Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Τώρα είναι που χρειαζόμαστε "εφευρέσεις" και πρωτοποριακά υλικά που μας κυνηγάνε Θεοί και δαίμονες για τα τοξικά υλικά.Αν κοιμηθούμε όρθιοι θα ξυπνήσουμε απότομα και ατσαλα.
Αυτό αστο φιλε.... Είναι να μην συμβεί.....
Αντε κ βρέθηκαν αυτά τα υλικά, σε τι τιμές θα πωλουνται δεν ξέρω.....

Πολυ φοβάμαι πως κάποια κυνηγια θα πρεπει να τα ξεχάσουμε η να παρανομησουμε.......
 
Γιαννη μου , χωρις να εχω ''αποθημενα'' με τον Ναυπλιωτη....θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου .
Δεν ξερω τι βγαζει σημερα....Αλλα οτι φυσιγγιο εχω σφαξει απο τις παλιες παρτιδες που εριχνα...αναθεμα
και εαν βρηκα σε ΕΝΑ φυσιγγιο το σωστο Νρο σκαγιων που εγραφε η συσκευασια του...
Και αυτα που λεω και γραφω μπορω να τα αποδειξω....Παντα εχω και κραταω φυσιγγια απο αυτα που
σφαζω και παρουσιαζω ωστε ΕΑΝ μου ζητησουν τα ''ρεστα'' να εχω τις αποδειξεις μου...
Δεν ξερω κατα ποσον καλα ειναι αυτα τα Α1 32 -34 ...Δεν τα εχω ριξει ουτε τα εχω σφαξει...και δεν μπορω
να εκφερω γνωμη...
Και μην ''μπερδευεις'' τον Κενταυρο με τον Ναυπλιωτη....Ο Κενταυρος βγαζει φυσιγγια φιλε και οχι στρακα
στρουκες...
Εσφαξα πριν λιγο ενα Lambro N6 σε μπλε χρωμα... με SIPE .. Εαν το κανω παρουσιαση θα φρικαρεις φιλε !!!

Και λεω για αυτο το φυσιγγιο !!!

View attachment 70499
View attachment 70500
View attachment 70501

Δεν εχω τιποτα με τον ανθρωπο....ετσι και αλλιως δικα μου φυσιγγια ριχνω....και ξερω ποιον ''μουτζωνω''...
Αλλα απο την ''αλλη'' πρεπει να σεβαστει την πελατεια του και τους κυνηγους...και να μην πουλαει φυκια για
μεταξωτες κορδελες !!

ΥΓ. Οταν ανοιξουν τα μαγαζια....θα κοιταξω να βρω αυτα τα Α1 -32 -34 να δω τι πουλαει σημερα και ποσο
σταθερα ειναι...γιατι δεν θελω να τον αδικώ !!!
Κύριε Νίκο όπου πετύχω σχόλιο σου το διαβάζω γιατί είσαι γνώστης και αντικειμενικός. Από την εποχή που κατασκευάστηκε το συγκεκριμένο φυσίγγι που ανέβασες, είχα βρει και αγοράσει αρκετά κουτιά από το λαμπρό καφέ. Είχε το ίδιο κουτί με αυτό που βλέπω απλά ήταν καφέ αντί για μπλε. Δεν ξέρω τι έκαναν στο κυνήγι, ξέρω ότι σαν νεαρός κυνηγός φοβόμουν να τραβήξω τη σκανδάλη. Στραβό επωμιζα ως παιδί; Πιθανότατα. Ήταν δυναμίτες; Μπορεί. Τρόμαξα να τα ρίξω και για πολλά πολλά χρόνια δεν ξανά αγόρασα. Αγόρασα ένα κουτί πριν το κόψιμο του κυνηγιού ( lockdown Χαρδαλιά) και το έριξα την επόμενη χρονιά. Καμία σχέση το φυσίγγι με αυτό που είχα ρίξει παλιά. Μου άφησε πολύ καλή εντύπωση, αλλά λόγο τιμής δεν το ξανά πήρα. Φρέσκα κουλούρια τα σημερινά, καμία σχέση με τα παλιά.
 
Αυτό αστο φιλε.... Είναι να μην συμβεί.....
Αντε κ βρέθηκαν αυτά τα υλικά, σε τι τιμές θα πωλουνται δεν ξέρω.....

