Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Και μιας και μιλάμε για φυσίγγια της maxam - uee. Γύρω στα 2013-2014, είχα βρει κάτι maxam 32gr field load, σε κόκκινο κάλυκα και αν θυμάμαι καλά και σε κόκκινο κουτί. Ήταν πάρα πολύ καλά χειμώνα - καλοκαίρι. Δυστυχώς δεν τα ξαναβρήκα όσο και αν έψαξα. Τα έχει ρίξει κανείς? Κυκλοφορούν ακόμα ή έχουν σταματήσει να βγαίνουν?
 
Επίσης, έχουν αλλάξει και το βύσμα, από Α21 έχουν βάλει z2m (μου αρέσουν πολύ και τα 2)
Σοβαρά??
Το συγκεκριμένο βυσμα το χρησιμοποιούσε παλαιοτερα από 36γρ κ πανω...

Όπως είπα έχω να τα παρω από το '19..
Αν πας από κυνηγομαγαζο κ έχει "φρεσκα" Rio δες αν γραφει πανω στα κουτια nsi.....
Γιατί τώρα δεν τα φέρνουν εδώ στα μέρη μου....

Περιέργεια εχω......
 
Last edited:
Σοβαρά??
Το συγκεκριμένο βυσμα το χρησιμοποιούσε παλαιοτερα από 36γρ κ πανω...

Όπως είπα έχω να τα παρω από το '19..
Αν πας από κυνηγομαγαζο κ έχει "φρεσκα" φυ Rio δες αν γραφει πανω στα κουτια nsi.....
Γιατί τώρα δεν τα φέρνουν εδώ στα μέρη μου....

Περιέργεια εχω......
Ναι Τάσο, πράγματι, έχουν βάλει z2m. Το Σ/Κ θα σφάξω 1 από τα καινούργια (το οποίο μάλιστα το βρήκα στο καρτέρι!!!) και θα ανεβάσω φωτογραφία τα υλικά του.

Πάντως, και τα eley, που γεμίζονται πλέον με υλικά maxam, βύσματα Β&Ρ χρησιμοποιούν στα 36γρ +(diamante συγκεντρωτηρα)

Έχω κουτί από τα καινούργια, αγορασμενο πέρυσι, αλλά δεν έχω προσέξει να λέει κάπου nsi. Αν το θυμηθώ, θα το κοιτάξω.
 
Και μιας και μιλάμε για φυσίγγια της maxam - uee. Γύρω στα 2013-2014, είχα βρει κάτι maxam 32gr field load, σε κόκκινο κάλυκα και αν θυμάμαι καλά και σε κόκκινο κουτί. Ήταν πάρα πολύ καλά χειμώνα - καλοκαίρι. Δυστυχώς δεν τα ξαναβρήκα όσο και αν έψαξα. Τα έχει ρίξει κανείς? Κυκλοφορούν ακόμα ή έχουν σταματήσει να βγαίνουν?
Game load 32γρ...
H Καλκο τα έφερνε.. Τώρα τέλος....
Ενα κουτί ειχα ρίξει από αυτά κ αλλο ενα premium game 34γρ σε τσιχλες ...καλα τα είχα βρει....

IMG_20230418_180622.jpg
 
Last edited:
Η Καλκο τα έφερνε.. Τώρα τέλος....
Ενα κουτί ειχα ρίξει από αυτά κ αλλο ενα premium game 34γρ σε τσιχλες ...καλα τα είχα βρει....

View attachment 70590
Το 32αρι είχε παφυλλα 12χιλ αν δεν κάνω λάθος. Ωραία φυσίγγια, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά! Επίσης, δεν θα ξεχάσω ποτέ και τα Winchester universal 32gr που είχε φέρει η καλκο μια χρονιά (2011-2012) και μου είχαν δώσει την πρώτη μου μπεκάτσα!!

Θέλω όλα αυτά τα φυσίγγια να ξαναέρθουν!!!!!
 
Δίκιο έχεις Λευτέρη..
Απο την άλλη μεριά όμως τα παντα όλα μια αντιγραφή είναι σήμερα...
Δεν χρειαζόμαστε άλλες εφευρέσεις, τα υλικά που κυκλοφορουν είναι όλα τους πολυ καλά....
Αυτό που ζητάμε είναι σταθερότητα κ κυρίως σοβαρότητα...

Θες να αλλάξεις πυρίτιδα η βυσμα για τον Α η Β λόγο? κάντο!
Αλλά πριν το δώσεις στα κυνηγομαγαζα φρόντισε να έχει παρομοια αποτελέσματα με το προηγουμενο που....αγαπήθηκε...

Γενικά το λέω όχι για τον Ναυπλιώτη...

Τα λέμε κ τα ξαναλεμε κ τίποτα δεν αλλάζει.......
Δεν πειραζει.. Ας κάνουμε κ αλλιώς........

Ότι καλό βρουμε μετά από λίγο το χάνουμε.........
Εγω αν καποιο φυσιγγι παλιοτερα μου καθοταν καλα οχι σε ενα κυνηγι και κραταγε και στις αλλαγες του καιρου φορτωνα πολλα , .Στη τσιχλα ειναι το προβλημα που θελεις πολλα αν εχει πουλια .Αλλα νομιζω οτι στην τσιχλα υπαρχουν φυσιγγια καλα εχγωρια
 
Το 32αρι είχε παφυλλα 12χιλ αν δεν κάνω λάθος.
Δεν κάνεις....

Θέλω όλα αυτά τα φυσίγγια να ξαναέρθουν!!!!!
Είσαι τρελός για δεσιμο..... .yelling.

