιτούσα δεν έχει αναφερθεί κάτι γι'αυτά αλλά φιλαράκι που τα χρησιμοποιεί μου έχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια και τα κουτιά του πολύ καλαίσθητα μου θυμίζουν τα παλιά της b&p έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα φυσίγγια του .
 
έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα φυσίγγια του .
Οχι Κωστα,Του ειχαμε τηλ παλια με ενα φιλο για τσιχλοφυσιγγα αλλα τα βρηκαμε ταιμπημενα κ το αφησαμε..
Αν τα εφερναν εδω σιγουρα ενα δυο κουτακια θα τα επερνα..
 
Μες το μυαλό μου είσαι Τάσο, τις προάλλες τα κοιτούσα δεν έχει αναφερθεί κάτι γι'αυτά αλλά φιλαράκι που τα χρησιμοποιεί μου έχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια και τα κουτιά του πολύ καλαίσθητα μου θυμίζουν τα παλιά της b&p έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα φυσίγγια του .
Στην Μακεδονία ξέρω αρκετούς που τα ρίχνουν και λένε τα καλύτερα.Εγώ έχω δοκιμάσει το μαύρο στα 34 γρ σε φάσσες και ήταν εξαιρετικό.
Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για το 32άρι του με κατανομέα,το 33 διασποράς και φυσικά το semi magnum που είναι η πρώτη επιλογή πολλών λαγάδων.
Οι τιμές τους όμως είναι αδικαιολόγητες.
 
Στην Μακεδονία ξέρω αρκετούς που τα ρίχνουν και λένε τα καλύτερα.Εγώ έχω δοκιμάσει το μαύρο στα 34 γρ σε φάσσες και ήταν εξαιρετικό.
Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για το 32άρι του με κατανομέα,το 33 διασποράς και φυσικά το semi magnum που είναι η πρώτη επιλογή πολλών λαγάδων.
Οι τιμές τους όμως είναι αδικαιολόγητες.
Εγω κυνηγουσα με το διασπορας του μπεκατσες για χρονια και ημουν απολυτα ευχαριστημενος.Μαλιστα αναρωτιομουνα τοτε πωσ διαολο μπορεις να τουφεκας το ιδιο καλα στα 5~6 και στα 25μ.Μετα ξαφνικα κατι εγινε οι τιμες ξεφυγαν τα φυσιγγια αλλαξαν και κατι ακουστηκε για προβληματα υγειας.(Αυτα πριν απο 2 χρονια περιπου).Μακαρι ο ανθρωπος να ειναι καλα
 
Πηρα 3 κουτια condor να τα δοκιμασω στις φασσες, πιστευω να ηταν καλη η επιλογη μου. Ενα φυσυγγι που εσφαξα παντως μου εκανε εντυπωση ποσο σφαιρικα και γυαλιστερα ειναι τα σκαγια, θα δοκιμαστουν σημερα η αυριο.
 
Πηρα 3 κουτια condor να τα δοκιμασω στις φασσες, πιστευω να ηταν καλη η επιλογη μου. Ενα φυσυγγι που εσφαξα παντως μου εκανε εντυπωση ποσο σφαιρικα και γυαλιστερα ειναι τα σκαγια, θα δοκιμαστουν σημερα η αυριο.
Καλή επιλογή, δυνατό φυσίγγι για αρκετό έως πολύ κρύο. Στα υδρόβια τουλάχιστον παλιά, έκανε κηδείες! ;)
 
Πηρα 3 κουτια condor να τα δοκιμασω στις φασσες, πιστευω να ηταν καλη η επιλογη μου. Ενα φυσυγγι που εσφαξα παντως μου εκανε εντυπωση ποσο σφαιρικα και γυαλιστερα ειναι τα σκαγια, θα δοκιμαστουν σημερα η αυριο.
Με το kicks θα τα ρίξεις? Αχ καημενες φασσες.
.pop.
 
Κι εγω σε κηδειες ελπιζω και οπως διαβασα ειναι αρκετα γρηγορο φυσιγγι. Ευριπιδη μετρησα και το kicks σημερα και ειναι 1.03 η συσφιξη, ακουσα τη συμβουλη σου και πηρα τα condor και θα δω σημερα μετα τη δουλεια τι θα κανουν.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top