Πολυ φοβάμαι πως κάποια κυνηγια θα πρεπει να τα ξεχάσουμε η να παρανομησουμε.......
Κοίτα Τάσο,να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους.Στο εξωτερικό ασχολούνται με τα μη τοξικά σκάγια έχοντας αυτονόητο την ανάκτηση του ριγμένου κάλυκα και έχουν προβεί όπως η ΕLEY σε διασπομενους συγκεντρωτηρες μη πλαστικούς.Εμεις εδώ παρακολουθούμε την κουβέντα με καρτερια σε ξένες περιουσίες με στρώμα τα φυσίγγια και κωλοχαρτα σκορπισμένα.Εχουμε πολύ δρόμο για να πιάσουμε το μέσο όρο των κυνηγών έξω.Εμεις γκρινιάζουμε για το πρακτικό μόνο.
 
Όπως τα λέει ο Αλεξ, εδώ πέρασαν 100 χρόνια από την μετάβαση στους πλαστικούς κάλυκες και βύσματα, και ακόμα τα πάντα είναι υβριδικά και προσπαθούμε να ταιριαξουμε πράγματα ασυμβίβαστα, πχ αυλούς 18,2 με βύσματα steel με διάμετρο 18,6, ή διευρυμένους με κώνους 5 εκατοστών με μαλλινόταπες. Μιλάμε για υπεροχή του ενός ή του άλλου συγκρίνοντας πράγματα ανόμοια και χωρίς κριτήρια κοινώς αποδεκτά. Τέλος πάντων, η λογική ένα προϊόν για όλα τέλειο δεν βγαζει πουθενά, ή εξειδικευουμε και ψάχνουμε την καλύτερη λύση ή θα πελαγοδρομουμε δίχως τέλος.
 
Κοίτα Τάσο,να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους.Στο εξωτερικό ασχολούνται με τα μη τοξικά σκάγια έχοντας αυτονόητο την ανάκτηση του ριγμένου κάλυκα και έχουν προβεί όπως η ΕLEY σε διασπομενους συγκεντρωτηρες μη πλαστικούς.Εμεις εδώ παρακολουθούμε την κουβέντα με καρτερια σε ξένες περιουσίες με στρώμα τα φυσίγγια και κωλοχαρτα σκορπισμένα.Εχουμε πολύ δρόμο για να πιάσουμε το μέσο όρο των κυνηγών έξω.Εμεις γκρινιάζουμε για το πρακτικό μόνο.
Ξηρά κ θάλασσα έχουν γίνει σκουπιδοτοποι κ για αυτό δεν ευθυνεται μόνο ο ανεγκέφαλος κυνηγός η ψαράς....
Και δυστυχώς δεν θα αλλάξει κάτι γιατί σαν λαός το σκουπιδομάνι το έχουμε στο αίμα μας....

Κάδοι ανακύκλωσης που περιέχουν οτιδήποτε άλλο εκτός από ανακυκλώσιμα υλικα...
Κάδοι άδειοι στις παραλιες κ τα σκουπίδια απέξω........
Κόβει τα χόρτα ο Δήμος στις άκρες του δρόμου κ εμφανίζεται ότι σκουπίδι θες...
Κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι μας κ δεν θέλουμε να πληρώσουμε για κάδο,κορόιδα είμαστε, τα μπάζα είναι για τους γκρεμους κ τα χωραφια...

Κλπ κλπ.............

Τι να λέμε...

Οχι πως κ εγω εχω υπάρξει Άγιος κ κανω κήρυγμα.......
Αλλά η μαλακια ειναι μέχρι μια ηλικία......
 
Ξηρά κ θάλασσα έχουν γίνει σκουπιδοτοποι κ για αυτό δεν ευθυνεται μόνο ο ανεγκέφαλος κυνηγός η ψαράς....
Και δυστυχώς δεν θα αλλάξει κάτι γιατί σαν λαός το σκουπιδομάνι το έχουμε στο αίμα μας....
Τα σκουπίδια που είπα Τάσο τα κάνουμε μόνο εμείς δυστυχώς.
 
Τα σκουπίδια που είπα Τάσο τα κάνουμε μόνο εμείς δυστυχώς.
Εχεις απολυτο δικιο. Ειναι υποθεση 3-4 λεπτων να μαζεψεις τα σκουπιδια σου , ειδικα σε καρτερι. Το εξωφρενικο ειναι οτι παρατανε εκτος απο τους καλυκες , καφεδες , νερα , χαρτια απο φαγητο και αλλο σκουπιδι κουβαλανε οι πανιβλακες....
 
Εχεις απολυτο δικιο. Ειναι υποθεση 3-4 λεπτων να μαζεψεις τα σκουπιδια σου , ειδικα σε καρτερι. Το εξωφρενικο ειναι οτι παρατανε εκτος απο τους καλυκες , καφεδες , νερα , χαρτια απο φαγητο και αλλο σκουπιδι κουβαλανε οι πανιβλακες....
Έτσι έμαθαν… πως Να αλλάξουν τωρα
 
Τα σκουπίδια που είπα Τάσο τα κάνουμε μόνο εμείς δυστυχώς.
Ναι αλλά όλοι αυτοί είναι κ οι ίδιοι που ανέφερα σαν παραδειγμα......
Αν εκεί καταφέρουν να αλλάξουν την συμπεριφορά τους τότε δεν θα ρυπαινουν κ τους κυνηγοτοπους κ δεν θα μας περνει όλους η μπάλα.....
 