Μπράβο παιδι μου, μου μοιάζεις...
Πάμε για το Δαφνί σε λίγο..... .sarcastic.
 
Και μιας και μιλάμε για φυσίγγια της maxam - uee. Γύρω στα 2013-2014, είχα βρει κάτι maxam 32gr field load, σε κόκκινο κάλυκα και αν θυμάμαι καλά και σε κόκκινο κουτί. Ήταν πάρα πολύ καλά χειμώνα - καλοκαίρι. Δυστυχώς δεν τα ξαναβρήκα όσο και αν έψαξα. Τα έχει ρίξει κανείς? Κυκλοφορούν ακόμα ή έχουν σταματήσει να βγαίνουν?
Το καλοκαίρι του 2012 είχαν πρωτοέρθει κι εδώ ... Αν και οι περισσότερες ισπανικές φίρμες φυσιγγίων ήταν ήδη "θυγατρικές" της ΜΑΧΑΜ, αυτή έκανε μια προσπάθεια να βγάλει και μια σειρά φυσιγγίων με το δικό της όνομα/λογότυπο. Εισαγωγέας ήταν η ΚΑΛΚΟ όπως είπε κι ο Τάσος. Δεν είχα ρίξει πολλά ... Μου είχαν δώσει μερικά κάποια παιδιά στο σκοπευτήριο. Μια χαρά τα βρήκα πάντως.
Εδώ είναι οι σημειώσεις μου, και κάποιες φωτογραφίες, δυστυχώς η κάμερα του κινητού που είχα τότε ήταν της πλάκας ...
69. MAXAM GAME LOAD 32 gr (2012)
ΚΑΛΥΚΑΣ : MAXAM – 12/70/12 – ΚΟΚΚΙΝΟΣ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : UEE-G
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 1 => 1,66 gr
ΒΥΣΜΑ : MAXAM
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 – 32,00 gr – [18,4 p/gr – 520 p/oz] - 588
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58,2 – 58,3mm)
Φωτογραφία-0191.jpgΦωτογραφία-0193.jpgΦωτογραφία-0195.jpgΦωτογραφία-0196.jpg

Την ίδια εποχή κάποια παιδιά εδώ στο σκοπευτήριο έριχναν (και μου είχαν δώσει) και του Τασκώφ τα ΒΕΛΟΣ και ΝΕΟ HUNTER, γι' αυτό υπάρχουν στην ίδια φωτογραφία !!! ;):cool:
 
Το καλοκαίρι του 2012 είχαν πρωτοέρθει κι εδώ ... Αν και οι περισσότερες ισπανικές φίρμες φυσιγγίων ήταν ήδη "θυγατρικές" της ΜΑΧΑΜ, αυτή έκανε μια προσπάθεια να βγάλει και μια σειρά φυσιγγίων με το δικό της όνομα/λογότυπο. Εισαγωγέας ήταν η ΚΑΛΚΟ όπως είπε κι ο Τάσος. Δεν είχα ρίξει πολλά ... Μου είχαν δώσει μερικά κάποια παιδιά στο σκοπευτήριο. Μια χαρά τα βρήκα πάντως.
Εδώ είναι οι σημειώσεις μου, και κάποιες φωτογραφίες, δυστυχώς η κάμερα του κινητού που είχα τότε ήταν της πλάκας ...
69. MAXAM GAME LOAD 32 gr (2012)
ΚΑΛΥΚΑΣ : MAXAM – 12/70/12 – ΚΟΚΚΙΝΟΣ.
ΚΑΨΟΥΛΙ : UEE-G
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 1 => 1,66 gr
ΒΥΣΜΑ : MAXAM
ΣΚΑΓΙΑ : No. 9 – 32,00 gr – [18,4 p/gr – 520 p/oz] - 588
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58,2 – 58,3mm)
View attachment 70598View attachment 70599View attachment 70600View attachment 70601

Την ίδια εποχή κάποια παιδιά εδώ στο σκοπευτήριο έριχναν (και μου είχαν δώσει) και του Τασκώφ τα ΒΕΛΟΣ και ΝΕΟ HUNTER, γι' αυτό υπάρχουν στην ίδια φωτογραφία !!! ;):cool:
Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες! Και η παρουσίαση αναλυτικοτατη!! Του Τασκωφ θέλω να τα δοκιμάσω κάποια στιγμή.
 
Το z2m μια χαρά βύσμα είναι! Και σχεδόν όλα όσα βρίσκω, τα πτερύγια τους έχουν ανοίξει πλήρως!😉
Λέγε ρε! Σε έχει βάλει ο Σταμάτης!!! Πες την αλήθεια!!!( για μένα 3 είναι κορυφαίοι που βοηθούν και τον κυνηγό, της maxamα21 ,ο ακουιλα και ο gualandi sg)
 
Λέγε ρε! Σε έχει βάλει ο Σταμάτης!!! Πες την αλήθεια!!!( για μένα 3 είναι κορυφαίοι που βοηθούν και τον κυνηγό, της maxamα21 ,ο ακουιλα και ο gualandi sg)
Συμφωνώ αλλά προσθέτω και τον z2m!😉 Ίσως βέβαια να πηγαίνει καλά και λόγω τσοκ "φρένου". Αλλά και με τα συμβατικά καλά ανοίγει! Συν και αυτόν του αποσπώμενου πατου, που θα δώσει πιο κλειστές κατανομές χωρίς να αλλάξουμε το τσοκ (πχ από 3* σε 1*)😉
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top