Ναι αλλά όλοι αυτοί είναι κ οι ίδιοι που ανέφερα σαν παραδειγμα......
Αν εκεί καταφέρουν να αλλάξουν την συμπεριφορά τους τότε δεν θα ρυπαινουν κ τους κυνηγοτοπους κ δεν θα μας περνει όλους η μπάλα.....
Μονο αν γινει θαυμα.
 
Θα σας αναφέρω παράδειγμα για γέλια και για κλάματα οδοκαθαριστης που σκουπίζει ο ίδιος το δρόμο καπνίζει και πετάει τις γόπες κάτω το έχω δει και γελούσα μόνος μου και συνεχίζει το σκούπισμα αφήνοντας κάτω τη γόπα που πέταξε.Αυτο που σκέφτομαι όμως είναι ότι απλά εδώ συμβαίνει καθαρά λόγο ασυδοσίας όχι μόνο παιδείας γιατί μπορεί ο ίδιος σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα να μην την πετάξει .Όπως συμβαίνει με πολλούς Έλληνες που ξέρω δηλ τι γίνεται μόλις βγεις από τα σύνορα γίνεσαι άνθρωπος? Απλά σκέφτομαι αυτό που έχω ακούσει από κάποιον ότι εδώ ο κάθε ένας για να γίνει σωστός θέλει τον φόβο κάποιου.Και τα σταματώ εδώ γιατί αυτό έχει πολύ βαθειά ρίζα λόγο ελληνικού ανήσυχου και απείθαρχου πνεύματος και θα γράψω και άλλα που θα πειράξουν και δεν υπάρχει λόγος.
 
Και τα 2 πολύ καλά.
Κάτι άκουσα ότι Έχουν αλλάξει τα Nobel sport για αυτό κυρίως ρωτάω γιατί θυμάμαι πριν 2 3 χρόνια τα χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου το καλοκαίρι στα τρυγόνια και μετά στις γαλάζιες είχα πάρει και εγώ 1 κουτάκι και μου άρεσαν πολύ τώρα βέβαια αν δεν κάνω λάθος με sipe δεν είναι γεμισμένα αυτά; Πως του δούλεψαν με ζεστό καιρό δεν ξέρω αλλά έλεγε ότι ήταν καλά
 
Καλησπέρα παιδιά τα έχει δοκιμάσει κανείς;
View attachment 70350View attachment 70351
Tο Condor έχει αλλάξει έχει γίνει πολύ δυνατό και δεν νομίζω να έχει τις συγκεντρώσεις που είχε παλιά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου παλιά πριν το αλλάξει το είχα βασικό για τη δεύτερη στο λαγό
 
Κάτι άκουσα ότι Έχουν αλλάξει τα Nobel sport για αυτό κυρίως ρωτάω γιατί θυμάμαι πριν 2 3 χρόνια τα χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου το καλοκαίρι στα τρυγόνια και μετά στις γαλάζιες είχα πάρει και εγώ 1 κουτάκι και μου άρεσαν πολύ τώρα βέβαια αν δεν κάνω λάθος με sipe δεν είναι γεμισμένα αυτά; Πως του δούλεψαν με ζεστό καιρό δεν ξέρω αλλά έλεγε ότι ήταν καλά
Όχι με c7 ήταν και είναι. Δουλεύουν με τους περισσότερους καιρούς. Το γκοριλα 34 δεν κάνει για τρυγόνια είναι πιο δυνατό.
 
Tο Condor έχει αλλάξει έχει γίνει πολύ δυνατό και δεν νομίζω να έχει τις συγκεντρώσεις που είχε παλιά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου παλιά πριν το αλλάξει το είχα βασικό για τη δεύτερη στο λαγό
Έχει γίνει πιο μαλακό τώρα, πόσα χρόνια έχεις να το ρίξεις?
 
Τo gorilla κορυφαίο αν είναι να πας σε nobel πηγαινε για percorso
Το περκοσο είναι το πιο αναποδο φυσιγγι είναι μια του ύψους η του βάθους δεν μπορείς να βρεις προσκοπευσεις συνέχεια με διαφορετικες ταχύτητες που βγάζει άμα τα έριχνε με όλους τους καιρούς θα το καταλάβαινες τώρα εκεί συνέχεια με ζεστούς καιρούς που έχεις εκεί δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top